Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Straight razor;

Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Straight razor;

Εξαιρετική, όλα πήγαν τέλεια
9
12%
Αρκετά καλή με κανα δυο προβληματάκια
29
38%
Μέτρια, κατάλαβα πως έχω δρόμο μπροστά μου
28
36%
Χάλια ήμουν έτοιμος να το παρατήσω
6
8%
Τόσο χάλια που το παράτησα
5
6%
 
Σύνολο ψήφων: 77
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
7
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 53

Πολλά χρόνια πριν ξεκίνησα να ξυρίζομαι με straight razor και ομολογώ πως ήμουν πολύ ευχαριστημένος με τον εαυτό μου γιατί δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα (με πολλή προσοχή πάντα και σεβασμό στο ξυράφι)! Απλά επειδή το ξύρισμα του κεφαλιού μπήκε στη καθημερινότητα και επίσης οι δοκιμές ακονίσματος των ξυραφιών μου δεν πήγαν και πολύ καλά συνέχισα και συνεχίζω με DE και είμαι πολύ χαρούμενος που μπήκα και στο συγκεκριμένο φόρουμ που διαθέτει πολλή γνώση και εμπειρία ώστε να προχωρήσω σε επόμενο στάδιο το απολαυστικότατο καθημερινό (εκτός Σαββάτου) ξύρισμά μου!
Χρόνου φείδου!
Gas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 16 Δεκ 2016, 21:15
7
Been thanked: 1 time

Καλημέρα. Παιδιά έκανα το πρώτο μου ξύρισμα με την φαλτσέτα..αυτό που πρέπει να πω είναι ότι για αρχή επικηνονησα με την εταιρία που έκανα την αγορά και μου είπε ότι δεν είναι έτημω και θα έπρεπε να το ακονισω όλα αυτά σε ημαιηλ. Λοιπόν έκανα το πρώτο μου ακονη με λουρί κρεμαστό (μην γελάτε) είδα διάβασα δυο μέρες συνέχειας ακόμη δεν κατάλαβα γιατί όμως το λουρί η μια δεμαστρα είναι δέρμα και το άλλο είναι νομίζω ένα τζιν λουρί έτσι μου φάνηκε σε μπλε χρωμα. Εγώ το πέρασα μόνον απο το δέρμα Ηνωμένων φαλτσέτα. Και ήρθε η ώρα του ξυρίσματος θέλω να πω σε αυτό το κομμάτι ότι πάντα απο τότε που έβγαλα μούσια ξυριζομουν με την σαβετα εάν το λεο σωστά το είχα δει απο τον παππού μου και απο τον πατέρα μου. Μόνον μια φορά αγόρασα μια ηλεκτρική της Phillips αξίας 150 ξυρίστηκα μια φορά και την πέταξα στα σκουπίδια αφού σαν αποτέλεσμα είχα την επόμενη μέρα να έχω ποιο μεγάλο γένη πρην ξυριστω με αυτήν την μηχανή Χαχαχα. Λοιπόν ξυρίστηκα με την φαλτσέτα Παναγία μου έκανε έναν πόνο λες και έβγαζα το δέρμα μου. Κατάλαβα ότι το δεν ακόνισα τίποτα ότι δεν πέτυχα το ακονη και θα έπρεπε να ξανά δοκιμάσω να το ακόνισω.δεν κοπικα πάλι καλά απλα ερεθιστηκε το πρόσωπο μου. Ξαχνω να βρω το σωστό τρόπο ακονισματος αλλά η πληροφορίες είναι παρά πολλές πολλά βίντεο δηχνουν διαφορετικά πράγματα και έχω πέλαγοση λίγο και δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό. Θα ήθελα να με βοηθεισετε όσο μπορείτε και με την ζώνη με τα δυο λουργια που σας είπα πριν ποιο πρέπει να χρησιμοποιο.αν και τα δυο κάθε φορά η να πάρω κάποιο πέτρα λειμα για καλητερα. Σας ζητάω συγνώμη για τα ορθογραφικά μου λαθει είναι που λοιπό απο παιδί απο την Ελλάδα. Περιμένω νέα σας ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Εκτός θέματος
Αν σου είναι πιο εύκολο να γράφεις στα αγγλικά, τότε δεν υπάρχει λόγος να "παιδεύεσαι" προσπαθώντας να τα γράψεις στα ελληνικά. Νομίζω ότι οι περισσότεροι γνωρίζουν καλά αγγλικά και θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν. Ότι σε βολεύει καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Φίλε Gas καλησπέρα.
Για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε πρέπει να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες.
Πχ. Τι φαλτσέτα αγόρασες, διαστάσεις κλπ.
Από ότι κατάλαβα με αυτά που γράφεις ξυρίζεσαι με σαβέτα, άρα ίσε εξοικειωμένος με τον τρόπο χρήσης.
Το σίγουρο είναι ότι με το δέρμα δεν μπορείς να ακονίσεις ξυράφι. Αν μας πεις την περιοχή που ζεις, ίσως να μπορούμε να σε βοηθήσουμε να βρεις κάποιον να στο ακονίσει. Καλή συνέχεια.
Ordo ab chao
Gas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 16 Δεκ 2016, 21:15
7
Been thanked: 1 time

Καλημέρα. Και ευχαριστώ για την απάντηση. Πρώτα πρέπει να πω ότι η γλώσσα που γνωρίζω καλά είναι τα γερμανικά τα γαλλικά και μετά λιγότερο τα ελληνικά μου. Το μαχαίρι που έχω πάρει είναι από την γερμανική εταιρία. A.P. DONOVAN είναι μαχαίρι 7/8 με σκληρότητα στον χάλυβα 63% .οπως και έχω αγοράσει όλοι την συλλογή του βουρτσακι σαπούνι για τον αφρό και την ζώνη ακονησματος. Ζω στην περιοχή της στουγκαρδης.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Ακόμη ολόκληρο μάγουλο δεν έχω ξυρίσει :(
Δεν ξέρω αν φταίει το μαχαίρι, πάντως τα δικά μου γένια δεν τα κόβει.
Ιδιαίτερα μαθήματα στο ακόνισμα παίζουν; 😂
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Sotiris_A
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 15 Οκτ 2020, 16:30
3
Has thanked: 2774 times
Been thanked: 1935 times

Το να πάρω ξυράφι μου είχε δημιουργηθεί ως ιδέα από το καλοκαίρι και εν τέλει το πραγματοποίησα μερικούς μήνες αργότερα.

Το πρώτο μου ξύρισμα με ξυράφι (7/12/2020) δεν ήταν το πιο βαθύ που έχω κάνει, ούτε ήμουν άνετος με το ξυράφι. Κατάφερα να κάνω 2 περάσματα με τη φορά για πρώτη φορά. Κόντρα πήγα στο δεύτερο. Τα χέρια έτρεμαν καθώς δεν είχα ξαναπιάσει ο,τιδήποτε σχετικό. Ωστόσο, το ξυράφι ήταν τόσο ευγενικό με το πρόσωπο και τόσο ωραία η εμπειρία που δε με βλέπω να επιστρέφω στις μηχανές ασφαλείας εύκολα, τουλάχιστον όσο έχω τον χρόνο γι' αυτό. Λίγο περισσότερες από 2 εβδομάδες αργότερα και κάθε μέρα προσβλέπω στην καινούρια "τελετουργία" μου.
Σωτήρης
ntinos60
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 03 Αύγ 2020, 08:27
3
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Has thanked: 1151 times
Been thanked: 815 times
Ηλικία: 63

Καλώς ήρθες στα βαθιά νερά. Διάβασα ότι έχεις την Naniwa 12K. Η γνώμη μου είναι ότι δεν φθάνει για να έχεις τον αιθέρα της λεπίδας σου έτοιμο.
Εγώ προσωπικά βοηθήθηκα πολύ από τα βίντεο του Dr. Matt στο You Tube. Ακόνισμα κάτω από την βρύση με το νερό να τρέχει μέχρι η λεπίδα να κολλήσει στην πέτρα και μετά στο ύφασμα και ξανά στην πέτρα και μετά στο δέρμα. Όμως σε τι είδους δέρμα? Μπορούν όλα τα δέρματα να φέρουν τη λεπίδα στο ΗΗΤ5? Αξίζει να ξυρίζεται κανείς με straight razor αν δεν ξέρει πως να το φθάνει σε ικανοποιητικό επίπεδο την κόψη του? ΟΧΙ !
Όταν αγόρασα την πρώτη καθ όλα αξιόλογη πέτρα Norton 8k/4k κατάλαβα ότι είμαι σε καλό δρόμο και συνέχισα με τη Sigma Select 13k , ύστερα με την Nakayama και τότε κατάλαβα ότι αν και εφάρμοζα την τεχνική του DR MATT ωστόσο η κόψη δεν έφθανε ούτε στο ΗΗΤ3. Τότε κατάλαβα ότι η ποιότητα του δέρματος παίζει πολύ σημαντικό ρόλο . Και όταν μιλάω για ποιότητα μιλάω για την επεξεργασία του. Και μιλάω για Cordovan. Επίσης σαυτό το σημείο μεγάλο ρόλο παίζει και η τεχνική του στροπαρίσματος.Και μιλάω για την τεχνική "Χ". Όταν λοιπόν φθάσει η λεπίδα του στο ΗΗΤ5 τότε ΝΑΙ αξίζει τον κόπο να ξυρίζεσαι με Straight Razor γιατί η λεπίδα του γίνεται πιο κοφτερή και από Feather λεπίδα. Σου εύχομαι καλή επιτυχία.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foxtrot την 22 Δεκ 2020, 19:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται η παράθεση του αμέσως προηγουμένου post
Άβαταρ μέλους
Sotiris_A
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 15 Οκτ 2020, 16:30
3
Has thanked: 2774 times
Been thanked: 1935 times

@ntinos60, σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τις ευχές! :)

Προς το παρόν όντως έχω τη Naniwa 12k και ένα κουτάκι Chromox. Το λουρί μου είναι ένα φθηνό, διπλό (δέρμα και καμβάς) από το Invisible Edge. Ελπίζω πως θα καταφέρω σύντομα να αποκτήσω σιγουριά στο στροπάρισμα, διότι ακόμα κινούμαι με αργούς ρυθμούς υπό το φόβο μήπως και τραυματίσω το λουρί.

Εκεί είναι ο στόχος, στο να μάθω να ακονίζω μόνος μου και σε ικανοποιητικό επίπεδο. Αφού είδα ότι μου αρέσει ως τρόπος ξυρίσματος, μικρά βήματα ώστε να βελτιωθεί η τεχνική και σιγά, σιγά θα αρχίσω να "επενδύω" και περισσότερο.
Σωτήρης
ntinos60
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 03 Αύγ 2020, 08:27
3
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Has thanked: 1151 times
Been thanked: 815 times
Ηλικία: 63

Τα προιόντα του "Invisible Edge" είναι εγγυημένα. Η πάστα του οξειδίου του χρωμίου είναι μία πολύ έξυπνη επιλογή την οποία χρησιμοποίησα και εγώ στο παρελθόν με επιτυχία.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”