Μηχανή χωρίς μπάρα ασφαλείας

Άβαταρ μέλους
Κώστας
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2011, 21:54
12
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Πρώτα από όλα θα ήθελα να πω ότι η μηχανή χωρίς μπάρα δεν είναι πλέον ασφαλείας (safety razor), και μπορεί να κόψει πολύ άσχημα.

Εχτές Κυριακή, έχοντας γένι 15 ημερών, συναρμολόγησα την 15c μου χωρίς την μπάρα ασφαλείας.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Μετά από δυο περάσματα, πρώτα με την φορά και μετά κόντρα (και μερικά touch-ups), το πρόσωπο έγινε απαλό "σαν ποπός μωρού", ακόμα και στον λαιμό, κάτι δύσκολο για μένα. Υπήρξαν κάποια μικρο-κοψίματα, τα οποία εξαφανίστηκαν στο ξέβγαλμα. Έπαιξε ρόλο και το γεγονός ότι ήμουν αξύριστος τόσες μέρες, και το δέρμα είχε δυναμώσει!

Πέρα από το βαθύ ξύρισμα, κάτι άλλο που μου άρεσε, είναι ότι η μηχανή δεν γέμιζε με τρίχες αλλά τις μάζευε στο πλάι όπως κάνει το straight. Επίσης έβλεπα καλύτερα που κόβω, πχ. στις φαβορίτες.

Το έχει δοκιμάσει κανείς? Ποια είναι η άποψη σας?
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Κώστα είχε συζητηθεί το θέμα παλιότερα μετά από αναφορά μου σ αυτή τη μέθοδο, καθώς έτσι ξυρίζεται ο παππούς μου σε μόνιμη βάση! Ο Στέφανος που το δοκίμασε κατέληξε στο χασάπικο, προσωπικά δεν το έχω αποτολμήσει ακόμα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10567
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26480 times
Been thanked: 25944 times

Το μόνο που έχω να πω είναι ότι ασφαλώς και δεν συστήνεται να ξυριστεί κάποιος με τέτοια τροποποίηση της μηχανής. Ελάχιστη καμπυλότητα (σχεδόν ανύπαρκτη) και σε συνδυασμό με την μη ύπαρξη κανενός προστατευτικού σε σχέση με το δέρμα, είναι άκρως επικίνδυνο. Ακόμα και στην R41, υπάρχει το χτένι που την κάνει λιγότερο επικίνδυνη. Ειδικά για τους νέους φίλους μας, μην το επιχειρείτε.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Και εγώ να πω ότι δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ καλή ιδέα.
Επίσης η λεπίδα είναι ελεύθερη, δεν υπάρχει κάτι να την κρατάει στη θέση της από κάτω.
Προσωπικά δεν βρίσκω λόγο να το κάνει κάποιος αυτό. Πάρε μια R41, μια Old Type, μια slant και κάνε τη δουλειά σου. Χωρίς μπάρα ασφαλείας μπορεί να μπει η λεπίδα αρκετά βαθειά στο δέρμα με μια απροσεξία.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Ο πατέρας μου ξυριζόταν έτσι με μια noname opencomb κάθε 3 μέρες για πολλά χρόνια. Άκρως επικίνδυνο.
Δεν ήταν ξύρισμα, ήταν ιεροτελεστία. Τουλάχιστον μισή ώρα...
Μάλλον τώρα βρήκα γιατί δεν χρειάζομαι ούτε τρελή προεργασία, ούτε AS χαχαχαχαχα
Μην το επιχειρείτε.-
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Κώστας
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2011, 21:54
12
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Πράγματι, έχω την slant bar 37C και κάνει παρόμοιο ξύρισμα με ασφάλεια. :cool3
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Παιδιά με το ίδιο τρόπο ξυριζόταν ο Πατέρας μου όλη του τη ζωή και δεν κοβόταν ποτέ.
Δεν το συστήνω σε κανένα γιατί με το παραμικρό λάθος κόβεις κομμάτια !!
Από ιδίας πείρας το λέω !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Γιατί το έκαναν αυτό οι πατέρες σας;
Ίσως μετά απο εμπειρία >10 ετών με DE να μπορείς να το κάνεις, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί.
Οι δικοί μου παππούδες/πατέρας δεν το έκαναν ποτέ.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Δημήτρη μάλλον γιατί μπούκωνε η μηχανή και γιατί λόγω δουλειάς όταν έλειπε απ'το σπίτι ξυριζόταν σε μπαρμπέρη με μαχαίρι.Ξέπλενε πάντα τη μηχανή σε κύπελλο με ζεστό νερό και όχι σε τρεχούμενο και πάντα ξυριζόταν μετά το μπάνιο.Και φυσικά στα μαλιά brylcreem !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Και ο δικος μου παππους καπως ετσι ξυριζοτανε. Ειχε κοψει την μπαρα ασφαλεια τελειως σε μια Gillette που ειχε, αφρο σε ενα αλουμινενιο μπολ, kolynos και αστορ φυσικα. Δεν θυμαμαι να ειχε κοπει ποτε. Δεν ξερω γιατι το ειχε κανει αυτο, ισως για να μην μπουκωνει, ισως για να εχει την αισθηση του μαχαιριου. Παλια ξυριζοτανε με ενα μαχαιρι εγω δεν το ειχα δει ποτε ουτε ο πατερας μου ξερει τι εγινε. Προσωπικα δεν θελω να δοκιμασω κατι τετοιο ακομα ισως σε καμια 10 χρονια :megagrin
Ολα ειναι δρομος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”