kamisori ή west straight razor ? γνώμες

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
atmomixani
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 09:11
8
Has thanked: 44 times
Been thanked: 41 times
Ηλικία: 50
Επικοινωνία:

Σήμερα είχα ένα καταπληκτικό ξύρισμα με kamisori (tabasuke) μετά από τρεις αποτυχιμενες προσπάθειες ακονισματος φενεται ότι τα κατάφερα τελικά :) κατευθείαν η σκέψη μου ήταν αν μου άρεσε περισσότερο το ξύρισμα με το kamisori ή με το ξυράφι μου .
Πραγματικά δεν μπορώ να αποφασίσω ακόμα αλλά θα ήθελα πολύ να ακούσω τις εμπειρίες και τις γνώμες όσων από τους πιο έμπειρους κυρίους που έχουν δοκιμάσει και τα δύο :)
chris82
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 19 Φεβ 2013, 01:45
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 410 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 41

Δεν κατάφερα να κάνω ποτέ το ξύρισμα που περίμενα απο το kamisori (kanetaka) που έχω σε σχέση με τα straights δυτικού τύπου.
Αγοράστηκε shave ready αλλά η έλλειψη τεχνικής και υπομονής με έκαναν να το παρατήσω.
Οι προσπάθειες που έκανα για ακόνισμα δεν απέδωσαν αν και κάποια στιγμή θα ήθελα να ασχοληθώ και πάλι. :think:
Άβαταρ μέλους
atmomixani
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 09:11
8
Has thanked: 44 times
Been thanked: 41 times
Ηλικία: 50
Επικοινωνία:

Και το δικό μου πάντως για save ready το πείρα αλλά όπως ήταν δεν ξυριζε ,τράβαγε πολύ και γενικά ήταν κακή εμπειρία το πρώτο ξύρισμα οπότε το πέρασα από τις πέτρες μου 3κ , 8k, 12κ τέσσερις φορές προσπάθησα τις τρεις όχι με επιτυχία αλλά η τέταρτη δούλεψε ευτυχώς. .. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι θέλει πιο πολύ πίεση από το ξυράφι για να ακονιστει αν θέλετε να σας πω το βίντεο που ακολούθησα και τέλος 50 στροπαρισματα στην παλάμη

Added in 15 minutes 13 seconds:

Αυτό είναι μπορεί να υπάρχει και καλητερο αλλά σε μένα αυτό δούλεψε :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”