Περί επιθετικότητας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Ειναι ακριβως κατω απο το σαγονι και μονο εκει υπαρχει το προβλημα. Προγουλι. Στη δεξια πλευρα. Ενω ολα ειναι ξυρισμενα και δε φαινεται τιποτα εκει οταν κανω διπλοσαγονο φαινεται οτι απλα εχει περασει μια φορα η λεπιδα. Στην κοντρα κατι κανω λαθος στο μερος αυτο γιατι το υπολοιπο προσωπο ειναι αριστο.Ισως η φορα δεν ειναι η κλασσικη συγκεκριμενα εκει.

Εχουν μια πλαγια κλιση καπως.οποτε με το αναποδο περασμα κοβονται μεν αλλα μενουν υπολειμματα.

Στο μηλο του Αδαμ ποτε δεν ειχα προβλημα. Χρησιμοποιω και astra.

Σημερα θα κανω ενα και θα γραψω.

Added in 3 hours 52 minutes 46 seconds:
Λοιπον εκανα ενα με merkur 42c και feather. Πρωτο περασμα με τη φορα,αρκετα αδιαφορο και σχεδον ιδιο με τις αλλες λεπιδες. Μειναν γενια.

Δευτερο πλαγια απο το αριστερο αυτι προς το δεξι,αρκετα καλυτερο οχι ομως τελειο.

Τριτο περασμα απο το δεξι αυτι προς το αριστερο τα ιδια αποτελεσματα πανω κατω.

Μεχρι στιγμης κανεναε ερεθισμος αλλα και οχι τρομερα βαθυ ξυρισμα. Υπηρχαν καποιες ατελειες.

Τεταρτο περασμα κοντρα. Στο γνωστο σημειο στο προγουλι δεν υπηρχε ερεθισμος με την πρωτη αλλα εμεναν μαυρακια απο τα γενια. Επεμεινα εκει καμποσες φορες και γενικα στην περιοχη του λαιμου με αποτελεσμα να χω καψιματα και καποια αιματακια. Με το balm βελτιωθηκε η κατασταση.

Καταφερα να μη μεινουν γενια αλλα το αποτελεσμα δε μου αρεσε. Η θα ποναω και δε θα χουν μεινει ατελειες ειδικα στο λαιμο, η θα χω ξυριστει απλα αλλα οχι τελεια.

Να αλλαζα κρεμα? Προσεκτικος ημουν δεν πιεζα.
Εικόνα
stergios

Πολλες φορες μεσα σ ενα κομματι τριχων που εχουν μια x φορα, υπαρχουν διαφορες τριχες μεμονωμενες, η μικρα "πηγαδακια" :-) που επισης κατευθυνονται διαφορετικα απο το κυριως τμημα που ανηκουν! Εχεις μερικους αποστατες δηλαδη! Δεν πανε με το ρευμα εκεινοι οι ατιμες γιαυτο ειναι και δυσκολες. ;-)

Δεν μπορεις να τις παρεις γιατι δεν εχεις βρει τη φορα τους η γιατι δεν εχουν επαφη με τη λεπιδα για καποιο λογο. Πχ ειναι κρυμμενες απ το δερμα οταν περνας η οι γωνιες του προσωπου σου αναγκαζουν τη μηχανη να παταει στις ακρες τις λεπιδας και να μην παταει στη μεση της και τα γενια εκει να μενουν αξυριστα.

Οταν τα γενια ειναι περ 2-3 ημερων φαινονται καλυτερα. Κατσε και ζωγραφισε καπου το προσωπο σου και τη φορα των τριχων σου και βαλτο στην αρχη στο μπανιο οταν ξυριζεσαι.

Επισης θα μπορουσες οταν κανεις τα 2 περασματα να ψηλαφισεις το προσωπο με το πανω μερος των δακτυλων σου που ναι πιο ευαισθητο και ταυτοχρονα να βρεις με ποιο τροπο εκεινες οι τριχες θα τις "βγαλεις" οσο πιο εξω γινεται απ το δερμα σου, αλλα ταυτοχρονα να κανεις χωρο να μπορει να περασει και η μηχανη στην κατευθυνση που θες. Κανε γκριματσες, στριψε το κεφαλι, χαμηλωσε, κοιτα ψηλα και ψαχνε με τα χερια...
Υπαρχουν απειροι μυες στο προσωπο που μπορουν να βοηθησουν την κατασταση.

Μην κανεις πολλα περασματα, το ερεθιζεις. Λιγα και σωστα οσο μπορεις. Δοκιμασε και με 2. Ενα με τη φορα και ενα κοντρα. Και θα δεις αν το σηκωνει το δερμα σου. Επισης ξεπλενε με κρυο νερο, βοηθαει με τους ερεθισμους.

Προσεξε τις κλισεις που δινεις στη μηχανη. Κλειδωσε τον καρπο και ρυθμιζε με τον αγκωνα. Τελος Ψαξε το forum, υπαρχουν οδηγιες και προσαρμοσε στις αναγκες σου. Δεν ειναι ευκολο να σου πει καποιος τι φταιει. Υπαρχουν λεπτομερειες που μονο εσυ γνωριζεις η λεπτομερειες που μονο εσυ δε γνωριζεις. :-)

Δεν φταιει συνηθως ο εξοπλισμος αλλα εμεις.

Υγ. Συγνωμη, θεωρω πως βγηκα off topic. Ισως να το μεταφερουμε καπου αλλου και να συνεχιστει εκει?
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Randyman έγραψε: Να αλλαζα κρεμα? Προσεκτικος ημουν δεν πιεζα.

Με αυτη τη μηχανη υποψιαζομαι οτι θα τρως το χρονο σου με φτωχα αποτελεσματα
και συνεχη καψιματα. Τις τριχες με περιεργη φορα σε δυσκολα σημεια
δεν προκειται να τις παρει χωρις πιεση και πολλα περασματα πραγμα που τελικα δημιουργει προβληματα.

Μπορεις να επιλεξεις μια 41r ή μια fatip grande η μια progress (με ρυθμιση στο 5), και
πιθανολογω οτι θα γλυτωσεις την ταλαιπωρια με τα ατελειωτα χερια και
δεν θα ξαναεπιστρεψεις ποτε πια σε ηπια μηχανη.

Πιεση καθολου, προσοχη τις 2-3 πρωτες φορες και θα εκπλαγεις ποσο
ευκολα θεριζουν τα παντα. Εγω ειμαι φαν αυτων των μηχανων λογω
της εξαιρετικης αποτελεσματικοτητας τους.
Το μονο που χρειαζομαι ειναι ενα αερατο κανονικο χερι και ενα ακομα
πιο αερατο κοντρα και δεν μενει ιχνος τριχας.
BBS σε χρονο DT.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Α ρε Θοδωρε ποσο δικιο εχεις ρε φιλε. Μες το μυαλο μου εισαι? Σημερα παρελαβα fatip grande χρυση και μολις την επιασα η μηχανη πρεπει να ναι αλλο πραγμα. Βαρος κεφαλης τρομερο πιστευω μονο του αρκει να θερισει τα παντα. Εκθεση λεπιδας μπολικη οπως τη θελω.

Ειχα αναφερει οτι πριν καμποσα χρονια οταν ξεκινησα το wet shaving ειχα παρει μια μηχανη του πατερα μου με πλαστικη λαβη χωρις baseplate κι ειχα μαθει να ξυριζομαι ετσι με τη λεπιδα φουλ εκτεθειμενη. Τοτε τα γενια μου δεν ηταν τοσο πυκνα λογω ηλικιας και ενα περασμα τα διελυε. Μετα παιρνοντας τη merkur 42c νομιζα οτι δεν υπηρχε λεπιδα καν μεσα. Στα πρωτα περασματα πιεζα δεν πιεζα αφηνα τραγικα πολλα γενια και μετα με τα επαναλαμβανομενα περασματα επαιρνε μεν τα γενια αλλα ερεθιζε τρομερα. Για bbs ηθελα 4 περασματα συνολικα και ενω ειχα τελειο αφρο ειχα καψιματα. Τις δε κοντες τριχες του λαιμου δε τις επαιρνε καν ουτε στην κοντρα.

Αν στο πρωτο περασμα που ειναι το βασικο θεριζε καλα μετα η κοντρα θα ταν παιχνιδι. Για να δουμε με την πανισχυρη fatip. Απο ομορφια παντως δεν παιζεται, εστω και με μερικες ατελειες στο top plate(μπιμπικακια).
Εικόνα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Εγώ πάντως που ξυρίζομαι κάθε 3-4 μέρες δυσκολευόμουν με την 34c. Χρειαζόταν να κάνω αρκετά περάσματα με αποτέλεσμα ερεθισμούς κτλ. Χτες ξυρίστηκα πρώτη φορά με την R41 + Astra (γένια 4 ημερών) και ήταν άλλο πράγμα! Καταρχήν το πρόσωπο σχεδόν καθάρισε με το πρώτο WTG. Αν βιαζόμουν άνετα το άφηνα κι έτσι. Επειδή δε βιάζουν όμως έκανα κι ένα ATG για καλύτερο αποτέλεσμα + διορθώσεις.

Λοιπόν τόσο λείο δέρμα σε δύσκολα σημεία (π.χ. και κάτω απ' το σαγόνι που αναφέρθηκε πριν) δε θυμάμαι πότε είχα ξαναδεί. Η μηχανή τράβαγε λίγο βέβαια και είχα και κοψιματάκια - λογικό γιατί τη χρησιμοποίησα πρώτη φορά και γενικά δεν έχω πολύ καιρό στο ΠΞ. Αλλά αυτή η επιθετικότητά της (για να είμαστε κι εντός θέματος) με βόλεψε πολύ. Νομίζω εν τέλει δε μου πολυπάνε οι mild μηχανές. Από την άλλη αν βρεθώ σε φάση καθημερινού ξυρίσματος η R41 ίσως είναι υπερβολή, οπότε εκεί η 34c θα βολεύει φαντάζομαι καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27824 times
Been thanked: 29053 times
Ηλικία: 64

Γιά καθημερινό ξύρισμα η 34c είναι ότι πρέπει, η R41 σε καμία απολύτως περίπτωση, γιά νέο χρήστη, ίσως ούτε και γιά παλαιό.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Κοφτερή λεπίδα και έχει εξασφαλιστεί σχεδόν το βάθος ξυρίσματος. Πχ σε μένα feather (την θεωρώ ποίημα. λεπίδα uber alles) ένα απαλό με ελάχιστη πίεση (που σημαίνει ελάχιστος ερεθισμός) και επιτυγχάνεται κοπή που θα την είχα με άλλα ξυραφάκια σε 2-3 χέρια. Μετά ένα κόντρα πάλι απαλά χωρίς πίεση, και ένα τρίτο μερεμετίσιο. Έχω βρεί (όπως λέει και ο stergios πιο πάνω με γένια 2-3 ημερών και με το ανάποδο του χεριού κάθε "τρίπα" αντίθετης ή στραβής φοράς των τριχών). Σε αυτό το μερεμετίσιο τις πάω πάντα απαλά (πάντα για τη feather μιλάμε) και κόντρα. Πολύ σπάνια να χρειαστεί διπλοπέρασμα σε κάποια "τρύπα" Αποτέλεσμα bbs. Το θέμα βέβαια της κοφτερής λεπίδας είναι υποκειμενικό. Γισ μέμα feather.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Για τα δικά μου γούστα και γένια, οι mild μηχανές είναι καθαρά για να εξοικειωθεί κάποιος με το "άθλημα", για ένα ξύρισμα στα γρήγορα ή για ταξίδια. Δεν έχω δουλέψει επιθετικές μηχανές (τύπου R41) αλλά όσες φορές έχω ξυριστεί με την DE89 είχα πολύ καλύτερο αποτέλεσμα από ότι με τις Feather Popular, Weishi 9306 & Merkur 41c. Το κακό με τις ήπιες μηχανές σε εμένα, είναι ότι δεν με ξυρίζουν βαθιά και έτσι πολλές φορές θα κάνω το λάθος είτε να πάω κόντρα, είτε να ασκήσω περισσότερη πίεση, με αποτέλεσμα να έχω ερεθισμούς ή μικροκοψίματα. Με την DE89 ποτέ δεν είχα τέτοια θέματα!
Αυτός ο κανόνας επιβεβαιώθηκε εχθές όταν και ξυρίστηκα για πρώτη φορά με την Parker 24c. Ενώ αισθανόμουν τη λεπίδα στο δέρμα (καμία σχέση με τη 41c) και είχα πιο έντονο ηχητικό feedback,εν τέλει με 2 περάσματα είχα ένα άψογο ξύρισμα χωρίς το παραμικρό κόψιμο.
Αυτά τα λίγα από τη δική μου πρόσφατη εμπειρία. Οι δοκιμές συνεχίζονται!
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

foxtrot έγραψε:Γιά καθημερινό ξύρισμα η 34c είναι ότι πρέπει, η R41 σε καμία απολύτως περίπτωση, γιά νέο χρήστη, ίσως ούτε και γιά παλαιό.
Η R41 ουτως η αλλως ξυριζει τοσο καλα που σε κραταει ξυρισμενο για 48 ωρες. :P
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Zizu10 έγραψε:...Δεν έχω δουλέψει επιθετικές μηχανές (τύπου R41) αλλά όσες φορές έχω ξυριστεί με την DE89 είχα πολύ καλύτερο αποτέλεσμα από ότι με τις Feather Popular, Weishi 9306 & Merkur 41c...
Από αυτά που λες μου δίνεται η εντύπωση ότι δεν θεωρείς ήπια μηχανή την DE89 . Κάνω λάθος ?
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”