Razorock Gamechanger 0.84P

Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Περιεργο - ακομα διαθεσιμη δειχνει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

Ώπα ναι ,έχεις δίκιο !
Λάθος μου .
Άβαταρ μέλους
Pan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 28 Απρ 2019, 07:16
4
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 438 times
Been thanked: 636 times

Μετά κι από το δεύτερο ξύρισμα μαζί της, οι εντυπώσεις παραμένουν εξαιρετικές.
Όπως έγραψα και στο SOTD, η μηχανή τιμά το όνομά της.-
Μένει να δω, αν θα μπορώ να την χρησιμοποιώ και σε σερί καθημερινά ξυρίσματα, με την ίδια άνεση.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

NYC1920 έγραψε: 13 Ιούλ 2020, 16:34 Οι ίδιοι της απέδωσαν το χαρακτηρισμό ...."Ο Λυκάνθρωπος των φτωχών " ( Poor man's Wolfman ) .
Οπότε όλοι εμείς ,που δύσκολα θα έχουμε την ευκαιρία να ξυριστούμε με μία Wolfman και ακόμη δυσκολότερα
να γίνουμε κάτοχοι της ,είναι μάλλον λογικό και επόμενο να παραμερίσουμε
Δεν ξέρω τι χαρακτηρισμό της έδωσαν, αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι, η Wolfman που την είχα σχεδόν δύο μήνες, δεν με έπεισε τελικά* (ήταν δανική), και αν θυμάμαι καλά την είχε και ο Κωνσταντίνος αργότερα, που ούτε εκείνον έπεισε, ενώ η Gamechanger μου έδινε σίγουρα καλύτερα ξυρίσματα, στην 0.84P αναφέρομαι και όχι την 0,68.

Στην Razorock συνολικά έχουμε δώσει πολλά όβολα, μερικές φορές είχαμε το προνόμιο να δοκιμάζουμε ακόμα και πρωτότυπες μηχανές, πριν κυκλοφορήσουν επίσημα.
Και κάτι που νομίζω πως δεν είναι τυχαίο, όποια μηχανή έχω δοκιμάσει από την Razorock μου άρεσε, κάποιες δεν ήταν για εμένα, δεν ήταν όμως 'κακές' άλλες πιό ήπιες - επιθετικές από ότι ήθελα, ακόμα και τα πινέλα της, γενικώς ποτέ δεν με απογοήτευσε, και όταν είχα δώσει την μαύρη μάμπα (black mamba V 1.) το είχα μετανιώσει.

Πολύ καλή μηχανή λοιπόν η Gamechanger της Razorock και για τα δικά μου γούστα, σε αυτό που έχω μία ένσταση είναι ότι, ποτέ δεν θα την πρότεινα σε έναν αρχάριο, δεν είναι και η ευκολότερη DE για να μάθει κάποιος να ξυρίζεται, λόγω της γεωμετρίας της δεν συγχωρεί λάθη, σε θέλει απόλυτο στις κινήσεις σου, μετά όταν μάθει θα είναι ok.

* Για να μην υπάρχει λαβή προς παρεξήγηση, η Wolfman ήταν ένα κόσμημα αισθητικά, και όσο και αν προσπάθησα δεν βρήκα ψεγάδι, ξυριστικά όμως δεν ανταποκρινόταν σε αυτά που ακούγονταν για αυτήν, και ούτε η τιμή της φυσικά, τα ίδια σχόλια άκουσα και από φίλους που την δοκίμασαν (10 τουλάχιστον) ήταν και εξακολουθεί να είναι ένα super hype, και ymmv πάντα, με έχουν κουράσει όλα αυτά με τους μύθους ή μεγάλωσα/γέρασα που λέει και ο βαφτισιμιός μου...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Στέφανε συμμερίζομαι απολύτως όσα έχεις γράψει κατά καιρούς γι αυτή τη μηχανή.
Χωρίς να θέλω να παρεξηγηθω, θα σας εξομολογηθώ ότι προσπαθώ πλέον να τη χρησιμοποιώ όσο το δυνατόν λιγότερο στο ροτεσιον που κάνω. Είναι απόλυτα προβλέψιμη και πολλές φορές γίνομαι τσαπατσουλης και καγκουρας κάνοντας τσαλιμια και μαγκιες εκβιάζοντας ένα "λάθος". Το λάθος δεν έρχεται ποτέ και κάθε φορά που ξυριζομαι μαζί της νιώθω όπως ο Bill Murray στη "Μέρα της μαρμότας". Συγκίνηση καμιά και ακόμα ένα ξύρισμα που δε μου άφησε καμιά "εμπειρία" . Ίσως να φταίει το ότι είμαι σχετικά νέος και αρχάριος σ αυτή την ιστορία , όπου ψάχνω ακόμα συγκινήσεις.
Στέφανε βλέποντας στο βίντεο τα "αραβικά" γένια σου, αναρωτήθηκα εάν υπάρχει κάτι εκεί έξω που να είναι ικανό να εκθρονίσει την" βασίλισσα του λαού" απ' το den σου🤔. Ίσως κάποιο se με μπάρα ασφαλείας; Εκτιμώ πως θα ήταν πιο αποδοτικό, μιας και εάν υπάρχει κάτι, το οποίο δεν φτάνει η gc στο 100% είναι η αποδοτικότητα. Θα ήταν όμως εξίσου φιλικό; Έχεις εμπειρία; Έχω κάτι στο μυαλό μου (προσεχώς teaser) το οποίο είναι πολύ φρέσκο στα χέρια μου και είμαι ακόμη σε δοκιμές. Θα χαρώ μόλις τελειώσω μαζί του, να σου το στείλω για μια δοκιμή.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

@Billy the butcher
Μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον η ανοξείδωτη
Hawk V3 της Razorock .Το θέμα είναι πως
βρίσκω τις SE λεπίδες κάπως ακριβούτσικες σε σχέση με τις αντίστοιχες DE ...

Προστέθηκε μετά από 48 λεπτά 50 δευτερόλεπτα:
@Tony
Το γεγονός πως ο «λυκάνθρωπος» χρεώνει
για το γυάλισμα των μηχανών του ,όσα πληρώνω
έναν εργάτη για τέσσερα μεροκάματα( ή τέσσερις εργάτες για ένα μεροκάματο) λειτουργεί τελείως
αποτρεπτικά όσων αφορά την αγορά μιας μηχανής του .

Προστέθηκε μετά από 12 ώρες 32 λεπτά 30 δευτερόλεπτα:
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

Antonis έγραψε: 01 Αύγ 2020, 11:53 Καλημέρα!

- Tabac ss
- Shavemac Silvertip 2-Band MB2
- RazoRock Game Changer 84-P
- AKP [1]
- 444
- Tabac asl

Νομίζω ότι η Game Changer βρήκε την λεπίδα της! Με την ΑΚΡ κάναν τρελό δίδυμο και το αποτέλεσμα απλά υπέροχο. Επειδή είναι αρκετά ήπια, θέλει πιο κοφτερή λεπίδα τελικά, γιατί με τις Personna το αποτέλεσμα δεν ήταν το ίδιο καλό. Σίγουρα στο σημερινό αποτέλεσμα έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο και η γλίστρα της Ναυαρχίδας (Tabac).
Ναι Αντώνη,όσο πιο κοφτερή η λεπίδα ,τόσο καλύτερο το
αποτέλεσμα της GC !
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

Game Changer 0.84-P Open Comb

Υ-Π-Ε-Ρ-Ο-Χ-Η ξυριστική μηχανή !
:music-headbanger:

Στα περάσματα με και καθέτως της φοράς ,είναι δύο-τρία κλικ πιο αποδοτική από την Solid bar ,
ενώ διαθέτει αρκετά περισσότερη αίσθηση της λεπίδας ,δίχως να " δείχνει δόντια " .
Μεγαλύτερη αίσθηση "ακρίβειας" σε σχέση με την SB ενώ το χτένι γλιστρά λες και είναι μπάρα !

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Αλλά το ταλέντο της ξεδιπλώνεται στο κόντρα πέρασμα ...
Ακαμψία λεπίδας στα τέρματα !
Ακόμη πιο απαλή αίσθηση και αέρινη κίνηση η OC στις κόντρες από την ομόσταυλη SB !
Μα γίνεται ;
Κι όμως γίνεται !
Πιθανότατα η μεγαλύτερη (σε σχέση με την αντίστοιχη της SB ) επιφάνεια έδρασης και
σύσφιξης της λεπίδας στο baseplate,κάνει τη διαφορά !

Εικόνα

Μ'άρεσε πως θεωρούσα ότι καλύτερη από την GC 0.84-P SB δεν υπάρχει ... :d
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1256
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10996 times
Ηλικία: 24

Για την .68 έχεις άποψη Στέφανε;
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

Όχι,δεν έχω δοκιμάσει καμία 68άρα από
τις τρεις .Γνωρίζω ό,τι γράφεται για αυτές
στο διαδίκτυοΠολύ ήπιες,εξαιρετικά γλυκιές,
αλλά και με μικρό εύρος γωνίας προσβολής
(angle of attack).

Από τις τρεις 84άρες που δοκίμασα όμως ,
κορυφαία τοποθετώ την OC.
Η SB «ξέπεσε» στη δεύτερη θέση αλλά
παραμένει η αγάπη η μεγάλη ,
ενώ με την Jaws δεν «ταιριάξαμε»
καθόλου,καθώς «σκάλωνε» συχνά στο δέρμα...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”