Αγορά straight razor - entry level

Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Μιας και ρωτάει ο mitsos και σε άλλο θέμα, να αναφέρω οτι εκτός του γνωστού Τσομπάρη στο κέντρο, σύγχρονα ξυράφια σε διάφορες τιμές εμπορεύεται και ο Γιώργος (wellshaved.gr). Δεν μας αναφέρει βέβαια που κατοικεί, αλλά αν μένει στην Αττική, μια βόλτα απο τον Πειραιά όταν ανοίξει πάλι, θα τον βοηθήσει.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Φίλε fotaka ευχαριστώ για την πληροφορία. Μένω Λαμία αλλά Αθήνα κατεβαίνω σχεδόν κάθε βδομάδα.

Added in 13 hours 59 minutes 4 seconds:
captain_hx έγραψε:
y.v έγραψε:Παντως μετά το Feather ss, ενα κανονικό μαχαιρι όσο καλα ακονισμενο και να είναι, θα σου φανει περίεργο!
+1

Δύσκολα πάει το χέρι μου σε φαλτσέτα και η αιτία είναι η SS.
Μου εξηγείς τι ακριβώς εννοείς, ή μάλλον πιο σωστά το λόγο?
Και σε ρωτάω γιατί όντας καινούργιος εντελώς στο  ΠΞ έχω μια σαβέττα μάρκας  mauser ούτε ξέρω από πότε και είμαι στο στάδιο του εντατικού ψαξίματος για φαλστέτα. Και θα ήθελα τη γνώμη σου. Επίσης να σε ρωτήσω τόσο εσένα όσο και όποιος άλλος φίλος χρησιμοποιεί καιρό τη feather ss να μου πει αν παρουσιάζει πρόβλημα με τον καιρό στα "κινητά" μέρη, πχ αν πιάνει αλάτια ή σκουριές κλπ
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Καλημέρα Μήτσο και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Έχω συνηθίσει στις σαβέτες που είναι πολύ πιο κοφτερές και όταν πιάνω μαχαίρι νιώθω πως δεν κόβει. Το μαχαίρι όμως είναι πολύ πιο φιλικό για την επιδερμίδα και επιτρέπει πολλά περάσματα χωρίς να προκαλεί ερεθισμό. Καλύτερα να γράψουν και οι παλαιότεροι τη γνώμη τους γιατί η δικιά μου εμπειρία στα μαχαίρια είναι πολύ μικρή (μόνο 2).

Η Feather είναι made in Japan, αυτό από μόνο του λέει πολλά ;) , νομίζω δεν χρειάζεται να επεκταθώ περαιτέρω στο θέμα της ποιότητας.

Οι λεπίδες όμως σκουριάζουν αλλά ποτέ στην κόψη.

:twocents-02cents:
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Καλώς σας βρήκα captain. Αυτό που λες για μαχαίρι και σαβέτα είναι απολύτως σωστό και το έχω διαβάσει και κάπου. Και μάλλον έτσι είναι. Βέβαια από την άλλη αυτή η σχεδόν συνεχής ασχολία με το μαχαίρι (τροχίσματα λουριά κλπ κλπ και πολλές φορές υποθέτω με αναμφίβολη επιτυχία) είναι το μεγάλο ντεσαβαντάζ. Χώρια το κόστος για όλα αυτά. Και μάλλον θα περιμένω το μαγαζί του πειραια να ανοίξει αρχές Σεπτεμβρίου να πάω να δω και να συζητήσω...
Για τη συγκεκριμένη σαβέτα σε ρώτησα αν τα κινητά της μέρη (μέσα είδα έχει έλασμα) και το άνοιξε κλείσε αν δημιουργεί με τον καιρό πρόβλημα.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Στους λίγους μήνες που την έχω στη κατοχή μου δεν πρόσεξα κάποια φθορά, πιστεύω πως θα με εξυπηρετεί για αρκετά χρόνια. Δες και την αναφορά που κάνει ο Γιάννης και αν έχεις χρόνος διάβασε όλο το θέμα γιατί περιέχει σημαντικές πληροφορίες.

SS και φαλτσέτα είναι δυο διαφορετικά πράγματα που το καθένα έχει την χάρη του :twisted:
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Να ρωτήσω κάτι το φόρουμ. Βρήκα εδώ σε κάποιο κατάστημα κανείς δεν ξέρει από πότε ξυράφι solingen 5/8 εντελώς καινούργιο με το κουτί του που γράφει τη μάρκα με το γνωστό σήμα που υπάρχει και στην "ουρά" του ξυραφιού. Και μου το αφήνει (έτσι λέει) τελευταία τιμή 130 ευρώ.
Πέστε μου εσείς που σίγουρα από μένα ξέρετε περισσότερα για τιμές, είναι καλή αυτή η τιμή? Αν είναι να το πάρω.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Αν είναι αυτό με το χαρτονένιο κουτί όπου επάνω στην λεπίδα γράφει Solingen Best Quality και επάνω στο tag γράφει Dovo με το στρογγυλό σήμα (ανθρωπάκι) και με μαύρη πλαστική λαβή. Τότε μάλλον είναι ακριβό. Ενδεικτικά το κατάστημα wellshaved στον Πειραιά το έχει στα 85€ και το κατάστημα Μηχαηλίδης στα 76€.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Δεν αναφέρεται πουθενά Dovo. Kαι το κουτί του είναι μεταλλικό. Στο κουτί έχει το σήμα της solingen και το γράφει όπως επίσης πίσω στο ξυράφι στην πίσω άκρη του. Και η λαβή είναι μαύρη μάλλον πλαστική

Added in 6 hours 25 minutes 40 seconds:
Λοιπόν παίδες συνφορουμίτες και συνξυριζόμενοι ευχηθείτε μου γιατί το αγόρασα αρκετά κάτω από την αρχική τιμή γιατί μάλλον το είχε πάρα πολύ καιρό και δεν ασχολείται με αυτά. Η πρώτη εντύπωση στο χέρι πολύ καλή (αν και θα μου άρεσε να είναι λίγο μεγαλύτερο σε μήκος και λίγο πιο βαρύ - τέλος πάντων) Μου δίνει την εντύπωση του καλύτερου ελέγχου σε σχέση με το ξυράφι της σαβέτας. Περιμένω με ανυπομονησία την αυριανή μέρα το απόγευμα να το δοκιμάσω. Θα σας πω εντυπώσεις καθότι είμαι άπειρος. Θα ήθελα μόνο να μου πείτε αν οπωςδήποτε πρέπει να περιαστεί πρώτα από λουρί (το οποίο δεν έχω), και πως το καταλαβαίνουμε αν είναι shave ready ή όχι? Πάντως ότι και νάναι εγώ θα ξυριστώ αύριο Απλά να ξέρω για το μέλλον. Κάπου αναφέρθηκε εδώ μέσα ότι αν το ξυράφι είναι καλό και αλληλοχρησιμοποιείται με άλλο κάθε δύο μέρες που γίνεται ξύρισμα και με την προϋπόθεση ότι στεγνώνεται καλά με πανί ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΤΕ ΤΡΟΧΙΣΜΑ.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Σου προτείνω να διαβάσεις εδω και εδω.

Προφανώς και δεν ισχύει ότι ένα ξυράφι δεν χρειάζεται ποτέ ακόνισμα. Επίσης το λουρί είναι απαραίτητο. Μην αγχώνεσαι και μην βιάζεσαι. Με υπομονή και επιμονή θα πάνε όλα καλά!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Harry έγραψε: ...
Προφανώς και δεν ισχύει ότι ένα ξυράφι δεν χρειάζεται ποτέ ακόνισμα. Επίσης το λουρί είναι απαραίτητο.
...

Και εγώ διάβαζα ότι το μαχαίρι χρειάζεται οπωσδήποτε ακόνισμα ανά κάποιο αριθμό χρήσεων και από τότε άρχισαν οι μπελάδες μου που έχω περιγράψει σε άλλο νήμα.

Αφού δεν πίστευα την αίσθηση που μου δίνει το ξυράφι καθώς και τον προσωπικό μου κανόνα που λέει "ότι λειτουργεί όπως θέλουμε ΔΕΝ το πειράζουμε", καλά να πάθω.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν διατυπώνω την θέση πως ένα ξυράφι δεν χρειάζεται ποτέ ακόνισμα. Εκτίμησή μου είναι ότι κάθε περίπτωση έχει ιδιαιτερότητες. Για παράδειγμα ο παππούς μου δεν ακόνιζε ποτέ τα ξυράφια του και όμως ξυριζόταν θαυμάσια όσο άντεχαν τα χέρια και τα μάτια του.

Επιπλέον η άποψη που διατυπώνεται κυρίως σε βιβλιογραφία των αρχών του περασμένου αιώνα σχετικά με μη αναγκαιότητα συστηματικού επανακονίσματος στα ξυράφια που χρησιμοποιούνται για ατομική χρήση, ίσως δεν είναι τελείως fault.

Φυσικά επίσης δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις που έχει γίνει ζημιά στο ξυράφι και χρειάζεται να επανέλθει η κόψη του.

Σχετικά με το λουρί θα συμφωνούσα ότι η χρήση του είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ κάθε φορά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”