Δειτε τι βρηκα!!!

Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Επίσης, αν μπορείς, γράψε μερικά λόγια για σένα και τους παππούδες σου. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον για όλους μας.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

dimitris έγραψε: Επίσης, αν μπορείς, γράψε μερικά λόγια για σένα και τους παππούδες σου. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον για όλους μας.
Επίσης και φωτογραφίες αν υπάρχουν. Αυτές κι αν θα ήταν ενδιφέρουσες!
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Σωκρατης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 18 Φεβ 2016, 09:36
8
Been thanked: 4 times

οι πρόγονοι μου στην Σμύρνη είχαν ναυτιλιακά και αλιευτικά είδη και είδη κουρείου.Τα εργοστάσια που έβγαζαν ξυράφια έβγαζαν και αγκίστρια όπως και πέταλα για τα άλογα..πχ ένα τέτοιο εργοστάσιο υπάρχει ακόμα και σήμερα και είναι το MUSTAD στην Νορβηγία.με αυτό το εργοστάσιο συνεργάζετε η οικογένεια μου απο 1882!!Από το 1922 και μετά στην Θεσσαλονικη. Έχω κουτιά από αγκίστρια που γραφουν CHRISTIANIA-NORWAY.Όταν το Όσλο λεγόταν χριστιανια!Δυστυχώς ξυρ'αφια δεν εχω αλλα νομίζω έχω δυο κουρετικές μηχανές χειρός...η ψιλή που λέμε.Αλλά δεν ξέρω τι χρονολογία είναι.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Συνεχίζω εδώ στη συζήτηση που άνοιξε ο Ιάσονας για να παραθέσω κι εγώ μια μικρή ανακάλυψη. Δεν είναι βέβαια του βεληνεκούς του ξυραφιού του Ιάσονα που αναφέρει στην αρχή, αλλά μου έδωσε μια μικρή χαρά. Πριν κάποιους μήνες είχα πάρει από την Αθήνα (το είχα γράψει στο "τι πήρα σήμερα") από το Μοναστηράκι, ένα ξυράφι Kama 178 Solingen, το οποίο ήταν σαν καινούριο. Σήμερα κατά τύχη και ενώ το άνοιξα για άλλο λόγο, είδα μέα στην κορυφή από το καπάκι του, διπλωμένο ένα χαρτί.
Εικόνα

Βγάζοντας το είδα ότι ήταν οδηγίες στα Ελληνικά για το ξυράφι και μάλιστα έχει και Αριθμό εγγυήσεως στο πλάι!!! Απεικονίζει και αναγράφει (στο πολυτονικό σύστημα!) τον τρόπο που περνάμε το ξυράφι από τ λουρί και το πώς το καθαρίζουμε. Κρίμα που δεν έχει και κάποια ημερομηνία.

Εικόνα
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
stellios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 10 Απρ 2017, 12:14
6
Has thanked: 189 times
Been thanked: 142 times

καταπληκτικό κειμήλιο!!!!
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Ααχχ με αυτα παιδευομαι τωρα.Πολυ σωστες οι οδηγιες.
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3539 times
Been thanked: 3165 times

Δεν αποτελούν εύρημα ή έκπληξη αλλά η αναζήτηση έδειξε ότι αυτό είναι κατάλληλο θέμα (για να μην ανοίγουμε καινούρια). Επίσκεψη στο πατρικό του χωριού και μια μικρή «λεηλασία» από το απόθεμα του κουρείου για να εμπλουτιστεί η συλλογή των Αθηνών.

Εικόνα

Και μιας και σε αυτό το θέμα υπάρχει μια ιστορική - νοσταλγική διάθεση παραθέτω και ένα τμήμα από το βιβλιάριο υγείας του παππού μου.

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”