Merkur Futur

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Καλοξύριστη και προσοχή !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Κατά την προσωπική μου άποψη υσχύει ότι είναι καλό στο χέρι σου καί τό πρόσωπο σου. υπάρχουν κάποιες σταθερές με πολλές μεταβλητές όμως λόγω της διαφορετικότητας του καθενός.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

black1180 έγραψε:Τελικά δεν μπόρεσα να κάνω ξύρισμα χωρίς να κοπώ δοκίμασα την Merkur 41c και απλά έμεινα τέλειο ξύρισμα ήταν η μοναδική φορά που δεν κόπηκα. Και όλη μου έλεγαν ότι η open είναι πολύ επιθετικές τελικά τι ισχύει?
H Merkur 41c είναι ήπια μηχανή και πολλοί την χρησιμοποιούν με πολύ κοφτερή λεπίδα για να πετύχει το ξύρισμα . Αν όμως εσένα σου κάνει ωραίο και απαλό ξύρισμα τότε όλα είναι οκ !

Για να μην είναι off topic ας μεταφερθεί παρακαλώ στο αντίστοιχο νήμα ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

black1180 έγραψε:Τελικά δεν μπόρεσα να κάνω ξύρισμα χωρίς να κοπώ δοκίμασα την Merkur 41c και απλά έμεινα τέλειο ξύρισμα ήταν η μοναδική φορά που δεν κόπηκα. Και όλη μου έλεγαν ότι η open είναι πολύ επιθετικές τελικά τι ισχύει?
Λοιπόν χτές ξύρισμα με την futur και είναι απόλαυση.Γενικά χρησιμοποιώ την 15c που έχει κεφαλή σαν της 41c.
Open comb είναι αλλά είναι ήπια,επειδή δεν έχει μεγάλο διάκενο μεταξύ της λεπίδας και των χτενών.

Άσχετο παίδες αλλά η futur κάνει το πρόσωπό μου σαν γυαλί και ερεθισμοί 0.
Επίσης είναι δεκτική με όλες τις λεπίδες και στη ρύθμιση 1 ή 1,5 κάνει και για καθημερινό ξύρισμα.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Και στο 5 κάνει για καθημερινό ξύρισμα, εγώ εκεί την έχω (και στο 5,5 καμμιά φορά)
Πολύ γλυκό ξύρισμα που δεν το παίρνω ούτε με Ματαντόρ ούτε Πάρκερ.

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως: Κάθε αρνάκι στο τσιγγέλι του όπως λέει ο πατέρας μου.
Αλλο ο Νώντας, άλλο ο Αντώνης που την βάζει στο εξίμησυ, και ούτω καθεξής.
Σε όποια ρύθμιση βολεύεστε. ;) ;)
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Η αλήθεια είναι ότι με την Futur και την Progress (αλλά ειδικά με την πρώτη) εδώ και 2,5 χρόνια που την έχω, έχω βρει την υγειά μου. Ξυρίζει βαθιά και πολύ γλυκά, το χέρι μου πάει αυτόματα σε αυτήν.

Για τον φίλο που την συγκρίνει με την 41C, όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω οι open της Merkur είναι αρνάκια (πολύ ήπιες) και δεν έχουν καμία σχέση με την Futur. Προφανώς και είναι θέμα γούστου και προτιμήσεων, αλλά αφού αποκτήσουμε τεχνική και συνηθίσει το δέρμα. Από προσωπική εμπειρία θα πω πως τα τελευταία θέλουν αρκετό χρόνο (απόκτηση τεχνικής και συνήθεια του δέρματος).
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Για αυτο λεμε οτι ναι η Futur ισως να ειναι η καλυτερη DE μηχανη αλλα δεν κανει για αρχη. Δεν ειναι καποια εξυπνακιστικη δηλωση ουτε το παιζει κανεις Πανεπιστημιακος του ξυρισματος, ειναι απλα η αληθεια. Δουλεψε για ενα διαστημα καποιες αλλες μηχανες πιο "ησυχες", πιο διδακτικες, οπως η παιχνιδιαρα 41c που εχεις και αργοτερα την βγαζεις απο το συρταρι τη futur και κανεις τα καλυτερα σου ξυρισματα ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Συμφωνώ και εγώ με όλα τα παραπάνω,που αναφέρουν τα παιδιά.

Θα διαφωνήσω όμως,στην στεναχώρια,και θέλω να σου πω ότι,όχι μόνο δεν πρέπει να στεναχωριέσαι,αλλά και να χαίρεσαι που έχεις αγοράσει ένα τέτοιο εργαλείο,και έχεις και την 41c,άλλοι την βλέπουν και την γουστάρουν,και δεν έχουν τα χρήματα να την αγοράσουν...

Δεν ξέρω αν θα συμφωνήσουν μαζί μου όλοι οι έχοντες την Futur,αλλά δεν θα την πρότεινα ποτέ σε έναν νεοεισερχόμενο,και δυο φορές που το έκανα υπήρξε θέμα,παρότι υπήρχαν παράγοντες (σκληρά γένια,και ανθεκτικό δέρμα),έκανα λάθος,και δεν θέλω να το επαναλάβω ποτέ,το εργαλείο είναι οδοστρωτήρας,όπως λέει και ο mod μας,
και ακόμα και στις μικρές ρυθμίσεις,απαιτεί ειδική γωνία κοπής* από όλες τις άλλες,θέλει δηλαδή εμπειρία και τεχνική,
άλλωστε υπάρχουν μια χαρά μηχανές που είναι entry level.

* Και να μου επιτρέψεις να σου πω βλέποντας τα αποτελέσματα από την φωτογραφία σου,ότι στην πραγματικότητα δεν έχεις ξυριστεί καλά,ακόμα και στα σημεία που δεν κόπηκες,αυτό είναι λάθος από την γωνία κοπής,αν είχες βρεί την σωστή γωνία, δεν θα υπήρχε ούτε χνούδι,φύλαξε την στο συρτάρι για τώρα,και όταν θα είσαι έτοιμος,θα την χαρείς.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Τη φουτούρ την εκτιμάς μετά από ένα διάστημα που ξυρίζεσαι αναίμακτα και στον αυτόματο, που κάνεις αφρό είτε με σαπούνι είτε με κρέμα και είναι όπως πρέπει να είναι. Μετά κάνεις το βήμα και με προσοχή. Ειδικά στο ξύρισμα 3 και παραπάνω ημερών είναι σούπερ. Είναι σαν να οδηγούσες 1000αρακι και μετά να πάρεις μια αυτόματη Bentley και να κάνεις με τη μια ταξίδι, ε όπως και να το κάνεις θα δυσκολευτείς να την κουμαντάρεις. Πάρκαρε την κάνε τα ξυρίσματά σου με μια πιο ήπια και όταν είσαι έτοιμος πιάστην.
Η μηχανή είναι μια κατηγορία μόνη της, ανήκει στις ξυριστικές μηχανές οδοστρωτήρας. :)
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Γιώργος 79

Καλημέρα από το Ηράκλειο Κρήτης.Έχω merkur futur εδώ και 2 σχεδόν χρόνια και έχω να πω ότι έχω κάνει το καλύτερο ξύρισμα της ζωής μου!!!!Επί πολλά χρόνια ξυριζόμουν με (σκουπιδάκια) fusion,mach 3 κ,α,αλλά επειδή έχω σκληρά γένια ήθελα κάθε 20 περίπου ημέρες άλλο ανταλλακτικό με κόστος ανά μήνα περίπου 4 ευρώ.
Έχω αλλάξει πολλές λεπίδες για την futur ,όπως (astor)με έσφαξε,αλλά έβγαζα τουλάχιστον 8 ξυρίσματα,(wilkinson,gillete,κ,α)καλές,αλλά με ερέθιζαν στο λαιμό και οι χειρότερες για μένα (elios) με την συσκευασία των 10. Ξυρίστηκα μόνο με 1 λεπίδα και τα υπόλοιπα, σκουπίδια.Τώρα,όμως ,βρήκα τα καλύτερα για μένα (feather).Ούτε ερεθισμοί,ούτε κοψίματα ,ούτε τίποτα.Είχα διαβάσει παλιά αρνητικά σχόλια και είχα φοβηθεί να τα δοκιμάσω,αλλά τώρα ξυρίζομαι μόνο με αυτά.Τα μοναδικά αρνητικά που βρήκα,είναι μόνο η τιμή(30 τεμάχια) 12 περίπου ευρώ και ότι δεν μπορώ να τα βρω στην Κρήτη,αλλά μόνο στο διαδίκτυο .Ξέρει κάποιος αν υπάρχουν στην Κρήτη;Προσπαθώ να τα βρω,αλλά μου έχουν πει πως επειδή είναι ακριβά και "επικίνδυνα"δεν φέρνουν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”