Παραδοσιακό Ξύρισμα (Wet Shaving). Ο οδηγός του αρχάριου.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Constantinos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 28 Δεκ 2015, 22:04
8
Τοποθεσία: Ωρωπός
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times
Ηλικία: 55

προς το παρών δεν με τρώει για αγορά κάποιας άλλης... :) απλά είχα αυτήν την απορία. Όσο αφορά το κατω,πανω και πλαγιως ακόμα δεν το έχω κάνει, προσπαθώ να πηγαίνω με την φορά της τρίχας και ευτυχώς έχω πολύ καλά αποτελέσματα.
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Άβαταρ μέλους
epinephelous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2015, 03:24
8
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Προσφιλείς συνξυριστές και συνασθενείς γεια σας :) . Προ τετραμήνου περίπου ψάχνοντας για ξυριστικά είδη ανακάλυψα αυτό το forum και μέσα από τις σελίδες του ανακάλυψα το Π.Ξ. Αποφάσισα λοιπόν να εγκαταλείψω τον μάταιο τούτο κόσμο των πλαστικών και των κονσερβών και να πάω σε έναν άλλο κόσμο πιο όμορφο, πιο συναρπαστικό γεμάτο εξερεύνηση και συγκινήσεις. Αυτόν του Π.Ξ. Είμαι νέος στο άθλημα. Ξυρίζομαι παραδοσιακά εδώ και τρεις μήνες. Στην αρχή είχα όπως είναι επόμενο προβλήματα με αμυχές και ερεθισμένο πρόσωπο με κοκκινίλες που κρατούσαν μέχρι το επόμενο ξύρισμα (ξυρίζομαι κάθε τρεις μέρες). Πλέον έφτασα σε επίπεδο να ξυρίζομαι βαθύτερα από τα πλαστικά ξυραφάκια και χωρίς ερεθισμούς. Τώρα είμαι στη φάση που προσπαθώ να καταλήξω στο κατάλληλο για το πρόσωπό μου ξυραφάκι και αντιμετωπίζω κάποιες δυσκολίες. Θα ήθελα λοιπόν την βοήθειά σας. Τα θέματα που αντιμετωπίζω είναι τα εξείς:
1ον. Το κάθε ξυραφάκι μου κρατάει 12 με 15 ημέρες. Μέχρι να φτάσω στο τρίτο ξυραφάκι έχω ξεχάσει πώς ξύριζε το πρώτο.
Σκέφτηκα να χρησιμοποιώ το κάθε ξυραφάκι μια μόνο φορά αλλά διάβασα εδώ οτι τα ξυραφάκια δεν έχουν σταθερή συμεριφορά. Άρα αν θες να σχηματίσεις πλήρη εικόνα πρέπει να το χρησιμοποιήσεις μέχρι τέλους.
Σκέφτηκα να κρατάω σημειώσεις αλλά πώς βαθμολογείς αντικειμενικά ένα ξυραφάκι;
2ον. Παρατήρησα ότι κάθε ξυραφάκι που δοκίμαζα ήταν καλύτερο από το προηγούμενο, πράγμα που σημαίνει οτι δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν. Ή έτυχε η σειρά που δοκιμάζω τα έξι ξυραφάκια μου να είναι κατά αύξουσα ποιότητα (κάτι που έχει πιθανότητα 1 στις 720) ή εγώ σε κάθε ξύρισμα σιγά σιγά βελτίωνα την τεχνική που ξυριζόμουν και μου δημιουργούνταν η ψευδαίσθηση του καλύτερου ξυραφιού. Λόγω πιθανοτήτων τείνω προς τη δεύτερη εξήγηση.
Το ερώτημά μου λοιπόν προς τους εμπειρότερους της παρέας είναι το εξής: Υπάρχει κάποια μέθοδος με την οποία μπορεί κάποιος όσο το δυνατόν συντομότερα να καταλήξει στο ποιό είναι το πιο κατάλληλο γι αυτόν ξυραφάκι και ποιά είναι αυτή;
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Καλως ορισες στην παρεα μας.
καταρχας γραψε τι ξυραφακια χρησιμοποιεις.θα πρεπει να δοκιμασεις αρκετα ξυραφακια για να δεις ποιο καθεται καλυτερα στο δερμα σου.
δεν ξυριζουν ολες οι λεπιδες το ιδιο.καθε ξυραφακι εχει διαφορετικη επιμεταλλωση και παχος.επισης τα γενια και το δερμα του καθενος απο εμας ειναι διαφορετικο.ελπιζω να βοηθησα λιγο.
φιλικα macho.
Άβαταρ μέλους
epinephelous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2015, 03:24
8
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Macho καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Τα ξυραφάκια με τη σειρά που τα χρησιμοποίησα είναι τα εξείς: Astra superior platinum, Bolzano superinox, Feather κίτρινα, Bic chrome Platinum, Personna platinum και Gillette silver blue. Χειρότερο το Astra, καλύτερο το Gillette σύμφωνα με αυτά που προανέφερα αλλά πολύ αμφιβάλλω οτι οφείλεται στα ξυραφάκια. Οπως το βλέπω θα πρέπει να περάσει αρκετός χρόνος ώστε να σταθεροποιηθεί ο τρόπος που ξυρίζομαι να είναι ομοιόμορφος) και μετά να ξαναδοκιμάσω τα ξυραφάκια από την αρχή, μια διαδικασία πολύ χρονοβόρα που υπολογίζω να μου πάρει πάνω από ένα χρόνο.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

το personna platinum & το gillette silver blue ειναι καλα ξυραφια(τουλαχιστον στους περισσοτερους).εγω θα ελεγα να μεινεις σε αυτα προς το παρων αφου βλεπεις οτι σε ξυριζουν καλα.στο μελλον και αφου εχεις κατασταλαξει σε καποια πραγματα(τεχνικη,μηχανες κτλ)ξαναδοκιμαζεις και αλλα ξυραφακια.
Άβαταρ μέλους
epinephelous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2015, 03:24
8
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

@macho. Έχεις δίκιο. Αφού ξυρίζομαι ικανοποιητικά με τα Gillette θα μείνω σ' αυτά. Όταν αργότερα αποκτήσω αρκετή εμπειρία θα ξαναπειραματιστώ. Σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Φοβερή σειρά διάλεξες (ρίξε κ ένα τζόκερ...) ειδικά αν είσαι από τους ευαίσθητους με ταβανόπροκες. Εμένα μου πήρε 1-2 χρόνια το rotation μου για να βρω την πρώτη σου τριάδα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 16 Φεβ 2016, 19:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ, αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Άβαταρ μέλους
epinephelous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2015, 03:24
8
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

:) Φώτη τα ξυραφάκια δεν τα επέλεξα τυχαία. Διαβάζοντας το σχετικό thread του forum διάλεξα τα πιο δημοφιλή.
Όσο για τα γένεια και την επιδερμίδα μου θα έλεγα οτι κυμαίνονται στον μέσο όρο. Άρχισα το Π.Ξ. όχι γιατί είχα κάποιο πρόβλημα με το ξύρισμά μου αλλά διότι αποφάσισα κάποια στιγμή να αρχίσω να περιποιούμαι το πρόσωπό μου. Στα πλαίσια αυτής της αλλαγής στάσης ενέταξα και το Π.Ξ.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Εγω με ΜERKUR 34c δοκιμασα τα ASP και τα βρηκα ικανοποιητικα, αλλα 1, 2 κοψιματακια τα ειχα,και λιγο ερεθισμο στο 4ο ξυρισμα.Δοκιμασα lord pc 3 ξυρισματα,ολα καλα.BIG BEN με μια κινεζικη flying eagle ,πολυ καλα 3 ξυρισματα.Τωρα δοκιμαζω το Racer.Ξυριζομαι 6 φορες τη βδομαδα λογω εργασιας.Βρε,λες να τα βρω με τις Αιγυπτιες? Ειναι γλυκες οι ατιμες.
Άβαταρ μέλους
Georgechalkida
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 15 Φεβ 2015, 02:27
9
Has thanked: 198 times
Been thanked: 142 times
Ηλικία: 38

Για μένα οι Racer είναι κορυφή..!!!!
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”