Επιμεταλλωση DE safety razor

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ironhawk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2013, 14:31
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 19 times
Been thanked: 71 times

Αλέξης έγραψε:Δεν καταλαβαίνω για ποιον ακριβώς λόγο να δει κανείς αυτό το χθεσινό αίσχος. Όσοι έχετε δορυφορική βάλτε να δειτε αγγλικό πρωτάθλημα. Μπαλάρα, ανταγωνισμός μέχρι τέλους, ανατροπές, όμορφο κλίμα. Τι άλλο να ζητήσει κανείς?

Σήμερα πήγα στον Κοτέντο στη Λέκκα 14 να επιμεταλλώσω 4 μηχανες εκ των οποίων η μία ήταν για επιχρύσωμα. Να αναφέρω ότι τέλη Νοέμβρη μου είχε πάρει 5 Ε για επινικέλωση. Σήμερα μου λέει 10 Ε για επινικέλωση και 20 Ε για επιχρύσωση (όσο ζήτησε για επιροδίωση από τον Νίκο-hero πριν λίγες μέρες !!!!) . Του λέω ότι πριν λίγους μήνες μου είχε ζητήσει τα μισά και επικαλέστηκε αυξήσεις στα χημικά (100 % δλδ). Του λεώ ότι σε άλλα μέλη του φόρουμ (που του έχει δώσει ψωμάκι να φάει) έχει ζητήσει πριν λίγες μέρες χαμηλότερες τιμές και μου λέει ότι δεν μπορεί να μου κάνει καλύτερη τιμή. Τα πήρα και έφυγα νευριασμένος.

Υ.Γ. Νο1 : Για εμένα προσωπικά εκτός από την ποιότητα της δουλειάς κάποιου, μετράει και ο επαγγελματικός του λόγος και η στάση του απέναντι στον πελάτη. Όταν νιώθω ότι με κοροϊδεύουν στα μούτρα ενώ είμαι ήδη πελάτης ή μου συμπεριφέρονται σαν τον ιθαγενή που θα του πουλήσεις χάντρες και κορδέλες, νευριάζω αφάνταστα. Κε Κοτέντο, υπάρχουν και άλλα επιμεταλλωτήρια στην Αθήνα (παρόλο που δεν έχουμε κάτσει να ψάξουμε σοβαρά) και ακόμα και ίδιες τιμές αν έχουν, εγώ προσωπικά όχι μόνο θα τα προτιμήσω αλλά θα αποτρέψω και οποιονδήποτε θέλει να επιμεταλλώσει τη μηχανή του να πάει σε εσάς. Εικόνα

Υ.Γ Νο2 : : Το ότι υπάρχουν επαγγελματίες στην Ελλάδα του 2014 οι οποίοι έχουν τη δυνατότητα να αφήνουν δουλειές που θα τους αποφέρουν σε 20 λεπτά 25 Ε, αν το δούμε από τη θετική του πλευρά σημαίνει ότι μάλλον η οικονομία μας έχει αρχίσει να ανακάμπτει και ότι η πολυπόθητη ανάπτυξη έχει αρχίσει να φτάνει. :hahano
Εξ' αφορμής του θέματος που έθιξε ο Αλέξης, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει να μου προτείνει κάποιο άλλο επιμεταλλωτήριο στην περιοχή της Αθήνας.

Έχω προσωπική άποψη από την συγκεκριμένη επιχείριση. Αυτό που δεν με ικανοποίησε είναι η ποιότητα της εργασίας. (Δεν είναι ένα τυχαίο γεγονός μιας που και εγώ αλλά και ένας άλλος φίλος, δώσαμε από δυο ξυράφια έκαστος)
Vangelis
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Δυστυχώς Βαγγέλη δεν έχω κάτσει να το ψάξω από τότε το θέμα. Δεν ξέρω μήπως κάποιο άλλο μέλος έχει κοιτάξει κάτι. Αλλά ό,τι και να γίνει προτιμώ να τις κρατήσω όπως είναι ή να δώσω μια περιουσία και να τις στείλω στο razoremporium παρά να ξαναπάω στον Κοτέντο.
Άβαταρ μέλους
Ironhawk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2013, 14:31
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 19 times
Been thanked: 71 times

Καλησπέρα σε όλους,

Σε συνέχεια της συζήτησης αποφάσισα με έναν συνάδελφο να απευθυνθούμε σε κάποιο άλλο κατάστημα κοντά στην Περικλέους και έτσι αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε τον Οικονομίδη, δίνοντας για μια απλή επιμετάλλωση δυο μηχανές. Μια Grafco Merkur και μια Gillette Super Speed (Z4).

Μας ζήτησε 14 euro για το κάθε τεμάχιο. Σκέφτηκα και εγώ ότι για να είναι τόσο ακριβός δεν μπορεί παρά να αξίζει τα χρήματα του.
Δυστυχώς όμως το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό! Το θέμα δεν είναι τα χρήματα που δόθηκαν.... Το θέμα είναι η απογοήτευση που νιώθεις όταν συνειδητοποιείς ότι το αποτέλεσμα είναι πολύ κατώτερο για τα χρήματα τα οποία κόστισε!

Αναλυτικά:

Σχετικά για την Grafco Merkur: Όλη η μηχανή κάνει "νερά" με ολόκληρα σημεία να είναι θαμπά. Το αποτέλεσμα θυμίζει περισσότερο αποτυχημένο βάψιμο με σπρέι από ερασιτέχνη, παρά επιμετάλλωση από επαγγελματία!!!

Εικόνα
Εικόνα

Όσο αφορά την Gillette Super Speed.... παρέδωσα ξυριστική μηχανή... και παρέλαβα εκκλησιαστικό σκεύος!!!
Το ασημένιο χρώμα που έχει πλέον είναι ένα εντελώς αρρωστημένο άτονο που θυμίζει περισσότερο το χρώμα που έχει το κοτετσόσυρμα. Αυτό που μου κάνει αρνητική εντύπωση είναι ότι το αποτέλεσμα μοιάζει περισσότερο με αποτυχημένη απόχρωση κάτι μεταξύ ασημένιου χρώματος με Pearl απόχρωση! Πραγματικά δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο! Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν έχει καμία σχέση με Νίκελ/Πλατίνα.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Σε αυτή την φωτογραφία παραθέτω ένα ρόλοι Festina προκειμένου να φανεί η διαφορά στο χρώμα.
Εικόνα
Ενώ και αυτό έχει σημαντικά θέματα ομοιομορφίας και συνοχής.

Προσπαθώντας να συνέλθω από το αρχικό σοκ... και προκειμένου να σταματήσω να κοιτάω τα ξυράφια, είπα να αλλάξω θέμα και να ρωτήσω πόσο θα κόστιζε μια επιχρύσωση... Τι ήθελα και ρώτησα? Η απάντηση που έλαβα είναι ότι "θα κοστίσει 30-40euro"!

Τελικό συμπέρασμα:
Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους θέλουν να επιμεταλλώσουν μαγειρικά σκεύη και κηροπήγια. Αλλά έως εκεί!

ΥΓ1. Οι φωτογραφίες δεν αποδίδουν σωστά τα χρώματα. Είναι πολύ χειρότερα από ότι φαίνονται!
ΥΓ2. Αν επιθυμείτε μεγαλύτερη μεγέθυνση τότε κάντε <Click> πάνω στην κάθε εικόνα.
ΥΓ3. Αλέξη, εχω την εντύπωση πως τελικά είναι μονόδρομος! ;)
Vangelis
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Όταν παρέλαβα την προηγούμενη εβδομάδα τον "χοντρούλη", τον καθάρισα επισταμένως και τον γυάλισα με την κρέμα γυαλίσματος, παρότι έγινε πολύ καλή η δουλειά, υπήρχαν σημεία στην λαβή κυρίως που είχε φύγει η επιμμετάλωση. Όχι κάτι το άσχημο, κάλλιστα θα μπορούσα να την χρησιμοποιήσω και έτσι, αλλά ειδικά αυτήν την μηχανή την ήθελα "μπιμπελό".

Εικόνα

Εικόνα
Η μηχανή μετά το αρχικό καθάρισμα και γυάλισμα

Αποφάσισα λοιπόν να την δώσω για επιμετάλλωση στον Γιώργο (Κατούνη 45) και αφού τα είπαμε, αποφασίσαμε να την επινικελώσω (10€). Το αποτέλεσμα έγινε πάρα πολύ καλό, την ξαναγυάλισα με την κρέμα (η οποία είναι απλά φανταστική) και μετά από ένα καλό καθάρισμα και βάψιμο των αριθμών με μαύρο σμάλτο, έγινε κούκλα.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Το τελικό αποτέλεσμα μετά την επιμετάλλωση και γυάλισμα

Ενώ αρχικά ο μηχανισμός της πεταλούδας και ο μηχανισμός ρύθμισης δούλευαν πολύ σφιχτά, πλέον (και χωρίς λάδωμα) έγιναν λουκούμι!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Χάρμα οφθαλμών έγινε Αντώνη. Ωραία δουλειά !!!
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Μπράβο Αντώνη πολύ καλή δουλειά να τη χαρείς!!Είναι φανταστική μηχανή!!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Τρομερή δουλειά !!! Μπράβο !!!
Χαίρεσαι να την βλέπεις !!!
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Πολυ καλη ιδεα η επινικελωση - απογειωσε την (ηδη κουκλα) μηχανη σου ! Καλοριζικη Αντωνη !
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Σας :thanks όλους παιδιά, πράγματι το τελικό αποτέλεσμα είναι μεγάλη δικαίωση.
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Αντώνη καλορίζικη, κούκλα η μηχανή!
Βαγγέλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”