Η πρωτη μου ξυριστικη μηχανη ασφαλειας

Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Και με τους καλύτερους κανόνες του ΠΞ έχοντας υπ'οψιν σου φίλε μου θα χρειαστείς κάποιον χρόνο προσαρμογής και υπομονή
μέχρι το πρόσωπο σου να μάθει το <καινούργιο κόψιμο> και η μηχανή να γίνει παιχνίδι στο χέρι σου.
Μην κοιτάξεις ποτέ πίσω,καλά ξυρίσματα!
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
ngalakto
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2019, 20:34
4
Been thanked: 14 times
Ηλικία: 40

Καλησπέρα σας,
Μετά από μία εβδομάδα γεμάτη ξυρίσματα είπα να μοιραστώ τα αποτελέσματα.

Η εβδομάδα ξεκίνησε χρησιμοποιώντας τα ξυραφάκια astra. Η μηχανή κυλούσε καλύτερα στο δέρμα αλλά η ζωή του ξυραφιού εξαντλήθηκε την τρίτη ημέρα.
Με τα floid έχω κάνει άλλα 2 ξυρίσματα και νομίζω μου ταιριάζουν καλύτερα και διαρκούν περισσότερο.

Επίσης, μιας και ήταν φθήνο, αγόρασα και ένα latoya stick με το οποίο αναμφίβολα κάνω καλύτερο αφρό απ'ότι με το σαπούνι της proraso αλλα αυτό υποθέτω είναι πιο πολύ θέμα εμπειρίας παρά ποιότητας σαπουνιού.

Εκεί που πρέπει να κάνω υπομονή είναι στους ερεθισμούς. Είμαι σε σαφώς καλύτερη κατάσταση αλλά εξακολουθώ μετά από κάθε ξύρισμα να ματώνω στον λαιμό χωρίς όμως να έχω κοπεί και χωρίς φυσικά να έχω ξυριστεί κόντρα.

Μιας και κάνω πάντα δύο περάσματα, αποφάσισα σαν προσωρινή λύση να κάνω και το δεύτερο πέρασμα με τη φορά της τρίχας και όχι κάθετα.

Τώρα στις γιορτές θα φροντίσω να προμηθευτώ 2-3 διαφορετικά σετ ξυραφάκια ακόμα για να κάνω καμιά δοκιμή.

Αυτά από εμένα!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

ngalakto έγραψε: 13 Δεκ 2019, 18:55 Με τα floid έχω κάνει άλλα 2 ξυρίσματα και νομίζω μου ταιριάζουν καλύτερα και διαρκούν περισσότερο.
Κατι αλλο θες να πεις νομιζω
ngalakto έγραψε: 13 Δεκ 2019, 18:55 Επίσης, μιας και ήταν φθήνο, αγόρασα και ένα latoya stick
Πολυ καλη εκλογη - θα το ευχαριστηθεις!!
ngalakto έγραψε: 13 Δεκ 2019, 18:55 Τώρα στις γιορτές θα φροντίσω να προμηθευτώ 2-3 διαφορετικά σετ ξυραφάκια ακόμα για να κάνω καμιά δοκιμή.
Και πολυ καλα θα κανεις. Με τις δοκιμες και την εξασκηση, που θα παει θα το λυσεις το θεμα με τους ερεθισμους.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”