αγορά πρώτης μηχανής

Άβαταρ μέλους
Andreas_M
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Ιουν 2014, 09:39
9
Been thanked: 21 times
Ηλικία: 34

Φτιάχνω ένα νέο θέμα μιας και ο καθένας έχει διαφορετικές απαιτήσεις και βλέπω παίζει ανάλογη μηχανή για κάθε απαίτηση, εάν κρίνεται πως πρέπει να συγχωνευτεί ας γίνει...

Λοιπόν... ξεκίνησα ξύρισμα με gillette blue 2 και πλέον έχω μεταβεί σε bic metal το οποίο μου αρέσει περισσότερο.
Ξυρίζομαι καθημερινά κατά βάση αλλά αρκετές φορές και μετά από 2-3 ή και παραπάνω μέρες.
Έχω μέτρια προς πυκνά γένια, όχι σκληρά θα έλεγα αλλά μέτρια.
Δέρμα μέτριο να πούμε στο ευαίσθητο; Ερεθισμούς δεν βγάζω παρα σπάνια χαμηλά στο λαιμό 1-2 σπυράκια στις 2 βδομάδες. Τα κοψιματάκια μου τα κάνω μερικές φορές και λόγο βιασύνης.
Παίζω face lather με κρέμα και θα δοκιμάσω και σαπούνι, και σε αφτερ παίζω balsam κατά κύρια βάση και όποτε μου επιτρέπει η τσέπη δοκιμάζω και κάποιο αλκοολούχο συνήθως όχι με ευχάριστα (αρωματικώς) αποτελέσματα..
Συνήθως κάνω 2 περάσματα, με τη φορά της τρίχας, δεν κάνω κόντρα κτλ..

Μου αρέσουν οι μηχανές και λόγο εμφάνισης και αίσθησης θα ήθελα περισσότερο να αγοράσω και όχι πως είμαι απογοητευμένος από το τωρινό αποτέλεσμα... απλά η bic metal ζυγίζει ελάχιστα γραμμάρια και είναι σαν ψεύτικο δεν με ικανοποιεί..

Και τώρα έρχονται τα δυσκολα... θέλω μια μηχανή και μοναδική για πάντα που να με καλύψει. Μπορεί να είμαι αρχάριος αλλά μαθαίνω γρήγορα.
Από όσο έχω καταλάβει από ξυραφάκια απλά θα πρέπει να αγοράσω πολλά διαφορετικά και να καταλήξω κάποτε...
Δεν έχω ιδέα από μηχανές, δεν έχω κάποια προτίμηση, υπάρχει κάποιος οδηγός να δω προς τα που να κινηθώ;

Χρειάζονται και άλλα στοιχεία για να καταλήξω; (εντάξει αν έχω γένια 5ημερών θα τα πάρω με την ψιλή και μετά θα ξυριστώ δεν απαιτώ με ένα πέρασμα η μηχανή να μου τα κόψει όλα αλλά δεν θέλω να παίζω και για ώρες με άπειρα περάσματα...)

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

<θέλω μια μηχανή και μοναδική για πάντα που να με καλύψει.>Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη πεις.
Ξεκινάς με μια Wilkinson sword clasik,η με μια Lord6,να δεις αν σε πάνε και της πας,και αφού μπεις στο νόημα
<θέλει χρόνο,>διαβάζεις εδώ μέσα, τότε προχωράς και παραπέρα(το παραπέρα είναι η γλυκιά τρέλα του Wet shaving)
Πας σε ένα εξειδικευμένο μαγαζί,τις πιάνεις τις μυρίζεις, ακούς και την γνώμη του μαγαζάτορα,βλέπεις την τσέπη σου,και ιδού!
λέω την γνώμη μου,υπάρχουν και εμπειρότεροι να πουν,ακούς μόνο και μεταααααα αποφασίζεις!
Στο εντωμεταξύ ακούς πρώτα το δέρμα σου και τις ανάγκες σου,
ίσως να βοήθησα λίγο.Καλές ξούρες!
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
NavalArchitect

Αν δεν σου κάνει κόπο κατέβα μία μέρα στο Γιώργο Wellshaved.gr όπου εκεί θα βρεις κομμάτια για δοκιμή. Θα τα πιάσεις, θα μιλήσεις και με το Γιώργο που είναι πάρα πολύ εξυπηρετικός.

Προσωπικά θα πρότεινα Edwin Jagger DE89, από €26-29 παίρνεις κάτι ολοκληρωμένο, ποιοτικό, που θα σου κρατήσει χρόνια και δεν θα το μετανοιώσεις ως αγορά.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Για να έχει κάποιος μια και μοναδική μηχανή, πρέπει κατά τη γνώμη μου να έχει ρυθμιζόμενη. Έτσι είτε έχεις γένια 1 ημερας είτε πολλών ημερών, δεν έχεις πρόβλημα. Το μόνο θέμα είναι πως ως νέος στο πξ, αν τελικά αποφασίσεις ότι δεν σου κάνει (το πξ), θα έχεις ξοδέψει ενα σεβαστό ποσό για μηχανή. Τώρα για ρυθμιζόμενης υπάρχουν αρκετές. Πρέπει να ψάξεις, να διαβάσεις και αν είναι δυνατόν, να πιάσεις στα χέρια σου κάποιες μέχρι να καταλήξεις. Εγώ θα ψήφιζα progress χωρίς όμως να εχω δοκιμάσει την Variant που εμφανισιακά μου αρέσει περισσότερο.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
stergios

Progress παντα απο μενα! Αλλιως Rockwell 6c-6s... Slim, Fatboy, Gibbs κτλ. Δες και injector ρυθμιζομενα αν θες. Υστερα Gillette new type, Merkur 15c κ αλλες πολλες. :D Πολλες θα μπορούσαν να ναι οι πρωτες κ οι τελευταιες για ξυρισμα.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Rockwell ? Fatboy ? Gibbs (!!) ? Για πρωτη μηχανη σε νεοεισερχομενο ? :D Μην τρολαρουμε τον κοσμο κυριοι γιατι στο τελος δεν θα παταει το ποδι του κανεις εδω ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

VIGSHAVING = 12 euro (...+ κανα μηνα αναμονη απο AliExpress)
YINTAL = 10-15 euro (...+ κανα μηνα αναμονη απο AliExpress)
Lord = 10-12 euro
Parker 97R = 24 euro
Edwin Jagger DE89 = 27 euro
Muhle R89 = 32-35 euro
Merkur 34c - HD = 38-44 euro
Rockwell 6c = 50 euro ( με 3 διαφορετικες πλακες με ρυθμιση απο 1 εως 6)
stergios

herco έγραψε: 25 Ιουν 2018, 12:35 Rockwell ? Fatboy ? Gibbs (!!) ? Για πρωτη μηχανη σε νεοεισερχομενο ? :D Μην τρολαρουμε τον κοσμο κυριοι γιατι στο τελος δεν θα παταει το ποδι του κανεις εδω ;)
Ηθελα να πω ρυθμιζομενη Ηρακλη. Με συγχωρεις αλλα δεν ειχα σκοπο να διωξω κανεναν κ δεν τρολαρω κανεναν. Γιατι κατα τη γνωμη σου δεν μπορει καποιος νεοεισερχόμενος να ξυριστει ευκολα κ αποτελεσματικα με μια slim η fatboy η ακομη κ gibbs σε χαμηλές ρυθμισεις? Η μηπως εχουν τεράστιες κεφαλες, μεγαλα βαρη κτλ?
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

απλα εννοει Στεργιο, οτι ενας νεος στον χωρο δεν θα ξοδεψει πολλα ουτε θα αγορασει κατι συνθετο.
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

@herco συμφωνώ απολυτα αλλα ο φίλος λέει πρώτη και παντοτινή. Αλλιως εγώ ως νέος στο ΠΞ θα του πρότεινα Wilkinson Sword Classic ..4,50€ πακέτο με 5 ξυραφάκια για τη μεταβατική περίοδο. Μετά έχει ο μπαξές απ' όλα τα καλούδια για όλα τα γουστα
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”