Μέθοδοι καθαρισμού της Ξυριστικής Μηχανής

Απάντηση
Vangelis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 30 Σεπ 2010, 11:29
13
Been thanked: 5 times

Εσείς πώς καθαρίζετε τα υπολείμματα σαπουνιού (ή κρέμας) από την αγαπημένη σας μηχανή; Πόσο συχνά;

Εγώ ακόμα δεν έχω βρει έναν ιδανικό τρόπο. Υποψιάζομαι ότι ένα μηχάνημα με λουτρό υπερήχων θα ήταν η καλύτερη περίπτωση... Έχει κάποιος από εσάς δοκιμάσει αυτή τη λύση;

Όποτε καταφέρω, θα ανεβάσω φωτογραφίες από την κατεστραμμένη Merkur 37C λόγω σπηλαιώδους διάβρωσης (ωραίος ο όρος, ε;), όταν την ξέχασα για 24 ώρες σε καθαρό (μη αραιωμένο) ξύδι.

Περιμένω προτάσεις - τεχνικές...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stefanos την 01 Οκτ 2010, 19:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Μεταφορά στη σωστή κατηγορία! :-)
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22274 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67



Προσωπικά όμως καθαρίζω με χλιαρό νερό και οδοντόβουρτσα την μηχανή μου (αφού βγάλω προσεκτικά το ξυράφι) αμέσως μετά το κάθε ξύρισμα. Στο τέλος την σκουπίζω και την ξανασυναρμολογώ. Μου αρέσει να την βλέπω να γυαλίζει ;)
Γιάννης
Vangelis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 30 Σεπ 2010, 11:29
13
Been thanked: 5 times

iogi έγραψε:Προσωπικά όμως καθαρίζω με χλιαρό νερό και οδοντόβουρτσα την μηχανή μου (αφού βγάλω προσεκτικά το ξυράφι) αμέσως μετά το κάθε ξύρισμα. Στο τέλος την σκουπίζω και την ξανασυναρμολογώ. Μου αρέσει να την βλέπω να γυαλίζει ;)
:!: :!: :!: Κατατοπιστικότατος!!!
Κάποια στιγμή θα αγοράσω ένα μηχάνημα υπερήχων, αφού κάνει και για άλλα πράγματα (π.χ. μπρασελέ ρολογιών).

Αυτό το 1:4 ξύδι/νερό δεν πρόσεξα... Εγώ είχα 1:κανένα :)
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22274 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Vangelis έγραψε:Αυτό το 1:4 ξύδι/νερό δεν πρόσεξα... Εγώ είχα 1:κανένα :)
1:4 για 5 - 10 λεπτά, όχι για 24 ώρες ;)
Και στο βίντεο εδώ για τα πινέλα λέει για 1:9 για 2 λεπτά μόνο.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Και εγώ αυτό κάνω, κάθε δεύτερο Σάββατο για 15 λεπτά σε διάλυμα 1 μέρος Λευκό Ξύδι, 1 μέρος κόκκινο ξύδι, 2 Μέρη καυτό νερό.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Το μετεφερα στη σωστη κατηγορια.. Πως με ειχε ξεφυγει, αλλα θυμαμαι οτι καπου ειχαμε κανει την κουβεντα.. Ή ηταν για τα πινελα.. Καταραμενε Γερμανε... χαχα

Λοιπον..

Εγω το καθαριζω με μια medium οδοντοβουρτσα της Sabena και υγρο απορρυπαντικο χεριων, καθε που αλλαζω ξυραφακι. Δεν εχω καποιο adjustable οποτε δεν χρησιμοποιω πιο δυνατο καθαριστικο. Τα adjustables πρεπει να λυνονται τουλαχιστον μια φορα το χρονο αν οχι καθε 6 μηνες. Καθαρισμος με υπερηχους ειναι καλη ιδεα, πρεπει να προσεξεις στην αγορα μην παρεις μουφα εργαλειο. Καποια DE ειδικα αν ειναι παλια, ισως ειναι ευαισθητα σε υπερηχους. Εαν αγορασετε καποια μηχανη και ειναι πολυ βρωμικη, τα πολυ χοντρα τα βγαζετε με ενα καλο βρασιμο. Κατοπιν υπερηχους και τελος με καθαριστικο για ζαντες αυτοκινητων ή για ασημικα..

Ετσι πολυ γρηγορα και πολυ χονδρικα. Θελετε λεπτομεριες? Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Συρματόβουρτσα και σβουράκι για τα χοντρά! Πλάκα κάνω, Στέφο τα καθαριστικά ζαντών είναι άκρως οξειδωτικά, οπότε μακρυά! Για τους υπέρηχους έχω να πω τα καλύτερα, προχτές καθαρίσαμε ένα αισθητήρα λ από το αμάξι ενός φίλου και συνήρθε!
Εικόνα
Vangelis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 30 Σεπ 2010, 11:29
13
Been thanked: 5 times

calmato έγραψε:Συρματόβουρτσα και σβουράκι για τα χοντρά! Πλάκα κάνω, Στέφο τα καθαριστικά ζαντών είναι άκρως οξειδωτικά, οπότε μακρυά! Για τους υπέρηχους έχω να πω τα καλύτερα, προχτές καθαρίσαμε ένα αισθητήρα λ από το αμάξι ενός φίλου και συνήρθε!
Εγώ, χωρίς πλάκα, έχω δοκιμάσει με ταχυτροχό τύπου Dremel και βουρτσάκι και είδα αποτέλεσμα... Απλά, βαριέμαι την όλη διαδικασία, βγάλε το εργαλείο από το κουτί, πέρασέ του το σωστό τσοκ, βάλε το βουρτσάκι και τούμπαλιν... Πάντως, ότι έχει αποτέλεσμα, έχει! ;)

Τώρα που διαβάζω για όλα αυτά τα καθαριστικά, λέτε να κάνει το bio-degreaser του ποδήλατού μου; Το χρησιμοποιώ για να καθαρίζω την αλυσίδα και κάνει καλή δουλειά. Λέω να το δοκιμάσω...
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Vangelis έγραψε: του ποδήλατού μου
http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?f=25&t=41

Eίσαι και Cyclist friend?
Εικόνα
Vangelis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 30 Σεπ 2010, 11:29
13
Been thanked: 5 times

calmato έγραψε:
Vangelis έγραψε: του ποδήλατού μου
http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?f=25&t=41

Eίσαι και Cyclist friend?
Sorry, έλειπα για Σ-Κ-Δ-Τ (έκανα και λίγο ποδήλατο!). Δεν παρακολουθώ το συγκεκριμένο forum, αλλά κάποιο παρόμοιο.

Ωραίο πράγμα το ποδήλατο παιδιά... Κοιτάξτε τι παίζει για αυτό το Σ-Κ:
http://www.cycling4wine.gr/topics.php?o ... =3&item=44
Συγγνώμη για το off-topic...

Είχα την ευκαιρία να βρω και το bio-cleaner και σύντομα θα το δοκιμάσω στην ξυριστική μου.

Λοιπόν, το δοκίμασα και τα αποτελέσματα είναι ενθαρρυντικά. Σε ξυριστική ελαφρώς χρησιμοποιημένη, ψέκασα και ξέπλυνα αμέσως με νερό. Στη συνέχεια καθάρισα με οδοντόβουρτσα. Το περισσότερο σαπούνι είχε ήδη φύγει με το νερό, χωρίς τη βοήθεια της οδοντόβουρτσας. Ένα ακόμα καλό χαρακτηριστικό του συγκεκριμένου bio-cleaner είναι ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε πλαστικό (safe on plastic and rubber). Μάλλον βρήκα μία γρήγορη και εύκολη μέθοδο καθαρισμού. Μένει να δοκιμαστεί σε πιο βαριές καταστάσεις.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”