Περι βαρους.

macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

οπως αναφερε και στο νημα ''περι επιθετικοτητας'' ο Roadrunner ,ενα ζητημα που απασχολει αρκετους απο εμας ειναι και το βαρος της μηχανης.αλλοι θελουν τη μηχανη βαρια και ασηκωτη''και πολυ αντρουα ρε παιδι μου''και αλλοι την προτιμουν ελαφρια ''πιπουλο''για να εχουν καλυτερο ελεγχο στις κινησεις τους.επισης υπαρχει και το θεμα της κατανομης του βαρους δηλαδη αν η μηχανη ειναι πιο βαρια κοντα στην κεφαλη`η πιο βαρια κοντα στη λαβη.προσωπικα προτιμω την μηχανη βαρια,με μακρια λαβη και το βαρος να πεφτει στη λαβη.ποιες ειναι οι δικες αποψεις επι του θεματος ;
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

εχω μικρη εμπειρια αλλα εχω καταλαβει οτι μου αρεσουν οι βαριες για ψυχολογικους λογους, απλα για να αισθανομαι οτι εχει καποια στιβαροτητα. τωρα για την κατανομη του βαρους δεν εχω αποψη εχω δοκιμασει πολυ λιγες δεν μπορω να εχω αποψη
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Δεν έχω προτίμηση αλλά θα έλεγα ότι το μεσαίο βάρος π.χ 60 γραμμάρια είναι ιδανικό.Βέβαια η futur που είναι βαριά κάνει το καλύτερο ξύρισμα.Ουσιαστικά το βάρος σε βοηθάει να μην πιέζεις,για αυτό πολλές μηχανές δεν κάνουν για αρχάριους.Το λέω με την έννοια οτι αν βρείς την τεχνική σου μετά δεν παίζει τρομερό ρόλο,μα αν δεν έχεις πείρα μπορεί να πιέσεις άθελά σου!!!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Εχοντας ως γνωστόν στην κατοχή μου τη Lord L6 (48 γρ.) και την EJ89L (77 γρ.), νιώθω πιο άνετος με την πρώτη. Ειδικά τώρα που η τεχνική έχει βελτιωθεί πολύ, κάνω ό,τι μανούβρα θέλω και πετυχαίνω καλά ξυρίσματα σε χρόνο ρεκόρ.

Βέβαια, για ένα διάστημα της έβαλα την πιο βαριά λαβή της EJ και ομολογώ ότι το ξύρισμα ανέβηκε επίπεδο (το συνολικό βάρος της "Lord-Jagger" πρέπει να ήταν μεγαλύτερο της σκέτης Jagger). Όπως επίσης όταν χρησιμοποιώ την EJ είμαι λίιιιγο πιο προσεκτικός, την πάω πιο αργά, αλλά συχνά την ευχαριστιέμαι περισσότερο.

Ίσως αυτό που λέει και ο rhtoras για ιδανικό βάρος στα 60 γρ. να είναι το ιδανικό για μένα (σαν τη Muhle R89, την οποία όμως δεν θα έπαιρνα μια και απέχει ελάχιστα στο ξυριστικό κομμάτι από αυτές που έχω). Από την άλλη, όμως, έχω την περιέργεια πώς θα μου φανεί μια πολύ βαριά μηχανή τύπου Futur ή Parker 97r. Σιγά-σιγά.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Γενικά προτιμώ τις βαριές μηχανές με το βάρος προς την κεφαλή και προσπαθώ πάντα να ξυρίζομαι με το βάρος αυτής.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Και εγω προτιμώ τις βαρύτερες μηχανές χωρίς δεύτερη σκέψη . Ξεκινάμε απο το βάρος της 34άρας ή της Jagger και πάμε προς τα πάνω . Προς τα κάτω ούτε συζήτηση.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
papastam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 15:25
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Ηλικία: 30

παιδια και γω προτιμω τις βαρυτερες μηχανες... Αν και ειμαι καινουργιος στο αθλημα και δεν εχω δοκιμασει πολλες(ακομα) αλλα την parker 97r δεν την αλλαζω με τιποτα... οταν την αγοραζα χωρις να την εχω πιασει στο χερι μου νομιζα οτι θα ηταν βαρια για τα γουστα μου... Τελικα ακομα και με το πρωτο ξυρισμα μαζι της το αποτελεσμα ηταν τελειο!!! Με τις ποιο ελαφριες μηχανες θελω περισσοτερα περασματα για να πετυχω ενα τελειο ξυρισμα...
Σταύρος
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Eγώ έχω Merkur 23c (51gr), Fatip Grande (66gr), Muhle R41 (90gr)

Καθαρά ψυχολογικά περισσότερα άνετα νιώθω με την βαρύτερη από τις 3 (Muhle), καθώς δεν θέλει την παραμικρή πίεση.
Από την άλλη η ελαφρύτερη Merkur νοιώθω ότι θέλει λίγο "ζόρισμα" για να πετύχω το επιθυμητό ξύρισμα χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις.

Τώρα όσον αφορά που είναι το κέντρο βάρους δεν το έχω ψάξει για να είμαι ειλκρινής αφού πλέον εντελώς εμπειρικά έχω βρεί που/πως πρέπει να τις κρατάω για να έχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Χρηστο η λαβη της 23c μπορει να γεμισει αν το πας σε καποιο μεταλλουργειο.αν σε βολευει αυτη η λαβη και εχεις ορεξη ειναι μια καλη λυση.
Άβαταρ μέλους
papastam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 15:25
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Ηλικία: 30

Οποτε εμενα επειδη με βολευει η λαβη της 25c (ιδια με την 23c) μαλλον θα την παω για γεμισμα... Σε ολα τα μεταλλουργεια γινεται αυτο η σε συγκεκριμενα??
Σταύρος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”