Mühle R89 Twist

Άβαταρ μέλους
costasf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 25 Μαρ 2016, 21:26
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 226 times
Been thanked: 982 times
Ηλικία: 60

herco έγραψε:Κωστα, αν επιτρεπεται, ποσο καιρο ξυριζεσαι με DE ? Σιγουρα το συνοδευτικο ξυραφακι των μηχανων ειναι προβληματικο - και η επομενη επιλογη σου (Feather) δεν ειναι συνιστωμενο για νεους παραδοσιακους ξυριστες. Θα σου προτεινα κατι πιο "ευκολο" (πχ Astra) και μερικες δοκιμες ακομα ;-)
Περίπου 2 μήνες. Ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα δοκιμάσω την πρότασή σου.
Άβαταρ μέλους
costasf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 25 Μαρ 2016, 21:26
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 226 times
Been thanked: 982 times
Ηλικία: 60

Να συμπληρώσω ότι δεν χρησιμοποιώ όλο αυτό το διάστημα την εν λόγω μηχανή. Η βασική μου μηχανή μου είναι η Merkur 38c.
Άβαταρ μέλους
costasf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 25 Μαρ 2016, 21:26
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 226 times
Been thanked: 982 times
Ηλικία: 60

Ξαναδοκίμασα τη μηχανή μετα από ένα πολύ ωραίο ξύρισμα με την R41. Ήρθε και έδεσε όμορφα και έκανα ένα πολύ γλυκό ξύρισμα. Το ξυραφάκι ήταν πάλι feather αλλά δεν είχε καμία σχέση με την πρώτη μου εμπειρία. Πλέον τη χρησιμοποιώ για το καθημερινό ξύρισμα ενώ τη Δευτέρα, μετά την ανάπαυση του ΣΚ και γενιά δυο ημερών πηγαίνω στην r41 ή την progress.

Αναθεωρώ πλήρως την αρχική μου άποψη. Πρόκειται για μία πολύ καλή μηχανή που δίνει ήπια αλλά αποτελεσματικά ξυρίσματα.
LandoCalrissian93

Όσοι έχουν δοκιμάσει την R41 της ιδίας εταιρίας τότε να περιμένουν πως η αδελφούλα R89 θα προσφέρει σε συνδυασμό με μια κατάλληλη λεπίδα ήπια, άνετα και καθημερινά ξυρίσματα. Συνίσταται ανεπιφύλακτα σε νέους στο ΠΞ.
Θετικά: - Εξαιρετικός σχεδιασμός και κατασκευή σε συνδυασμό με το υπέροχο φινίρισμα χρωμίου
- Προσφέρει απαλό και άνετο ξύρισμα
- Εύκολη στη χρήση και πρακτική λόγω του twist μηχανισμού
- Καθαρίζεται πανεύκολα
- Η λαβή της είναι σχεδιασμένη με τέτοιο τρόπο ώστε δεν υπάρχει περίπτωση να γλιστρήσει είτε με βρεγμένα χέρια είτε με σαπουνάδα
- Έχει ιδανικό βάρος κάτι που την καθιστά ιδανική για να περάσει κάποιος από το ξύρισμα με ανταλλακτικά ξυραφάκια στο ΠΞ
Αρνητικά: - Δεν συστήνεται σε όσους έχουν αρκετά πυκνά γένια
- Είναι λιγάκι πιο ακριβή από την original εκδοχή της.
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 574
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3735 times
Been thanked: 3462 times

Έκανα αρκετά ξυρίσματα μαζί της, πήρα τη Twist και μια ακόμη κεφαλή (για τις λαβές που έχω). Καλή ποιότητα για τα χρήματά της αλλά εμένα δε με ξυρίζει. Η Lord L6 είναι τραχύτερη αλλά αποτελεσματικότερη.

Νοιώθω ότι η γωνία κοπής είναι πολύ «μικρή» και μετά από ένα σημείο και μετά η μηχανή (ενώ υπάρχουν γένια) για μένα δεν ξυρίζει. Θέλει απανωτά περάσματα ή αλλαγή φοράς κοπής σε σχέση με τις τρίχες. Στο κόντρα ξύρισμα είναι ομαλή (η Lord L6 όχι). Σε γένια μιας μέρας δουλεύει αλλά για περισσότερο με δυσκολεύει.

Μπορεί να φταίει ότι προέρχομαι από ξύρισμα με σαβέτα από μικρός. Θα την κρατήσω αλλά για γένια μιας μέρας. Σημειωτέων την έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα με Feather, Αστορ και GSB, προσπάθησα με λιγότερο κοφτερές αλλά τις έβγαλα με το πρώτο ξύρισμα.

Σκέφτομαι να πάρω την 34G αλλά φοβάμαι μην είναι και αυτή αρκετά ήπια για μένα. Με την R41 που έχω κάνω αρκετά αποτελεσματικά ξυρίσματα αλλά θέλω ένα τρίτο χέρι ή δυο και καλά μερεμέτια. Αυτή κόβει, δεν έχω πρόβλημα για γένια από 2 μέρες και πάνω αλλά δεν είναι τόσο ήρεμη. Αν ξεχαστείς μπορεί να σε κόψει λίγο.
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1556
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13099 times
Been thanked: 13754 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@SrTv ... Merkur 34 , το πιθανότερο, είναι να την βρείς εξίσου ήπια...γενικά ξυρίζει καλύτερα, αλλά μέχρι γένια τριών ημερών, κατά την δική μου εμπειρία... εφόσον έχεις μάθει σε σαβέτα και την R41 πρακτικά δεν θα σε βολέψει ούτε η 34G Merkur, παρά μόνο για καθημερινό ξύρισμα ή ανά δύο ημέρες.... την σύντομη μου εμπειρία καταθέτω....
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 574
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3735 times
Been thanked: 3462 times

@gkarave Αυτό νομίζω και εγώ. Η 34G μου αρέσει σαν εμφάνιση – ιστορικό σχετικά μοντέλο. Τώρα κοιτάω κάτι 3one6 ή ROCCA, διαβάζω καλά λόγια για GameChanger κτλ. Pρακτικά ψάχνω κάτι σε αποτελεσματικό και ταυτόχρονα, όσο γίνεται, «γλυκό».

Μιας και είμαστε στο θέμα της R89 και από εμένα συστήνεται σε νέους χωρίς δεύτερες σκέψεις. Δεν υπάρχει περίπτωση να κοπείς, πολύ καλό φινίρισμα και αμέσως θα καταλάβει κάποιος την ποιοτική διαφορά από τα απλά ξυραφάκια.
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1556
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13099 times
Been thanked: 13754 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@SrTv ...Έτσι ακριβώς είναι ! Η R89 είναι για καθημερινό ξύρισμα ή για περιπτώσεις με περιορισμένη και αραιή τριχοφυΐα... από την εμπειρία μου προτείνω τη Mühle Rocca για καθημερινό ξύρισμα για ανθρώπους με γένια σκληρά με ευαίσθητη επιδερμίδα... είμαι πολύ ευχαριστημένος!👍
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 574
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3735 times
Been thanked: 3462 times

Σήμερα δοκίμασα με 2 shim. Ο γλυκός και ήπιος χαρακτήρας διατηρήθηκε αλλά η αποτελεσματικότητα αυξήθηκε (εκτός και είναι placebo effect :) ).
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1556
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13099 times
Been thanked: 13754 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@SrTv την συγκεκριμένη μέθοδο τη δοκίμασα με Edwin Jagger 89L και Muhle R 89, δεν κατάλαβα μεγάλη διαφορά.... καταλήγω ότι είναι περισσότερο placebo φάση.... νομίζω δηλαδή...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”