Merkur 41c

Απάντηση
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Έχεις δίκιο απλά στο αντίστοιχο θέμα έχουν ακουστεί τόσες απόψεις που πραγματικά έχω μπερδευτεί!
panos zazao
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 22 Φεβ 2017, 01:33
7
Been thanked: 39 times

η καλύτερη λαβή που είχα ποτέ...
ο λόγος βέβαια που την αγόρασα την 41c ήταν άλλος.
έχω μία κλειστού τύπου (23c) , μία ρυθμιζόμενη (futur)....οπότε μου έλειπε μία ανοιχτού για δοκιμή !
επέλεξα λοιπόν αυτήν. και φτηνή είναι και ωραία
με το ανοιχτό το χτένι η αλήθεια είναι οτι δεν τα πήγα και πολύ καλά . δε με ξύριζε καλά και ήθελε παραπάνω περάσματα .
έκανα λοιπόν την εξής δοκιμή :
κράτησα την λαβή της που με βόλεψε τρελά και έβαλα την κεφαλή της 23c φτιάχνοντας ουσιαστικά μία 42C !!
απογειώθηκε όλο το ξύρισμα και πλέον χρησιμοποιώ μόνο αυτήν...

ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : οι ανοιχτού τύπου δεν είναι απαραίτητα και πιο επιθετικές .
αυτό είναι το δικό μου συμπέρασμα , βάσει της δικής μου εμπειρίας..
αυτά
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Έχε απλά υπόψιν σου ότι γενικά οι open comb της Merkur είναι ιδιαίτερα ήπιες και δεν είναι όλες οι open comb τόσο ήπιες (πχ Fatip κλπ).
panos zazao
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 22 Φεβ 2017, 01:33
7
Been thanked: 39 times

σωστός ο παίκτης...

θα την δω και την fatip λοιπόν !

θενξ
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Εντάξει η ανοιχτού τύπου Merkur παίζει να είναι η πιο ήπια κεφαλή που έχω δοκιμάσει. Σίγουρα δεν είναι ενδεικτική των open comb. Όχι οτι δεν υπάρχουν κι αλλού περιπτώσεις που η closed είναι πιο επιθετική (π.χ. Parker) αλλά εδώ είναι το άλλο άκρο.
Thomas_M
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 05 Μάι 2020, 21:48
3
Τοποθεσία: Frankfurt am Main
Has thanked: 4 times
Been thanked: 101 times
Ηλικία: 34

Από αύριο μπαίνω στο club της 41C αν δεν με κρεμάσει το ταχυδρομείο.
Καλη χρονιά με υγεία
ΥΓ: Εναν μήνα αξύριστος.
Άβαταρ μέλους
GeorgeKoala
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 07 Ιαν 2021, 21:34
3
Been thanked: 50 times
Ηλικία: 34

Μάλλον θα το απολαύσεις. Από προσωπική εμπειρία πιστεύω ότι για μεγάλα γενια μια Open comb είναι ότι πρέπει δεν μπουκωνει επειδή δεν έχει μπάρα και με μια καλή λεπίδα ξεμπερδευεις εύκολα και γρήγορα
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Η αλήθεια είναι όπως πιό πάνω γράψαν ο Αντώνης και ο @FSword οι Μερκιούρ με χτένι (OC)
είναι απίστευτα ήπιες . Εγώ είχα ξεγελαστεί από γνώμες μερικών, πριν πολλά χρόνια όταν ξεκινούσα το ΠΞ, οτι
είναι "εργαλείο", επιθετική κλπ, και πήρα και την 15 και την 11. Ωδινεν Ωρος και έτεκεν Μύν. Αξύριστος έμενα
όπως και με τη Gillette Tech. Βέβαια σε κάποιους με όχι πυκνά και μαλακά όχι χοντρά γένια (όχι ατσαλοσύρματα που λέμε)
θα κάνει τη δουλειά τους και θα τους αρέσει.
ΓΙα μεσαίες , Mild που λέμε, καλύτερα μιά Parker OC ή και η Pearl OC.
Επίθεση με τις Fatip και την R41 (αν και κακώς λέμeτη 41 OC,
είναι κάτι σαν υβρίδιο μεταξύ μπάρας και χτενιού IMHO)
Άβαταρ μέλους
Antonio.mfp
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 01 Μάι 2011, 01:12
12
Τοποθεσία: larisa
Has thanked: 728 times
Been thanked: 949 times
Ηλικία: 38

Μετά από μιάμιση εβδομάδα αναμονής(η ακατανόμαστη κούριερ για ακόμη μια φορά πιο αργή και από την καθυστέρηση) μου ήρθε σήμερα.
Πρώτη εντύπωση όχι και τόσο θετική.Τα σπειρώματα για κλάμα,φινίριμα έτσι και έτσι τα γνωστά δηλαδή..Μέγεθος είναι σαν παιχνιδάκι,την συμπάθησα μόνο και μόνο από το μέγεθος αν και απεχθάνομαι τις κοντές λαβές.Ξύρισμα λοιπόν στο κέφαλι η πρώτη δοκιμή.Κουμπώνω την αγαπημένη μου λεπίδα(gillette nacet πήρα 100στάδα και μάλλον πάω για 1000άδα να έχω να ξυρίζομαι και στον παράδεισο :D) και ξεκινάω την κατεβασιά!
Στην δεύτερη βρήκα την γωνία,σκετικά εύκολη θεωρώ την βρίσκεις αμέσως,κάνω το πρώτο χέρι νιώθοντας ότι δεν πρόκειται να με κόψει!!Αν και όχι τόσο έμπειρος με τις open (πρώτη εμπειρία r41) θα πω ότι αυτή δεν είναι open..Πάρα πολύ ήπια δεν καταλαβαίνεις και πολλά.Πάω για δεύτερο χέρι κόντρα βαράω βαράω τίποτα..Απλά δεν έκοβε..Εξαναγκάστηκα και επιστράτευσα την rockwell για να πάρω bbs..Με προβλημάτησε η αλήθεια είναι..Νομίζω ότι θέλει βάρος για να κάνει πιο βαθύ ξύρισμα..Θα την ξαναδοκιμάσω στο πρόσωπο να δω τι θα γίνει και εκεί και μετά πάω για λαβή πιο βαριά και πιο μακριά.Τι λαβές ταιριάζουν?Πέρα από αυτό πια μηχανή open είναι ενδιάμεσα από 41c και r41 σε θέμα επιθετικότητας?Ευχαριστώ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”