Αγορά ξυριστικης μηχανής

ΑΚΗΣ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 18 Ιαν 2019, 17:58
5
Has thanked: 6 times
Been thanked: 74 times

Φίλοι μου καλησπέρα.Βρέθηκα στο Μοναστηράκι πριν δύο μήνες και βρήκα κάτι παλιές μηχανές για Π.Ξ. Τι πρέπει να προσέξω κατά την αγορά της;
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7513 times
Ηλικία: 52

Καλυτερα παρε μια καινουργια για να μαθεις σωστα το παραδοσιακοξυρισμα. Με τον καιρο θα καταλαβεις τι πρεπει να προσεξεις. Γενικα αποφυγε τα βιντατζ πριν αποκτησεις εμπειρια.
Let the music play
Άβαταρ μέλους
ΜανοςT
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 29 Απρ 2020, 11:02
3
Has thanked: 38 times
Been thanked: 29 times

Καλησπέρα σε όλους εύχομαι να είστε όλοι καλά .
Είμαι καινούργιος στο φόρουμ κ αφού πω ένα μπράβο κ πόσο βοηθάνε η απόψεις κ η προτάσεις σας αποφάσισα να ζητήσω κ εγώ την άποψη – πρόταση για το θέμα της ξυριστικής μηχανής . Είμαι πάνω από 4 χρόνια λάτρης του παραδοσιακού ξυρίσματος με μηχανή ας την πω ασφάλειας μάρκας no name.
Ήρθε ο καιρός να αγοράσω κάτι πολύ καλύτερο κ καινούργιο αλλά το ζήτημα είναι ότι έχω μπερδευτεί λίγο με τόσες απόψεις σχετικά με το θέμα αυτό με τα υπέρ η κατά κάθε μηχανής open η closed comb.Διαπίστωσα ότι ακόμα κ η ποιο ακριβές μάρκες έχουν ελαττώματα όπως για παράδειγμα μπορεί να ξυρίζει τέλεια αλλά να είναι άθραυστη να σου πέσει η να σπάσει κτλ.
Όποτε θα ήθελα μια αποψη/προταση στο εξής :
· Ψάχνω μια ανθεκτική μηχανή closed η open comb γύρω στα 30 euros η οποία να μπορεί να κάνει ξύρισμα σε γενιά 4-5 ημερών . Με το ανθεκτική εννοώ να μην πέσει κ διαλυθεί η να σκουριάσει κτλ κτλ . Να κρατήσει χρόνια εννοείτε με σωστή συντήρηση κ να μην χρειαστεί σε κανα εξάμηνο να ξαναψάχνω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Άβαταρ μέλους
Raphaelo P.
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: 23 Μάι 2019, 23:52
4
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 4844 times
Ηλικία: 24
Επικοινωνία:

Η πρότασή μου δεν είναι στα 30€ αλλά πιο κάτω(15€):
https://www.aliexpress.com/item/3284997 ... 7a1dPtgzAG
Μπορείς να πάρεις ολόκληρη την ξυριστική ή την ίδια κεφαλή + όποια λαβή σου αρέσει. Προσοχή πάντα στο βάρος της λαβής!
https://www.aliexpress.com/item/3287002 ... 4490OULaM7
https://yaqibrush.aliexpress.com/store/ ... ext=handle

Η κεφαλή της μηχανής είναι αρκετά efficient και νιώθεις λιγάκι τη λεπίδα. Αλλά με το σωστό συνδιασμό μηχανής-ξυραφακίου, τα γένια σου δεν θα καταλάβουν από που τους ήρθε! :D

Από ποιότητα, αυτό που έχω εγώ, είναι πολύ καλό αλλά δεν μπορώ να πω πως δοκίμασα το durability, ρίχνοντάς το κάτω. Κοίταξε και τα υπόλοιπα προϊόντα της εταιρίας.

Προστέθηκε μετά από 16 λεπτά 9 δευτερόλεπτα:
@ΑΚΗΣ Από την δική μου vintage μηχανή, έβγαλα το εξής συμπέρασμα: Αν έχει άλατα/πρασινίλες είναι OK, αν έχει σκουριά άστο για κάποιον που μπορεί να το επισκευάσει. Οι πρασινίλες με λίγο ζεστό, σόδα και μια οδοντόβουρτσα ή οδοντογλυφίδα φεύγουν, είναι απλά ξεραμένο σαπούνι, το ίδιο και με τα άλατα. Επίσης κοίτα για σκουριά στα πιο μικρά σημεία, όχι μόνο γύρω-γύρω, ειδικά αν έχει μηχανισμό πεταλούδα, μιας και έχει πολλά κινούμενα μέρη. Αν θες να δοκιμάσεις να κάνεις restore μια μηχανή, νομίζω δεν θα σε πειράξει αν έχει λίγο σκουριά, πολύ να μην έχει. Επίσης, ίσως πάρεις καλύτερη τιμή για τη "σκουριασμένη" μηχανή. 8)

Υ.Γ Τώρα είδα την ημερομηνία της πρώτης δημοσίευσης αλλά GOD DAMN IT έγραψα κείμενο! Δεν θα πάει χαμένο! XD
Only ONE way to find out how something works.Buy it yourself and use it. :D
Άβαταρ μέλους
ΜανοςT
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 29 Απρ 2020, 11:02
3
Has thanked: 38 times
Been thanked: 29 times

Ευχαριστω R ενδιαφερουσες προτασεις απλως αν ειναι ευκολο κ υπαρχει βεβαια κατι απο την ντοπια αγορα για να μην χρειαστει να παραγγειλω απο εξω .
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Θα μπορουσες ανετα να αγορασεις μια Lord L6 και να κανεις τη δουλεια σου μια χαρα - ομως αν ψαχνεις κατι κατασκευαστικα λιγο καλυτερο που να κοβει και να μην ξεφευγει χρηματικα, κοιτα και την ανοξειδωτη "ανοιχτη" Parker
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

@ΜανοςT καταρχήν καλωσηρθες!
Πρέπει να μας πεις και 2 λόγια για τα γένια σου και το δέρμα.. Είναι πυκνά ή αραιά? Σκληρά ή μαλακά? Δέρμα ευαίσθητο ή.... αναίσθητο :D???
Αν έχεις πυκνά και σκληρά γένια ή πρώτη μηχανή που σου δείχνει ο φίλος Raphaelo πιο πάνω δεν πρόκειται να σε ξυρισει... Την έχω δοκιμάσει και δεν...
Η δεύτερη κεφαλή, η Yaqi Beast είναι αποτελεσματική και προς την επιθετική πλευρά.
Οι μηχανές έχουν τόσες πολλές διαφορετικές κριτικές (όπως και οι λεπίδες φυσικά) γιατί κανένας δεν έχει ίδιο δέρμα και γενιά με τον άλλον και ΟΛΕΣ οι κριτικές στα αντικείμενα του ΠΞ είναι καθαρά υποκειμενικές για τον συγκεκριμένο λόγο.
Καλά είναι να πας σε κάποιο μαγαζί του είδους και να πιάσεις τη μηχανή στα χέρια σου... Μπορεί να σε χαλάει ακόμα και η μακριά ή κοντή λαβή μιας μηχανής ή ακόμα και το βάρος της... Μπορώ να σου δώσω και εγώ και όλοι μας εδώ μέσα παραπάνω από μια επιλογές αλλά μόνο εσύ ξέρεις τις ανάγκες σου! Τώρα αν επιμένεις δώσε κάποιες πληροφορίες όπως σου έγραψα στην αρχή!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
ΜανοςT
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 29 Απρ 2020, 11:02
3
Has thanked: 38 times
Been thanked: 29 times

Herco πολυ ενδιαφερουσα προταση της Parker ευχαριστω.
Καλησπερα Ακη , εχεις δικιο ναι σωστα το ξεχασα. Γενια οχι πυκνα αλλα σκληρα ουτε μεγαλα χερια εχω δερμα δεν εχω καποια ιδιαιτερη ευαισθησια. Απλως οπως εγραψα με ενδιαφερει να κανει βαθυ ξυρισμα κ να ειναι ανθεκτικη.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Μηχανή ποιοτική, με αντοχή στον χρόνο και να ξυρίζει γένια 4-5 ημερών;
Για εσένα Μάνο που έχεις και εμπειρία νομίζω η Mühle R41 είναι μονόδρομος.
Με κόστος λίγο πάνω απ'τα 30€ βέβαια.
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1256
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10996 times
Ηλικία: 24

Και εγώ να προσθέσω την RazoRock Slant, με λαβή stainless steel.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”