Fatip Grande

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Georgechalkida
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 15 Φεβ 2015, 02:27
9
Has thanked: 198 times
Been thanked: 142 times
Ηλικία: 38

Tην Piccolo την έχει δοκιμάσει κάποιος παιδιά..???
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Δεν την έχω δοκιμάσει αλλά κάπου διάβασα ότι η κεφαλή είναι ίδια με την Grande :think:
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Pedro
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 16 Φεβ 2016, 07:20
8
Has thanked: 49 times
Been thanked: 81 times
Ηλικία: 47

Έιναι η πρώτη Double edge razor που δοκιμάζω.Έχει ωραία αίσθηση στο χέρι και κάνει βαθύ ξύρισμα,ιδιαίτερα .Το θέμα είναι ότι στο λαιμό υπήρξαν πολλά τραβήγματα και ερεθισμοί.Παίζει ρόλο η φορά και το ξυράφι ή επειδή ειναι επιθετική η μηχανή δημιουργεί ετσι κ αλλιώς ερεθισμούς?

Added in 17 minutes 41 seconds:
Συγνώμη αλλα εννοούσα πρώτη Open.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28038 times
Been thanked: 29307 times
Ηλικία: 64

Η λεπίδα παίζει ρόλο σίγουρα. Τι χρησιμοποίησες ?
Παίζει ρόλο και η προετοιμασία, αλλά και η τεχνική.
Προσωπικά δεν είχα ποτέ ερεθισμούς με την συγκεκριμένη μηχανή, αλλά πάντα έχε κατά νου πως YMMV.
Γιάννης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

τα τραβηγματα κατα 99% ειναι απο την λεπιδα.οι ερεθισμοι μπορει να οφειλονται σε πολλους και διαφορους λογους(λεπιδα,πιεση,τεχνικη,ευαισθησια).δοκιμασε οσες πιο πολλες λεπιδες γινεται. :)
μολις ειδα στο ξυρισμα της μερας οτι χρησιμοποιησες bic cp.ιδιαιτερα επιθετικο ξυραφι,θα ελεγα οτι δεν ειναι και ο καλυτερος συνδυασμος με την fatip.
Άβαταρ μέλους
Pedro
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 16 Φεβ 2016, 07:20
8
Has thanked: 49 times
Been thanked: 81 times
Ηλικία: 47

foxtrot έγραψε:Η λεπίδα παίζει ρόλο σίγουρα. Τι χρησιμοποίησες ?
Παίζει ρόλο και η προετοιμασία, αλλά και η τεχνική.
Προσωπικά δεν είχα ποτέ ερεθισμούς με την συγκεκριμένη μηχανή, αλλά πάντα έχε κατά νου πως YMMV.
Χρησιμοποίησα τη Bic Chrome Platinum 3η μέρα.'Ισως να μην κάνει η συγκεκριμένη λεπίδα μετα το 2ο ξύρισμα.
Σίγουρα η τεχνική παίζει τη σημασία του και απο ότι κατάλαβα η τρίχες στο λαιμό δεν έχουν μία κατεύθνυνση.
Δέν ξέρω πάλι αν αυτού του τύπου μηχανές (Open) μπορώ να τη χρησιμοποιώ καθημερινά, μιάς και είναι απαραίτητο το καθημερινό ξύρισμα λόγω εργασίας.

Added in 4 minutes 23 seconds:
macho έγραψε:τα τραβηγματα κατα 99% ειναι απο την λεπιδα.οι ερεθισμοι μπορει να οφειλονται σε πολλους και διαφορους λογους(λεπιδα,πιεση,τεχνικη,ευαισθησια).δοκιμασε οσες πιο πολλες λεπιδες γινεται. :)
μολις ειδα στο ξυρισμα της μερας οτι χρησιμοποιησες bic cp.ιδιαιτερα επιθετικο ξυραφι,θα ελεγα οτι δεν ειναι και ο καλυτερος συνδυασμος με την fatip.
Έχεις δίκιο,πρέπει να δοκιμάσω λεπίδες να βρώ ποια ταιριάζει στο δέρμα μου.
Ποιό ξυράφι μου προτείνεις εσύ με τη Fatip?
NavalArchitect

Κατ'αρχάς βάλε πάνω μία λεπίδα Wilkinson ή μία Personna. Αν δεν έχεις Personna, προσπάθησε μία SuperMax.

Οι Bic είναι καλές λεπίδες αλλά σε πολλούς χρήστες είναι ακόμη πιό σκληρές κι από τις Feather, είναι ασυγχώρητες και μάλιστα με πολύ άκομψο τρόπο. Εμένα με σκίσανε χωρίς να το περιμένω τις προάλλες κι έχω στοκάρει 5 καρτέλες από τη Σιγκαπούρη που τις είχα πετύχει σε έναν που πουλούσε χονδρική.

Από 'κει και πέρα, χωρίς να ξέρεις καλά τη φορά που έχουν τα γένια κλπ., και να χρησιμοποιείς ξυράφι OC, είναι λίγο τολμηρό. Γίνεται, αλλά πρέπει να έχεις εμπειρία στην πλάτη, ειδικά αν θες να ξυρίζεσαι με open comb razor καθημερινά.

Πρέπει κατ'αρχάς να αφήσεις το δέρμα να ξεκουραστεί και μετά να βάλεις μία πιό ήπια λεπίδα. Αλλά σε γενικό επίπεδο καλό θα ήταν αν θέλεις/μπορείς να επανέλθεις σε ασφαλή συνδυασμό closed comb ξυράφι (Merkur HD ή EJ DE87, αυτά είναι ό,τι πιό κλασικό και σταθερό υπάρχει) και κυρίως ήπια λεπίδα (Wilkinson κλπ.)
Άβαταρ μέλους
Pedro
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 16 Φεβ 2016, 07:20
8
Has thanked: 49 times
Been thanked: 81 times
Ηλικία: 47

Σε ευχαριστώ πολύ.Έχω τη Μerkur 1904,έχει διαφορά με Merkur HD?
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

ιδια κεφαλη εχουν και οι 2.η 1904 ειναι πιο ελαφρια.
παντως σε σχεση με την fatip ειναι πολυ πιο ηπια.η fatip κανει ισως το κορυφαιο ξυρισμα(βαθος),αλλα δεν ειναι για ολους και πρεπει σιγουρα να βρεις πιο ξυραφι σου ταιριαζει με αυτη.
οπως αναφερε και ο NavalArchitect της ταιριαζουν πιο ηπιες λεπιδες.
Άβαταρ μέλους
Pedro
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 16 Φεβ 2016, 07:20
8
Has thanked: 49 times
Been thanked: 81 times
Ηλικία: 47

Ok.Ευχαριστώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”