Φώτογραφίες των ξυραφιών μας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Συγνωμη slur .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
NavalArchitect

Νίκο,

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

Έχω περίπου 70+ ξυράφια... Ακριβές νούμερο δεν έχω, αφού έχω περίπου 18-20 ξυράφια σε 2 διαφορετικούς ανθρώπους στην Μ. Βρεττανία (ένας εκ των οποίων ο Neil Miller) αυτή τη στιγμή για honing ή και ανακατασκευή. Τα ξυράφια έχουν αγοραστεί τους τελευταίους 6 μήνες ως επί το πλείστον από άλλα φόρουμς και τις γνωριμίες που έχω κάνει σταδιακά εκεί. Λίγα από τα ξυράφια που έχω τα αγόρασα από επαγγελματίες (Neil Miller, ClassicShaving.com, κλπ.)

Πέτρες δεν έχω παρά μόνο μία Naniwa 8k χωρίς βάση, την οποία αγόρασα μεταχειρισμένη πριν 2 μήνες αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμη (ούτως η άλλως για φρεσκάρισμα λεπίδας θες 10/12k κατά προτίμηση). Ήταν να μπω στις πέτρες με αγορά ολόκληρου σετ lapping, 1k, 4k, 8k, 10/12k ή και ενός coticule, αλλά με την αλλαγή δουλειάς πριν 1 μήνα και την επικείμενη μετακόμιση σε λίγες μέρες το έχω αφήσει προς το παρόν.

Λουριά έχω 4-5, με τα περισσότερα από αυτά να είναι πολύ καλά, Neil Miller 3" English bridle leather & genuine linen, Tony Miller Notovan Artisan, Neil Miller το μαγνητικό με 6 διαφορετικά εναλασσόμενα κομμάτια (αυτό είναι στην κυριολεξία εκπληκτικό paddle strop), και επίσης ένα vintage του '30 που περιμένω να μου έρθει με ένα Wade & Butcher Barbers 7/8 από Καναδά.

Γενικά δεν έχω καθήσει να ξεκαθαρίσω τη συλλογή, να πουλήσω κάποια ξυράφια και να παίρνω άλλα πολύ καλύτερα. Είμαι ακόμη στην αρχή, και θεωρώ πως ήδη έχω αρκετά για να πειραματιστώ, να βελτιώσω κι άλλο την τεχνική μου, κλπ. Έξι μήνες ξύρισμα με ξυράφι δεν είναι μεγάλο διάστημα, υπάρχουν πολλά να μάθει κάποιος, και φυσικά το ότι μπορεί να έχει ένα ή 3 Filarmonica ή οποιαδήποτε άλλη μάρκα αυτό δεν λέει τίποτα.

Πιστεύω πως αυτό που μετρά είναι να ξέρει κάποιος να χειρίζεται αυτό που έχει, ό,τι κι αν είναι αυτό.

Πριν 1 μήνα έχασα με το ταχυδρομείο ένα πάρα πολύ καλό ξυράφι, ένα "Falkenberg 117" 8/8, ήμουν Ελλάδα για ένα μήνα και το έβαλα γρήγορα σε ένα μικρό φάκελλο μαζί με ένα πολύ ωραίο εξίσου μεγάλο Dorko, στέλνοντάς τα στον Neil Miller στην Αγγλία για honing. Τα είχα πάρει $239 το ένα, και μάλλον στην Αγγλία μου άνοιξαν τον φάκελο και μου πήραν το Falkenberg... Ποτέ ξανά βιασύνη στον να στείλω τέτοια κομμάτια με ταχυδρομείο...

Ευχαριστώ για τα σχόλια για το Le Grelot και για το Wacker. Θα παραθέτω σχόλια όσο μπορώ στις φωτό που θα δημοσιεύω στο "Ξύρισμα της ημέρας".
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

NavalArchitect έγραψε:...Έχω περίπου 70+ ξυράφια...
:eek :iirre
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10716 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Βαγγέλη κλείσε το στόμα σου παιδί μου θα μπει καμία μύγα! :megagrin
Εγώ κατάπια ήδη μία! :shocking
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Μπράβο φίλε , πολλά ξυράφια σε σύντομο χρονικό διάστημα, αυτό δηλώνει αρρώστεια και χαιρόμαστε πολύ που ενα τέτοιο μέλος με τόση μεγάλη ποικιλία ξυραφιών βρίσκεται αναμεσά μας.Είσαι ακόμη στην αρχή , δηλαδή πόσο σκοπεύεις να τα φτάσεις αν σε 6 μήνες απόκτησες 70 τον αριθμό :eek ? Θα θέλαμε όσο το δυνατόν και άλλες φωτό απο τα υπόλοιπα ξυράφια σου.

Eπίσης αν μπορείς να δώσεις πληροφορίες για το Neil Miller paddle strop, φαίνεται ενδιαφέρον και φοβερό εργαλείο!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
NavalArchitect

Filarmonica DT13

Εικόνα

Filarmonica DT14

Εικόνα

Filarmonica 13/16, 11/16 sq. pt., 9/16 - και τα τρία ανακατασκευασμένα από τον Neil Miller:

Εικόνα

Rex Eskilstuna 5/8:

Εικόνα

Klaus Tornblom faux frameback:

Εικόνα

Tosuke και Thana Tombow:

Εικόνα

Friodur, Monopol και J. Rodgers, αυτά από eBay (έχουν ήδη σταλεί στον Neil για δουλειά...)

Εικόνα

Αυτά είναι τα 3 λουριά που είχα στην αρχή, ένα Dovo, ένα βασικό latigo, και το λινό/English bridle leather του Neil Miller.

Εικόνα

To paddle strop απ΄τον Neil Miller το έχω σε φωτό, αλλά δεν την βρίσκω τώρα, θα επανέλθω...
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

5 filarmonica :boeller ?Λείπει ένα απο τη μικρή συλλογή μου :megagrin .

Tim Zowada δεν έχεις όμως :beah2 ,η μήπως έχεις :ninja_hide ?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
NavalArchitect

TZ δεν έχω, ούτε κανένα άλλο όπως Livi, κλπ.

Όμως...

...για να είμαι ειλικρινής έχω ήδη παραγγείλει 2 + 2 (δηλαδή δύο επιβεβαιωμένα και 2 σε οπσιόν) customs με τον Robert Williams. Ο τύπος μου είπε περίπου 12 μήνες παράδοση, δηλαδή μιλάμε για του χρόνου το καλοκαίρι. Πιθανόν 1 ή 2 από αυτά να τα κάνω με χαραγμένη ράχη, να του ζητήσω να μου κάνει ας πούμε 3 άγκυρες πλοίου πάνω στη ράχη (είμαι στη ναυτιλία) αλλά βέβαια με οτιδήποτε τέτοιο η τιμή ανεβαίνει κατακόρυφα.

Τα 3 Filarmonica που πήρα από το Strop-shop.uk του Neil Miller ήταν αρκετά ακριβά (200-250 Ευρώ το ένα αρχική τιμή) γιατί είναι πλήρως ανακατασκευασμένα, τροχισμένα κλπ. από τον ίδιο. Τα άλλα 2 όμως, τα DT, αν προσέξεις δεν είναι και τόσο τέλεια, ειδικά το 14 έχει τσιπ στα scales, pitting στη λεπίδα αλλά και δεν κάθεται ίσια η λεπίδα, δεν κεντράρει σωστά δηλαδή, το πίσω pin είναι επίσης χαλαρό.

Τα Filarmonica είναι δημοφιλή τελευταία και πωλούνται σε ψηλές τιμές. Απ'ό,τι έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα όμως, τα πολύ αγαπημένα μου είναι αυτά από Σουηδικό ατσάλι (ειδικά τα Ε.Α. Berg). Αυτά μου δίνουν το πιό γλυκό και καλό ξύρισμα. Πιθανόν να αλλάξω γνώμη σε άλλους 6 ή ...16 μήνες, αλλά με την πολύ μικρή εμπειρία που έχω τώρα μόνο αυτό μπορώ να πω.

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ωραίος και θα περιμένουμε και ένα χρόνο για τις εντυπώσεις σου.Πλέον το Team των μαχαιράδων έχει πάει επίπεδα παραπάνω και βλέπω ότι είσαι πολύ ψαγμένος ,μπράβο σου!Ομολογώ πως τα Εrik Anton δεν τα έχω ξανακούσει και φαίνεται φοβερό εργαλείο.Έχω ένα Eskilstuna και μπορώ να πω πως είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
NavalArchitect

Είμαι σίγουρος πως εδώ υπάρχουν μέλη που και πολύ περισσότερη εμπειρία στα ξυράφια έχουν από εμένα, αλλά πιθανότατα κυρίως και στην συντήρηση αυτών, κάτι το οποίο είναι ένα πολύ σημαντικό και δύσκολο, χρονοβόρο να το μάθει κανείς κομμάτι.

Το θέμα είναι πως με την οποιαδήποτε μεταφορά γνώσης, πληροφορίας ή και εμπειριών, η μικρή αυτή κοινότητα εδώ γίνεται ακόμη πιο δυνατή - αυτό είναι το θέμα. Εγώ ακριβώς πριν 2 χρόνια δεν ήξερα τίποτα, τώρα έχω ψάξει και μάθει πέντε πράγματα, κι όλα αυτά από άλλους στο εξωτερικό.

Πληροφορίες για κατασκευαστές ξυραφιών δεν ξέρω, έχω βέβαια τα links με τα αρχεία όλων σχεδόν των κατασκευαστών (τα έχετε αυτά, δεν τα έχετε?) - πριν λίγες μέρες όμως, συμπτωματικά, διάβαζα ότι ο Erik Anton Berg είχε ένα μικρό εργαστήριο στην Eskilstuna και η γυναίκα του ήταν αυτή που στην αρχή έκανε το honing των ξυραφιών - όταν μεγάλωσε λίγο η επιχείρηση δε ήταν η ίδια η οποία πλέον επέβλεπε αυτή την διαδικασία...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”