Merkur 41c

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Καλησπέρα,

Οπως είχα γράψει ήθελα να αγοράσω την mercur41c εδώ και πολύ καιρό, ο λόγος η ομορφιά της καθώς και η ηπιοτητα της που πιστεύω θα συγχωρουσε τα λάθη μου και δεν θα με πετσοκοβε. Κατεβαίνω κέντρο στον μηχαηλιδη μιας και είχα δει στο σάιτ του ότι την είχε και ελπίζοντας ότι δεν θα φάω άκυρο όπως με τον Ξένο άσχετα αν αγόρασα την 42c. Βλέπω απο το σαιτ ότι ειναι στην Σωκρατους σε μια στοά μέσα, κατεβαίνω Ομόνοια πόρωμενος να την αγοράσω, φτάνω Σωκρατους κοιτάζω γύρω μου βλέπω τον δρόμο γεμάτο βαπόρακια, πρεζονια, πορνες και ότι άλλο θες, το μάτι μου πέφτει στην στοά και κυριολεκτικά με γρήγορο βήμα μπαίνω μέσα κοιτάζοντας μην μου την πέσουν.
Το μαγαζί μια τρύπα, μικρό αλλά με μικρη ποικιλία σε ξυραφια, κρεμες, σαπουνια, το παλικάρι ευγενεστατο μου εξηγεί πόσο χρόνια ειναι το μαγαζί εκεί από παππού σε πατέρα και μετά σε αυτόν και περνάμε στο ψητό. Του λέω mercur μηχανές έχεις;Μου λέει ειναι σε έλλειψη και του είχαν μείνει μόνο 3 η 41c, 42c και ο βεκελιτης. Χαμογέλαω και του λέω για την 41c ήρθα, μου λέει 20€ την βάζω σε μια τσάντα μαζί με ένα μεγάλο κύπελλο για αφρό καταλληλο για τα omega48 και 98, κρέμα Vito's και ξυραφια wilkinson και supermax. Ολα μαζί κοντά στα 60€.
Γυρίζω σπίτι πανέτοιμος να την χρησιμοποιήσω, μπανακι και μετα βγάζω το omega48 την νέα κρέμα και αρχίζω το χτύπημα, μόλις ειναι έτοιμος βάζω persona στην 41c και αρχίζω. Η αίσθηση της χτενας, απίστευτη ο ηχος της, ένιωθα την λεπιδα σε κάθε επαφή με το δέρμα μου, σιγά σιγά εκοβε, τελειώσα το πρώτο πέρασμα, καθαρίζω με ζεστό νερό και ελέγχω, κανένα υπολειμμα, τιποτα, βαθυ ξυρισμα, καθαρό πρόσωπο γυαλί με ένα πέρασμα. Εντυπωσιαστηκα, πραγματικά δεν το περίμενα. Νομίζω η μηχανή με προσοχή μπορεί να με ξυριζει καθημερινά χωρίς κανένα πρόβλημα για κόψιμο και ερεθισμους. Κρύο νερό να κλείσουν οι πόροι και μετά apivita για ενυδατωση. Να γράψω ότι έχω βρει το άλλο της μισό που ειναι το ξυραφακι personna για καθημερινή χρήση.

Σας ευχαριστώ όλους για την είσοδο μου στο παραδοσιακό ξυρισμα και για τις προτάσεις σας !

Υ.Γ Το κατάστημα το προτείνω για καλές τιμές σε ξυραφακια και omega πινελα αλλά η περιοχή θέλει πολύ προσοχή ! Μόνο μέρα μεσημέρι για ψώνια !

Πέτρος
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26419 times
Been thanked: 25885 times

Μετά τα τελευταία review των παιδιών, χαίρομαι που επιβεβαιώνεται η θεωρία μου:

Ένα καλό ξύρισμα δεν χρειάζεται να είναι απαραίτητα και ακριβό.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Δεύτερο ξυρισμα με την συγκεκριμένη μηχανή που τείνει να γίνει αγαπημένη μου. Για πρώτη φορά δοκίμασα δεύτερο πέρασμα μιας είχα αφήσει λίγες τρίχες σε όλο το πρόσωπο κοντρα με προσοχή. Εντυπώσεις;
Παρά πολύ βαθύ ξυρισμα, καθόλου ερεθισμους, τράβηγματα, απίστευτη αίσθηση.
Μπορώ τη συγκεκριμένη να την προτείνω ως εισαγωγική στις open comb μηχανές λόγω ηπιοτητας αλλά και ότι μπορεί να συγχωρέσει λάθη τεχνικής στο ξυρισμα. Θεωρώ ότι η χτενα που έχει σε καθοδηγεί εύκολα στο να ξυριστεις σωστά ασκώντας ελάχιστη πίεση στο πρόσωπο και χωρις να εχεις την αισθηση οτι θα σφαχτεις.Η διάφορα με το άλλο της ταίρι με την μπάρα ειναι τοσο χαοτική που με κάνει να την κράτησω συλλεκτικά ή για να δοκιμάσω κοφτερες λεπιδες όπως ειναι οι feather. Οι δοκιμές συνεχίζονται...
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
morisonhotel
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 11 Μαρ 2013, 21:00
11
Τοποθεσία: περιστερι αττικης
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

εχω την ιδια μηχανη και μια απορια για τα ξυραφακια.πρωτη φορα με κρεμα αντελκο,και πολλοστη με ξυραφι ντερμπυ.γεμισα ερεθισμους.στον λαιμο .δεν κτλβνω γιατι ξυριζομαι πολυ καιρο λετε να φταιει η κρεμα?και με την ευκαιρια.καθε ποτε αλλαζουμε τα ξυραφακια?τα ντερμπυ ταχω για 2 ξυρισματα,ενω τα περσονα βγαζουν 4.εχω και γαιδουροτριχες.εσεις καθε ποτε αλλαζετε ξυραφια?
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Τα Personna Platinum τα χρησιμοποιώ τέσσερις φορές. Τα Derby καμία :ninja_hide
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26419 times
Been thanked: 25885 times

Αν δεν άλλαξες το υπόλοιπο setup και η μόνη αλλαγή ήταν η κρέμα, δοκίμασε πάλι με άλλη κρέμα και μετά από λίγο ξανά την adelco (με σταθερά τα υπόλοιπα). Αν ξαναεμφανιστεί ερεθισμός μόνο με την adelco, τότε μάλλον κάτι έχει που σε ερεθίζει. Θα έλεγα όμως οι δοκιμές να γίνουν μετά από κάποιο διάστημα, αφού ηρεμήσει το δέρμα, για να έχεις πιο ασφαλή συμπεράσματα.
morisonhotel
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 11 Μαρ 2013, 21:00
11
Τοποθεσία: περιστερι αττικης
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

όντως αλλαξα σε προρασο και κανενα προβλημα.μαλλον η adelco κατι εχει την καταργω.κριμα για τι αν και ΄΄βιομηχανικο΄΄ μου άρεσε το άρωμα της.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

Έχω τη μηχανή κανένα εξάμηνο τώρα.
Κάθε ξύρισμα μαζί της είναι όνειρο. Ο ήχος κοψίματος με το personna (το πρώτο και μοναδικό που δοκίμασα) απίστευτος. Τα συγκεκριμένα κρατάνε με αλλαγή πλευρών 6-7 φορές.

Πολύ σημαντικό και διαφορετικό για τον καθένα μας, είναι να βρει το σωστό προϊόν για αφρό. Εκεί ακόμα ψάχνω χωρίς να έχω δοκιμάσει πολύ ακριβά πράγματα.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Για σαπούνι και τέλεια ενυδατωση σου προτείνω το Mitchell's wool fat με το κεραμικο του μπωλ που κυριολεκτικά τα σπαει ! Αν διαβάσεις στα κατάλληλα νήματα θα βρεις φτηνές και καλές λύσεις για να φτιαχνεις πλούσιο αφρο!
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

Ευχαριστώ Πέτρο. Ήδη διαβάζω καλά λόγια γι'αυτό. Με το μπωλ είναι ακριβούτσικο, χωρίς αυτό ΟΚ. Θα το δοκιμάσω πάντως.
Μάλλον πάω για κάποιο ήπιο σαπούνι ή στικ για να το "ντοπάρω" με αιθέρια έλαια.

Το επόμενο βήμα είναι να δοκιμάσω την εξαιρετική και για μακρυά γένια μηχανή μας με τα katana της Feather!!!
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”