Merkur 41c

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Μετα απο παρότρυνση του Απόστολου αποφάσισα να ανοίξω το θέμα. Αφού τα τελευταία 2 χρόνια ασχολήθηκα εκτενώς με τα πινέλα κ σαπούνια-κρεμες αποφάσισα να ξεκινήσω κ το safety razor αφήνοντας το fusion που είχα. Πήρα λοιπον το merkur 41c και μετα απο δυο ξυρισματα είχα πρόβλημα. Η λαβή κοντή κ λεπτή για τα δάκτυλα μου χωρίς λοιπον να μπορώ να το κράτησω σταθερά.
Επιπλέον το fusion με την δόνηση περνούσε απο το πρόσωπο χωρίς να το νιώθω ενω τώρα η αίσθηση του περασματος του ξυραφιου ήταν έντονη κ φοβιστικη σε συνδυασμό με το ότι δεν μπορούσα να το κράτησω σταθερά.
Εδώ θα πρέπει να πω ότι η επιδερμιδα μου είναι πολυ λεπτή κ ευαίσθητη επειδή μικρός είχα ένα τροχαίο όπου ξυθηκε κ έφυγε όλη η επιδερμιδα του προσώπου (σερνομουν με τα μούτρα 50 μέτρα στην άσφαλτο ) αναγεννηθηκε αλλα πολυ λεπτή
Άρης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Άρη το safety το χρησιμοποίησες όπως ακριβώς το fusion, από άποψη τεχνικής;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Όχι το fusion περνούσε παράλληλα με το δέρμα ενω το safety 30 μοίρες η λεπιδα με το πρόσωπο
Άρης
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Ίσως ηταν "λάθος" το οτι πήγες κατευθείαν σε open comb. Αφου υπάρχει θέμα με την επιδερμίδα σου, χρειάζεται αργά βήματα. Μια κανονική κεφαλή (όχι open comb) ή μια ρυθμιζόμενη (π.χ. Progress) σε χαμηλή ρύθμιση αποτελούν πιο "αναμενόμενη" επιλογή.

Παρεμπιπτόντως, γιατί δεν είχες σταθερό χέρι?
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Fotakas έγραψε:Ίσως ηταν "λάθος" το οτι πήγες κατευθείαν σε open comb. Αφου υπάρχει θέμα με την επιδερμίδα σου, χρειάζεται αργά βήματα. Μια κανονική κεφαλή (όχι open comb) ή μια ρυθμιζόμενη (π.χ. Progress) σε χαμηλή ρύθμιση αποτελούν πιο "αναμενόμενη" επιλογή.

Παρεμπιπτόντως, γιατί δεν είχες σταθερό χέρι?
Να σου πω αυτο με το open comb το είχα σκεφτεί κ εγώ αλλα είχα διαβάσει πολλές απόψεις για την συγκεκριμένη μηχανή ότι δεν αισθάνονταν την διαφορα open-closed.
Σταθερό χέρι δεν είχα γιατί η λαβή ήταν πολυ κοντό-λεπτή για τα δάκτυλα μου. Προσπάθησα να χρησιμοποιήσω το μικρό δάκτυλο να είναι στη βάση της λαβής για να κοντράρει αλλά τίποτα
Άρης
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Arisk έγραψε:Προσπάθησα να χρησιμοποιήσω το μικρό δάκτυλο να είναι στη βάση της λαβής για να κοντράρει αλλά τίποτα
Μπορεις να δωσεις για επεξεργασια την λαβη
Εχεις δει τα "κυκλακια" που εχουν οι δικες μου;
Το σκεφτηκα για αυτον ακριβως τον λογο.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Arisk έγραψε:Όχι το fusion περνούσε παράλληλα με το δέρμα ενω το safety 30 μοίρες η λεπιδα με το πρόσωπο
Εννοώ αν έκανες τα ίδια περάσματα, με τις ίδιες φορές, με την ίδια πίεση και με την ίδια ταχύτητα και ποιες ήταν αυτές.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Apostolos έγραψε:
Arisk έγραψε:Όχι το fusion περνούσε παράλληλα με το δέρμα ενω το safety 30 μοίρες η λεπιδα με το πρόσωπο
Εννοώ αν έκανες τα ίδια περάσματα, με τις ίδιες φορές, με την ίδια πίεση και με την ίδια ταχύτητα και ποιες ήταν αυτές.
Πάνω κάτω τα ίδια ήταν. 3 περάσματα πάνω κάτω και πλάγια με μικρές κοφτες κινήσεις
Άρης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Συμφωνώ με τον Φώτη, πιστεύω ότι ξεκίνησες με λάθος μηχανή , πήγες στα βαριά ναρκωτικά λίγο νωρίς!Δε τη ξέρω τη μηχανή αλλά σίγουρα θα είναι πιο επιθετική απο μια closed.Προτείνω δεις μια 34C η κάποια με ίδια κεφαλή αλλά με μακρύτερη λαβή.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Η 23C που έχω δεί από κοντά, μου φαίνεται ότι έχει πολύ βολική λαβή (λεπτή μεν, αλλά στογγυλή και μακρυά).
http://www.xenos-xenos.gr/index.php?pag ... &Itemid=34" onclick="window.open(this.href);return false;
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”