Muhle R41 2011 "Το κλαμπ των κανιβαλων"

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Φιλοι μου ξερω, υπαρχει νημα για τη νεα κεφαλη της Mühle. Απο τοτε η Mühle εχει βγαλει και αλλα μοντελα, οποτε εκεινο θα μπορουσαμε να πουμε ειναι το γενικο νημα για τις κεφαλες. Αλλα καθε μηχανη εχει τα δικα της χαρακτηριστικα. Πλεον η R41 υπαρχει και στην εκδοση "Grande" με πιο μεγαλη σε μηκος και ελαφρια πιο μεγαλη διαμετρο (και βαρος 80γρ αντι 64γρ).

Ο Γιαννης (iogi) ηταν ο πρωτος που την πηρε, εγω θα εχω την τιμη σε πρωτη φαση να την δοκιμασω οσο θελω.. :megagrin Σε αυτο το νημα θα σας βαλω μια σειρα απο φωτο, με λεπτομεριες της λεπιδας, καθως και το ανω μερος της κεφαλης του R106. Οι φωτο εδω ειναι στα 630pix πλατος, εαν τις ανοιξετε, στο λινκ μπορειτε να αλλαξετε το /s630/ με το /s1024/ και θα τις εχετε στο πληρες πλατος τους. Προκαταβολικα να ζητησω συγγνωμη για τα χνουδια, δεν το εκανα σκοπιμα! :megagrin

H R41 απο διπλα
Εικόνα

πλαγιομετωπικα
Εικόνα

η κεφαλη απο μπροστα
Εικόνα

απο πισω, με λεπτομερια στο αναγλυφο της λαβης
Εικόνα

λεπτομερια της κεφαλης
Εικόνα

λεπτομερια της κεφαλης απο διπλα
Εικόνα

η κεφαλη με λεπιδα
Εικόνα

η κεφαλη με λεπιδα απο διπλα (φαινεται ξεκαθαρα πως καθεται η λεπιδα, οπως και η γεωμετρια)
Εικόνα

η κεφαλη λυμενη
Εικόνα

η βαση της κεφαλης
Εικόνα

η κεφαλη με προσαρμοσμενο το ανω μερος της κεφαλης του R106
Εικόνα

η κεφαλη με προσαρμοσμενο το ανω μερος της κεφαλης του R106 απο διπλα
Εικόνα

Εαν αναρωτηθηκατε πως εστησα το R41 που δεν εχει επιπεδη βαση, οπως τα περισσοτερα Merkur, για παραδειγμα, ιδου η πατεντα.. :megagrin
Εικόνα

Η επεξεργασια της μηχανης ειναι η συνηθισμενη υψηλη που μας προσφερει η Mühle.

Ελπιζω να σας αρεσε, εννοειται εμπειριες στο ξυρισμα, δερματοεκτομες, και τα λοιπα, θα μπαινουν απο αυτη τη στιγμη εδω..

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Gillette
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 16 Οκτ 2010, 03:05
13
Has thanked: 13 times

Ενδιαφέρουσες οι φωτογραφίες Στέφανε! Εχεις ξυριστεί με αυτό;
Shave-shave, shave me do..
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Οχι ακομη, αλλα που θα παει... :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Στέφο 2 απορίες από εμένα! Η λαβή που γράφει Gauloises από τι είναι; Και δεύτερον αν έχουμε καμιά φωτογραφία της 2010 κεφαλής να δούμε τις διαφορές με την 2011!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Η λαβη δεν ειναι λαβη, ειναι ενα ματζουνακι που βαζεις μεσα το τσιγαρο για να σβησει.. :megagrin Η προηγουμενη κεφαλη ειναι αυτη του R101. Γνωστη δλδ.

Στο μεσοδιαστημα ανακαλυψα οτι η σαγρε η λαβη γλυστραει απο τα δακτυλα. Εβαλα τη λαβη απο το R106 που ειχα βγαλει εξω για τις φωτο και το αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακο! Το καλο ειναι οτι αλλαζοντας τις λαβες εχεις και τις αντιστοιχες ξυριστικες μηχανες.. Δηλαδα μπορω να πω οτι εχω και μια R89.. :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Εμενα παντος μου αρεσει και μαλλον θα την αγορασω .Φαινεται στιβαρη και με ομορφο φινιρισμa .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ειναι .. Και μολις εκανα το πρωτο ξυρισμα μαζι της.. Αναφορα, οταν ερθω απο το νοσοκομειο! :beah2





Οκ, πλακα κανω, αλλα ενα θα πω: :wow Μολις επιβεβαιωθηκε η θεωρια μου: Το 11c μπροστα του ειναι ... καλογρια!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ωραίες φωτογραφίες Στέφο. Πιστεύεις ότι είναι απο τις πιο επιθετικές μηχανές?
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Δεν εδωσα για πλακα τον τιτλο.. Ναι Αποστολε. Η R41 με την 2011 κεφαλη, ειναι Ο,ΤΙ πιο επιθετικο υπαρχει στην αγορα, ακομη και με συγκρισιμα vintage εργαλεια. Και μιλαω παντα για μηχανες σταθερης κεφαλης-γεωμετριας, αρα για μη adjustable. Παντως ειναι πολυ πιο επιθετικη απο την slim adjustable οταν αυτη την εχω στο 9! Καπου διαβασα οτι ειναι μηχανη για experts. Λαθος. Ειναι μηχανη για την elite των experts. Και ειμαι σιγουρος οτι οι λεπιδες θα εχουν και αλλα ορια ζωης με αυτη τη μηχανη. ΔΕΝ ειναι για καθημερινη χρηση, εκτος και αν ξυριζεις ελεφαντα! Σιγουρα ΔΕΝ ειναι μηχανη για αρχαριους. Για οποιο απο τα παιδια εδω ειδε τις φωτο, την λιγουρευτηκε, παιδες, μετα απο 1 χρονο!

Εαν καναμε μια σκαλα 0-10, για την πιεση που πρεπει να ασκειται στο ξυρισμα, και καπου 9,8-10 ειναι τα ξυραφακια μιας χρησης, καπου στο 9,5 βαζω την Wilkinson Hydro 5 με το ντεποζιτο μονταρισμενο, 8,8-9 βαζω τη Fusion, την Wilkinson Hydro 5 χωρις το ντεποζιτο γλιτσας καπου στο 7,5, τα αλλα ξυραφακια συστηματος καπου εκει ενδιαμεσα. Τα κοινα safety razors και τα adjustable τα βαζω μεταξυ 1,4 και 1, το R41 το βαζω καπου στο 0,2! Και ειχα βαλει μια ASP μεσα, οχι σκουπιδια λεπιδα!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Stefanos έγραψε:Δεν εδωσα για πλακα τον τιτλο.. Ναι Αποστολε. Η R41 με την 2011 κεφαλη, ειναι Ο,ΤΙ πιο επιθετικο υπαρχει στην αγορα, ακομη και με συγκρισιμα vintage εργαλεια.
Εχω μια αμφιβολια
Με βαση 2 βουλγαρικες εποχης ΕΣΣΔ που εχω και μιας Solingen 1910 που γδερνει και αλλαζεις δερμα με την μια νομιζω οτι η εν λογω Muhle θα βρει αντιπαλο.

Σχετικη συζητηση 1 και 2.

http://www.traditionalshaving.com/produ ... rande.html" onclick="window.open(this.href);return false; (περιγραφη στα αγγλικα)
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”