Λευκά υπολείματα στις μηχανές από σαπούνια-κρέμες-αφρούς ξυρίσματος

Απάντηση
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Γεια σας.
Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει κάποιο θέμα που το αναφέρει αλλά όσο και αν έψαξα δεν το βρήκα. Ίσως το ψάχνω λάθος δεν ξέρω. Οπότε συγχωρέστε με αν έχει αναφερθεί ξανά.
Είχα παρατηρήσει παλιότερα πριν ξεκινήσω το ΠΞ ότι οι αφροί ξυρίσματος αφήνουν ένα λευκό υπόστρωμα στις μηχανές με την πάροδο του χρόνου.
Το ίδιο έχω παρατηρήσει ότι συμβαίνει και με το proraso άσπρο σαπούνι. Αντιθέτως με το Κερκίνη σε 2 ξυρίσματα μέχρι τώρα δεν έχω παρατηρήσει κάτι ανάλογο.
Όσο και αν το ξεπλένω με νερό δεν φεύγει οπότε σίγουρα είναι κάποια ουσία μη υδατοδιάλυτη.
Αυτό το λευκό υπόστρωμα τι ακριβώς είναι, γιατί δημιουργείται και πως καθαρίζεται.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Είμαστε οφτόπικ. Πήγαινε εδώ και θα βρεις κάποια άκρη. Όμως όπως το περιγράφεις δοκίμασε με μία μπατονέτα με το βαμβακάκι στην άκρη και τρίψε στα επίμαχα σημεία.
"Aut viam inveniam aut faciam "
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Α συγνώμη το έβαλα εκεί επειδή αναφερόμουν σε κάποια ουσία των σαπουνιών και θεώρησα ότι είναι σχετικό.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Για το λόγω αυτό έχω αγοράσει μια οδοντοβουρτσα με πολύ μαλακή τρίχα και μετά από κάθε ξύρισμα, με σαπούνι χεριών τρίβω την κεφαλή και με τα χέρια γεμάτα σαπουναδα κάνω τη λαβή.
Όλες οι ασπρίλες φεύγουν!
Δεν αφήνουν όλα τα σαπούνια /κρέμες τα ίδια σημάδια αλλά επειδή είμαι ψυχαναγκαστικός :D το κάνω μετά από κάθε ξύρισμα με οποιοδήποτε προϊόν...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”