Η πρωτη μου ξυριστικη μηχανη ασφαλειας

ngalakto
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2019, 20:34
4
Been thanked: 14 times
Ηλικία: 40

Καλημερα,

Όπως εγραψα σε προηγούμενο ποστ εχω ξεκινήσει σιγα σιγα και κανω τα πρωτα μου βηματα στον χωρο του παραδοσιακου ξυρισματος.
Ξυριζομαι καθημερινα αρκετα χρονια τωρα αλλα παντα το ξυρισμα μου ηταν των 5 λεπτων το πρωι πριν παω στη δουλεια και αυτο αρκουσε.
Η δουλεια ομως αλλαξε,το ιδιο και το ωραριο εργασιας και οδηγηθηκα στο να ξυριζομαι απο το προηγουμενο βραδυ με σκοπο να ειμαι καλα ξυρισμενος για την επομενη μερα.

Οι τριχες στο προσωπο μου ειναι αραιες αλλα χοντρες και σκληρες και προσπαθωντας να ειμαι οσο πιο καλα ξυρισμενος γινοταν χειροτερευα μερα με τη μερα τους ερεθισμους που παντα ειχα,ειδικα στην περιοχη του λαιμου.

Ετσι διαβαζοντας πιθανες λυσεις σε αυτο το προβλημα κατεληξα να δοκιμασω και το παραδοσιακο ξυρισμα.

Τα πρωτα προιοντα που αγορασα ηταν ενα σαπουνι της proraso με σανδαλοξυλο και ενα συνθετικο πινελο 3ΜΕ Maestri.
Ενω ακομα μαθαινα να φτιαχνω αφρο, συμβουλευτηκα τον μπαρμπερη της γειτονιας και μου προτεινε να βαλω και ενα pre-shave oil για να μαλακωνει τις τριχες πριν το ξυρισμα και ετσι αγορασα ενα της HOMMER. Τελος αντικατεστησα ενα ASL της NIVEA που ειχα με ενα Balm της AVENE.

Εξακολουθω να χρησιμοποιω πλαστικα ξυραφακια αλλα με τον καιρο συνειδητοποίησα οτι μηχανες τυπου proglide-fusion κλπ μου δημιουργούσαν περισσότερους ερεθισμους και εχω καταληξει εδω και καποια χρονια στα gilette μιας χρησης που εχουν δυο λεπιδες μονο.

Νομιζω λοιπον οτι ειμαι ετοιμος να δοκιμασω μηχανη ασφαλειας οποτε θα εκτιμουσα οποιες προτασεις εχετε να μου κανετε. Επισης αν καποιο απο τα προιοντα που εχω δεν ειναι καλο για την περιπτωση μου ή υπαρχει καποια προταση για αγορα καλυτερου θα με ενδιεφερε να την ακουσω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 01 Δεκ 2019, 08:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δοκιμαζοντας ξυρισμα με μηχανη ασφαλειας, ειναι σιγουρο οτι θα δεις διαφορα.

Το balm καλο ειναι να το εχεις - αλλα και μια αλκοολουχα λοσιον ειναι απαραιτητη. Τωρα για μηχανη, θα διαβασεις πολλες (και σωστες) προτασεις - η δικη μου ειναι η Lord L6 με χαμηλο κοστος και υψηλη αποδοση - για καθημερινο ή μερα παρα μερα ξυρισμα.

Επισης θα σε παρακαλουσα να σβησεις την υπογραφη σου απο το tapatalk ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5901
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27366 times
Been thanked: 38901 times
Ηλικία: 54

Κι εγώ Νίκο θα σε συγχαρώ για την σύνταξη, γραμματική, την σωστή χρήση δηλαδή της Ελληνικής γλώσσας. Γιατί όμως δεν βάζεις τόνους;
Είναι κουραστικό για τον αναγνώστη.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Καλημέρα Νίκο.
Καλό θα ήταν να ορίσεις ένα αρχικό budget.
Αν θέλεις να ξεκινήσεις χαλαρά, μια Lord όπως είπε ο Ηρακλής ή μία feather popular είναι νομίζω μονόδρομος.
Επίσης μία αλκοολούχα λοσιόν, όχι το proraso το κόκκινο όμως γιατί είναι πολύ λιπαρό, είναι απαραίτητη.
Εγώ θα πρότεινα να δώσεις και άλλα 2 ευρώ να αλλάξεις το σαπούνι με ένα stick la toja ή arko.
Μιχάλης
ngalakto
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2019, 20:34
4
Been thanked: 14 times
Ηλικία: 40

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Η αλήθεια είναι ότι μέχρι να βρω λίγο τα πατήματα μου θα ήθελα να ξεκινήσω χαλαρά, εξάλλου είμαι ακόμα σε φάση αναζήτησης.
Αφού η Lord, απ'οτι διάβασα και σε άλλα ποστ, συγκεντρώνει καλές γνώμες θα την προτιμήσω.

Για ξυραφάκια να τη συνδυάσω με τα lord platinum? Θα με ενδιέφερε ένα όχι επιθετικό ξυραφάκι για αρχή!

Υ.Γ.: Διορθώθηκαν όλες οι παρατηρήσεις :)
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1383
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21649 times
Been thanked: 4016 times
Ηλικία: 47

Για σου Νίκο. Θα σου έλεγα αρχικά να διαβάσεις όσο περισσότερο μπορείς αυτά που έχουν γραφτεί και έχουν συζητηθεί στο Φόρουμ. Εγώ ως αρχάριος, ανακάλυψα μετά από αρκετό διάβασμα στο φόρουμ πως δεν είχα δει ποτέ ότι οι τρίχες στο λαιμό είχαν αλλοπρόσαλλη φορά και σε αυτό οφείλονταν οι ερεθισμοί. Όταν αρχίσεις να έχεις μια εικόνα, αν μένεις Αθήνα ή Θεσσαλονίκη, να πας σε ένα από τα γνωστά καταστήματα, να δεις από κοντά μηχανές, να τις πιάσεις στο χέρι, να ρωτήσεις απορίες και θα βρεις την κατάλληλη για εσένα μηχανή. Εγώ είχα καταλήξει στην Ej89 ως πρώτη μηχανή για καθημερινό ξύρισμα και μετά από πολλές μηχανές που έχω δοκιμάσει ως τώρα, η EJ είναι στις αγαπημένες. Την lord δεν την έχω δοκιμάσει και δεν μπορώ να έχω άποψη. Καλή συνέχεια!
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Για ξυραφάκια δεν μπορεί να σου προτείνει κάνεις Νίκο.
Τα δικά μου τέλεια μπορεί να είναι τα χειρότερα για σένα.
Και μετά από 1 χρόνο να αλλάξεις πάλι γνώμη.
Πάρε 3 4 διαφορετικά να δοκιμάσεις.
Μιχάλης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Καλή αρχή!
Καλώς ήρθες!
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Εγώ σαν καινούργιος όπως και εσύ θα σου πώ ότι πρέπει να απαντήσεις στην παρακάτω ερώτηση .
Είσαι σίγουρος ότι θα κάνεις απαλές κινήσεις? αν ναι συμφωνώ με herco και ας μην την έχω δοκιμάσει, καθώς είναι οικονομική και αρκετά επιθετική ώστε να κάνει δουλειά σε αντίθεση με την Wilkinson που αγόρασα εγώ από το Super .

Αν όχι και γενικότερα είσαι άγαρμπος θα έλεγα να ξεκινήσεις με μία EJ89 ή Merkur 34 καθώς είναι λιγότερο επιθετική και πιστεύω σε συνδυασμό με την ευαίσθητη επιδερμίδα σου είναι καλλίτερη επιλογή.
Σαπούνι θα πώ Latoja (1.90€) και Rasozero (3,5€) όπου και τα 2 είναι VFM ή ένα προβατάκι Haslinger (4,5€) αν έχεις μπολάκι να το βάλεις .

Λεπίδες θα πώ την Astra Green για αρχή καθώς θεωρώ την πλατίνα λιγότερο πιθανή για αλλεργική αντίδραση από το ατσάλι και σε εμένα είναι πολύ απαλή και μετά Vokshold (Teflon) και Gillette Silver Blue , αλλα όπως είπαν και οι υπόλοιποι είναι αυστηρά προσωπική υπόθεση.

Όπως και να έχει καθώς η πρώτη φορά είναι σαν το SEX σπάνια είναι καλή :p να έχεις ρεπό .
Αυτά από εμένα
Άβαταρ μέλους
civ-shaves
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 01 Αύγ 2019, 10:16
4
Has thanked: 3018 times
Been thanked: 495 times

Καλώς όρισες κι από εμένα!

Πιστεύω πως αν ξεκινήσεις να ξυρίζεσαι παραδοσιακά, δεν θα περνάει καν από το μυαλό σου να ξαναπιάσεις πλαστικά ξυραφάκια και αφρούς στο χέρι σου.

Σχετικά με το θέμα της μηχανής (και έχοντας 2+ χρόνια στο πξ και 3 μηχανές στην κατοχή μου) θα σου έλεγα να μη βιαστείς, αλλά να το ψάξεις ώστε να καταλήξεις σε κάτι που θα σε καλύπτει.

Γενικά, εμείς οι άνθρωποι, έχουμε μια τάση να περιπλέκουμε τα πράγματα, ενώ δεν χρειάζεται. Προσωπικά, τόσο το σαπούνι σου όσο και τα υπόλοιπα που ανέφερες, μου φαίνονται μια χαρά. Η ξυριστική μηχανή και τα ξυραφάκια θέλουν λίγο ψάξιμο, αλλά κι εκεί μην τρελαθείς, δεν αγοράζεις σπίτι. Το σημαντικότερο είναι να μην πιέζεις τη μηχανή στο πρόσωπό σου. Αυτό θα σου προκαλέσει ερεθισμούς.

Κατά τα άλλα, πάρε το χρόνο σου, διάλεξε ό,τι σου αρέσει κι απόλαυσέ το. Τι πιο απλό;

Καλή αρχή!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”