Merkur 39C ή Merkur Progress 500

Merkur 39C ή Merkur Progress 500

Το δημοψήφισμα λήγει την 01 Οκτ 2015, 13:14

Merkur 39C Sledghammer
1
13%
Merkur Progress 500
7
88%
 
Σύνολο ψήφων: 8
Άβαταρ μέλους
gstefanoudis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 16 Μάι 2014, 16:40
9
Has thanked: 252 times
Been thanked: 214 times
Ηλικία: 49

Είμαι σε αναζήτηση νέας μηχανής και θα ήθελα τη βοήθεια του forum.

Έχω ευαίσθητο δέρμα και πολύ σκληρά γένια. Τα πολλαπλά περάσματα με ενοχλούν ενώ είμαι ικανοποιημένος με, το πολύ, δύο περάσματα: 1 WTG και 1 WTG-XTG.

Μέχρι τώρα ξυρίζομαι με Merkur 34C (90%), Muhle R106 (8% Πολύ ήπια) και Muhle R41 2013 (2% Πολύ επιθετική).
Έτυχε να κάνω και δύο ξυρίσματα με δανεική Gillete Rocket TTO και μου άρεσε πάρα πολύ. Οστόσο δέν είμαι σε θέση να ψάχνω στο εξωτερικό για μεταχειρισμένες.

Επειδή έχω διαβάσει καλές κριτικές όσων αφορά την αποτελεσματικότητα και των δύο παραπάνω μηχανών θα ήθελα τη γνώμη σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Γιώργος

"Η πέτρα, το σίδερο, το ατσάλι, δεν αντέχουν. Ο άνθρωπος όμως, αντέχει."
Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Γιώργο δεν έχω κάποια από τις μηχανές στις οποιες εχεις αναφερθεί και δεν μπορώ να σχολιάσω πια από τις δυο είναι καλύτερη για ευαίσθητα πρόσωπα.

Έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές και για τις δυο μηχανές και εδω στο φόρουμ έχουμε μέλος που έχει και τις δυο και θα μπορούσε να βοηθήσει κάνοντας σύγκριση των δυο (αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο γιατί πρόκειται για εντελώς διαφορετικές μηχανές).

Αν αποφασίσεις να πάρεις Σλαντ δες και την 37C που είναι ίδια σε μέγεθος με την 34C.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Ο συνδυασμός ευαίσθητου δέρματος και σκληρών γενιών μάλλον οδηγεί σε μία adjustable. Ανάλογα με τη φορά του περάσματος και των ημερών αξυρισιάς, πιστεύω οτι θα βρεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ο ιδιος λογος που περιεγραψε πιο πανω ο Θοδωρης, οδηγει και σε slant επισης. Σχεδον σιγουρα, εστω οχι αμεσα, θα τις αγορασεις και τις 2 :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 506 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

Έχω ίδιο θέμα με τον Γιώργο
(σκληρά γένια, ευαίσθητο δέρμα)

και είμαι μεταξύ σλαντ (μάλλον 39C)
και adjustable (μάλλον futur)

:confusion-questionmarks:
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Καλημέρα,

Η 39c είναι λίγο βαριά και συνδυασμό με τη κεφαλή είναι λίγο επικίνδυνη και άβολη. Θα έλεγα πρώτα πάρε τη 37c.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Link

Γιατί πρέπει να συζητιώνται μόνο οι Merkur 37c ή 39c , ενώ η iKon έχει καταπληκτικές λύσεις όπως η Shave Craft #102* ή η (DLC coated) Slant head ;;;
Εντάξει η κεφαλή είναι πολύ ακριβή, αλλά η 102 με την αλουμινένια κεφαλή (που την είχανε λανσάρει και για ξύρισμα κρανίου, είναι η λεγόμενη "humback" βλ Α.ΤΑ.ΞΥ.Α/wellbush χωρίς συστροφή παρά μόνο καμψη της λεπίδας, άρα ευκολότερο φόρτωμα), όχι ιδιαίτερα (για μένανε και για την ποιότητά της).
Και, να σας πω κάτι: αν ξυριστείτε με την iKon, μετά θα καταλάβετε ότι τα Merkur είναι απλές οδοντόπαστες.

Ένα 37c που πούλησα εδώ στο forum, άλλαξε τουλάχιστον 3 ιδιοκτήτες από ότι έχω παρακολουθήσει... πάντα ερεθίζει το ρημάδι, ενώ η γεωμετρία στα iKon είναι ασύγκριτα πιο μελετημένη καθώς και η ακρίβεια κατασκευής.

Είναι out of stock αυτή την ώρα στον κατασκευαστή, αλλά αρκετά sites έχουν κομμάτια.

(*Οι λαβές της σειράς Shave craft έχουν κάποιο θέμα συμβατότητας με τις υπόλοιπες κεφαλές της iKon, αλλά δεν είμαι βέβαιος για τις λεπτομέρεις)
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Γιωργο εχω και την 500 και την 39c. ειναι τελειως διαφορετικες μηχανες.η 500αρα στηριζει την αποτελεσματικοτητα της στο στο διακενο(gap) που δημιουργουν οι σκαλες της.ειναι αψογη μηχανη.η 39αρα αντιθετα εχει αλλο τροπο αποτελεσματικοτητας ,στηριζομενη στο φαινομενο''λαιμητομο''.κοβει την τριχα καθαρα και σιγουρα πιο βαθια.υπαρχει και η 37 που εχει το ιδιο μεγεθος με την 34.εχω την εντυπωση οτι επειδη εχεις συνηθισει την χρηση της 34c ισως η 37 να σε βολεψει καλυτερα.παντως να ξερεις οτι και η 500 και η 37 και η 39 ξυριζουν πιο βαθια απο την 34 και την 106.μονο η R41(την ειχα) ξυριζει πιο βαθια απο αυτες αλλα οπως αναφερες ξεφευγει πολυ σε επιθετικοτητα.ελπιζω να βοηθησα. :)

Added in 56 minutes 32 seconds:
για την ιστορια,να πω οτι ψηφισα την 39c γιατι την θεωρω πιο αποτελεσματικη.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Είχα την 37c και την πούλησα . Μου προξενούσε ένα κάψιμο στην κάτω περιοχή του λαιμού. Δεν τη βολεύτηκα , έπαιρνα εφάμιλλα ξυρίσματα με αυτήν ακόμα και από την 34άρα (δεν έχω σκληρά γένια) χωρίς όμως τα προβλήματα που μου προξενούσε η 37άρα. Όσον αφορά την progress βέβαια και κατά τις δικές μου προτιμήσεις ουδεμία σύγκριση με την 37άρα. Η progress είναι πολύ ανώτερη τουλάχιστον για μένα.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

Αν κάποιος έχει λίγα, λεπτά ή μαλακά γένια γιατί να πάει σε κάτι τόσο επιθετικό όπως μια slant ή σε r41 ή και ακόμα να έχει την ρυθμιζόμενη του στο τέρμα??
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”