Χαμένος στο Hardware.....

Παναγιώτης Σ.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 11 Ιουν 2020, 18:39
3
Has thanked: 13 times
Been thanked: 6 times

Καλησπέρα καλησπέρα,



Μια μέρα λοιπόν που λέτε εντός καραντίνας, περιδιαβαίνοντας το youtube, πέφτω πάνω στον Σταρόβα και στα γνωστά "Ξυρίσου σαν άντρας"...
Αφού ξεπέρασα το δίλημμα "δηλαδή μέχρι τώρα ξυριζόμουν ως κάτι άλλο?", είπα να ξεκινήσω να δω πως είναι και αν μου αρέσει να παραμείνω.

Ξυρίζομαι 2 φορές άντε αν έχω κέφια 3 την εβδομάδα.
Όχι πως δεν βγαίνουν γένια, αλλά δουλεύω από το σπίτι και αρα δεν είναι απαιτητό να είμαι συνεχώς με το πρόσωπο φράπα.
Σκληρά γένια, χωρίς ευαισθησίες (τουλάχιστον δεν έχει παρουσιαστεί τίποτα μέχρι στιγμής).
Δέρμα κανονικό προς το λιπαρό και σε καμία περίπτωση ξηρό.

Πάμε στα δύσκολα:

Μηχανή: Οπωσδήποτε close comb? Δεν μπορώ να πάω σε ρυθμιζόμενη ή και slant? Αν πάω σε open comb με ήπιο ξυραφάκι θα σφαχτώ αβλεπί? Γιατί ρωτάω θα μου πεις και δεν πάω στα σίγουρα που προτείνουν όλοι -από ότι έχω διαβάσει-.
Γιατί έχω ήδη ένα hobby το οποίο είναι ακριβό (-τερο), (Ηλεκτρονικό τσιγάρο) και δεν θα ήταν καλό για την προσωπική μου υγεία ;) να καταπιαστώ και με άλλο. Άρα ξεκινώ με την παραδοχή πως θα κάνω μια αγορά, η οποία εφόσον αποφασίσω πως θα ξυρίζομαι από δω και στο εξής ως άντρας θα με καλύψει για 1-2 χρόνια τουλάχιστον.
Άρα, αν πάρω μια μηχανή που -εφόσον μου- κάτσει θα μπορώ να την χρησιμοποιώ και αργότερα -όταν αποκτήσω εμπειρία- το βλέπω ως "οικονομία".

Πινέλο: Αν πάρω χοίρου, θα μπορώ να χρησιμοποιώ αλοιφή ή σαπούνι, ή είναι απαγορευτικό για αλοιφές λόγω κατασκευής? Ανάποδα, αν πάρω ασβού θα μπορώ να το χρησιμοποιώ με σαπούνι ή όχι?

Σαπούνι ή κρέμα? Ξέρω ξέρω είναι θέμα προσωπικής επιλογής και τι μου ταιριάζει καλύτερα, αλλά υπάρχει κάποιος λόγος να προτιμήσω το ενα έναντι του άλλου? Α και κάτι που είχα απορία -λες και τα άλλα είναι έκθεση ιδεών-, τα σαπούνια σε stick απλά τα τρίβεις στην μούρη -που λέμε- και κάνεις αφρό κατευθείαν εκεί. Σωστά?

Αυτά τα βασικά, για τα υπόλοιπα preshave, aftershave λέω να πάρω τις μικρότερες συσκευασίες (από pre τουλάχιστον μιας και στο after είναι μετρημένα κουκιά υποθέτω) και να κάνω δοκιμές να δω τι μου κάθεται καλύτερα.

Sorry αν κούρασα,



:helt
Άβαταρ μέλους
NoRex
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 31 Μάι 2020, 22:09
3
Τοποθεσία: Πειραιάς
Has thanked: 20 times
Been thanked: 61 times
Ηλικία: 31

Ας τα πάρουμε ένα ένα. Κατ'αρχήν για την μηχανή. Πολλοί λένε και προτείνουν μια close comb γιατί αν πάρεις μία slant ή open το πιο πιθανό είναι ή να σφαχτείς ή να έχεις πολλούς ερεθισμούς. Αν είσαι διατεθειμένος να αφιερώσεις χρόνο και αρκετές προσπάθειες ναι τότε όρμα. Για το πινέλο, όλα κάνουν με όλα. Σίγουρα υπάρχει μεγαλύτερη ευχέρεια αν πχ έχεις χοίρου και πας με σαπούνια. To chubby μου τα βάζει κάτω και τα πατάει όλα κρέμες, σαπούνια τα πάντα οπότε δεν τίθεται θέμα συμβατότητας απλά προσωπικής προτίμησης. Υπάρχουν διάφορα Topics για τις διαφορές τους. Το ίδιο ισχύει και για τα σαπούνια/κρέμες. H μόνη διαφορά που παρατηρώ εγώ είναι ότι τα περισσότερα σαπούνια τείνουν να είναι πιο ολισθηρά απο τις κρέμες και αυτό κατά περίπτωση. Α και ότι έχουν πιο απλά υλικά, δεν έχουν πολύ χημεία και αυτό πάλι κατα πρείπτωση, αν σε προβληματίζει για ευαισθησίες στο δέρμα (αλλεργιογόνα). Τέλος τα stick τα περνάς ένα πέρασμα στο πρόσωπο και κάνεις αφρό με το πινέλο σωστά. Ή μπορείς να τα τρίψεις και να τα βάλεις σε μπολ να τα κάνεις σαπούνι σαν κανονικό αν σε βολεύει καλυτερα.Ελπίζω να σε βοήθησα.
Chaos is a ladder.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Καλώς ήρθες!
Πάρε μια ρυθμιζόμενη.και έκλεισες σαν άντρας....εεε ξυριστης ήθελα να πω.
Η ρυθμιζόμενη σου δίνει πολλές επιλογές όσο αφορά το ξύρισμα που θες να κάνεις.
Φυσικά όπως όλα χρειάζεται κάποιο minimum χρόνου και ξυρισματα για να βρεις τι σε βολεύει.
Πινέλο θα σου πρότεινα κάποιο συνθετικό (yaqi, razorock κλπ). είναι πολύ ευέλικτα , αρκετά μαλακά και λειτουργούν και σε σαπούνια και σε κρέμες.τα γουρούνια είναι τέλεια και για σαπούνια και κρέμες απλα δεν είναι τόσο μαλακά όσο τα συνθετικά.οι ασβοί (προσωπικά δεν μου αρέσουν) είναι πιο μαλακοί σε αίσθηση αλλά δεν κάνουν για τα πάντα (σκληρά σαπούνια).
Σαπούνι ή κρέμα είναι προσωπική υπόθεση.τι σε βολεύει και σου αρέσει εσένα.τα σαπούνια γενικά κρατάνε πιο πολύ και θέλουν πιο πολύ δουλειά.οι κρέμες είναι πιο ευκολοδουλευτες αλλά σε αίσθηση και ποιότητα είναι πιο κάτω.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7388
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11256 times
Been thanked: 10685 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Καλωσόρισες Παναγιώτη και από εμένα.

Χωρίς πολλά πολλά (αντρίκιες κουβέντες :D) να περάσω στις απαντήσεις μου.

Μηχανή :
Προσωπική μου γνώμη είναι ότι αφού είσαι "νέος" στο πξ να πάρεις μία καλή (από τζάκι) ρυθμιζόμενη. Θα έλεγα όχι open comb ούτε slant.
Οι διαφορές είναι αρκετά μεγάλες και αφού το χέρι σου δεν έχει ακόμα αρκετή εμπορεία θα παιδευτείς θα κοπείς θα βλαστημήσεις και θα πεις ότι δεν κάνει για εσένα το πξ. Πράγμα που δεν είναι αλήθεια.
Η ρυθμιζόμενη θα σου δώσει την απαλότητα που χρειάζεται ένας αρχάριος στο πξ αλλά και μελλοντικά την ευελιξία των ρυθμίσεων να την κάνει όσο (πάει) μπορεί πιο επιθετική.
Επίσης να σου πω, προσωπικά πιστεύω πως το χόμπι στο πξ δεν είναι τόσο οι μηχανές, όσο όλα τα υπόλοιπα. Μπορεί να αποκτήσεις 10 (λέμε τώρα) μηχανές, αλλά σαπούνια ή άφτερ από τα χέρια σου θα περάσουν ΠΟΛΛΑ (παραλίγο να ξεχάσω και τα πινέλα! :D). Οπότε τα πολλά λεφτά δεν είναι οι μηχανές αλλά όλα τα υπόλοιπα (εκτός από τις μηχανές και τα πινέλα και τα ξυραφάκια, και τα μπολ.... :think: XD :'( :text-nocomment: )
Βέβαια αυτά είναι προσωπικές επιλογές ο καθένας την βρίσκει και με κάτι διαφορετικό.

Πινέλο Άλλη μία προσωπική επιλογή. Δεν πιστεύω πως υπάρχει ένα πινέλο "πασπαρτού". Αλλά! Εμένα μου την δίνουν τα συνθετικά (κι ας έχω αρκετά).
Προτιμώ την υφή της αληθινής τρίχας. Λέγοντας αυτό για το πασπαρτού να πω πάντως, πως ένα συγκεκριμένο πινέλο ασβού δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ και πουθενά σε θέμα απόδοσης. Τα γουρουνάκια είναι καταπληκτικά πινέλα. Θέλουν όμως μία αρχική "φροντίδα" να το πω(;), τώρα που το λέω έχω μόνο ένα. Νομίζω πως πρέπει να ετοιμάζομαι για stocking! :D

Σαπούνι ή κρέμα
Ο μόνος που μπορεί να απαντήσει σε αυτό είσαι εσύ. Αφού θα ξυριστείς 2 με 3 φορές με κρέμα ή σαπούνι θα δεις τις διαφορές και σιγά σιγά θα κάνεις τις επιλογές σου. Βέβαια κρέμα από κρέμα και σαπούνι από σαπούνι διαφέρουν.
Προσωπικά θα έλεγα να αγόραζες μία κρέμα και ένα σαπούνι με άρωμα της αρεσκείας σου. Αν πας σε ένα από τα καταστήματα που εξειδικεύονται στο πξ θα σε βοηθήσουν πολύ για να επιλέξεις. Έτσι δεν θα ξοδευτείς "πολύ" και θα μπορέσεις να δεις από μόνος σου τις διαφορές και να αποφασίσεις μελλοντικά τι σου κάνει περισσότερο ή λιγότερο.

Στικς - Πολύ βολικά ιδικά για αρχάριο!
Βρέχεις το γένια σου και τρίβεις (βάλε πίεση) το στικ σε αυτά ώσπου να βλέπεις ότι έχει κάτσει σαπούνι πάνω τους. Βρέχεις το πινέλο και αρχίζεις και το σβουρίζεις στα γένια. Ίσως ο καλύτερος τρόπος για preshave, προετοιμασία και lathering (3 σε ένα).

Όταν ξεκίνησα δεν είχα preshave (δεν ήξερα καν την ύπαρξή τους) δεν μου χρειάστηκαν ποτέ. Αντισηπτικά αρχικά είχα ένα άλουμ αλλά πριν φτάσω τα 10 ξυρίσματα το είχα ξεχάσει....

Ότι και να επιλέξεις πάντως, μην αγχωθείς. Λάου λάου και όλα θα γίνουν.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9860 times
Ηλικία: 54

Καλωσόρισες Παναγιώτη και καλά ξυρίσματα!

Προκειμένου για φτηνό και καλο ξύρισμα και όχι για χόμπυ θα σου προτείνω τα εξής:

Μηχανή: Lord L6(τιμή <9€) ή Merkur 41c(τιμή <29€) open comb αλλα ήπια σαν closed comb. Με τις λεπίδες μην στοκάρεις πριν πειραματιστείς για να δεις ποιες σε βολεύουν.

Πινέλο: Ένα Ωmega χοίρου(τιμη <6€) απο σουπερ μαρκετ είναι ότι πρέπει.

Σαπούνι ή κρέμα? Οι κρεμες συνήθως δουλεύονται πιο ευκολα (face+bowl lathering) Καλό θα είναι ν αποφύγεις σκληρό (triple milled) σαπούνι για αρχή. Μία κρέμα κι ενα croap (μαλακό σαπούνι) είναι ότι πρέπει για αρχάριο. Σωληνάριο Palmolive ( <1,6- 2€) κι ενα tub Cella( 7- 8€) ειναι οτι πρεπει για να μάθεις να κανεις αφρό. Τα στικ ειναι οπως στα ειπε ο Ανδρεας και οι τιμες τους είναι πολύ χαμηλές.

Το καλυτερο preshave αν δεν εχει προηγηθεί μπάνιο ή ντους, είναι το πλύσιμο του προσώπου με ζεστό νερό και σαπούνι. Αυτό είναι το σημαντικότερο, τ άλλα(λάδια και κρέμες) μπορείς φυσικά να τα δοκιμάσεις και να δεις αν σου κάνουν τη διαφορά ή όχι. Για after μπορεις να συνεχίσεις με αυτό που είχες μεχρι τωρα. To μεγαλύτερο VFM πάντως θα το βρεις στο X-Bolt(2,99€) στα Lidl(κι όμως!)

Και φυσικά να θυμάσαι ότι στο Π.Ξ όπως και αλλού ισχύει πάντα το περι ορέξεως κολοκυθοπιτα :mrgreen:
any shave you can walk away from, is a good shave!
Sotisbill
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 19:48
7
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ
Has thanked: 189 times
Been thanked: 229 times
Ηλικία: 41

Καλώς ήρθες Παναγιώτη.
Η πρόταση μου.
Μηχανή merkur 34c.
Πινελο semogue 830.για face lather. Χοίρου.
Σαπούνι, Tabac ή Mitchell’s wool fat.
Κρέμα tobs ή Cyril R Salter.
Balm faena.
After shave ότι σου αρέσει αρωματικά.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Καλώς τον Παναγιώτη.
Πρακτικά δεν υπάρχει συνταγή για τίποτα.
Και αυτή είναι η μαγεία του ξυρίσματος.

Για να σου το μεταφράσω στα ατμιστικά που είναι και δικό μου χόμπι, άλλος έχει 20 mod των 50 - 100 €, άλλος θα πάρει το stab wood mod των 500€.
Άλλος θα ξεκινήσει με τον ναυτίλο και αντιστάσεις στο 1.6Ω, άλλος με dripper και subohm.
Μπορείς να πεις σε ποιον θα αρέσει πιο πολύ;

Σε μηχανές μπορείς να ξεκινήσεις με οποιαδήποτε.
Αν όμως ξεκινήσεις επιθετικά να έχεις στο μυαλό σου ότι φταίει η τεχνική σου για τυχών κοψίματα ή ερεθισμούς και όχι το ξύρισμα ή η μηχανή, οπότε μάλλον πρέπει να πας σε πιο "ασφαλείς επιλογές".
Επίσης, αν ξεκινήσεις με ασφαλείς επιλογές, ίσως και να μην σε καλύψουν, να μην σου δώσουν το αποτέλεσμα που μπορεί να παίρνεις από τα πλαστικά.
Και πάλι εδώ φταίει η τεχνική σου. :)
Τώρα θα μάθεις να ξυρίζεσαι από την αρχή και όχι να σε ξυρίζουν οι μηχανές.
Πόση είναι η διαφορά της έτοιμης αντίστασης από αυτή που θα στήσεις εσύ;
Και πόσες φορές έφαγες καψούλι ή πλημμύρισε ο ατμοποιητής σου όταν ξεκίνησες να στήνεις αντιστάσεις και είπες "άσε, πάω να πάρω έτοιμες";
Άλλες τόσες φορές θα απογοητευτείς και με το ξύρισμα.
Γυρίζεις όμως τώρα στις έτοιμες αντιστάσεις; :D

Το μεγάλο κεφάλαιο εδώ είναι τα σαπούνια, τα after shave, τα πινέλα...
Τα αρώματα, ο διαφορετικός τους χαρακτήρας, άντε το ένα έχει μενθόλη, άντε το άλλο είναι χειμωνιάτικο, να μην πάρω και ένα ωραίο sandalwood; Και ώπα τι είπε ο άλλος διαφθορέας για αυτό το σαπούνι, το έχω ανάγκη...

Εγώ θα έλεγα η πρώτη μηχανή που θα πάρεις να είναι μία που θα σου αρέσει και να κάτσεις να την μάθεις.
Το "κόψιμο" που λέμε δεν είναι φέτα από μάγουλο που πέφτει στον νεροχύτη.
Είναι μία μικρή τελίτσα, όση θα σου έκανε μία βελόνα και η οποία κατά 80% θα εξαφανιστεί στο ξέβγαλμα.
Αλλά ok, αν κάνεις καμιά 20αριά είναι όντως ενοχλητικές. Για αυτό από την πρώτη σταματάς, παίρνεις βαθιά ανάσα και σκέφτεσαι τι έκανες λάθος.

Ok, δεν είπαμε να πάρεις καμιά R41, Futur ή Fatip για πρώτη μηχανή, αλλά αν αποφασίσεις να δώσεις χρόνο και να μελετήσεις θα τη βρεις την άκρη με οποιαδήποτε.


Για τις λεπίδες μην ακούς κανέναν, μην διαβάζεις τίποτα, απλά δοκίμασε και αυτές που δεν σου κάνουν βάλε τις στην άκρη και δοκίμασέ τις σε 2-3 χρόνια πάλι.

Καλή αρχή
Μιχάλης
Παναγιώτης Σ.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 11 Ιουν 2020, 18:39
3
Has thanked: 13 times
Been thanked: 6 times

Κατ' αρχάς ευχαριστώ τα μάλα για την βοήθεια.
Πάμε λίγο να περιορίσω τις επιλογές μηχανής -γιατί κοιτώντας καλύτερα κατάλαβα γιατί λέτε πως το κόστος δεν είναι εκεί, είναι αλλού-.

Αποφάσισα να πάω σε ρυθμιζόμενη με την ελπίδα πως θα με καλύψει για κανα-δυο χρόνια:
Parker Variant (Έχω δει πως είχε -ή έχει ακόμα- κάποια θεματάκια. Διορθώθηκαν?
Merkur Progress
ή
Rockwell 6C ?

@Tzimisce Εδώ σπάνια στρίβω εγώ. Όταν δοκίμασα την πρώτη πλεκτή χειροποίητη, παίζω μόνο με αυτές ;)

Ευχαριστώ,
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Θα πρότεινα την rockwell αλλά να ξεκινήσεις από την πλάκα 3 και πάνω.

Στα ατμιστικά είμαι απλοϊκός όσον αφορά τις αντιστάσεις.


Εικόνα
Μιχάλης
Παναγιώτης Σ.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 11 Ιουν 2020, 18:39
3
Has thanked: 13 times
Been thanked: 6 times

Εννοείς 3,4,5,6 ?

Ε ναι, δεν υπάρχει λόγος να μην είσαι με το στύλ που ατμίζεις. :)
Εγώ ακριβώς αντίθετο.....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”