Μηχανες adjustable

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

δεν νομίζω, η Feather είναι και θέμα marketing. Λόγω του ονόματος απο τις λεπίδες, οποιος έχει τα λεφτά θα την πάρει. Για να στεκόταν όμως σήμερα θα έπρεπε να είναι κοντά στον βασικό ανταγωνιστή της, που θα ήταν η Merkur...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Καλημέρα σε όλους. Πρόσφατα απέκτησα την Gillette Short Handle Super Adjustable (απο τον πατέρα!)
Και προχθές έκανα το πρώτο μου ξύρισμα(και με την συγκεκριμένη και με DE γενικώς). Μετα απο συμβουλές ξεκίνησα το ξύρισμα ρυθμισμένο στο 1 (έχει από 1-9).
Το πρώτο πέρασμα το έκανα με τη ρύθμιση στο 1 λοιπον και βασικά δεν τα έπαιρνε και καλά, αλλά επειδή ήταν και πρώτη φορά (και ήμουν και φοβισμένος!) το άφησα εκεί. Το δεύτερο πέρασμα ξεθάρρεψα και το γύρισα στο 2 και το τρίτο πέρασμα το γύρισα στο 3! Και στο 3 λοιπόν όλα καλά!

Υπάρχει κάποια άποψη για το που να το έχω τελικά? Δηλαδή συνήθως μηχανές με ρύθμιση πού τις δουλεύεις?
Ξέρω πως αυτό το πάς δοκιμάζοντας, απλά ως αρχάριος που πρέπει να κινούμε? Στο 1 ας πούμε που το ξεκίνησα με δυσκόλεψε γιατί δεν τα έπαιρνε καλά και αναγκαζόμουν να ξαναπεράσω κάποιες φορές. Πάντως μέχρι το 3 που το δοκίμασα δεν με ζόρισε και ούτε κόπηκα.

Ευχαριστώ
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Κατά την γνώμη μου όσο πιο ψηλά μπορείς χωρίς να κόβεσαι...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Αν και οι εμπειριες μου στο συγκεκριμενο σημειο ειναι μιας εβδομαδας, αλλα με 2 διαφορετικες μηχανες, θα πω οτι στο 7 εμενα με εκανε το πιο καλο ξυρισμα. Στο 9 δεν το δοκιμασα απο την αρχη, αλλα καταλαβαινα οτι θεριζε πιο "αγρια"

Οποτε τεινω να δωσω δικιο στον Αποστολη
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Καλή λογική! :bigeek
Βασικά στο 9 που την έβαλα, απλά για να δώ πώς είναι όχι οτι ξυρίστικα, φαίνεται άστα να πάνε!!
Λογικά φαντάζομαι και λόγω μή εμπειρίας δεν πρέπει να ανέβω πάνω απο 4.
Απλά 1 και 2 ρύθμιση μάλλον δε βοηθάει γιατι δεν κόβει καλά και σε αναγκάζει να ξαναπεράσεις.

Στέφο στο 7 σου έκανε καλύτερο ξύρισμα αλλά εσύ έχεις και εμπειρία!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zamc την 22 Οκτ 2010, 12:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Καντο 5 σε συνδυαμο με οσα εχεις διαβασει εδω μεχρι τωρα (αλλαγη γωνιας, ταχυτητα, πιεση κλπ)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Οκ παιδιά, ευχαριστώ. Βασικά λέω να ξεκινήσω με 4 πρώτο πέρασμα και βλέπουμε!
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Αλλα μην ξεχνας τα ακολουθα:

* Το δερμα σου δεν εχει συνηθησει ακομη
* Οσο πιο πολυ το ανοιγεις τοσο πιο "αγρια" ξυριζει, που σημαινει οτι εαν εχει ηδη περασει ενα χερι, θα το ερεθισεις το δερμα αντιστροφως αναλογα και θα γινει.. *γκουχ*
* Σημαινει οτι καθε φορα που ξυριζεσαι δοκιμασε αλλη σκαλα. Αν θες να αλλαξεις σκαλα, τοτε απο πανω προς τα κατω. Αλλα δε σε βοηθαει γιατι εχεις κανει ενα περασμα (θα μπορεις να συγκρινεις το 2ο περασμα στο 4 και στο επομενο ξυρισμα το 2ο περασμα στο 6 για παραδειγμα)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Ναί έχεις δίκιο δεν το σκέφτηκα! Οπότε λέω να πάω στην 4 στο επόμενο ξύρισμα σταθερά.
Το δέρμα μου σίγουρα δεν έχει συνηθίσει. Τώρα γι αυτό δεν ξέρω πόσα ξυρίσματα θέλει για να πείς οτι συνήθισες! Εγω βασικά ξυρίζομαι 2 φορες τη βδομάδα (ανα 2-3 μέρες δηλαδή).
Αλλα για το θέμα του να συνηθίσει το ξέρω γι αυτό και σε άκουσα και δεν έκανα κόντρα την πρώτη φορά! Πάντως παρά τον φόβο δεν τα πήγα και άσχημα για πρώτη φορά! (http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php ... t=60#p4882)
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

zamc έγραψε:[...] Τώρα γι αυτό δεν ξέρω πόσα ξυρίσματα θέλει για να πείς οτι συνήθισες! [...]
Eμπειρικα λεμε 2-3 βδομαδες με καθημερινο ξυρισμα.. Σε σενα πες μεχρι λιγο πριν τα Χριστουγεννα.. χεχε Σε περιπτωση οπως του Ανδρεα πες μεχρι να ενηλικιωθουν τα παιδια σου... :iirre Just kiddin'

Οκ. Αφου δεν ξυριζεσαι καθε μερα οντως θα πολλαπλασιαζα με το αντιστοιχο αυτες τις φορες.. δλδ : Ποσες βδομαδες θες για να ξυριστεις 21 φορες? Αλλιως να το κανεις μερα παρα μερα ΣΤΑΝΤΑΡ, ειτε φαινεται κατι ειτε οχι. Ετσι να "αγριεψει" λιγο.. χεχε
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”