Επιμεταλλωση DE safety razor

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Δεν ειμαι ειδικος επι του θεματος απλα ξεκινωντας απο το ποστ του φιλτατου θα αναφερω 2-3 πραγματακια που εχω μαθει:
hero έγραψε:Δορυ θα σε παρακαλεσω οπτε μπορεις γραψε 2 λογια για τις επιμεταλλωσεις που γινονται στην Αθηνα
και τι πρεπει να ζητησει καποιος για ξυριστικες μηχανες .καπου διαβασα οτι καλο ειναι το rothium .
Εαν ρωτησετε σε χρυσοχοϊα η συνηθης απαντηση ειναι "δεν γινεται-δεν αξιζει-δεν θα πιασει-δεν κανω-μην ασχολεισαι-αν δεν ειναι απο το εργοστασιο δεν ξαναγινεται".
Φυσικα και γινεται απλα μερικοι δεν εχουν τις καταλληλες ακρες-συνεργασια,αλλοι βαριουνται,αλλοι δεν
εχουν το κερδος που θελουν κ.ο.κ
Υπαρχουν επιμεταλλωτηρια στην Αθηνα αλλα και μερικοι που κανουν σπιτι τους κατα μονας.
Η ποιοτητα της δουλειας διαφερει,μπορει ιδιωτης να στην κανει "αστερι" ενω επαγγελματιας "ψιλομαπα" κι αυτο γιατι ασχολειται με πολλα ειδη και δεν δινει την δεουσα σημασια.
Μπορει να συμβει και το αντιθετο πλην ομως τα νευρα και η απογοητευση ειναι μεγαλυτερη εαν πας σε μαγαζι και δεν γινει καλη δουλεια.

Εικόνα
*Το επιμεταλλωτήριο του Κότεντου Χαράλαμπου μεταφέρθηκε από την οδό Λέκκα 14, στην οδό Φωκίωνος 10 (εντός στοάς), δύο δρόμους πιο κάτω. Τηλ: 2103254459 & 2103211238.


Για το κοστος ισχυει το "οτι λειπει στον καθενα" δηλαδη μπορει να σου πουν 20 ευρω το κομματι αλλα και 40 ακομη.Φυσικα δεν μιλαμε για 24Κ αλλα για 18Κ γιατι αλλιως παμε σε 100-150 ευρω.
Εαν πχ το χρυσοχοϊο εχει μεγαλη συνεργασια με το επιμεταλλωτηριο τοτε ανευ ΦΠΑ φυσικα η τιμη στον πελατη θα ειναι χαμηλη ιδιως αν εχει να δωσει παραπανω απο ενα κομματι.
Ολα ειναι κατοπιν συμφωνιας,στο "μιλητο" που λεμε.

Εκτος απο επιχρυσωση εδω στην Ελλαδα γινεται και επιπλατινωμα αλλα δεν ειναι αντοχης.
Οι πιο πολλοι αποφευγουν να στην κανουν Νικελ και φυσικα οχι Χρωμιο ειτε γιατι δεν εχουν την απαιτουμενη πειρα ειτε λογω εξοπλισμου.
Αλλοι λενε την κανουν Ασημωμα αλλα κανεις δεν εγγυαται για το αποτελεσμα μιας και εδω δεν υπαρχει πελατεια και σχετικη τριβη με το αντικειμενο.
Για οποιον συνφορουμιτη αποφασισει να μπει σε αυτην την διαδικασια συστηνω υπομονη κι αν μπορει να ζητησει να δει δειγματα αν και δυσκολο να υπαρχουν.
Η πιθανοτητα να μην γινει καλη δουλεια εδω στην Ελλαδα ειναι μεγαλη,οχι οτι δεν υπαρχουν καλοι τεχνιτες απλα βαριουνται ή προτιμουν αλλες δουλειες με μεγαλυτερο κερδος οπου δνε θα δωθει προσοχη στην λεπτομερεια.

Στο εξωτερικο φυσικα και γινονται τα παντα,υπευθυνα και με στανταρτ χρονο παραδοσης οχι εκεινο το "απο βδομαδα μωρε και βλεπουμε" που λενε εδω.
Οι τιμες ποικιλουν αν ειναι σε λιρες ή δολαρια,θα σας ζητησουν να τους πειτε επακριβως πιο μοντελο ειναι και μετα θα σας πουν την τιμη.
Ψαξτε ως "Gold plating" στο google ιδιως για αγγλια,αν τους στειλετε email σε μια-δυο μερες το πολυ θα εχετε απαντηση.
Μια ματια τι ειναι το Rhodium και τι μπορει να γινει στην ξυριστικη μας μηχανη θα βρειτε αναλυτικα εδω.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Πάρα πολύ χρήσιμες πληροφορίες Δορυφέροντα :bravo

Αν και ενίσταμαι στο να είναι το νήμα στις «μηχανές ασφαλείας»γιατί και εγώ έχω σκεφτεί πολλές φορές να επιχρυσώσω τη ράχη του straight μου και ίσως κάποια στιγμή να το δοκιμάσω.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Ευχαριστω.
Δεν ξερω πολλα για το ολο ζητημα γιαυτο το εβαλα εδω στις DE να μην παρω στον λαιμο μου που λενε κανενα αν θελει για αλλη χρηση.
Στο εξωτερικο σου κανουν οτι θελεις,εδω οχι μονο σε αποτρεπουν αλλα πολλες φορες κανουν προχειρη δουλεια.
Μου εχουν κανει DE το οποιο ΔΕΝ ελυσαν δηλαδη ενω εξωτερικα φαινοταν επιχρυσωμενο οταν ελυσα την κεφαλη ειδα απο μεσα στο παλιο χρωμα του μπρουτζου.
Ο αχρηστος νομιζε οτι ηταν "σωμα" που λενε ή απλα αδιαφορησε και εδειξε την γνωστη Ελληνικη νοοτροπια "ωχ μωρε δεν βαριεσαι" ;
Σιγουρα το 2ο,ξενος δεν θα σου εστελνε προϊον ετσι κακοδουλεμενο.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Δορυφέρων, πολύ καλές πληροφορίες, σε ευχαριστούμε!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Να εισαι καλα.

Οσοι θελουν κατι "τοπικο" 'η "περιφερειακο" ας το πουμε εκτος απο το εξωτερικο μπορουν να απευθυνθουν κι εδω σε καποιον χρυσοχοο για "φυλλο χρυσου".
Ειναι σαν μια επενδυση ας το πουμε πχ για την ραχη που ζητησε ο Slur μιας και δεν θα μπει ολη η λεπιδα μεσα.
Το κοστος ειναι πολυ μικρο.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Ένα βίντεο που κυκλοφόρησαν οι κύριοι του Razor Emporium, το οποίο τους δείχνει εν δράση.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Ωραιο βιντεακι εβαλες φιλε μου
Αν και δειχνει πιο πολυ την ολη διαδικασια που οντως ειναι εξαιρετικα επαγγελματικη
Απο το εργαστηριο δειχνει τον τομεα καθαρισμα-γυαλισμα-συντηρηση
Αν παρατηρησες στον τομεα επιμεταλλωση (χρωμιo-νικελ-rhodium κλπ) δεν δειχνουν κατι απο το εργαστηριο
Καθε μαγαζι εχει και τον συνεργατη του κι αυτος τα μυστικα του
Μαστορας με μαστορα εχει διαφορα ιδιως εδω στην Ελλαδα
Σε Αγγλια που το εχω ψαξει ειναι πολυ "ψειρες" που λεμε.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26414 times
Been thanked: 25885 times

Μπράβο Φώτη, πολύ ωραίο και χρήσιμο το βίντεο!
Άβαταρ μέλους
Vassilis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 03 Δεκ 2012, 15:26
11
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Ετοιμάζομαι να στείλω το Gillette Slim Adj σε αυτόν τον Dave (restoredrazors.com) στην Αγγλία. Έχει μήπως κανείς ανάλογη εμπειρία από αυτόν ή γενικότερα από κανέναν που να το κάνει επαγγελματικά;
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Μόλις παρέλαβα το Fatboy του παππού μου από τον Dave (restoredrazors.com).

Ιδού τα αποτελέσματα:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Η μόνη ατέλεια που διακρίνω είναι στην βάση του μηχανισμού ΤΤΟ. Φαίνεται στην επόμενη φωτογραφία.
Εικόνα

Θα ρωτήσω τον Dave για αυτό. Γενικά φαίνεται εξαιρετική δουλειά.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”