Αποτελεσματικό ξυράφι

Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Μέτρια (ως προς το κόψιμο μιλώντας πάντα) λεπίδα για μένα είναι η Polsilver.
Ακόμη και η Wizamet δεν μου δούλεψε καλά, που την θεωρώ ένα κλικ πιο mild από την Polsilver.

Φυσικά το κεφάλαιο "Εύκολο και καλό ξύρισμα" έχει πολλές μεταβλητές.
Χωρίς καλή preshave ρουτίνα ή χωρίς καλό lathering τα 4 περάσματα είναι και λίγα, οπότε καταλήγω ή με ερεθισμένο πρόσωπο ή μισοξυρισμένο ή και τα δύο.
Το ξυράφι είναι όμως η πιο βασική, η πιο ακριβή και το πιο μεγάλο ταξίδι.
Ένα σαπούνι, preshave, after shave, το παίρνεις, δεν σου κάθεται, το χαρίζεις ή το πετάς και μόλις έχασες 10€.
Και θα το καταλάβεις και από τα πρώτα ξυρίσματα γιατί ή θα σου κάνει ερεθισμούς, δεν θα σου αρέσει το άρωμα, δεν θα έχει τις ιδιότητες που επιθυμείς κλπ.
Την μηχανή πρέπει να την μάθεις πριν βγάλεις συμπεράσματα και σίγουρα δεν θα πετάξεις 10€ (εκτός αν ο στόχος σου είναι μεταξύ feather popular και L6).
Και επειδή δεν είμαι συλλέκτης (σε αυτά τουλάχιστον), προτιμώ να δώσω για παράδειγμα 200€ και να τελειώνω παρά να δίνω πενηντάρικα και να μην πάρω ποτέ μου την απόδοση του ξυραφιού των 200€.
Γιατί τελικά αυτό θα θα βγει και πιο ακριβά.

Έτσι που πάει βέβαια μου θυμίζει το ανέκδοτο με τις γραμματείς.
Αυτό που ο γιατρός (τυχαίο επάγγελμα, καμία σχέση με τον [mention]Dr.Takero[/mention] ) ψάχνει για γραμματέα, έχει να επιλέξει ανάμεσα σε μία που ξέρει στενογραφία και Αγγλικά, μία που ξέρει Αγγλικά και Γερμανικά και μία που ξέρει τυφλό σύστημα και τελικά προσέλαβε αυτή με το μεγαλύτερο στήθος.
Και αυτή με το "μεγαλύτερο στήθος" αυτή τη στιγμή είναι η Timeless που πονάει πολύ (οικονομικά).
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Μπερδεύτηκα και νόμιζα οτι ξυριζεσαι 2 φορές την εβδομάδα. Μια ένσταση έχω να κάνω σε αυτό που είπες σχετικά με αποτελεσματικό-επιθετικό ξυράφι. Πως είναι δυνατόν ένα αποτελεσματικό ξυράφι και να μην είναι επιθετικό ; Π.χ. η μηχανή ikon tech or muhle r41 γιατί είναι οι καλύτερες στο χώρο και οι αποτελεσματικότερες ; πολύ απλά γιατί είναι ΕΠΙΘΕΤΙΚΕΣ. Δεν πιστεύω οτι θα βρεις αποτελεσματικό ξυράφι και να μην είναι επιθετικό απλά δεν υπάρχει. Δεν γίνεται είναι δυο έννοιες αλληλένδετες.

*YMMV*
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Tzimisce έγραψε: 08 Αύγ 2018, 10:18 Και αυτή με το "μεγαλύτερο στήθος" αυτή τη στιγμή είναι η Timeless που πονάει πολύ (οικονομικά).
lol καλό ανέκδοτο , στην περίπτωση του ΠΞ λοιπόν η πρώτη και καλύτερη "με διαφορά στήθους" μάλλον είναι η λυκανθρωπίνα (wolfman razor) που έχω δει τιμές να παίζουν από 350 έως και 800 ευρώ :omg .
Είναι η καλύτερη όμως ; Δεν ξέρω...

Προηγουμένως που με ρώτησες στην κλίμακα που έβαλα πια μηχανή μπαίνει στην πρώτη θέση θα έλεγα αυτή που μπορεί να σε ξυρίσει BBS με τα λιγότερα περάσματα και τους μικρότερους ερεθισμούς (και είναι και η μηχανή που ψάχνουμε όλοι μας νομίζω). Θα έβαζα και τη Futur εκεί επάνω που με μια ρύθμιση στο 4-5 δίνει πολύ καλό αποτέλεσμα (αλλά εμένα προσωπικά δεν μου έκανε λόγω bulky κεφαλής). Η μηχανή που θα έβαζα πάνω-πάνω είναι vintage σίγουρα αποτελεσματική , αλλά τόσο επιθετική που δεν θα τη χρησιμοποιούσα για κάθε μέρα. (και θα είμαι off topic να γράψω για vintage το είπε ο @herco πριν- θα μπερδευτούμε )
Tasos123 έγραψε: 08 Αύγ 2018, 13:05 Μπερδεύτηκα και νόμιζα οτι ξυριζεσαι 2 φορές την εβδομάδα. Μια ένσταση έχω να κάνω σε αυτό που είπες σχετικά με αποτελεσματικό-επιθετικό ξυράφι. Πως είναι δυνατόν ένα αποτελεσματικό ξυράφι και να μην είναι επιθετικό ; Π.χ. η μηχανή ikon tech or muhle r41 γιατί είναι οι καλύτερες στο χώρο και οι αποτελεσματικότερες ; πολύ απλά γιατί είναι ΕΠΙΘΕΤΙΚΕΣ. Δεν πιστεύω οτι θα βρεις αποτελεσματικό ξυράφι και να μην είναι επιθετικό απλά δεν υπάρχει. Δεν γίνεται είναι δυο έννοιες αλληλένδετες.

*YMMV*
Τάσο υπάρχουν και κάποιες μηχανές που είναι πολύ αποτελεσματικές αλλά όχι τόσο επιθετικές αλλά όπως έγραψες και εσύ Ymmv για τον καθένα.
Εγώ κάνω καθημερινό ξύρισμα με την ίδια μηχανή για πολύ καιρό (είχα τη R41 για περίπου 40 σερί καθημερινά ξυρίσματα και μετά έβαλα για περίπου ένα δίμηνο τη fatip piccolo ) αλλά δεν κυνηγάω κάθε μέρα BBS.

Καμία μηχανή δεν μπορεί να δώσει BBS σε ένα πέρασμα (ειδικά αν έχεις πυκνές ατσαλότριχες όπως στο δικό μου σαγόνι)
Θα πάρω το απόλυτο αν έχω το χρόνο , τον καλό αφρό την καλή λεπίδα και κυρίως την καλή τεχνική - αν έχω κάνει map το πρόσωπο μου μπορώ να πάρω bbs και με vintage tech (επίτηδες την έβαλα στο ποστ για τις κλίμακες επιθετικότητας) με αρκετά όμως περάσματα.


Νομίζω πως το ζουμί της υπόθεσης είναι η τεχνική όπως έγραψαν και άλλοι. Ειδικά στο ξύρισμα atg εκεί είναι που μετράει περισσότερο.
(Επίσης το youtube μπορεί να είναι κακός δάσκαλος ...στα μισά video που έχω δει στο atg πέρασμα κρατάνε λάθος - κατά τη γνώμη μου - τη μηχανή )
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Άκη αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν γίνεται για εμένα, δεν νοείται να υπάρχει μηχανή που να είναι αποτελεσματική και να μην είναι έστω τόσο δα επιθετική. Ακόμα και η fatip piccolo που είναι OC είναι εξ'ορισμού επιθετική μπορεί να μην έχει την επιθετικότητα της ikon ή της muhle, αλλά είναι όμως επιθετική και εκεί είναι που θέλω να καταλήξω.

Όσον αφορά την τεχνική δεν το πιστεύω γιατί πχ σε εμένα που στα σημεία του λαιμού σχεδόν κάτω από τα αυτιά μου εκεί η φορά της τρίχας μου είναι 365 μοίρες. Άϊντε τώρα να ξυριστείς εκεί, ακόμα και 30-40 χρόνια εμπειρία να έχεις. Εκεί θες μια μηχανή αρχικαννίβαλο που να σου τραβήξει μια και να μην πονέσεις, ήτοι να έχεις τα λιγότερα τραβήγματα. Ναι η τεχνική είναι το Ν1 στο χώρο, όχι όμως το ΠΑΝ.
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Tasos123 έγραψε: 08 Αύγ 2018, 13:05 Δεν πιστεύω οτι θα βρεις αποτελεσματικό ξυράφι και να μην είναι επιθετικό απλά δεν υπάρχει. Δεν γίνεται είναι δυο έννοιες αλληλένδετες.
Τάσο, δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό.
Και είναι ο λόγος που ψάχνομαι.
Αν έχω καταλάβει καλά, τα slant π.χ. είναι πιο αποτελεσματικά χωρίς να είναι απαραίτητα και πιο επιθετικά.
Αλλιώς θα έπαιζα με την Futur μόνιμα στο 6 που πλέον είναι η λεπίδα και εσύ (έλα να πάμε στο νησί).
Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.

Akist έγραψε: 08 Αύγ 2018, 13:31 lol καλό ανέκδοτο , στην περίπτωση του ΠΞ λοιπόν η πρώτη και καλύτερη "με διαφορά στήθους" μάλλον είναι η λυκανθρωπίνα (wolfman razor) που έχω δει τιμές να παίζουν από 350 έως και 800 ευρώ :omg .
Είναι η καλύτερη όμως ; Δεν ξέρω...
Ευτυχώς (λέμε τώρα) η scalloped timeless μου αρέσει περισσότερο.

Akist έγραψε: 08 Αύγ 2018, 13:31 Προηγουμένως που με ρώτησες στην κλίμακα που έβαλα πια μηχανή μπαίνει στην πρώτη θέση θα έλεγα αυτή που μπορεί να σε ξυρίσει BBS με τα λιγότερα περάσματα και τους μικρότερους ερεθισμούς (και είναι και η μηχανή που ψάχνουμε όλοι μας νομίζω).
Εμ, για αυτό ρωτάω. Μήπως την έχει βρει κανείς.
Γιατί, καλό το... στήθος, αλλά άμα είναι να παιδεύομαι πάλι, κρατάω την Futur και τσιμπάω κανένα κιλό κορυφαία σαπούνια με αυτά τα λεφτά.

Akist έγραψε: 08 Αύγ 2018, 13:31 Νομίζω πως το ζουμί της υπόθεσης είναι η τεχνική όπως έγραψαν και άλλοι. Ειδικά στο ξύρισμα atg εκεί είναι που μετράει περισσότερο.
(Επίσης το youtube μπορεί να είναι κακός δάσκαλος ...στα μισά video που έχω δει στο atg πέρασμα κρατάνε λάθος - κατά τη γνώμη μου - τη μηχανή )
Καλά, γινόμαστε συνεχώς καλύτεροι.
Αλλά στο σημείο που κάνω πλέον τέσσερα περάσματα χωρίς ερεθισμούς είναι που σκέφτομαι ότι μάλλον δεν φταίει πλέον η τεχνική μου αλλά το hardware.
Έχω δοκιμάσει π.χ. με 3 περάσματα και δεν μου βγήκε.
Και το BBS μπορώ να πω ότι το κυνηγάω από τότε που ασχολήθηκα με το "χόμπι".
Πιο πριν, με τα πλαστικά, δεν σκεφτόμουν καν για δεύτερο πέρασμα.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27354 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

The General steel & brass Single Edge. Αποτελεσματικό σαν R41 - γλυκό σαν μέλι. 2,5 περάσματα και το πρόσωπο γυαλίζει. Μούσι αρχίζει να ξαναβγαίνει στις 36 ώρες.
Αλλά νομίζω είπες πως δεν θέλεις single edge;
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Όντως η "Χενεράλ" είναι φοβερή μηχανή (και ψάχνω και εγώ σε brass αλλά τζίφος μέχρι τώρα)....
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Vavous έγραψε: 08 Αύγ 2018, 15:56 The General steel & brass Single Edge. Αποτελεσματικό σαν R41 - γλυκό σαν μέλι. 2,5 περάσματα και το πρόσωπο γυαλίζει. Μούσι αρχίζει να ξαναβγαίνει στις 36 ώρες.
Αλλά νομίζω είπες πως δεν θέλεις single edge;

Όι!
Έγραψα ότι δεν έχω δοκιμάσει se.
Όχι ότι δεν θέλω να δοκιμάσω.
Ίσα ίσα που το σκέφτομαι πολύ σοβαρά
Μιχάλης
stergios

Αλλο η επιθετικοτητα κατα του δερματος και αλλο πραγμα η επιθετικοτητα κατα των τριχων! Αν μπορεις τωρα να ξυριστεις με Roedter καθε 2 μερες ναι δεν εχεις, ισως αλλη λυση! Τοτε μπορεις κ με αλυσοπριονο!

Το προσωπο του τυπου στο βιντεακι που ναι σαν φαναρι οικου ανοχης?! Α μαλιστα! :D Χαμογελαει οταν βλεπει ποσο smooth κ γυαλι ειναι το προσωπο του! Δε μας εδειξε κανα βιντεακι, ουτε εγινε σχολιο για το πως ειναι μετα απο 2-3 ωρες η μετα 1 μερα το δερματακι του! Πολλες φορες τα σπυρακια ερεθισμων αργουν! Οποτε ναι, παιζει ποσο σκληρη ειναι η τριχα, η φορα, το δερμα η γωνια που ξεφυτρωνουν οι τριχες κ μετα διαλεγεις ολα τ αλλα. Ποια τεχνικη θα χρησιμοποιησεις αναλογως με τι θα χρησιμοποιηθει απο εξοπλισμο κ σε ποιο προσωπο.

Επισης μια επιθετικη μηχανη τετοιου τυπου ξυνει δεν ξυριζει! Οποτε ειναι πολυ πιθανο οταν εχεις ατσαλοτριχες, με τη γωνια που τα χτυπαει κ τα ξεριζωνει να γινει το προσωπο χαλια! Αλλα σιγουρα θα κανεις λιγοτερα περασματα! Γι αυτο ρωτησα ποσο πιστευεις οτι αντεχει το δερμα σου! Το scraping ειναι αποτελεσματικο. Γι αυτο ξυριζουν βαθια κυριως αυτες οι μηχανες κανιβαλοι. Πολλες φορες πιο αποτελεσματικα απο μαχαιρι οταν μιλαμε για τετοιες περιπτωσεις. Με το μαχαιρι αν το προσπαθουσαμε, θα χαμε πολυ αιμα. Αλλα το μαχαιρι ειναι η χρυση τομη. Περιποιηση κ αποτελεσμα!




Υστερα επειδη καποιοι εχουμε περιεργη φορά τριχας, δε σημαίνει οτι κ οι αλλοι εχουν το ιδιο στυλ ανωμαλης φοράς! Υπαρχουν προσωπα που σε σημεια οι τριχες πανε "περιεργα" και μεσα στα περιεργα αυτα σημεια, βλεπεις μεσα σε 1 τετραγ εκατοστο 50 τριχες που "τρεχουν" σαν ποντίκια τρομαγμενα, απο δω και απο κει!

Προσωπικα Μιχαλη, εμμενω εκει, δεν θα προτεινω καποια-ες απ τις δικες μου "κορυφαιες αποτελεσματικες μηχανες", αλλα να σου δωσω να καταλαβεις πως λειτουργει το ολο πραγμα, κατα τη γνωμη μου παντα κ η αποφαση θα ναι δικη σου!

Δεν πιστευω οτι φταιει η μηχανη τοσο πολυ απ αυτα που διαβασα. Θα λεγα ομως οτι παιζει μεγαλο ρολο! Καλο ειναι βεβαια να δοκιμαζεις συνεχεια! Και οσοι απο σας δεν εχετε δοκιμασει se, (Schick, modern, gem) δοκιμαστε.

Να δωσω ενα παραδειγμα. Τακτικης ας το πουμε. Στην αρχη θεωρουσα πως στο πρωτο περασμα πρεπει να γινει η μεγαλυτερη δουλεια! Λαθος αποδειχτηκε. Κουμπωνα την Progress σε μεγαλο νουμερο κ καθε περασμα κατεβαινα νουμερο. Τωρα κανω το αντιθετο. Τα περασματα αν θελω απολυτο bbs δε τα γλιτωνω. Τουλ δεν γινεται το προσωπο μου παζαρι πλεον!
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Δεν θέλω να σφαχτώ.
Αποτελεσματικό ξυραφάκι θέλω.
Οπότε, σεβόμενος την εμπειρία του [mention]Vavous[/mention] θα δοκιμάσω σίγουρα το General.
Το βλέπω και με καλό μάτι, μιας και θα δοκιμάσω και άλλες λεπίδες, ίσως ακόμη πιο αποτελεσματικές.
Μιχάλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”