Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Straight razor;

Απάντηση

Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Straight razor;

Εξαιρετική, όλα πήγαν τέλεια
9
12%
Αρκετά καλή με κανα δυο προβληματάκια
29
38%
Μέτρια, κατάλαβα πως έχω δρόμο μπροστά μου
28
36%
Χάλια ήμουν έτοιμος να το παρατήσω
6
8%
Τόσο χάλια που το παράτησα
5
6%
 
Σύνολο ψήφων: 77
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Γιατί είναι σωστότερο με τα δύο χέρια;
Και δεν «ειναι στο μυαλό μας» Εναι θεμα εγκεφαλικής λειτουργίας.

Εγω ειμαι αριστερόχειρας, γραφω με το δεξι και χρησιμοποιώ σε αρκετες δουλειες και τα δύο χέρια, αλλα όταν ειναι να κανω κατι που απαιτει ακριβεια, ενστικτωδώς θα το κάνω με το αριστερό.
Στην σκοποβολή κινουμενου στοχου πρεπει να έχεις και τα δυο ματια ανοικτα, ενα όμως ειναι το «κυριαρχο» (καμμία σχέση με αυτο που βλεπει καλύτερα) που σημαδευει.
Συνήθως οι δεξιόχειρες έχουν κυρίαρχο μάτι το δεξί και το αντιστροφο.
Μερικες φορες, σπανιως αλλά συμβαινει, το κυρίαρχο ματι ειναι το αντιθετο. Τοτε αυτος που θελει να γίνει σκοπευτής έχει να επιλέξει, ή να κλείνει το ματι και να χάνει την αίσθηση του βάθους, μειονεκτώντας πολύ, αφου δεν μπορει να εκτιμησει με ακριβεια την ταχύτητα του στοχου, τη γωνια που κινείται και την απόσταση ώστε να ρυθμισει την προσκόπευση, ή να μαθει να επωμίζει από την μερια του κυρίαρχου ματιού.
Αντε τωρα να μαθει καποιος να επωμιζει αντιθετα και ταυτοχρόνως να μαθει σκοποβολή.Με κοπο και πολλή προσπάθεια συνηθίζεται! Κατα την γνωμη μου κανεις που αναγκαστηκε να επωμιζει με αυτον τον τροπο δεν θα γινει πρωταθλητης.
Στην περίπτωση την σκοποβολής όμως είναι αναγκαστικό γιατι ενώ μπορεις καπως να μαθεις να επωμίζεις με το άλλο χέρι ενώ δεν μπορεις να μαθεις το μη κυρίαρχο ματι να γινει κυρίαρχο.
Στο ξύρισμα γιατί να κανεις όλον αυτον τον κόπο ενώ ταυτοχρόνως προσπαθεις να μάθεις κατι που απαιτει ακριβεια και δεξιότητα; Μαζι με δύο χέρια μεν,ό Δημιουργός μας έδωσε και κεφαλι που περιστρεφεται και μια χαρά ορατότητα έχεις!

Εγω δεν προτεινα σε καποιον που εμαθε με τα δύο χέρια να ξεμάθει και να αρχισει να ξυριζεται μόνο με το ένα. Αλλά σε καποιον που πρωτοξεκιναει, δεν καταννοώ, γιατί μαζι με όλα τ αλλα που πρεπει να μάθει, να τον βαλουμε να κανει κι αυτό.
Το θεωρω αποθαρρυντικό ή και αποτρεπτικό παράγοντα. Χωρις κανένα απολύτως ξυριστικό κερδος! Είμαι βεβαιος ότι τοσους αιώνες που ο κόσμος ξυριζόταν με μαχαίρι, αν υπήρχε έστω και το ελάχιστο πλεονέκτημα, θα δίδασκαν και θα χρησιμοποιούσαν και τα δύο χέρια.
Αντιθετα το ξύρισμα με τα δύο χέρια ώς αναγκαιότης, προέκυψε τα τελευταια χρόνια όταν καποιοι αυτοδίδακτοι, μη γνωριζοντας την τεχνική να ξυριζεις το αντιθετο μέρος, προτιμησαν αντι να την ανακαλύψουν, να μοιράσουν την τεχνική της μίας πλευράς και στα δύο χέρια.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Γιάννη Καλημέρα... :)

Από τα γραφόμενά σου που δεν σου κρύβω ότι τα διαβάζω όλα,και γιατί με ενδιαφέρουν,αλλά και λόγω γνώσεων που βλέπω ότι κατέχεις,θα σου απαντήσω με βάση πάντα τις εμπειρίες μου,τις γνώσεις μου,αλλά και από πολλές συζητήσεις που έχω κάνει επί σειρά ετών με επαγγελματίες (μπαρμπέρηδες).
Γιατί είναι σωστότερο με τα δύο χέρια;
Και δεν «ειναι στο μυαλό μας» Εναι θεμα εγκεφαλικής λειτουργίας.
Είναι σωστότερο με τα δυο χέρια διότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος σε αυτές τις περιπτώσεις δουλεύει με μοτίβα,
πάντα και σε όλες τις φάσεις,έτσι μπορεί να αντιγράφει-αναλύει-ανατρέχει-συγκρίνει-κ.ο.κ σε απίστευτες ταχύτητες.
Ναι στην αρχή είναι πολύ ποιο δύσκολο να βάλεις και το "κακό" χέρι στο παιχνίδι συμφωνώ απολύτως,αλλά μετά θα αποζημιωθείς στο μέγιστο,υπάρχουν και ασκήσεις πριν πας στην φαλτσέτα/σαβέτα που μπορείς να κάνεις και με DE.
Εάν δε σου δώσω το κεφάλι μου...λέμε τώρα για να ξυριστείς με φαλτσέτα/σαβέτα με το ένα χέρι,δεν υπάρχει περίπτωση να τα καταφέρεις με τίποτα,λόγω φοράς των γενιών μου(και όχι μόνον εγώ)χρησιμοποιώ αρκετές λαβές,
αλλά και διάφορες τεχνικές,για να πάρω ένα αξιοπρεπές ξύρισμα,που με ένα χέρι δεν γίνονται.
~~~
Συμφωνώ λοιπόν ότι είναι θέμα εγκεφαλικής λειτουργίας έχεις απόλυτο δίκιο,
αλλά αυτό εννοώ όταν λέω "είναι στο μυαλό μας", δηλαδή το μυαλό που είναι;
δεν εντάσσεται στις εγκεφαλικές λειτουργίες;
Εγω ειμαι αριστερόχειρας, γραφω με το δεξι και χρησιμοποιώ σε αρκετες δουλειες και τα δύο χέρια, αλλα όταν ειναι να κανω κατι που απαιτει ακριβεια, ενστικτωδώς θα το κάνω με το αριστερό
Εγώ φίλε Γιάννη είμαι αμφιδέξιος,γεννήθηκα δεξιόχειρας και μετά από ένα σπάσιμο χεριού (10 χρονών) άρχισα να δουλεύω το αριστερό,και μετά το συνέχισα σε όλη μου την ζωή και όχι μόνον στα χέρια,αλλά σε όλα τα διπλά μέλη,
έτσι είμαι αμφιδέξιος με ικανότητα 50-50 σε όλα και όχι μόνο στα χέρια,αυτό μπορούν να το κάνουν όλοι οι άνθρωποι,
με πολλή δουλειά στην αρχή,και μετά τα πράγματα αρχίζουν να γίνονται ποιο εύκολα.
Έπιασα πρώτη φορά σαβέτα στα χέρια μου 15 χρονών,έκτοτε εξασκώ την τεχνική μου,σε όλα τα ξυριστικά μέσα,
σκοπός μου κάτι που για μερικούς είναι δεδομένο,ένα αξιοπρεπές ξύρισμα...αυτό είναι το "Ποθημένο μου"

Στην παράθεση που σου έχω τα bold στην ουσία απαντάς μόνος σου "ενστικτωδώς" δηλαδή "auto" ο ανθρώπινος εγκέφαλος λειτουργεί με δυο τρόπους auto και manual,και σαφώς αποφεύγει να μένει πολύ ώρα στον manual διότι καταναλώνει όλην την ζωτική ενέργεια,και ακολουθεί εξάντληση.

Όσο για την αμφιδεξιότητα άλλο είναι να γεννηθείς αμφιδέξιος,και άλλο να γίνεις εσύ,για παράδειγμα:
Τα αμφιδέξια παιδιά,δηλαδή αυτά που είναι σε θέση να γράψουν τόσο με το δεξί όσο και με το αριστερό χέρι τους,
είναι πιο πιθανό να εμφανίσουν νοητικά,γλωσσικά και μαθησιακά προβλήματα στο σχολείο,σύμφωνα με νέα ευρωπαϊκή έρευνα,περίπου ένα άτομο στα 100 διεθνώς γεννιέται αμφιδέξιο.

Υπάρχει τεράστιο όφελος εξασκώντας κάποιος τα "κακά" μέλη,πρωτίστως στον εγκέφαλο,αλλά και στα μέλη που αφήνουμε να πέφτουν σε λήθαργο,φυσικά υπάρχουν συνέπειες,και στα μέλη αλλά και στον εγκέφαλο,
άρα βλέπουμε πως τα "κακά" είναι στο μυαλό μας,ναί;
εύχομαι να γίνει μια όμορφη συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων,και να μην σας έκανα να βαρεθείτε...

Και ένα ένθετο+
► Εμφάνιση spoiler

Πάντα φιλικά Αντώνης
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Αγαπητέ Aντώνη
Δεν διαφωνω στα περισσότερα που αναφέρεις.
Η μονη μου διαφωνία ειναι για το καλύτερο ξύρισμα με τα δύο χέρια. Ιδιο πιθανότατα ναι! Καλύτερο θεωρώ πως όχι!
Προσπαθησα να βρω σε ποιό σημειο ή προς ποιά κατευθυνση μειονεκτει εστω και ελαφρά το ξυρισμα με το ένα χέρι και στις δυο πλευρες του προσώπου ή η νεα τεχνική έναντι της παλαιότερης και ειλικρινέστατα δεν βρήκα! Και προσπαθησα να φανταστω όλες τις κατευθύνσεις πιθανες και απίθανες που θα μου εδινε πλεονεκτημα το ξυρισμα καθε πλευρας με το αντιστοιχο χέρι. (χωρις καμμια απολύτως διαθεση αντιπαραθεσης, αφου έτσι κι αλλιώς όταν με ανοικτο μυαλό επεξεργαζόμαστε τεκμηριωμένες απόψεις πάντα βγαινουμε όλοι σοφότεροι)
Ούτε στην θεωρητική περιπτωση του να μπορει καποιος να χειριζεται και τα δύο χέρια και για τις δύο πλευρες βρηκα κάτι, (κάτι που πάντως εν γενει δεν ισχύει, γιατι όποιος μαθει να ξυριζει το μισό με το ένα χέρι και το μισό με το άλλο, δεν μαθαινει να χρησιμοποιει με ευχέρεια καθε χέρι και στην αντιθετη πλευρα του προσώπου.)

Επειδη δε το ανετο ξυρισμα με μαχαιρι το θεωρώ το απάυγασμα του καλού ξυρισματος και χαιρομαι όταν βλεπω κοσμο να θελει να μάθει να το πραττει, προσπαθώ να του ειναι το δυνατον ευκολώτερο ώστε να μην απογοητευτει και τα παρατήσει. Και η εκμαθηση του αδέξιου χεριού είναι μεγαλο αγχος προστιθεμενο σε όλα τα άλλα.
Μην ξεχνας ότι πλεον όλοι αναγκαζονται να μάθουν χωρις καποιον διπλα τους βασιζόμενοι κυριως σε βιντεο που τα δικα τους αμαθα μάτια δεν μπορουν να διακρινουν τις λαθος τεχνικές και όχι οπως παλιά που καποιος ως εφηβος ειχε τον πατερα ή τον παππού διπλα του να τον καθοδηγήσει στα πρωτα του κρισιμα βήματα. Το μαχαίρι είναι πλέον ένα τελείως νεο εργαλειο, που τους προκαλει αγχος και δεος και δεν είναι κατι που από μικροί το βλεπουν να χρησιμοποιείται μεσα στο σπίτι τους και όχι μόνο, ώστε να θεωρουν τη χρήση του οικεία, ανετη και φυσιολογική. Μη παραγνωριζεις δε και την ψυχολογικό αντικτυπο που έχει πετύχει για μια εκατονταετία το μάρκετινγκ, με την λέξη safety razor!
Εν τω μεταξύ αν «προπονηθείς» στο λάθος στα αρχικα βήματα, θελει αργοτερα, αν το εντοπίσεις, μεγαλη προσπάθεια και κόπο να το διορθώσεις.

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα μια συναντηση με ένα ξυραφι στο χέρι για να συζητήσουμε τα πιασίματα του ξυραφιού και τις κινήσεις που εφαρμοζουμε για καθε σημειο του προσώπου και προς καθε κατευθυνση.

Φιλικότατα Γιάννης
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Σωστό είναι αυτό που σου δίνει το επιθυμητό αποτέλεσμα....Στην επόμενη συνάντηση στο Τιτάνια, να έχουμε λεκάνη, ξυράφια και σαπούνια!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Εικόνα
Γιάννης B.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

αμα ερθετε με ξυραφια εγω δεν ερχομαι. φοβουμαι :violence-axechase:
iceberg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 18 Ιαν 2016, 12:29
8
Been thanked: 4 times

Σήμερα έκανα το δεύτερό μου ξύρισμα με το μαχαίρι. Ήμουν πολύ πιο άνετος από την πρώτη φορά και κατάφερα να ξυρίσω όλο το πρόσωπο με το μαχαίρι, χωρίς να χρησιμοποιήσω συμπληρωματικά το ξυραφάκι για τα δύσκολα σημεία. Το αποτέλεσμα αρκετά καλό, όχι τέλειο. Δοκίμασα να ξυρίσω την αριστερή πλευρά του προσώπου με το δεξί χέρι, χωρίς όμως καλή 'ορατότητα'. Ίσως έφταιγε και ο τρόπος που κρατούσα τη λεπίδα. Νομίζω όμως ότι θα χρησιμοποιώ και το αριστερό χέρι. Είχα κάποιους ερεθισμούς, κυρίως στο κάτω μέρος του λαιμού. Παρατήρησα ότι τα γένια μου ήταν αρκετά σκληρά και σε κάποια σημεία το μαχαίρι δυσκολευόταν, με αποτέλεσμα τους ερεθισμούς. Δεν μπορώ να πω με σιγουριά τι έφταιγε, χρειάζεται περισσότερο stropping, περισσότερη κρέμα και χρόνος για να μαλακώσει τα γένια; Εδώ οι πιο έμπειροι ίσως μπορούν να δώσουν κάποιες συμβουλές. Το επόμενο βήμα είναι να δουλέψω τα κρατήματα της λεπίδας έτσι ώστε να φτάνω εύκολα στα δύσκολα σημεία.
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Αν το ξυραφι σου ειναι σωστα ακονισμενο και αν εχεις φροντισει να εχουν μαλακώσει καλά τα γένεια, σιγουρα φταιει η κακή τεχνική που με τον καιρο, ειδικα αν ξυριζεσαι μονο με αυτό, θα βελτιωθεί!
Για το ξυρισμα απ την αλλη πλευρα, το μόνο σημειο που δεν βλεπεις ειναι στην φαβοριτα και λιγα εκατοστα πιο κάτω. Εκει, ή χρησιμοποιείς την τεχνικη να έχεις την μυτη του ξυραφιού προς τη μύτη σου, ή σε αυτα τα λιγα εκατοστά, μαθαίνεις να βλεπεις αναμεσα απ τα δάχτυλα που κρατάνε το ξυράφι όταν το κρατάς με τη μυτη προς το αυτί!
Αν παλι βρισκεις βολικότερο το κρατημα με τ άλλο χερι, χρησιμοποιησέ το!
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Ισως να σου ειχε στεγνωσει ο αφρος μεχρι να φτασεις στον λαιμο , εαν δεις οτι καθυστερεις καλο θα ηταν ενα περασματακι με το πινελο .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

+1 σε αυτό που έγραψε ο Νίκος, γιατί κάποιες τέτοιες μικρο-λεπτομέρειες σε γλιτώνουν από μεγάλες απογοητεύσεις.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”