Μέθοδοι καθαρισμού της Ξυριστικής Μηχανής

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tsallinia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Ιαν 2014, 10:47
10
Has thanked: 12 times
Been thanked: 73 times

Σας ευχαριστώ πού παιδιά
stavros s
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 23 Αύγ 2015, 17:25
8

Καλησπέρα σας.
Εχω διαβάσει σχεδόν όλα τα posts του θέματος και είδα τέρατα και θάματα
Η δική μου συμβουλή είναι η αποφυγή των χειμικών.
Για καθαρισμό φτάνει σαπουνι και νερό.
Για την απολύμανση, φτάνει ο κάθε κλίβανος αποστείρωσης που εχουν οι μανάδες και οι γυναίκες μας στην κουζίνα. Ακούει στο όνομα "χύτρα ταχύτητος". Αναπτύσει πίεση μεταξύ 5 και 10 ατμοσφαιρών και πετυχένει βρασμό σε πάνω από 160 βαθμούς κελσίου. Σε τέτοιες θερμοκρασίες δεν αντέχει κανένας παθογόνος παράγωντας.
Βάζετε λοιπόν την μηχανή σας (αρκεί να μην έχει πλαστικά μέρη) στο εξάρτημα της χύτρας για λαχανικά ατμού, προσθέτετε ένα κρασοπότηρο νερό (για την δημιουργία ατμού) και την βράζετε για 20 λεπτά περίπου.
Θα έχετε μετά μία πλήρως αποστειρωμένη μηχανή, με φυσικό τρόπο. Χωρίς χειμικά κατάλοιπα.

Υ.Γ.:Για όσους έχουν βρέφη, την ίδια δουλειά κάνει και ο βραστήρας των μπιμπερό.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

:text-goodpost: τι μας εκανες ρε Σταυρο τωρα;θα με διωξει η γυναικα μου αν αρχισω να αποστειρωνω μηχανες στην χυτρα.και εδωσα και τον βραστηρα .:D
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

stavros s έγραψε:Καλησπέρα σας.
Εχω διαβάσει σχεδόν όλα τα posts του θέματος και είδα τέρατα και θάματα
Η δική μου συμβουλή είναι η αποφυγή των χειμικών.
Για καθαρισμό φτάνει σαπουνι και νερό.
Για την απολύμανση, φτάνει ο κάθε κλίβανος αποστείρωσης που εχουν οι μανάδες και οι γυναίκες μας στην κουζίνα. Ακούει στο όνομα "χύτρα ταχύτητος". Αναπτύσει πίεση μεταξύ 5 και 10 ατμοσφαιρών και πετυχένει βρασμό σε πάνω από 160 βαθμούς κελσίου. Σε τέτοιες θερμοκρασίες δεν αντέχει κανένας παθογόνος παράγωντας.
Βάζετε λοιπόν την μηχανή σας (αρκεί να μην έχει πλαστικά μέρη) στο εξάρτημα της χύτρας για λαχανικά ατμού, προσθέτετε ένα κρασοπότηρο νερό (για την δημιουργία ατμού) και την βράζετε για 20 λεπτά περίπου.
Θα έχετε μετά μία πλήρως αποστειρωμένη μηχανή, με φυσικό τρόπο. Χωρίς χειμικά κατάλοιπα.

Υ.Γ.:Για όσους έχουν βρέφη, την ίδια δουλειά κάνει και ο βραστήρας των μπιμπερό.
Σταυρο μαλλον θα σε στεναχωρισω. Χωρις να θελω να κανω τον ξερολα (υπαρχουν ιατροι και οδοντιατροι μελη του φορουμ που ξερουν καλυτερα), οι χυτρες ταχυτητας πιανουν 115-120 κελσιου. Τα διεθνη στανταρ αποστειρωσης με ατμο, για ολους τους παθογονους μικροοργανισμους, μικροβια, ιους και prions, απαιτουν 121-132 κελσιου για 60 λεπτα η 134 - 138 για 18 λεπτα!
Αυτο επιτυγχανεται μονο απο αυτοκαυστα των οδοντιατρων και κλιβανους νοσοκομειων.

Η αλλη εναλλακτικη για στεγνη θερμοτητα, ειναι με καθαρισμενο και γυμνο παντα αντικειμενο, στους 160 για 2 ωρες η στους 190 για 6 λεπτα. Καλυτερα δουλευει κλιβανος/φουρνος θερμου αερα.

Η χυτρα με την διαδικασια που ανεφερες πραγματι μπορει να σκοτωσει αρκετους, αλλα οχι ΟΛΟΥΣ τους παθογονους μικροοργανισμους. Οσο και να μας βολευει η χρηση της χυτρας , και εμενα φυσικα, μαλλον δεν κανει για κρισιμες εφαρμογες οπως μια μηχανη de η ενα ισιο ξυραφι. Προσωπικα θελω να ειμαι σιγουρος. Για κονσερβες κτλ καλη ειναι...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

...Τα διεθνη στανταρ αποστειρωσης με ατμο, για ολους τους παθογονους μικροοργανισμους, μικροβια, ιους και prions, απαιτουν 121-132 κελσιου για 60 λεπτα η 134 - 138 για 18 λεπτα!...
Βασικά οι διεθνής οδηγίες λένε 134οC για 5 λεπτά ή 121οC για 20 λεπτά. Όλοι οι κλίβανοι που πωλούνται στην Ευρώπη (νομίζω και στην Αμερική) αυτές τις παραμέτρους έχουν προ-εγκατεστημένες. Όλοι οι δείκτες ποιότητας είτε απλοί είτε πολυπαραμετρικοί, αλλά και οι βιολογικοί, γι'αυτές τις παραμέτρους προορίζονται.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

sorry, εμπιστευθηκα την wikipedia.
Παρολα αυτα εχω ψαξει 4-5 manual απο χυτρες και δεν επιτρεπουν οι βαλβιδες τους πανω απο 120 κελσιου...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
stavros s
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 23 Αύγ 2015, 17:25
8

Ok! Αφού θέλεις απόλυτη απολύμανση(περισσότερη από τον βραστήρα ή την χύτρα που είναι οκ για μωρά), δοκίμασε στον φούρνο....με αέρα στους 250 βαθμούς κελσίου για καμία ώρα!


Υγ: Υπάρχει και η δυνατότητα του καυστήρα του καλοριφέρ!! :twisted: :omg
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Να πω και εγω το συμπέρασμα στο οποίο έχω καταλήξει για το θέμα αυτό το οποίο το έχουμε κάνει φύλο και φτερό με τις πολύ εξειδικευμένες αναλύσεις που παρουσιάστηκαν .
Όπως θα θυμάστε οι παλαιότεροι έδινα και δίνω πολύ μεγάλη προσοχή στο θέμα αυτό και είχαμε κάνει αναλύσεις επι αναλύσεων σχετικά με την αποστείρωση της μηχανής. Να σημειώσω οτι ολες μου τις Vintage μηχανές εκτός απο την τελευταία τις αποστείρωσα σε αυτόκαυστο κλίβανο οδοντιάτρου , δεν συμβιβαζόμουν με τίποτε λιγότερο.
Ολα αυτά μέχρι να διαβάσω ενα πολύ ωραίο άρθρο στο Badger & Blade το οποίο άλλαξε την οπτική μου επι του θέματος , και ηταν κάτι τόσο απλό απλά δεν το είχα σκεφτεί πρωτύτερα.......
Τι ηταν αυτό λοιπόν ?
Πολύ απλά το αν υπάρχουν μικρόβια , υιοί και εγω δεν ξέρω τι άλλο στην μηχανή αυτά βρίσκονται ΠΑΝΩ στην μηχανή και δεν είναι ΜΕΣΑ στο μέταλλο της μηχανής.
Δηλαδή οι κλίβανοι τα βρασίματα και ολα τα υπόλοιπα συνεπάγονται με το να μην κάνεις τίποτε στην μηχανή πρωτύτερα και να τα βάλεις εκεί για να σκοτωθούν τα μικρόβια που υπάρχουν (αν υπάρχουν κιόλας) .
Εμείς όμως μπορούμε να επέμβουμε με άλλο τρόπο . Και ο τρόπος αυτός είναι το γνωστό μας πλύσιμο της μηχανής με καυτό νερό , υγρό πιάτων και οδοντόβουρτσα. Αν πλύνεις την μηχανή με τα προαναφερόμενα βουρτσίζοντας την καλά με την οδοντόβουρτσα (4-5 χέρια) πολύ απλά δεν πρόκειται να μείνει τίποτε πάνω στην μηχανή .Μετά την βάζουμε και στο οινόπνευμα ή στο barbicide (όπως κάνω εγω) και τελείωσε η υπόθεση .
Τώρα βέβαια όποιος δεν θέλει να ασχοληθεί ή θέλει και ψυχολογικά να είναι σίγουρος 100% τότε η λύση είναι ο αυτόκαυστος θάλαμος
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

συμφωνω απολυτα με την θεση του Αρη.αν η μηχανη πλυθει καλα 2-3 φορες με πολυ ζεστο νερο και μετα την εμβαπτισουμε σε καθαρο οινοπνευμα(πανω απο 90βαθμους) `η καποιο αλλο απολυμαντικο(π.χ barbicide)δεν μενει τιποτα.τουλαχιστον κατι που ζει και επιβιωνει σε αυτον τον πλανητη.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Η πλάκα είναι οτι αυτός που έγραψε το άρθρο ανέφερε οτι αν κάνετε τα παραπάνω και παρόλα αυτά έχει μείνει κάποιο μικρόβιο στην μηχανή τότε είστε νεκροί αλλά δεν το έχετε καταλάβει ακόμη...... :angelic-little:

πολύ γέλιο είχα ρίξει τότε που το διάβασα ...:laughing-rolling:
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”