J.A. Henckels Friodur 70 1/2

sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

y.v έγραψε:Θελω να ζητησω.
:shock: δεν εγραψες κατι ασχημο
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Hταν έντονα εκπεφρασμένο!Εικόνα
Θα μπορουσα να είχα εκφραστεί διαφορετικά! Απλώς ειχα διαβάσει το ίδιο περίπου και στο ΚΑΜΑ, εκει φόρτωσα, εδω εξεράγην!Εικόνα
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Πάντως, εγώ όσες φορές έχω ξυριστεί με μαχαίρι, όσο και να προσπάθησα, δεν κόπηκα.

Με τις σαβέτες και τη Feather όμως, είναι άλλη υπόθεση!

Μου φαίνεται ότι η ελαστικότητα του μαχαιριού συγχωρεί.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Eνα Wedge δεν έχει απολύτως καμμία ελαστικότητα Δημητρη Ομως δεν το νοιώθεις πιό «δύσκολο» από ενα Extra hollow.
Νομιζω ότι το θεμα ειναι στις σαβετες η κακή γεωμετρια της κεφαλής και το ξυραφάκι με τις μυτερες ακμες στα άκρα, στα δε Feather το πολύ κοφτερο ξυραφι στα αρχικα ξυρίσματα.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Σωστά Γιάννη! Εγώ έχω μόνο full hollow.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Δεν έχω χρησιμοποιήσει μαχαίρι ακόμα, αλλά μετά από κάμποσα ξυρίσματα με τη Feather, μου φαίνεται τουλάχιστον δύσκολο να κοπεί κάποιος σοβαρά. Πάντα όμως δείχνοντας τον απαραίτητο σεβασμό προς το εργαλείο που κρατάμε στα χέρια μας. Μικρές αμυχές μπορεί να υπάρξουν όπως άλλωστε με όλα τα ξυριστικά εργαλεία, αλλά τα φιλετιάσματα τα ράμματα και οι υπόλοιπες υπερβολές, είναι απλά υπερβολές. Απέχουν παρασάγγας από τη πραγματικότητα οταν κάποιος έιναι καλά στα λογικά του και γνωρίζει τι κάνει.

Προσωπικά έχω καταφέρει να μου κάνω δύο ανεπαίσθητες αμυχές που στο τέλος δεν φαινόντουσαν καθόλου και με λεπίδα που δε μου ταιριάζει.

Δε χρειάζεται ούτε άγχος ούτε και φόβος. Απλά σεβασμός και ανάπτυξη σωστής τεχνικής.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Και ναι η δοκιμή έγινε!
Είμαι ζωντανός και αρτιμελής :D
Με γένια 2 ημερών έγιναν δύο περάσματα με τη φορά της τρίχας και ένα κόντρα, όλα με το δεξί χέρι. Το μαχαίρι έκοβε.
Έκοβε διαφορετικά από τις DE, καθώς εδώ δεν υπάρχει το βάρος της μηχανής που γλιστρά μόνη της, και ήθελε και περισσότερο τράβηγμα από ότι η feather artist club με τις proguard. (ερώτηση: έτσι πρέπει να είναι;)
2 κοψιματάκια έγιναν από τη μύτη του μαχαιριού. (μεγάλο μήκος κόψης, πρέπει να μάθεις να την ελέγχεις...)
Δυσκολότερο όλων το πρώτο πέρασμα στο λαιμό και στο μουστάκι. (πιθανών λόγο ότι ήμουν ψαρωμένος και φοβόμουν να τραβήξω όσο χρειαζόταν για να κόψει). Τα επόμενα περάσματα πολύ καλύτερα.
Χωρίς να έχω κάνει το καλύτερό μου ξύρισμα, το αποτέλεσμα είναι ενθαρρυντικό.
Δημήτρης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ερώτηση : To μουστάκι με πλάγια κίνηση δε το ξύρισες ; Δηλαδή απο το κέντρο και προς τα δεξιά και αριστερά ;
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Δεν αισθανόμουν άνετα για πλάγια κίνηση... Στο μουστάκι έκανα 3 περάσματα από πάνω προς τα κάτω, από κέντρο προς τα έξω. Δεν κοπηκα αλλά δεν ήταν και βαθύ ξύρισμα. Πλάγια κίνηση είναι με το μαχαίρι κάθετο;
Πρέπει να δω ξανά βίντεο, τα οποία όμως είναι όλα για ξύρισμα και με τα δύο χέρια και εγώ από το αριστερό είμαι τελείως ανάπηρος.
Δημήτρης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Nαι αυτό εννοώ με το μαχαίρι κάθετα. Δε το έχω δοκιμάσει αλλά πίστευα πως αυτός είναι ο εύκολος τρόπος να ξυρίσει κανείς το μουστάκι του με μαχαίρι ή έστω να το κάνει bbs μετά απο ένα κάθετο πέρασμα αν χρειάζεται.

-edit- γράφεις " απο κέντρο προς τα έξω " άρα κάθετα δε το κράταγες και έκοβες πλαγίως ;
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”