Merkur 41c

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ύδραστις
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2014, 21:06
9
Has thanked: 114 times
Been thanked: 209 times
Ηλικία: 43

Θα σας πω μια σύντομη ιστορία πρώτα:

πρώτη φορά ξυρίστηκα στα 17 μου με ένα ξυραφάκι bic. Πέντε περίπου φορές έγινε αυτό και δεν το ξαναέκανα. Χρησιμοποιούσα μόνο μηχανή κουρετική.
Ξυρίστηκα ξανά στα 21 μου ,αυτήν τη φορά με σαβέτα αφού ήθελα να την μάθω και για την ιδιότητά μου ως κουρέας.
Έκτοτε χρησιμοποιώ σαβετα και τίποτα άλλο.

Τώρα λοιπόν που βρήκα αυτό το φόρουμ ζήλεψα λίγο τα safety μπορώ να πω.
Σήμερα λοιπόν παρέλαβα την πρώτη μου, μία Merkur 41c. Το συμπέρασμα εν ολίγοις είναι οτι δεν έχω καμμία εμπειρία με αυτές τις μηχανές. Διάβασα στο φόρουμ, παρακολούθησα και λίγο utube και σκέφτηκα: η 41c είναι βαρυά, χαρακτηριστικό που δεν έχει η χρήση της σαβέτας, γιατί να μην το δοκιμάσω; από την άλλη σαν opencomb μηχανή δεν πρέπει να με τρομάζει αφού γνωρίζω την αίσθηση του γυμνού ξυραφιού στο δέρμα μου υποθέτωντας πάντα, οτι θα μπορώ να το "νιώσω".
Ένα τελευταίο χαρακτηριστικό που αφορά την εργονομία της και το πρόσεξα ήταν η κοντή λαβή της. Τα δάχτυλά μου έιναι κάπως μικρότερα από τα κανονικά οπότε δεν θα υπήρχε πρόβλημα ούτε εκεί.

Μετά από παραγγελία που έκανα παρέλαβα την επομένη, σήμερα δηλαδή. :megagrin

Ανοίγω και την βγάζω σιγά σιγά από την συσκευασία και αρχίζω να την θαυμάζω. Λαμποκοπούσε και είχε μια όψη ενός αντικειμένου που βρισκόταν άθικτο για έναν ολόκληρο αιώνα...................... περιμένοντας εμένα τον πρωτάρη να την πιάσει στα χέρια του. :ninja_hide

Έπειτα άρχισα να την επεξεργάζομαι. Την πέταξα ελαφρά στον αέρα για να νιώσω το βάρος της καθώς ξαναέπεφτε στο χέρι μου.
Βαρυά μηχανή χωρίς να έχω δοκιμάσει κάτι άλλο βέβαια, αλλά μου άρεσε. Νιώθεις οτι κρατάς κάτι αξιόπιστο. Η λαβή πάλι καταπληκτική, πολύγωνη που κατά μήκος της διατρέχουν ανάγλυφες κορνίζες που εκτός της ομορφιάς που προσδίδουν, βοηθούν στην συγκράτηση της.

Την απολύμανα αρχικά με οινόπνευμα και αμέσως την έπλυνα σε ζεστό νερό με κρεμοσάπουνο. Έτοιμη για δράση!!!

Της φοράω ένα ASTRA souperior platinum. Ζεστό νερό στο πρόσωπο μισό λεπτό, Proraso PS, Proraso soap, omega πινελάκι, Old Spice AS και πάμε. Κάνω την σαπουνάδα και αρχίζω.
Την πιάνω με τέσσερα δάχτυλα, αντίχειρα και τα επόμενα τρία.
Ακουμπώ απλά στο δέρμα -έχει αρκετό βάρος- και κατεβάζω, πούπουλο. Αφού νόμισα οτί δεν πήρα τίποτα. Τελειώνω το επάνω τμήμα και πάω για πηγούνι και κάτω από αυτό στο λαιμό. Όλα άψογα παιδιά, ούτε που το καταλαβαίνω σχεδόν οτι κάνει όλην αυτήν τη δουλειά τόσο εύκολα. Δεύτερη περασιά κάθετα όλα και κόντρα στα χαμηλά. Τρίτη περασιά όλα κόντρα. Πιάνω από δω και από εκεί το δέρμα, λίγο ακόμα στο πηγούνι άλλο λίγο πισω και κάτω απο τα αυτιά και τελειώσαμε.

Τι να πω. Με κέρδισε στο πρώτο ξύρισμα. Περπατούσετόσο τόσο καλά πανω στο δέρμα σαν να μην είχε ξυράφι. Κανένας ερθισμός, είχα πάντα στο νου μου να μην πιέζω πουθενά και καθόλου. Σίγουρα δεν είναι σαν τη σαβέτα, έκανε όλη τη δουλειά σχεδόν ολομόναχη.

Θα την συνιστούσα στον οποιοδήποτε που δεν είχε βεβαίως προβλήματα ακόμη και με τις πιο εύκολες μηχανές. Δεν ξέρω αν κάνω καλά.

Όσο για τα συμπεράσματά μου επιφυλάσσομαι μέχρι το τέλος των διακοπών μου στα βουνά της Πίνδου. Το βλέπω μπροστά μου, να ξυρίζομαι στις πηγές του Βοιδομάτη. Τέλειο!!!!

Ιδού και το αντικείμενο της δημοσίευσης
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 09 Αύγ 2014, 18:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Ενσωμάτωση εικόνων. Φιλικά, Αντώνης.
Δεν υπάρχουν ιδέες, υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες, κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.
Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Μπράβο, καλορίζικη. Αυτή ήταν η δεύτερη, μόλις, DE μηχανή που πήρα όταν ξεκίνησα και εξακολουθεί να βρίσκεται ανάμεσα σε όσες προτιμώ. Η συγκεκριμένη κεφαλή της Merkur είναι αρκετά ήπια για "open" και πολύ αποτελεσματική. Δουλεύει πολύ καλά με τη συγκεκριμένη λαβή αλλά και με άλλες.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Ύδραστις
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2014, 21:06
9
Has thanked: 114 times
Been thanked: 209 times
Ηλικία: 43

Ευχαριστώ ΥΜΜV! Ακόμα την κρατάω και την χαζεύω. Ξέρεις μήπως ή όποιος άλλος, ποια είναι η αμέσως επο΄μενη πιο επιθετική της σειράς; Θα ήθελα να δοκιμάσω.
Δεν υπάρχουν ιδέες, υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες, κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.
Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Σε Merkur; Ίσως να είναι λίγο πιο επιθετική λόγω μεγαλύτερου βάρους η 11c που δεν παράγεται πια, αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει αυτό το μοντέλο για να έχω ιδία άποψη. Πιο "αποτελεσματική" -δεν θα τη χαρακτήριζα ακριβώς πιο επιθετική- θα έλεγα ότι είναι η 37c Slant. Αν σου ταιριάξει, δεν θα την αποχωρίζεσαι.
Μετά έχουμε τις ρυθμιζόμενες Progress και Futur. Ειδικά η τελευταία μπορεί να γίνει πολύ επιθετική.
Εάν αφήσουμε τις Merkur η πιο επιθετική από τις μοντέρνες, προσιτές, μη ρυθμιζόμενες, DE σε κυκλοφορία είναι η Muhle R41. Ακόμη πιο επιθετική ήταν η Muhle R41 μοντέλο του 2011 που άφηνε ακόμη πιο εκτεθειμένη τη λεπίδα. Πριν τις R41 σε επιθετικότητα, αλλά όχι πολύ, είναι οι Fatip.
Εγώ την Slant θα δοκίμαζα, αλλά στο λέω επειδή εμένα μου αρέσει η συγκεκριμένη. Γνωρίζεις βέβαια ότι το παραδοσιακό ξύρισμα είναι αρκετά υποκειμενικό θέμα. Μη βιαστείς όμως, χρησιμοποίησε κι άλλο τον εξοπλισμό που έχεις για να αποκτήσεις περισσότερη εμπειρία και δες τι αρέσει σε χρήστες εδώ, που κρίνεις ότι έχουν περίπου τα ίδια γούστα με σένα.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Ύδραστις
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2014, 21:06
9
Has thanked: 114 times
Been thanked: 209 times
Ηλικία: 43

Με παραξένεψε η slant.
Προσπαθώ να καταλάβα τα οφέλη της εργονομίας της .
Βλέπω δύο πράγματα να συμβαίνουν. Ή η μία άκρη του ξυραφιού να εκτίθεται περισσότερο επάνω στο δέρμα ή οτι κλείνοντας ττην μηχανή
το ξυράφι παίρνει επάνω της μία διαγώνια μορφή.

Τί απότα δύο συμβαίνει;
Δεν υπάρχουν ιδέες, υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες, κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.
Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

YMMV έγραψε:[...]
Μετά έχουμε τις ρυθμιζόμενες Progress και Futur.
[...]
Ξεχασες το κτηνος με το ονομα Vision.. :megagrin
Ύδραστις έγραψε:[...]
Τί απότα δύο συμβαίνει;
Σε μια slant κεφαλη, η λεπιδα καμπτεται (αναλογα με τη σχεδιαση και σε διαφορετικο βαθμο) στον διαμηκη αξονα της. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα η κοψη της λεπιδας να μην βρισκεται πλεον στην αρχικη της κατασταση, και να εχει μια μονιμη "ταση" και να γινεται πιο "ακαμπτη". Οσο πιο μεγαλη η κυρτοτητα, τοσο πιο "ακαμπτη" η κοψη. Το αποτελεσμα ειναι να προβαλεται μεγαλυτερη αντισταση στην τριχα κατα το περασμα, με αποτελεσμα αυτη να κοβεται πιο ευκολα και βαθεια. Αν δοκιμασεις μια 37c της δεκαετιας του 70 και μια σημερινη, βλεπω να μαθαινεις στη σημερινη να πεταει.. Βεβαια υπηρχαν και αλλες οι οποιες ηταν πιο "επιθετικες". Πολλες slant θα βρεις σε "πλαστικο" (γαλαλιθο, βακελιτη κλπ). Ο λογος ειναι οτι επειδη ειναι ελαφριες εχουν εξ ορισμου ενα μειονεκτημα σε σχεση με τις μεταλλικες. Ο slant σχεδιασμος της κεφαλης προσπαθουσε να εξισορροπησει τις διαφορες!

Ελπιζω να βοηθησα λιγουλακι..

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

@Stefanos
Είναι και η Vision όντως :megagrin Έχει καταργηθεί από ότι καταλαβαίνω. Είναι/ήταν επίσης αρκετά ακριβή.

@Ύδραστις
Επιπλέον από αυτά που λέει ο Στέφανος, η Slant κόβει λοξά σαν γκιλοτίνα κάτι που πρακτικά θεωρείται από πολλούς λίγο πιο αποτελεσματικό σε σύγκριση με τη λειτουργία των συμβατικών DE. Από ότι έχω αντιληφθεί τις Slant ή τις συμπαθεί πολύ κάποιος ή τις αντιπαθεί -δεν έχει ενδιάμεση κατάσταση. Στην αρχή τις αντιπαθούσα λόγω σχήματος χωρίς να έχω δοκιμάσει, μετά τις συμπάθησα λόγω αποτελέσματος.
Πολλές πληροφορίες για Slant με σχέδια έχει εδώ για να μην βγούμε (εντελώς) εκτός θέματος.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Ύδραστις
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2014, 21:06
9
Has thanked: 114 times
Been thanked: 209 times
Ηλικία: 43

Ευχαριστώ Στέφανε.

Την δεύτερη υπόθεση που εξέφρασα είχα σαν πιθανότερη αλλά είπα να ρωτήσω, ποτέ δεν ξέρεις. Βοήθησες πολύ. Τώρα αν δεν την δοκιμάσω, ποτέ δεν θα μάθω.

Όσο για την vision YMMV, την ληγουρεύομαι και ήμουν έτοιμος να πάρω αυτήν αντί την 41c αλλά είπα να αρχίσω με κάτι πιο κλασσικό.
Η vision με είχε εξιτάρει μέχρι που μου παρουσίασες την slant ( ευχαριστώ και για το link που αφορά αυτές τις μηχανές). Μου άνοιξε αμέσως τα μάτια.
Δεν υπάρχουν ιδέες, υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες, κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.
Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
giobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 12 Απρ 2013, 02:01
11
Τοποθεσία: Κάντζα-Παλλήνη
Has thanked: 327 times
Been thanked: 151 times
Ηλικία: 55

Μετά απο μικρη ιντερνετική έρευνα και ενα νημα που ανεβασα εδω, πηγα προχθες στο hairmaker στην Αργυρουπολη εχοντας στο μυαλο μου οτι αυτη θα ηταν η μια απο τις δυο που θα εβλεπα απο κοντα. Τελικα την αγορασα.

Χθες εκανα το πρωτο μου ξυρισμα. Ειχα διαβασε διαφορα για τις open comb και σκεφτηκα οτι θα ηταν καλο να ειμαι πιο προσεκτικος στο ξυρισμα.
Το σεταρισα με Personna Pl. (γενικα αυτο ειναι το ξυραφακι που χρησιμοποιω οταν θελω να τεσταρω οτιδηποτε, μου ταιριαζει αρκετα) και το σαπουνι Speick.

Εκανα καλο αφρο με το πινελλο (Omega 11137) και τον απλωσα παντου. Ξεκιναω το πρωτο περασμα και μου αρεσαν δυο πραγματα. Το πως ακουγονταν οι τριχες και το πως φαινοταν οταν περνουσε το χτενι πανω απο τον αφρο.

Μετα περασα δυο χερια ακομα, παντα με προσοχη.

Γενικα (αν και ειναι νωρις για να ειμαι σιγουρος) ηταν ενα απολαυστικο ξυρισμα. Δεν ενιωσα καμια στιγμη πιεση και δεν ειχα τον παραμικρο ερεθισμο.
Αυτο που σιγουρα επαιξε το ρολο του ειναι οτι ειχα γενεια 4 ημερων. Την επομενη φορα που θα τη χρησιμοποιησω θα ειναι με γενεια 2 ημερων ωστε να καταλαβω καλυτερα τη συμπεριφορα της μηχανης.

Σε γενικες γραμμες μπορω να πω οτι με κερδισε.
Αντωνης
giovanni
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 25 Δεκ 2014, 19:22
9
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Πριν δύο μήνες μπήκα κι εγώ στο ΠΞ εγκαταλείποντας τις μαχ, μπικ, δυο, τριών, τεσσάρων λεπίδων κλπ κλπ. Μετά από δύο μηνών ξύρισμα λοιπόν με την merkur 34 δεν ήμουν καθόλου ευχαριστημένος. Μετά από καλή προετοιμασία και τρία χέρια, το τελευταίο κόντρα, δεν γινόταν το βαθύ ξύρισμα που επιθυμούσα, με αποτέλεσμα να αναγκάζομαι να κάνω πολλαπλά περάσματα τοπικά όπου έμεναν τρίχες άκοπες στο λαιμό δεξιά και αριστερά, στο σαγόνι και στο μουστάκι. Δοκίμασα πολλές λεπίδες εκτός την Feather. Εδώ να πω ότι το ΠΞ δεν έχει καμία σχέση με αυτό που έκανα, αλλά πάλι δεν ήταν αυτό που ήθελα. Μελέτησα το φόρουμ αρκετά διάβασα εμπειρίες μελών και είπα κάποια στιγμή σε κάνα τρίμηνο να πάω σε όπεν.
Χθές λοιπόν ανέβαινα τη Σωκράτους. Και κάπως μούρθε μια φλασιά, μπήκα ανάποδα στη Σατωβριάνδου και παρκάρω έξω από τον Ξένο. (με μηχανή εννοείται). Μπαίνω μέσα και χωρίς να το πολυσκεφτώ του λέω: Δώσε μου μια όπεν. Μου βγάζει την 41 πληρώνω και φεύγω.

Σήμερα το βράδυ μπαίνω στο μπάνιο με τριών ημερών γένια. Καλή προετοιμασία, λεπίδα Personna, σαπούνι Proraso και ξεκινάω με την 41: ΤΟ ξύρισμα. Προσεκτικά αλλά και επιθετικά, έκοβε τα πάντα, και όπου χρειαζόταν πίεζα ελάχιστα. Δεν με φόβισε ούτε στο ελάχιστο. Την χειρίστηκα με πιο τσαμπουκά από ότι την 34 και δεν κόπηκα ούτε μία φορά. Με την 34 κοβόμουν. Καλύτερο και βαθύτερο ξύρισμα δεν έχω κάνει. Τρία περάσματα το τρίτο κόντρα. Δεν χρειάστηκε τίποτα παραπάνω. Τώρα μετά από τρεις ώρες νιώθω το πρόσωπό μου απαλό σαν κωλαράκι μωρού, κανένας ερεθισμός, καμία κοκκινίλα (τις κοκκινίλες τις είχα με τις μπικ με την ταινία). Όπεν και πάλι όπεν. Θα μείνω στην 41. Δεν νομίζω να βρω κάτι καλύτερο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”