Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Straight razor;

Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Straight razor;

Εξαιρετική, όλα πήγαν τέλεια
9
12%
Αρκετά καλή με κανα δυο προβληματάκια
29
38%
Μέτρια, κατάλαβα πως έχω δρόμο μπροστά μου
28
36%
Χάλια ήμουν έτοιμος να το παρατήσω
6
8%
Τόσο χάλια που το παράτησα
5
6%
 
Σύνολο ψήφων: 77
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Μαλλον εχεις δικαιο αν και διατηρω μια μικρη επιφυλαξη επειδη δεν ξερω πως ειναι να ξυριζεσαι με straight razor και απο την αλλη υπηρχε φοβος. Επισης να σημειωσω οτι το συγκεκριμενο τροχειο μου το συστησσν και ανθρωποι που δινουν για τροχισμα επιστημονικα εργαλεια ακριβειας κλπ. Παντως το τεστ της τριχας δεν το περναγε οπως τουλαχιστον το εχω δει στο youtube. Εχεις τη γνωμη να περιμενω μερικα ξυρισματα ακομη και μετα αν συνεχιζει η ιδια αισθηση να ξηγηθω μια βελγικη πετρα και να αρχισω σιγα σιγα με νερακι...?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ειναι λογικο να μην κανεις ξυρισμα οπως με την σαβετα με την πρωτη προσπαθεια σου με straight. Μην σε μπερδευει αυτο. Πρεπει να βρεις την σωστη γωνια την σωστη πιεση (ελαχιστη). Επισης για αρκετο καιρο θα ξυριζεις καλα μονο τα μαγουλα και θα χρειαζονται διορθωσεις με DE. Αυτα ειναι νορμαλ.
Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν αμφιβολιες για δυο πραγματα. Πρωτα αν ειναι σωστα ακονισμενο και δευτερο αυτο το στροπαρισμα στην ζωνη της συζηγου. Γνωμη μου ειναι οτι πριν τρεχεις για ακονισματα ξανα παρε ενα σωστο "κουπι " για στροπαρισμα και ξαναπροσπαθησε. Επισης το 3-4 λεπτα στροπαρισμα δεν λεει και πολλα. Μετρημα θελει 70 με εκατο περασματα ολο το μαχαιρι. Και φυσικα οπως ειπε και ο Χαρης μετα απο εξι μηνες καταλαβαινεις και εκτιμας. Μεχρι τοτε εχει σκαμπανευσματα και επιμονη.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Πιο σωστα δε γινεται σαυτα που λες. Για το στροπαρισμα νομιζω το εκανα καλα (μεχρι να παρω λουρι). Η ζωνη ειναι σε πολυ καλη κατασταση χωρις εξογκωματα κι ανωμαλιες. Εκανα 60 διπλα περασματα. Ισως κανω λαθος στο χρονο που ειπα. Και σε οτι αφορα τα μαγουλα κλπ δηλαδη ισια τεντωμενη επιφανεια χωρις ανωμαλιες κι εδω εχεις δικιο. Το ειδα.. Τεσπα θα δειξει. Βλεπω κατι βιντεακια και μαλιστα κι εδω στο φορουμ απο φιλους συνξυριστες και μετα απο 4-5 περασματα στα δυσκολα σημεια πχ σαγονι το ξυραφι κανει παλι χρατς χρατς που σημαι οτο υπαρχει τριχα που κοβετα. Η κανω λαθος? Ποσα πχ περασματα χρειαζονται σαυτα τα δυσκολα σημεια ωστε να μην υπαρχει ιχνος τριχας για κοψιμο? Υπερβολη? Πεστε μου..
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Σαγονι θελει ποοοολυ χρονο. Μην σκας για αυτο. Απλα θα το ξυριζεις οπως σου βγαινει και θα το τελειοποιεις με DE. Κανενα θεμα. Δεν ειναι θεμα πολλων περασματων παντος ειναι απλα τεχνικη που θελει χρονο οποτε μην γδαρεις το δερμα σου. Εγω σαγονι καταφερα ισως και μετα απο εξι μηνες. Και ο λαιμος ειναι θεμα ειδικα αν εχεις τριχες σε ολες τις κατευθυνσεις οπως εγω. Αλλα αγαλι αγαλι.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Αυτο που με προβληματιζει ειναι το θεμα του τεστ της τριχας. Δεν κοβεται οπως εχω δει σε κατι βιντεο ξενα στο διαδικτυο. Κι επειδη ειμαι καινουργιος πταν λες DE?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Μιας και ο Νίκος είναι offline DE = Double Edge Razor ;)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Συμφωνώ 100% με αυτά που λέει ο Νίκος. Έξι μήνες έκανα να μάθω να ξυριζω τέλεια όλο το πρόσωπο. Το πέρασμα στο δέρμα είναι κρίσιμο. Λάθος τεχνική μπορεί να κάνει κακό στην κόψη αντί για καλό.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω και θα τονίσω πως μαζί με την τεχνική θα έρθει και η συνήθεια της επιδερμίδας στο νέο τρόπο ξυρίσματος. Υπομονή λοιπόν. Εγώ αγόρασα από taylor1000 το πρώτο μου ξυράφι και του ζήτησα να μου το ακονίσει (με χρέωση) ώστε να έχω μια άποψη για το πως είναι το Shave Ready ξυράφι. Μόνος μου κατάφερα να ακονίσω σωστά μετά από 1 χρόνο!
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Δεύτερο ξύρισμα με το henkels εχθες βράδυ. Χωρίς καθόλου το φόβο μην κοπώ. Δεν βαριέσαι είπα και να κοπώ τι έγινε? Ένα αιμοστατικό σπιρτάκι και τίποτα άλλο.Δεν θα πιστέψετε. Αυτό ήταν το κλειδί που ξεκλείδωσε μαγικά τα πάντα.Απολύτως κανένα κόψιμο πουθενά ούτε αμοιχή, και τα μέρη που ανίχνευα με το χέρι γένια ξανά τοπικά σαπουνάδα και επιμονή και λίγο πίεση μέχρι εκεί που παίρνει. Μία παράμετρο που άλλαξα ήταν ότι μίκρηνα το γωνία κοπής και ελλάτωσα λίγο την πίεση. Ήταν μεριές πχ στο πάνω μέρος του λαιμό και από τις δύο πλευρές κοντά στο σαγόνι που πάντα υπήρχε τρίχα άκοπη. Και δώστου και δώστου πέρα αν θυμάμαι καλά τοπικά πέντε φορές. Το αποτέλεσμα το γενικό είναι πως ήταν προχθες? Καμία σχέση. Λίγο ακόμα και όπως λένε οι προλαλήσαντες θα έχουμε τέλειο αποτέλεσμα. Σχεδόν. Αυτό που δεν σας είπα είναι ότι απο προχθές κάθε πρωί βάζω την preshave την κόκκινη της proraso. Σίγουρα θα έπαιξε κάποιο ρόλο. Επίσης ανακάλυψα ότι μάλλον η αφτερ σέϊβ που βάζω με πάρα πολύ menthol ενώ είναι ανακουφιστική εκείνη τη στιγμή μάλλον το δέρμα την επομένη παρουσιάζεται ερεθισμένο. Χωρίς κοκκινίλες αλλά με νευρική ευαισθησία. θα το ψάξω Εννοείται ευλαβικό στροπάρισμα 60 διπλά περάσματα. Και το ξυράφι παίδες αγνώριστο.
Το πρόσωπο το παρέδωσα στην επόμενη (σήμερα) μέρα σχεδόν όπως με τη σαβέτα. Πήρα πάνω μου ψυχολογικά διαπιστώνοντας (λίγο και φαντάζομαι αργότερα πως θα είναι) αυτό που λένε σχεδόν όλοι εδώ πιο πάνω ότι το ξύρισμα με το φαλτσετοξύραφο είναι γλυκό και δίνει μια σύνθετη αίσθηση ευχαρίστησης άλλο πράμα. Είμαι έτοιμος να πάρω κι άλλο ξυράφι σε λίγες μέρες που θα ανοίξει το wellshave.
Θα τα ξαναπούμε...
Να κάνω κι ένα ερώτημα που μάλλον "ανήκει" σαυτό το θέμα. Από μέρα σε μέρα θα μου έρθει και η SS από Japan. Συμβουλεύεται οι πιο παλιοί στο σπόρ να ξυρίζομαι εναλλάξ μία με το ξυράφι και μία με την SS, και για πιο λόγο? Μήπως θα μάθω και τα δύο ταυτόχρονα και λίγο πιο αργά βέβαια αλλά πιο σίγουρα?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Το όνομα μου είναι Βασίλης και είμαι νέος στον χώρο του παραδοσιακού ξυρίσματος.
Όλα ξεκίνησαν όταν τα περασμένα Χριστούγεννα η γυναίκα μου μου έκανε δώρο ένα σετ ξυρίσματος με φαλτσέτα.
Τώρα τι κάνουμε ? το σετ περιείχε τα πάντα πινέλο, σαπούνι, μπολ, φαλτσέτα(DOVO 5/8), λουρί. Ωραία όλα αυτά αλλά πως τα χρησιμοποιούμε ? ευτυχώς που υπάρχει το διαδίκτυο.
Μετά από δύο μέρες εντατικών σεμιναρίων στο YouTube αποφάσισα να κάνω το μεγάλο βήμα. Προετοιμασία και τα λοιπά όπως ορίσουν οι κανόνες. Πιάνω το ξυράφι και ξεκινάω.
Αλληλούια είδα το φως (δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα να ανακαλύπτεις μετά από τόσα χρόνια ότι ξυριζόσουνα λάθος, λόγο δουλειάς το ξύρισμα μου, δεν διαρκούσε πάνω από 5 λεπτά.) κανένας ερεθισμός καμία κοκκινίλα κανένα κόψιμο. Πολύ καλό για να είναι αληθινό. Δεύτερη φορά μετά από δύο μέρες (ο γνήσιος Έλλην το έχω το θέμα και πάρε να ‘‘χεις) δύο κοψίματα βασιλικά. Πίσω στην πραγματικότητα, σιγά σιγά με στοργή και προδέρμ, κατάφερα μετά από οκτώ μήνες να μπορώ να κάνω πειράματα με γωνίες και κλίσεις χωρίς να κόβομε. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον εαυτό μου.
Ordo ab chao
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”