Video ξυρίσματα με Double Edge safety razor!

Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Εδώ είναι το πρώτο μου video καθώς και το πρώτο μου ξύρισμα με double edge razor.Το ξυράφι που χρησιμοποιώ είναι το γνωστό σε όλους Mercur 34C που το έχω αγοράσει εδώ και κάμποσους μήνες αλλά δεν είχα τη τύχη να το χρησιμοποιήσω λόγω της δοκιμής διαφόρων straight razor που έχω στη κατοχή μου.
Παλιά, πριν πολλά χρόνια είχα ξυριστεί με του πατέρα μου το DE που είναι καθαρά open ξυράφι και έχω να ξυριστώ απο τότε με κάποιο DE.Αφού έκανα κατάλληλη προετοιμασία ξεκίνησα να ξυρίζομαι.Στην αρχή νόμιζα μήπως δεν έχω βάλει κάποια λεπίδα.Προς μεγάλη μου έκπληξη είδα ότι τα γένια φεύγουνε σαν βούτυρο.Έπαθα πλάκα με το ξύρισμα που έκανε.ΘΕΩΡΩ πως είναι το πιο εύκολο, ακίνδυνο και βαθύ ξύρισμα που μπορεί να κάνει κανείς.Δεν έχει καμία σχέση με του πατέρα μου που ξυριζόμουνα μικρός καθώς είναι τελείως ανοιχτό το στύλ του.Κάποια σημεία κάτω απο τη γνάθο μου εξακολουθούσαν να γρατσουνάνε το χέρι μου μετά το ξύρισμα πράγμα συνήθες και με το straight razor όταν ξυρίζομαι αλλά το υπόλοιπο μέρος ήτανε γυαλί.
Συγκριτικά με το straight razor το DE είναι σαφώς πιο εύκολο ,σαφώς πιο ακίνδυνο και σε θέμα βάθους ξυρίσματος έχει τύχει με κάμποσα απο τα μαχαίρια μου να κάνω εξίσου πολυ βαθιά ξυρίσματα.Αλλά η αδρελαλίνη και η αίσθηση της λεπίδας στο προσωπό σου δε συγκρίνεται με ότι έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα.Για να μη παραξηγηθώ η παραπάνω σύγκριση μου και γνώμη μου βέβαια αναφέρεται ανάμεσα σε straight και σε closed safety razor για να μη πε κανείς "ρε μεγάλε ξυρίσου με ένα open comb razor και τα λέμε ξανά".Το μεγάλο πλεονέκτημα του εν λόγω DE razor είναι η ευχαρίστηση κατα τη διάρκεια του ξυρίσματος!

[youtube][/youtube]

Το έκανα λίγο βιαστικά το ξύρισμα διότι είχα κάποιο ραντεβού :ninja_hide !Είχα κάτι μικροερεθισμούς και ένα μικρό ψιλοκοψιματάκι στο σημείο κάτω απο τη μύτη.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Ωραιος !
:griechenland

Μηπως ηταν καλυτερα την μηχανη να την ξεπλενεις σε ζεστο νερο πριν την βαλεις επανω κι οχι σε κρυο;
Μηπως ηταν καλυτερα την κοντρα να την εκανες στο 3ο περασμα κι οχι δυο φορες;
Εχω χρησιμοποιησει τουλαχιστον 15 κεφαλες Open Comb και πιστευω πως αν κανεις το ιδιο οπως στο βιντεο θα σε ερεθισουν πολυ περισσοτερο.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ευχαριστώ Δορυφέρων ,με ζεστό νερό το ξεπλένω απλά δεν είναι τόσο καυτό ώστε να φαίνεται κάποιος ατμός.
Επίσης ξέχασα να πω πως προσπάθησα να κάνω τα 3 κλασσικά περάσματα που γίνονται και στο straight razor.Δηλαδή αφου κάνεις το πρώτο κανονικό πέρασμα , το δεύτερο ίσια κόντρα και τρίτο πέρασμα πλάγια κόντρα, σαν αυτό εδώ περίπου http://www.shavemyface.com/downloads/Th ... -Shave.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;.Στο τέταρτο κάνω τα δικά μου εκεί που νομίζω ότι μου έχουνε μείνει τρίχες.Σίγουρα με open θα είναι διαφορετικά τα πράγματα και έχεις δίκιο ίσως δε θα πρέπει να κάνω 2 κόντρες!Πάντως γνωρίζοντας τα γένια μου θέλω οπωσδήποτε 2 κόντρες τουλάχιστον κάτω απο το πηγούνι μου ώστε να είναι γυαλί το δέρμα μου.Στο πρώτο βίντεο με straight θα δεις ακόμη και στο τρίτο-τέταρτο πέρασμα να ακούγεται ο τεμαχισμός των γενιών μου κάτω απο το πηγούνι μου!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Ωραίος!!!
Εγώ συνηθίζω να κάνω 3 περάσματα ένα με την φορά ένα κάθετα της φοράς και ένα κόντρα.
Όποτε βαριέμαι απλά δεν κάνω κόντρα.
Αυτό πίστευα και εγώ για το πιγούνι μου μέχρι που άρχισα τις γκριμάτσες και τα τραβήγματα με το χέρι.
Θα δεις μεγάλη διαφορά.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Μπραβο,μακαρι να υπαρξει και συνεχεια.
Πολυ καλο που δεν εχει μουσικη κι αν γινεται η καμερα λιγο πιο πισω.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22447 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Μπράβο και πάλι Ηλία και :danke
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ακόμη ένα βίντεο απο το χθεσιμό μου ξύρισμα.Να μαθαίνουν οι νέοι και να θυμούνται οι παλιότεροι :bigsmilie !!

[youtube][/youtube]
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Γεια σου Ηλια με το χρυσο εργαλειο!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Ευγε !!!
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ένα ακόμη βιντεάκι που μόνο εσείς το βλέπετε εδώ μέσα με τη πολύ καλή μηχανή Gillette super Speed 50.Tα τρία πρώτα περάσματα πολύ καλά χωρίς κανένα πρόβλημα και με πολυ ωραίο κόψιμο.Παρά τα τρία περάσματα στο σημείο κάτω απο το πηγούνι όπως θα παρατηρήσετε και σεις δεν έχουνε κοπεί τελείως τα γένια μου , μόνιμο πρόβλημα που με τέτοιου τύπου μηχανές ΤΤΟ (αν τις λέω καλά) δε μπορώ να το λύσω.Με φαλτσέτα και με κατάλληλες ρυθμίσεις ενός adjustable τα καταφέρνω.Έτσι στο τέταρτο πέρασμα επέμεινα κάπως παραπάνω, δοκίμασα και κάποιες γωνίες μήπως και τις κόψει αλλά δε έγινε κάτι παρα να δημιουργηθούνε κάποιοι μικροί ερεθισμοί.Τα υπόλοιπα μέρη ξυριστίκανε άψογα!
Κατα τα άλλα η μηχανή είναι πολύ καλή, καλό ζύγισμα,κόβει πολύ καλά και όπως βλέπετε ακίνδυνα!Το μόνο που μου θόλωσε γρήγορα το μέταλλό της, γιατί?

[youtube][/youtube]

Καμαρώστε με , φτύστε με να μη με ματιάσετε και άντε να ανεβάσει και κανένας άλλος κάποιο βίντεο, έχω καταντήσει η Τιτσιολίνα του forum μας και θα κατέβω σε απεργία :bigsmilie !
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”