Merkur Futur

Απάντηση
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Γιώργο,για Κρήτη δεν γνωρίζω,αλλά μπορείς να τις βρεις διαδικτυακά,είτε από ελληνικά καταστήματα,
είτε από το λιμάνι,και σε συσκευασίες των 50,100,200,που θα σου βγουν και πιο οικονομικά.
ΥΓ.Υπάρχουν σε κίτρινο και σε μαύρο κουτάκι,και όσοι τα έχουν χρησιμοποιήσει και τα δύο,
λένε πως είναι ακριβώς το ίδιο προιόν.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
costasf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 25 Μαρ 2016, 21:26
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 226 times
Been thanked: 982 times
Ηλικία: 60

Συμφωνώ για τη Futur με όλα τα παραπάνω καλά σχόλια. Και εγώ την χρησιμοποιώ με feather και το αποτέλεσμα είναι άψογο. Η χρήση μάλιστα που κάνω είναι καθημερινό ξύρισμα στο 3 χωρίς πρόβλημα ερεθισμών. Το μόνο μειονέκτημα για μένα είναι ότι το χείλος της μηχανής ειναι λείο με αποτέλεσμα να μην γλυστράει όσο οι άλλες κλειστές μηχανές που έχουν ελαφριές γραμμώσεις. Τουλάχιστον εγώ εκεί αποδίδω το γεγονός ότι η μηχανή δεν είναι τόσο ομαλή στην κίνηση στο δεύτερο πέρασμα από το ίδιο σημείο αφού έχεις πρώτα πάρεις με το πρώτο πέρασμα τον αφρό.
Γιώργος 79

Καλημέρα.Την futur την χρησιμοποιώ μόνο στις μικρές σκάλες (έως 2),επειδή στις μεγαλύτερες 5,6 με είχε κόψει άσχημα.Τις παίρνω από την Αθήνα ,αλλά φοβάμαι μήπως στη μεγάλη συσκευασία (100 +), χαλάσουν τα ξυραφάκια με τον χρόνο.Εγώ θέλω γύρω στα 15 το έτος .Αν κρατάνε οι λεπίδες στο κουτί για πολλά χρόνια είναι εύκολο να πάρω πολλές.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Δεν παθαίνουν τίποτα.Με δεδομένο ότι τις διατηρείς σε στεγνό χώρο.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

γεια χαρα σε ολους!απο το 2012 ξυριζομαι με muhle r89.ειμαι πολυ ικανοποιημενος.την ξερω πλεον με κλειστα τα ματια.ψηνομαι για αγορα της futur?ξερει κανεις αν σε σχεση με αυτην που εχω θα αντιμετωπισω δυσκολιες?εχω ακουσει οτι ειναι καπως επιθετικη.ειπαμε να κανουμε βαθυ ξυρισμα,αλλα οχι και να σφαχτουμε!
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Καλησπερα DAK - εχεις εδω 40 σελιδες κουτσομπολιου ακριβως για αυτο που ζητας ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Έχει δοκιμάσει κανείς την απομίμηση της Futur;
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Δυστυχώς ναι... :naughty:
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Μετά από 3 - 4 εβδομάδες δοκιμών (έχασα το χρόνο) με την futur και δοκιμή διαφόρων λεπίδων, λέω να γράψω δυο λόγια. Η μηχανή είναι αρκετά βαριά και γλιστρά στο πρόσωπο μόνο με το βάρος της. Η γωνία βρίσκεται εύκολα καθώς ο απίστευτος ήχος οταν κόβει τα γένια, δεν αφήνει περιθώρια αμφιβολίας οτι βρήκες τη γωνιά. Τη δοκίμασα σε καθημερινό ξύρισμα σε ρυθμίσεις 3 και 2 και με γένια 3 ημερών με ρυθμίσεις μεχρι το 5. Καταλήγω οτι είναι φοβερή για γένια 2-3 ημερών και καλή για καθημερινό ξύρισμα. Στο καθημερινό, μετά τη δεύτερη μέρα, μου δημιουργούσε μικροερεθισμούς. Γενικά μπορώ να πω ότι είναι καταπληκτική μηχανή που καθαρίζει άνετα σκληρά γένια ημερών.

Υ.Γ. Είναι η μοναδική μηχανή με την οποία δεν μου κάθισαν τα ASTOR τα οποία (όλος παραδόξως) είναι από τα καλύτερα μου. Ακόμα και με την futur, το πρώτο πέρασμα με τα Astor ηταν πολύ γλυκό. Απο το δεύτερο άρχιζε το αίσθημα καψίματος.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

ξυριστηκα σημερα με την R41 (2003), μετα απο 15ημερη συνεχομενη χρηση της Φουτουρ (κυρίως σε ψηλες/πολυ ψηλές σκάλες)

κι εχω να δηλωσω οτι, καλό το ινοβέισιο, αλλα υπάρχει λογος που κάποια πράγματα θεωρούνται κλασσικα...
per ardua ad astra
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”