Merkur 34c Eίναι πια ΤΟΣΟ καλή ;

Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
4
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10940 times
Ηλικία: 24

Σε όποιο forum παραδοσιακού ξυρίσματος και να πάω παντού βρίσκω τους πιστούς ακόλουθους. Και με έβαλε σε σκέψη είναι τόσο καλή πια αυτή η μηχανή ; Αξίζει τα 45 ευρώ ; Μέχρι στιγμή έχω δύο μηχανές : την Rockwell 2C και την Parker 99R και σκεφτόμουν για αναβάθμιση.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ως προς τι θες ν' αναβαθμίσεις τις μηχανές σου; Τι είναι δηλαδή αυτό που σου λείπει; Θα μπορούσε να είναι απλά μια καινούρια μηχανή, οπότε πάω πάσο :-)

Γενικά η 34c είναι πολύ mild μηχανή (δεν την παίρνεις για γένια ημερών δηλαδή) και πολύ καλά ζυγισμένη και ως εκ τούτου κατάλληλη για αρχάριους (και όχι μόνο φυσικά). Δεδομένου ότι έχεις ήδη δυο μηχανές που φαντάζομαι δεν είναι επιθετικές (δεν τις έχω οπότε δε γνωρίζω) υποθέτω δεν είσαι αρχάριος οπότε δεν ξέρω τι παραπάνω θα σου προσφέρει η 34c. Εκτός βέβαια αν δεν είσαι ευχαριστημένος απ' τον εξοπλισμό σου, βλέπεις πολλούς ερεθισμούς κτλ. και θες να δοκιμάσεις κάτι καινούριο. Και πάλι δηλαδή θα σου συνιστούσα να βελτιώσεις την τεχνική σου αλλά εν πάσει περίπτωσει όλους μας έχει πιάσει μια "ανάγκη" για αγορά.

Εν ολίγης εγώ δε θα την έπαιρνα στη φάση που (υποθέτω ότι) είσαι :-) Επειδή όμως μπορεί να υποθέτω λάθος πες μας δυο λόγια γιατί τη θες, δηλαδή τι περιμένεις από μια καινούρια μηχανή, πού βλέπεις πρόβλημα μ' αυτές που έχεις (αν βλέπεις) κτλ.

Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
4
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10940 times
Ηλικία: 24

Ευχαριστημένος από τις μηχανές που έχω απλός ψάχνω το διαφορετικό και το κάτι παραπάνω. Γενικά στο Π.Ξ είμαι εδώ και ένα μήνα.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Μάθε τότε καλύτερα τις μηχανές σου και μετά βλέπεις αν χρειάζεται κάτι άλλο. Ένας μήνας είναι πολύ λίγος για να κρίνεις κι έχεις ήδη δυο καλές μηχανές. Αμφιβάλλω αν η 34c θα σου δώσει κάτι παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
The Banker
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 22 Μάι 2018, 20:19
5
Has thanked: 6 times
Been thanked: 709 times
Ηλικία: 48

Εγώ από την άλλη θα σου πρότεινα να αγοράσεις τις δυο πλάκες της Rockwell. Για να γίνω πιο σαφής , έχω 5 μηχανές και τελικά χρησιμοποιώ πλέον μόνο (σχεδόν) την πλάκα 4 της Rockwell . Η 3 είναι λίγο on the light side που περιλαμβάνεται στην 2c.
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Καλημέρα.
Οι 2 μηχανές που έχεις, είναι στην άτυπη κατηγορία "mild".
Και η τρίτη που αναφέρεις, ανήκει επίσης εκεί.

Εξαρτάται τι θες, και τι feedback παίρνεις. Δεν σε καλύπτει η ποιότητα; Δεν σε καλύπτει η αποτελεσματικότητα; Πρέπει να μας πεις τι εννοείς με το "κάτι παραπάνω". Να πω εδώ βέβαια, πως μία πιο ακριβή μηχανή, δε σημαίνει πως αυτόματα θα την ευχαριστηθείς περισσότερο, ή πως θα ξυρίσει συγκεκριμένα τα δικά σου γένια καλύτερα.

Προτάσεις πολλές. Πες μας όμως περίπου τι έχεις στο μυαλό σου! :)

ΥΓ. Εγώ αν είχα αυτές τις δυο, θα αγόραζα μία πιο αποτελεσματική, σε λογικά χρήματα. Μάλλον θα έπαιρνα την Parker close comb(διαφορετική κεφαλή από τη πεταλούδα που έχεις) ή την Muhle R41.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Η 34c/g είναι η κορυφή των μηχανών.(Προσωπική άποψη πάντα)

Εσύ έχεις ήδη 2 μηχανές :
- η parker 99r είναι με μηχανισμό πεταλούδας και μακριά λαβή, θα την χαρακτήριζα ήπια, άχρωμη και άοσμη,
- rockwell 2c δεν την έχω, δεν μπορώ να γράψω για αυτή.

Η 34c/g είναι σημείο αναφοράς - σύγκρισης με τις υπόλοιπες μηχανές για μένα. Καταρχήν είναι με κοντή λαβή και το ζύγισμα της είναι το κορυφαίο. Χαρίζει σε συνδυασμό με επιθετική λεπίδα τα καλύτερα ξυρίσματα. Δεν ξέρω τι άλλο να γράψω για αυτή την μηχανή. Χάνει σε ομορφιά αλλά για μένα που ψάχνω το αποτέλεσμα με δικαιώνει πάντα.

Τώρα επειδή είσαι 1 μήνα στο Π.Ξ, κράτα γερά, ξυρίσου με αυτές τις 2 και σκέψου τι θες παραπάνω από μια μηχανη, τι θες να σου δώσει, πιο βαθύ ξύρισμα, να τελειώνεις με ένα πέρασμα, πιο επιθετικό, πιο ήπιο, άλλη λαβή, άλλο μηχανισμό, να είναι πιο όμορφη εμφανισιακά, να είνα ματ, χρυσή, κτλ, τι ; Γενικά έχεις άπειρες επιλογές οπότε μην βιάζεσαι.

Αν τώρα σε τρώει να την αγοράσεις ακόμα και στην απίθανη περίπτωση που δεν είσαι ευχαριστημένος την πουλάς άνετα. Είναι από τις γνωστές μηχανές, δεν θα χάσεις τα λεφτά σου.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17383 times
Been thanked: 7037 times

Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω για την 34 c/g είναι μια πολύ καλή μηχανή ως προς αφορά την δικιά μου γνώμη πάντα και μου δίνει ωραία ξυρισματα όπως λέει και ο Πέτρος πιο πάνω είναι σημείο αναφοράς .
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
4
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10940 times
Ηλικία: 24

The Banker έγραψε: 18 Απρ 2019, 04:47 Εγώ από την άλλη θα σου πρότεινα να αγοράσεις τις δυο πλάκες της Rockwell. Για να γίνω πιο σαφής , έχω 5 μηχανές και τελικά χρησιμοποιώ πλέον μόνο (σχεδόν) την πλάκα 4 της Rockwell . Η 3 είναι λίγο on the light side που περιλαμβάνεται στην 2c.
Δυστυχώς δεν με συμφέρει να αγοράσω τις 2 πλάκες. Είναι κάπου 40 ευρώ και πρέπει να παραγγείλω από Αμερική, αν βάλεις μαζί και τον φόρου του τελωνείου ξεφεύγει πολύ, μετανιώνω που στην αρχή δεν επένδυσα τα έξτρα 20 ευρώ για την 6C.

Προστέθηκε μετά από 5 λεπτά 26 δευτερόλεπτα:
Petros.Mp έγραψε: 18 Απρ 2019, 11:22 Αν τώρα σε τρώει να την αγοράσεις ακόμα και στην απίθανη περίπτωση που δεν είσαι ευχαριστημένος την πουλάς άνετα. Είναι από τις γνωστές μηχανές, δεν θα χάσεις τα λεφτά σου.
Λέω και εγώ να περιμένω, κάπια στιγμή αργότερα θα την αποκτήσω που θα μου πάει. Όσο για την εμφάνησή της μου αρέσουν οι κονόχοντρες μηχανές οπότε δεν έχω πρόβλημα.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
The Banker
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 22 Μάι 2018, 20:19
5
Has thanked: 6 times
Been thanked: 709 times
Ηλικία: 48

Μίλα με τον Γιώργο απο το wellshaved. Είναι πάντα πολύ εξυπηρετικός και μπορεί να σε βοηθήσει πιστευω, εναλλακτικά βάλε μια αγγελία μήπως κάποιος που χρησιμοποιεί ας πούμε μόνο την πλάκα 5/6 ίσως να εχει ενδιαφέρον να πουλησει
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”