Επιμεταλλωση DE safety razor

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

bill3377 έγραψε:Να ρωτήσω κάτι; Μου είχε πει κάποιο μέλος του Φόρουμ ότι με την επιμεταλλωση, οι παλιές συλλεκτικές μηχανές, χάνουν από την αξία τους. Νομίζω ότι έχει δίκιο. Ισχύει ή όχι;
Ισχύει Βασίλη,αλλά από συλλεκτική πλευρά μόνο,και όχι μόνο με την επιμετάλλωση,αλλά και το γυάλισμα,ένα πράγμα σαν τα νομίσματα,οι ακριβότερες συλλεκτικές είναι αυτές που είναι,σε καλή κατάσταση,και με τις όποιες φθορές έχουν.

πχ: Εάν έχεις μια πολύ παλιά μηχανή,και χωρίς φθορές,είναι το ανώτερο,την πας και την βλέπει εκτιμητής,και σου δίνει πιστοποιητικό γνησιότητας,μετά ορίζεις την τιμή πώλησης ή την βάζεις στην συλλογή σου.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

kikos7 έγραψε:Ηλία μακάρι να είχαμε συνεννοηθεί, να μου την έστελνες και να τις πήγαινα εγώ και τις δύο. Μια μηχανή (ειδικά η New που είναι 3 τεμαχίων) μπορεί να σταλεί ως απλή επιστολή με πολύ μικρό κόστος.
Βλακεία μου που δεν ρώτησα πρωτού την στείλω Αμερική. Πάντως δεν στεναχωριέμαι κιόλας που θα την πληρώσω ακριβά γιατί είναι η μοναδική μηχανή ασφαλείας που σκοπεύω να κρατήσω.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
stergios

captain_hx έγραψε:Πολύ καλές οι τιμές του κ Κοτέντου. Εγώ έστειλα στην Αμερική την κεφαλή της New για επινικέλωση με το συνολικό κόστος να ανέρχεται στα 33 ευρώ και περίοδο αναμονής περίπου δυο μήνες.

Νομιζω δεν ειναι πολλα Ηλια. Και Ελλαδα η Κυπρο να την εστελνε καποιος, σε αλλη πολη, αν πληρωνε μεταφορικα, που σε τετοιες περιπτωσεις με courier δουλευουν τα μαγαζια, πανω κατω το ιδιο θα του ερχοταν νομιζω.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Δεν ξέρω Στέργιε, σίγουρα λόγω μεταφορικών η τιμή πάει προς τα πάνω. Η δουλειά θα γίνει στην RazorEmporium που μεταξύ δυο τριών άλλων που είδα σε Αγγλία και Αμερική ήτανε η πιο οικονομικά συμφέρουσα επιλογή. Η τιμή που πλήρωσα είναι με έκπτωση 10 δολαρίων και αφορά μόνο επινικέλλωση της κεφαλής. Δεν έστειλα τη λαβή γιατί έχει τη γνωστή ρωγμή και εξάλλου προτιμώ το πάντρεμα με τη λαβή της iKon.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
stergios

33€ μονο για κεφαλη συν τα μεταφορικα δηλ? Εντος συνορων δεν ηθελες?
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Όχι 33 ευρώ όλα μαζί, να την στείλω και να μου την επιστρέψουν. Αυτό μετά την έκπτωση των δέκα δολαρίων. Χωρίς την έκπτωση και για επινικέλλωση όλης της μηχανής (με τη λαβή) η τιμή ξεπερνάει τα 60 ευρώ.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Λοιπόν, θα συνοψίσω την άποψη μου, με την οποία μπορεί να μη συμφωνούν όλοι :

5 ευρώ το κομμάτι για επινικέλωση και 10 για επιχρύσωση-επιροδίωση (όπως τα είχε παλιά ο Κοτέντος) είναι πολύ καλή τιμή (για τιμές Ελλάδας).

10-15 ευρώ το κομμάτι ειναι ακριβό είτε είναι στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό (ειδικά για συλλέκτες σαν εμάς που μπορεί να θέλουμε 8-10 κομμάτια να τα παμε για επινικέλωση)

20+ευρώ το κομμάτι (όπως ζητάνε αρκετοι σε Αμερική) εγώ προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο. Αλλο το Tune Up που κάνει το RazorEmporium (δεν έχουν την καλύτερη άποψη βάβαια και γι αυτούς σε πολλά ξένα φόρα) που με 29$ ανοιγει τη μηχανή, την καθαριζει, την ξανασυναρμολογεί ως λειτουργική, της βάφει τα νούμερα αλλά ΔΕΝ επιμεταλλωνει . Η επιμετάλλωση (Revamp) στο RazorEmporium με επιλογή από ρόδιο, 24αρι χρυσο, ροζ χρυσο και νίκελ κοστίζει 99$ ( :hb ).

Το ξαναγράφω (αν μας διαβάζουν κι άλλοι εκτός φόρουμ) :

Οι περισσότεροι, φαντάζομαι, δεν θέλουμε Revamp και χρωματιστές κορδέλες για την απλή Flare Tip ή New Type που έχουμε (Revamp να πάει να κάνει αυτός που έχει στην κατοχή του μία Toogle ή μια Double Ring και μπράβο του που τις έχει και το οφείλει σε τόσο σπάνια κομμάτια). Άραγε, στους περισσότερους από εμάς τους απλούς Έλληνες συλλέκτες :hellas3 μία καλής ποιότητας επινικέλωση ή επιχρύσωση αρκεί και περισσεύει για να αλλάξει η αισθητική των μηχανών μας και η χρηστικότητα και το προσδόκιμο ζωής τους.

Αν ο Κοτέντος ή ο όποιος Έλληνας επιμεταλλωτης μπορεί να κρατάει τις τιμές του χαμηλά με καλό αποτέλεσμα (κι ας μην κάνει Tune Up και Revamp), θα του πηγαίνουμε μηχανές. Αν μέσα σε ένα χρόνο ο Έλληνας επιμεταλλωτής, ανεβάζει τις τιμές από τα 5 στα 15 Ε (νομίζω έχω γράψει για αυτό σε προηγούμενο ποστ αυτού του νήματος) τότε προτιμώ να κρατάω τις μηχανές μου απλά λειτουργικές αλλά "άσχημες".
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλησπέρα σας,

Μετά από ερωτήσεις/συζητήσεις μελών μας,θα γράψω κάποια γενικά πράγματα για την επιμετάλλωση,περισσότερο σαν βοήθημα για την κατανόηση της διαδικασίας,νομίζω ότι καλό είναι να υπάρχει σαν γνώση στο forum μας.

Επιμετάλλωση (Electroplating)
Επιμετάλλωση είναι η επικάλυψη της επιφάνειας ενός μεταλλικού αντικειμένου με κάποιο άλλο μέταλλο για περισσότερη αντοχή στη διάβρωση ή και για λόγους αισθητικούς.Η μέθοδος που χρησιμοποιεί σήμερα η βιομηχανία για την επιμετάλλωση των αντικειμένων,λέγεται ηλεκτρόλυση. Η ηλεκτρόλυση,επινοήθηκε από τον Ιταλό Luigi Galvani,γι’αυτό και συχνά την ονομάζουμε Γαλβάνισμα.

Είναι μία ευρύτατα χρησιμοποιούμενη τεχνική στην βιομηχανία των μετάλλων.Συνήθεις επιμεταλλώσεις είναι η επιχάλκωση,η επινικέλωση,η επιχρωμίωση κ.λ.π. δηλ,η επικάλυψη ενός αντικειμένου με ένα λεπτό στρώμα ενός μετάλλου. Το μέταλλο που επικάθεται επιφανειακά,καλύπτει κάποιες ανεπιθύμητες ιδιότητες του αντικειμένου που καλύπτεται.Τα μέταλλα επικάλυψης,είναι το νικέλιο,το χρώμιο και ο χαλκός,κ.α.

Π.χ,αν επινικελώσουμε ένα χάλκινο αντικείμενο πετυχαίνουμε το αντικείμενο να φαίνεται νίκελ,αλλά και αποτρέπουμε την επιφανειακή οξείδωση (σκούριασμα) διότι το στρώμα νικέλιου δεν οξειδώνεται. Η επιμετάλλωση μπορεί να γίνει με εμβάπτιση του μετάλλου σε λουτρό με ηλεκτρόλυση σε υδατικό διάλυμα νικέλιου και σε θερμοκρασία άνω των 60°C .

Συχνά το ίδιο αντικείμενο επιμεταλλώνεται με περισσότερα από ένα μέταλλα,έτσι ώστε τα στρώματα της επιμετάλλωσης να έχουν μεγαλύτερη αντοχή. Π.χ. ο χαλκός πρώτα επινικελώνεται ηλεκτρολυτικά,επειδή το νικέλιο κολλάει καλύτερα στο χαλκό,και κατόπιν επιχρωμιώνεται (πάλι ηλεκτρολυτικά) επειδή το χρώμιο δίνει πιο λεία επιφάνεια από το νικέλιο.
Περιγραφή επιχάλκωσης και επινικέλωσης ενός αντικειμένου στα 5 βασικά στάδια:

1)καθαρισμός αντικειμένου από σκουριά και διάβρωση,

2)αποστείρωση αντικείμενου (απολάδωση),

3)τοποθέτηση αντικειμένου σε λουτρό με νερό,

4)τοποθέτηση αντικειμένου σε λουτρό επιχάλκωσης,

5)τοποθέτηση αντικειμένου σε λουτρό νικέλιου (για να γίνει η διαδικασία της επινικέλωσης).

Ο απαιτούμενος χρόνος επινικέλωσης εξαρτάται από το μέγεθος και την επιφάνεια του αντικειμένου.

Το ηλεκτρικό ρεύμα διαρρέει το διάλυμα και μεταφέρει ποσότητα μετάλλου από την πλάκα νικέλιου στο αντικείμενο. Το αντικείμενο καλύπτεται ομοιόμορφα με νικέλιο. Όσο πιο πολύ ώρα περνάει το ρεύμα μέσα από το διάλυμα τόσο περισσότερο νικέλιο θα επικαλύψει το αντικείμενο,τόσο πιο καλή επιμετάλλωση θα έχουμε.
Με τον ίδιο τρόπο γίνεται η επινικέλωση.
Περιγραφή επιχρωμίωσης ενός αντικειμένου 10 βασικά στάδια:

1)καθαρισμός αντικειμένου από σκουριά και διάβρωση,

2)διαδικασία ξεβγάλματος με νερό,

3)αποστείρωση αντικειμένου ( απολάδωση),

4)διαδικασία ξεβγάλματος με νερό,

5)τοποθέτηση αντικειμένου σε λουτρό επιχάλκωσης,

6)διαδικασία ξεβγάλματος με νερό,

7)τοποθέτηση αντικειμένου σε λουτρό νικελίου (για να γίνει η διαδικασία της επινικέλωσης),

8]διαδικασία ξεβγάλματος με νερό,

9)τοποθέτηση αντικειμένου σε λουτρό επιχρωμίωσης (τελικό στάδιο),

10)διαδικασία ξεβγάλματος με νερό.

Το αντικείμενο καλύπτεται ομοιόμορφα με χρώμιο. Όσο πιο πολύ ώρα περνάει το ρεύμα μέσα από το διάλυμα τόσο περισσότερο χρώμιο θα επικαλύψει το αντικείμενο,τόσο πιο καλή επιχρωμίωση θα έχουμε.

Η Επιχάλκωση (χάλκωμα-κοκκινωπό χρώμα) κυρίως στα σιδερένια αντικείμενα καθώς επίσης και στα αντιμόνια και αλουμίνια. Αποτελεί την βάση για τις επόμενες επιμεταλλώσεις.
Η Επινικέλωση (νικέλωμα-έντονο ασημί χρώμα) που αποβλέπει στο "γέμισμα" των πόρων,την στιλπνότητα και την παραπέρα προστασία από την διάβρωση.
Η Επιχρωμίωση (χρωμίωση-έντονο απαστράπτον χρώμα σαν καθρέπτης). Με την επικάλυψη χρωμίου το μέταλλο αποκτά την μέγιστη αντοχή σε διάβρωση και οξείδωση.
~

Όπως βλέπουμε πριν από κάθε τέτοια εργασία προηγείται βαθύς καθαρισμός των επιφανειών,αφαίρεση σκουριάς,χρωμάτων,λαδιών και κάθε μορφής ρύπος. Αυτό γίνεται με χημικά και μηχανικά μέσα.
Στη συνέχεια τα μέταλλα τρίβονται και λειαίνονται μέχρι να αποκτήσουν στιλπνή και ομαλή επιφάνεια,και "γυαλίζονται" στη συνέχεια με κετσέδες σμυριδόπανα και βούρτσες.

Αλλη μέθοδος επιμετάλωσης είναι η επκάλυψη των επιφανειών με κασσίτερο (γάνωμα) ή ψευδάργυρο (γαλβάνισμα)
Υπάρχουν και άλλες ηλεκτρολυτικές επιμεταλλώσεις όπως η επαργύρωση-επιχρύσωση επορειχάλκωση,και αφορούν κυρίως διακοσμητικές εφαρμογές σε μεταλλικά αντικείμενα που έχουν ιδιαίτερη αξία.

Κλείνοντας θα πω πως,όχι δεν είναι πυρηνική επιστήμη,είναι μια απλή επιστήμη που εξαρτάτε από ποιόν εφαρμόζεται (εταιρίες) αλλά και τις γνώσεις που κατέχει,υπάρχουν διαδικασίες επιμετάλλωσης ηλεκτρολυτικού ψευδαργύρου και κραμάτων ψευδαργύρου,πιο ολοκληρωμένες σειρές της διαδικασίας ψευδαργύρου-νικελίου και ψευδαργύρου-σιδήρου,σύγχρονες εφαρμογές γαλβανίσματος Zinc Flakes σε διάφορα χρώματα,επιλογή υψηλής απόδοσης παθητικοποιήσεων με ή χωρίς Cr(VI),καθώς επίσης sealers,top-coats και λιπαντικά,με λίγα λόγια υπάρχουν διάφορα χημικά και μεγάλη ποικιλία βερνικιών για το τελείωμα,και όλα αυτά βέβαια είναι μια μικρή εισαγωγή.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Το επιμεταλλωτήριο του Κότεντου Χαράλαμπου μεταφέρθηκε από την οδό Λέκκα 14, στην οδό Φωκίωνος 10 (εντός στοάς), δύο δρόμους πιο κάτω. Τηλ: 2103254459 & 2103211238.
Θα μπορούσε κάποιος να ανανεώσει την πρώτη σελίδα, ώστε να μην χαθεί η ενημέρωση μέσα στον όγκο των σελίδων;
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

@marinos79
Μπράβο Μαρίνο , καλά που το έγραψες και εγώ είχα στο μυαλό μου να το αναφέρω και το ξέχασα .

Σημειώστε επίσης πως δεν είναι ισόγειο η σε όροφο... στην είσοδο του κτηρίου κατευθύνεστε ευθεία και αμέσως δεξιά έχει καμιά δεκαριά σκαλιά στο υπόγειο .
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”