Από τα Fusion στο Dovo Bismarck 6/8

Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Αυτό το θέμα είναι ουσιαστικά η συνέχεια αυτού:
http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?f=93&t=495


Από την αρχή ήθελα να φτιάξω ένα θέμα που να καταγράφει την πορεία μου σε αυτή την στροφή 180 μοίρες που κάνω από τα fusion στα straight razor, από το μοντέρνο ξύρισμα στο κλασικό δηλαδή.

Ορολογία που θα χρησιμοποιώ από εδώ και πέρα είναι:

Safety razor: Ξυριστική μηχανή
Shavette: Σαβέτα
Straight razor: Μαχαίρι

Θα τα λέω έτσι για να μην αναγκάζομαι να αλλάζω σε λατινικούς χαρακτήρες συνέχεια όταν γράφω.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Από τη μέρα που παράτησα τα fusion και έπιασα τη σαβέτα δεν υπήρξε επιστροφή.

Τα πρώτα ξυρίσματα ήταν δραματικά όπως είδατε στα πρώτα ποστ του πρώτου θέματος.
Ξεκίνησα με περίπου 20 κοψίματα ανά ξύρισμα (4 περάσματα πάντα –γιατί έτσι θέλω-) και πέρασα σταδιακά στα 10 κοψίματα ανά ξύρισμα και μετά στα 5 κοψίματα.
Τώρα βρίσκομαι στα 2-3 κοψίματα ανά ξύρισμα και νομίζω ότι ποτέ δε θα μηδενιστούν.
Και αυτό διότι το δέρμα μου κόβεται πάρα πολύ εύκολα, όσο καλή προετοιμασία και να κάνω.

Πιστεύω ότι τώρα έχω μία αρχική-σχετική άνεση με τη σαβέτα και παρά τα κοψίματα ξυρίζομαι της προκοπής.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Κάποια μέρα πήρα μία ξυριστική μηχανή από τον Τσομπάρη (μιας και αυτή που είχα παραγγείλει από το ίντερνετ μετά από 2 εβδομάδες δεν είχε έρθει ακόμα και βαριόμουν να περιμένω), νομίζω είναι το Mercur R89 (δεν είμαι σίγουρος για το μοντέλο, έχει μακριά λαβή πάντως – το έπιασα στο χέρι μου στο μαγαζί και μου άρεσε πολύ).

Από την πρώτη μέρα που το χρησιμοποίησα πήρα πολύ θάρρος. Πανεύκολο ξύρισμα, τελείως ακίνδυνο. Καμία σχέση με τη σαβέτα. Πολύ καλό ξύρισμα μετά από 4 περάσματα και με 2-3 επιφανειακά κοψίματα μόνο τα οποία ούτε με πονάνε ούτε τα νιώθω.

Είπαμε, το δέρμα μου είναι τέτοιο που δεν γίνεται να μηδενιστούν τα κοψίματα.

Η ξυριστική μηχανή θα είναι η εύκολη και γρήγορη λύση (όλα είναι σχετικά βέβαια)από εδώ και πέρα. Θα την χρησιμοποιώ για τα ταξίδια και για τα πρωινά ξυρίσματα που θέλω να πάω στη δουλειά χωρίς αιμορραγίες.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Ο στόχος όμως δεν είναι άλλος από το μαχαίρι.
Αυτό ήταν το ζητούμενο από την αρχή, και τα υπόλοιπα τα χρησιμοποίησα μόνο για προετοιμασία του δέρματος και του χεριού για τη μεγάλη στιγμή.

Έτσι έφτασε η μέρα που αποφάσισα να πάρω μαχαίρι.

Μου άρεσε πολύ η Dovo Bismark. Υπάρχει σε μαύρο και μπορντό. Σε πρώτη ματιά η μπορντό μου άρεσε περισσότερο. Όπως βλέπω όμως στα φόρουμ, όχι μόνο σε εμένα αρέσει περισσότερο η μπορντό, αλλά σχεδόν σε όλους.
Το σκέφτομαι – το ξανασκέφτομαι και αποφασίζω να πάρω το μαύρο χρώμα.

Γιατί επέλεξα τη μαύρη;
Γιατί μου άρεσε εξίσου με την μπορντό μετά από ωριμότερη σκέψη, και γιατί παρατήρησα ότι η μπορντό είναι σούπα, την προτιμούν οι περισσότεροι, ενώ η μαύρη λιγότερο διαδεδομένη.
Γιατί στο Τσομπάρη είχε άμεσα διαθέσιμη τη μαύρη και θα έπρεπε να περιμένω να μου φέρει τη μπορντό.

Γιατί αγόρασα από το Τσομπάρη και όχι από το ίντερνετ ;
Γιατί θα την είχα αμέσως στο χέρι μου και δεν θα περίμενα τις 2 και 3 εβδομάδες που έκαναν οι υπόλοιπες παραγγελίες που είχα κάνει (από Ευρώπη, όχι Αμερική).
Γιατί οι τιμές του ήταν πολύ καλύτερες από οτιδήποτε άλλο βρήκα στο ίντερνετ. Η τιμή του ήταν 115 ευρώ και τελικά το πήρα 110 ευρώ. Δείτε στο ίντερνετ πόσο τα έχουν (συν τα μεταφορικά) και θα καταλάβετε.

Μαζί με το μαχαίρι πήρα και δέρμα ακονίσματος. Καλής ποιότητας, Γερμανικό Streich-Riemen, 40 ευρώ.
Το πήρα με λαβή και όχι κρεμαστό. Εγώ ήθελα κρεμαστό αλλά με απότρεψαν στο μαγαζί παρόλο που είχαν, διότι δεν είναι καλό για αρχάριο έλεγαν. Πρέπει να το κρατάει πολύ τεντωμένο κάποιος διότι αλλιώς θα προκαλέσει βλάβη και στο δέρμα, αλλά πάνω από όλα στο μαχαίρι.
Είχαν δίκιο, δεν επέμενα, δεν θέλω να είμαι ξεροκέφαλος, με λαβή είναι προτιμότερο για εμένα.

Επίσης, εκεί στην αγορά μου, ήρθε ο κυρ Γιάννης και μου έκανε μάθημα πώς να το ακονίζω σωστά στο δέρμα χωρίς να προξενώ βλάβη στην κόψη. Η βοήθειά του ήταν πολύτιμη. Παρόλα τα βιντεάκια δεν ήξερα να το πιάνω σωστά και θα είχα κάνει λάθη αν δεν μου έδειχνε.

Επέμενα να μου το ακονίσουν διότι είχα διαβάσει σε διάφορα μέρη ότι τα περισσότερα μαχαίρια δεν πωλούνται shave-ready και ήθελα να μου το ετοιμάσουν. Ο άνθρωπος επέμενε ότι είναι πανέτοιμο για ξύρισμα και δεν χρειάζεται τίποτα.
Μου είπε να το ακονίζω πριν από κάθε ξύρισμα στο δέρμα και όταν αρχίσει να φθείρεται (π.χ. σε κανένα εξάμηνο) να του το πάω να μου το ακονίσει στις ειδικές πέτρες.

Ζήτησα να πάρω και πέτρα ακονίσματος και με απέτρεψε λέγοντάς μου ότι χρειάζεται εμπειρία και τεχνική για να ακονιστεί σωστά, και επέμενε να του το πάω να μου το ακονίζει δωρεάν κάθε φορά που χρειάζομαι.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Αποφάσισα λοιπόν να μην ξυριστώ την πρώτη μέρα για να φτιάξω 3 ημερών γένια και να δοκιμάσω το καινούργιο μου μαχαίρι.

Ύπνος όμως δε με πιάνει, στριφογυρίζω και όλο το ίδιο σκέφτομαι: να ξυριστώ!

Σηκώνομαι από το κρεβάτι και ανάβω το ζεστό νερό.
Παράλληλα βγάζω το δέρμα και το μαχαίρι μου.
Στην αρχή το πλένω με αντισηπτικό, είναι η πρώτη φορά που θα το χρησιμοποιήσω.
Μετά, αφού το στεγνώσω αρχίζω με αργές κινήσεις να το ακονίζω στο δέρμα όπως μου είχε δείξει ο κυρ Γιάννης. Πολλά περάσματα, μαθαίνω πρώτα από όλα και μετά ακονίζω.

Κάνω το τέστ που έχω δει στο ίντερνετ με την τρίχα που πέφτει επάνω στο μαχαίρι και δήθεν κόβεται. Δεν κόβεται όμως από μόνη της. Ήμουν σίγουρος. Πόσες μπούρδες βλέπουμε στο νετ …

Πηγαίνω στο μπάνιο και αρχίζω την προετοιμασία όπως κάνω πάντα.
Στριφογυρνάω τον ασβό στο σαπούνι μέχρι να κάνει καλό αφρό. Τον περνάω στη μούρη μου.
Περιμένω 3 λεπτά και μετά αρχίζω και ξαναχτυπάω στο μεταλλικό μπολάκι.
Βγάζω τον αφρό από τη μούρη μου (το πρώτο πέρασμα είναι η ετοιμασία μου, έτσι κάνω πάντα) με καυτό νερό, και ξεπλένω με το νερό πολλές φορές το πρόσωπό μου.
Μετά σκουπίζομαι και ξαναπλώνω τον καινούργιο αφρό.

Είναι όλα έτοιμα.

Παίρνω το μαχαίρι και αρχίζω από την πιο εύκολη περιοχή.
Αυτό που γίνεται δεν μπορώ να το πιστέψω.
Καμία σχέση με ότι είχα διαβάσει, καμία σχέση με ότι περίμενα!
Το μαχαίρι περνάει ευγενικά πάνω από το δέρμα μου και γλυκά-γλυκά τεμαχίσει τις τρίχες.
Παίρνω θάρρος και προχωράω στις πιο δύσκολες περιοχές.
Όλα άψογα!
Περνάω και δεύτερο χέρι, και τρίτο, και τέταρτο κόντρα. Το τέταρτο ομολογώ λίγο δειλά, αλλά το έκανα.

Κόπηκα σε δύο μόνο σημεία. Στο μουστάκι που κόβομαι πάντα τις τελευταίες μέρες και έχει σχηματιστεί το έπαρμα της επούλωσης, και στο λαιμό σε ένα σπυράκι.

Η εμπειρία ήταν φανταστική.
Τελικά πολλά που είχα διαβάσει δεν ίσχυαν καθόλου στην περίπτωσή μου.
Το ξυράφι αποδείχτηκε πολύ πιο ευγενικό από τη σαβέτα.
Δεν ξέρω γιατί. Χρησιμοποιούσα λεπίδες BIC που τις βρήκα πολύ επιθετικές και λεπίδες Gillette που τις βρήκα κατώτερες σε ποιότητα αλλά λιγότερο επιθετικές.
Persona χρησιμοποίησα με τη ξυριστική μηχανή, όχι με τη σαβέτα.

Η σαβέτα μου εκπαίδευσε το χέρι, αλλά δεν νομίζω να μου προσέφερε κάτι περισσότερο. Πλέον το νερό μπήκε στ’ αυλάκι. Θα ξυρίζομαι καθημερινά με μαχαίρι, και όταν βιάζομαι ή είμαι σε ταξίδι με τη μηχανή μου Merkur ή Muhle (αν ποτέ έρθει).


Προσωπικά, από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου το μαχαίρι είναι πιο ευγενικό και πιο αποτελεσματικό από τη σαβέτα.
Αν κάποιος με ρωτούσε αν πρέπει να αγοράσει σαβέτα για να εκπαιδεύσει το χέρι, και μετά μαχαίρι, θα του έλεγα, όχι. Αγόρασε κατευθείαν ένα καλό, ακριβό μαχαίρι και εκπαιδεύσου μαζί του.

Συμπέρασμα δικό μου (προς θεού δεν θέλω να επηρεάσω κανένα, είναι η τελείως προσωπική μου άποψη και μπορεί να μην ισχύσει για άλλους):
Όποιος γουστάρει μαχαίρι, ας το αγοράσει χωρίς φόβο. Αρκεί, να είναι καλό και ακριβό!
Σε ένα μήνα πιστεύω θα έχει μάθει να ξυρίζεται σωστά.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Αυτό ήταν το σαπούνι:
http://www.traditionalshaving.co.uk/mal ... 57g-Refill
Αυτό ήταν το πινέλο:
http://www.traditionalshaving.co.uk/mal ... oise-Shell
Αυτό ήταν το μαχαίρι:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Ωραίος!!! :dance :dance3 :dance5
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Άψογος!!! Καλορίζικα και σε σένα και καλά ξυρίσματα :megagrin
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Σε ευχαριστώ πολύ.

Σε περιμένουμε στην παρέα μας :winkcool
Σκέψου το!
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Slur όταν μπορείς παρέθεσε μερικές απο τις οδηγίες για το λουρί που σου έδωσε ο Τσόμπαρης..

:danke
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”