Δειξτε μας τα safety razor σας!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Όχι δικά μου, αλλά τα βρήκα ψάχνοντας διάφορα και είπα να τα δείξω και εδώ.

Το σετ του Theodore Roosevelt:
Εικόνα

Το σετ του John F. Kennedy:
Εικόνα
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
lordbyron
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 01:56
9
Been thanked: 9 times

εμ αν εισαι προεδρος αυτα ειναι τα τυχερα...
παρουσιαζω και γω το πρωτο μου ολοκληρωμενο σετακι..ελπιζω το κονσεπτ να σας αρεσει...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Πάντα είχα στο μυαλό μου αυτό το ποστάρισμα σ' αυτό το thread ως δήλωση ολοκλήρωσης της αναζήτησης, σαν να λες ρε παιδί μου ότι "τέρμα το ψάξιμο, εδώ είμαστε, δεν θέλω τίποτα άλλο σε ξυριστική μηχανή". Γι' αυτό τόσο καιρό δεν είχα βάλει φωτογραφίες, αν και βέβαια δεν έχω κάποιο εξεζητημένο εργαλείο -αφήστε που τις έχω δείξει άπειρες φορές στα "ξυρίσματα της ημέρας". Σαν να νιώθω, όμως, εδώ και λίγο καιρό ότι πραγματικά δεν χρειάζομαι κάτι καλύτερο, παρά την περιέργεια που με "τρώει" κατά διαστήματα.

Εικόνα

Τις μηχανές τις γνωρίζετε: Αριστερά η Edwin Jagger DE89L και δεξιά η Lord Premium 1822M ή κοινώς Lord L6 (το πρώτο μοντέλο της με την κοντή λαβή της "αδελφής" L5). Θα μπορούσα να ζήσω την υπόλοιπη ζωή μου μόνο αυτές, μια και αμφότερες είναι πραγματικά πολύ καλές. Αποτελεσματικές ξυριστικά, απόλυτα ασφαλείς και ιδανικές τόσο για αρχάριους όσο και έμπειρους χρήστες. Αν και τις αγόρασα και τις δύο ηλεκτρονικά, χωρίς να τις έχω πιάσει πιο πριν στα χέρια μου, η μελέτη που είχε προηγηθεί με οδήγησε σε εύστοχες επιλογές και γι' αυτό δεν μπορώ παρά να είμαι ικανοποιημένος.

Εικόνα

Όπως όλοι μας, έτσι κι εμένα μ' έχει πιάσει μία καταναλωτική μανία γύρω απ' ό,τι αφορά το παραδοσιακό ξύρισμα. Μανία που είναι μικρή για τα δεδομένα πολλών μελών του φόρουμ, μεγάλη όμως για τα δικά μου και γι' αυτό που είχα στο μυαλό μου όταν ξεκινούσα. Ευτυχώς, όμως, δεν με είχε πιάσει ποτέ όλους αυτούς τους μήνες συλλεκτική μανία γύρω από τα safety razor. Ο,τι έχω, θέλω να το χρησιμοποιώ, όχι να το βάζω στη βιτρίνα. Ενδιαφέρθηκα μόνο για μία Gillette Tech που προσφέρθηκε κάποτε εδώ σε τιμή ευκαιρίας, δεν μου 'κατσε, ΟΚ. Μου πέρασε. Τη δουλειά μας την κάνουμε, λεφτά δεν υπάρχουν ούτως ή άλλως για ξόδεμα, μένουμε ως έχουμε.

Έτσι, τολμώ να δηλώσω σήμερα ότι όσον αφορά τις μηχανές, τουλάχιστον, έχω "κλείσει" και δεν αναζητώ κάτι άλλο. Και η Edwin Jagger και η Lord, μου έχουν έρθει "κουτί" και αποτελούν ίσως τις πιο "value for money" αγορές στο είδος τους. Η EJ μου δίνει την αίσθηση πολυτέλειας που χρειάζεται πού και πού και είναι όσο επιθετική χρειάζεται (λίγο δηλαδή) για τα μαλακά μου γένια και τo ευαίσθητο πρόσωπό μου. Ενα μικρό και συνάμα πρακτικό κόσμημα. Και η L6 είναι ίσως... το ασχημόπαπο των safety razor, το οποίο όμως καταφέρνει να ξυρίζει εξαιρετικότατα και η άψογη εργονομία του το καθιστά ακόμα πιο ασφαλές κι απ' την EJ. Ό,τι πρέπει και για πιο βιαστικά ξυρίσματα, λόγω μικρότερου βάρους και ευκολίας στον χειρισμό. Φοβερό εργαλείο, πραγματικά.

Εικόνα

Φυσικά, εχθρός του καλού είναι το καλύτερο και η καταναλωτική μανία εύκολα μπορεί να περάσει από τις κρέμες και τα σαπούνια ή τα πινέλα, στις ξυριστικές μηχανές και στις σαβέτες. Ποιος ξέρει; Ισως να κάνω αυτό το ποστ ώστε να λειτουργήσει αποτρεπτικά για την πιθανότητα να μου ανοίξει η όρεξη για κάτι. Ξέρετε, του στιλ "πριν λίγες μέρες ανέβασες φωτογραφίες με τα safety razor, τώρα πρέπει να βάλεις καινούριες!" Ελπίζω, λοιπόν, το ποστ αυτό να παραμείνει επίκαιρο για καιρό. :megagrin
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Σήμερα βρήκα χρόνο να ασχοληθώ με τις πρόσφατες αγορές που έκανα από παλαιοπωλεία της περιοχής μου.

Οι μηχανές πέρασαν από καθαρισμό και μπήκαν στη σειρά για φωτογράφιση.

Ξεκινώντας από αριστερά προς τα δεξιά οι μηχανές είναι
Πρώτη σειρά
1. Gillette Tech Made in England κάτω βάση και χερούλι είναι από αλουμίνιο
2. Gillette Tech Made in England
3. Gillette New Oxford Made in USA (1930?)
4. Gillette Superspeed F1 (1960)
Δεύτερη σειρά
5. Gillette Superspeed J4 (1964)
6. Ever-Ready (SE) Made in England Patd 1912
7. Gillette Super Slim Twist P3 (1970)
8. Gillette Super Adjustable R3 ( 1971)
9. Personna Lady

Στην συλλογή αναμένεται να προστεθεί μια Gillette Slim Adjustable και 2 Gillette Technomatic NOS.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27347 times
Been thanked: 38895 times
Ηλικία: 54

Για την ώρα τα δύο κλασσικά για τους νέους. DE89LBL και MERKUR 34G.
Ζαχαρώνω το Razorock Rake.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
nikos.a

Closed Comb:

EJ DE89L
EJ DE89 Barley
Merkur 34C
Merkur 42C
Merkur 45C Bakelite
Gillette Tech
Lord L6


Open comb:

Muhle R41
Muhle R41 Grande
Merkur 41C


Adjustable:

Merkur Futur


Slant:

Merkur 39C


TTO:

Feather Popular
Gillette G1000
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22397 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Παίζει και καμιά φωτο; Γιατί άλλο "δείξτε μας" και άλλο "πείτε μας" ;)
Γιάννης
nikos.a

Σε περίμενα, Γιάννη!

Έχεις δίκιο, θα επανορθώσω σύντομα, μόλις αποφασίσω να σκοτώσω πάλι την φωτογραφική τέχνη!
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22397 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Μην την λυπηθείς! :)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
papastam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 15:25
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Ηλικία: 30

Και τα δικα μου...
Εικόνα
Σταύρος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”