Mühle R89 Twist

Άβαταρ μέλους
merkur fan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 25 Οκτ 2011, 22:43
12
Been thanked: 24 times

Πρόσφατα παρέλαβα την R89 twist και μια που δεν είδα κάποιον άλλο από το forum να έχει γράψει κάτι για αυτή, είπα να σας γράψω μερικές γραμμές από τις εντυπώσεις μου για την ως άνω μηχανή.
Πρώτα απ όλα χάρηκα, γιατί σχεδιαστικά είναι κάτι διαφορετικό τόσο από την MÜHLE όσο και γενικά για DE razor .
Με μήκος 107mm διάμετρο λαβής 14mm και βάρος 90gr κατατάσσεται στις μεγάλες και βαριές μηχανές.
Παρά το ότι η βάση της κεφαλής είναι προσκολλημένη στην λαβή, και δεδομένο δε ότι η κορυφή της κεφαλής είναι ακριβώς ίδια με τις υπόλοιπες R89 σε ότι αφορά τη το σύνολο, είναι ακριβώς ίδια . Συνεπώς ουσιαστικά ένας σχετικά έμπειρος χρήστης θα κάνει το ίδιο ξύρισμα όπως και με τις υπόλοιπες της κατηγορίας αυτής .Το knurling της λαβής αισθητικά παραπέμπει επίσης στις λοιπές αδερφές τις με την γνωστή κορυφαία ποιότητα της MÜHLE.
Σε σας που θα βιαστείτε να την συγκρίνετε με την αγαπημένη merkur 34c λόγω του ότι και αυτή είναι 2 τεμαχίων θα σας πω πως στο χέρι, δεν έχουν καμία σχέση.
H twist έχει χαμηλότερα το κέντρο βάρους της λόγω του ότι η λαβή της είναι πιο μασίφ, μεγαλύτερη, και βαρύτερη, πράγμα που κάνει την κεφαλή της να φαίνεται <<μικρή>> !!
Λίγο προσοχή λοιπόν στους αρχάριους ή στους βιαστικούς, γιατί η μηχανή σας παραπέμπει να ασκείτε παραπάνω πίεση απ όσο χρειάζεται. Κατά τα άλλα η twist είναι μια απόλαυση στην χρήση όπως και οι αδερφές τις .
Στα αρνητικά της
-Σίγουρα δεν είναι travel
-Ταιριάζει στα stand τύπου Nr. RHM SR & set μόνο .
-Δεν έχει βγει travel case ακόμα .
-Είναι ακριβότερη από τις R89 standard & grande
-Περιστασιακά θα σας ζητήσει μία σταγόνα λιπαντικού .
Πέρα από αυτά είναι υπέροχη και σίγουρα δεν μετάνιωσα που την αγόρασα .

Ελπίζω να μην σας κούρασα
merkur fan
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 03 Ιουν 2014, 19:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να γράφεις μόνο με μικρά, ακόμη και τον τίτλο. Φιλικά, Αντώνης.
nikos.a

Κάπου διάβασα ότι η Muhle, ετοιμάζει την αντίστοιχη Twist και για την R41. Προσωπικά, έχοντας και την κανονική αλλά και την Grande R41, μπορώ να πω ότι σαν λαβή η Grande, λόγω της στιβαρότητας και της διαφοράς βάρους, μου αρέσει καλύτερα. Αν δεν είχα τη Grande, πολύ πιθανό να αγόραζα την Twist.
macmind
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 18 Μάι 2014, 11:03
9
Been thanked: 3 times

merkur fan έγραψε:
Πέρα από αυτά είναι υπέροχη και σίγουρα δεν μετάνιωσα που την αγόρασα .

merkur fan

Εγω όμως μετανοιωσα. Ειναι για τα σκουπίδια η μηχανη
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Κανε μας μια παρουσιαση και πες μας γιατι δεν σου αρεσε αν μπορεις!
Το Ιασονας με Ο
macmind
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 18 Μάι 2014, 11:03
9
Been thanked: 3 times

Είναι αυτό ακριβώς που λεει ο merkur παραπάνω: "H twist έχει χαμηλότερα το κέντρο βάρους της λόγω του ότι η λαβή της είναι πιο μασίφ, μεγαλύτερη, και βαρύτερη, πράγμα που κάνει την κεφαλή της να φαίνεται <<μικρή>> !! Λίγο προσοχή λοιπόν στους αρχάριους ή στους βιαστικούς"
Δεν με βόλεψε καθόλου στο κράτημα, αυτό είναι όλο. Και είμαι και πολύ βιαστικός το πρωί, κανω και 2 περασματα, δεν χρειαστηκε και πολύ για να την παρατήσω.
Κάποια στιγμή μπορει να την ξαναδοκιμάσω, μέχρι τότε θα καθεται στο stand της muhle
Άβαταρ μέλους
costasf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 25 Μαρ 2016, 21:26
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 226 times
Been thanked: 982 times
Ηλικία: 60

Και εμένα δεν με βόλεψε καθόλου. Τη χρησιμοποίησα αρχικά με το δικό της ξυραφάκι - δείγμα Muhle που συνόδευε τη μηχανή. Το αποτέλεσμα ήταν να μείνω αξύριστος και γδαρμένος!
Την ξαναχρησιμοποίησα με ξυραφάκι feather και τα πράγματα ήταν κάπως καλλίτερα αλλά όχι ικανοποιητικά. Θα κάνω μερικές προσπάθειες ακόμα αλλά μάλλον ανθρακες ο θησαυρός. Και είναι αισθητικά αλλά και ως κράτημα-μέγεθος-βάρος πολύ καλή για τα γούστα μου. Κρίμα!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Κωστα, αν επιτρεπεται, ποσο καιρο ξυριζεσαι με DE ? Σιγουρα το συνοδευτικο ξυραφακι των μηχανων ειναι προβληματικο - και η επομενη επιλογη σου (Feather) δεν ειναι συνιστωμενο για νεους παραδοσιακους ξυριστες. Θα σου προτεινα κατι πιο "ευκολο" (πχ Astra) και μερικες δοκιμες ακομα ;-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Εμένα με ξυρίζει καλά με Personna Ηρακλή !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Φυσικα ! (ουτε ξερω γιατι μου ρθε πρωτα η Astra) :D
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

To πήγες αλφαβητικά . ;)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”