Επιλογή ξυραφιού για τον στρατό

soirkaska
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 22 Αύγ 2017, 10:06
6
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Γειά σε όλους. Απο μικρός είχα θέμα με το ξύρισμα καθώς όλα τα ξυραφάκια μιας χρήσης με ερεθίζαν κλπ. Μόλις βρήκα το forum σας πριν λιγους μήνες άλλαξα σε safety razor ξύρισμα με πινελο κλπ. και βρήκα την ησυχία μου. Ούτε ερεθισμοί, ουτε σπυράκια με βαθύ ξύρισμα.

Τώρα όμως σε λίγες εβδομάδες θα πάω στρατό οπότε χρόνος δεν θα υπάρχει. Έβλεπα παλιά θέματα και αγόρασα μια Mach 3 να δοκιμάσω καθώς την προτείνατε πολλοί. Δυστυχώς δεν μου έκανε καθώς και ξυρίζει αρκετά βαθιά με αποτέλεσμα να πρέπει να περνάω πάνω απο συγκεκριμένα σημεία πολλές φορές και με ερεθίζει. Παρακάτω έχω και μερικές εικόνες που μπορείτε να δείτε ότι δεν ξυρίζει αρκετά βαθιά και καλά. Βασικά μάλλον φταίει που έχει πολλές λεπίδες γιατί θυμάμαι παλιά ότι όσο πιο πολλές λεπίδες είχα , τόσο χειρότερα ήταν. Δεν αναφέρομαι κάν στις proglide fusion και άλλες αηδίες.


Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Επομένως σκέφτομαι να πάρω να ξαναδοκιμάσω τις bic metal καθώς αυτές θυμάμαι που έδιναν το βαθυτερο ξύρισμα. Αλλά επειδή θα ξυρίζομαι κάθε μέρα φοβάμαι να μην με ερεθίσουν. Εσείς τι προτείνετε, κάποιο άλλο ξυραφάκι ίσως;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Καταρχην καλως ηρθες και καλη παραμονη! :)

Τα links απο το google drive δεν ειναι direct image links οποτε και δεν εμφανιζονται σε αυτη τη μορφη στο φορουμ μας. Μπορεις να τα ανεβασεις καπου αλλου ως φωτογραφιες και να δωσεις εδω τα direct links ή να τα αφησεις ετσι αλλα με [ url ] tag και δωσμενα μεσα σε καποια λεξη φραση πχ

Φωτογραφια 1

Κώδικας: Επιλογή όλων

[url=https://drive.google.com/open?id=0Byq_k5FQOjzJenNkdjJsWkJfbWM]Φωτογραφια 1[/url]

Τωρα, οσον αφορα το προβλημα σου - ξυρισμα στο στρατο δηλαδη - θα σου πουν διαφορες επιλογες οι συνφορουμητες μας, οποτε σου δινω και εγω μια. Δεν γνωριζω που μενεις - αλλα σε μεγαλους Σκλαβενιτες πωλειται αυτο το πακετακι που περιεχει μια πλαστικη DE μηχανη και ενα πακετακι ξυραφακι με τιμη γυρω στα 4.95 ευρω. Συνδυασε το και με μια κρεμα (οχι αφρο) brushless (δεν αφριζει, οποτε δεν θελει και πινελο) πχ αυτη - οποτε ετσι θα εχεις ξυρισμα με μονη λεπιδα που εχεις δοκιμασει και ξερεις οτι δεν σε ενοχλει, και επισης γλυτωνεις τους αφρους αλλα παραμενεις με πρακτικο (χωρις πινελο) τροπο στο παραδοσιακο ξυρισμα.

Απλα μια προταση :)
Εικόνα
soirkaska
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 22 Αύγ 2017, 10:06
6
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Καλώς σας βρήκα. Ορίστε και οι φωτογραφίες.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 22 Αύγ 2017, 15:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Προσαρμογή φωτογραφιών. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ετσι - αλλα πρεπει να τις βαζεις μεσα σε καποια λεξη - οπως στο παραδειγμα που σου εδωσα πιο πανω :)
Εικόνα
stergios

Καλως ηρθες! Στην πληρη επεξεργασια της δημοσιευσης σου εχει ενα εικονιδιο "φωτο", διπλα στο εικονιδιο με την υδρογειο που ναι για να ενσωματωνεις συνδεσμους. Χτυπα το κ αναμεσα στις παρενθεσεις που θα σου πεταξει στο σημειο του κειμενου σου που θα στο βγαλει, βαλε το λινκ της καθε φωτο. Για καθε εικονα πατας κ μια φορα το εικονίδιο αυτο.

[img]εδω%20αναμεσα%20χωρις%20κενα%20το%20λινκ%20της%20φωτο[/img]

Το σετακι που προτεινε ο Ηρακλης ειναι μια χαρα νομιζω. Αλλιως μια popular feather η κατι αναλογο σχετικα φτηνο. Να μη χτυπαει στο ματι κ να μην κοστιζει πολυ αν σου πεσει η στην κλεψουν. Η καμια παλια φτηνη vintage gillette.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stergios την 22 Αύγ 2017, 11:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν δουλευει αυτο Στεργιο - δεν ειναι images τα links αυτα.
Εικόνα
stergios

Συγνώμη για τη συγχυση. :) Τοτε επιλεγεις το εικονιδιο με την υδρογειο?!
soirkaska
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 22 Αύγ 2017, 10:06
6
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Θα κοιτάξω για shaving cream. Όσο αναφορά αυτά που μου προτείνατε δεν νομίζω να τα περάσω διότι θα στα κατάσχουν αφού δεν περνάνε λεπίδες. Και τα σουπερμαρκετ στον νησί μου δεν τα εχουν αυτά (χίος). Οπότε για αυτό ρώτησα για disposables μιας χρήσης.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Bic Metal, Bic-1, ακόμα και διλεπιδο Gillette Blue II (με σταθερή κεφαλή και όχι plus), όλα θα σου φανούν πολύ καλύτερα από πριν, τώρα που έχεις μάθει το ξύρισμα με safety razor.
Ανδρέας-san
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 02 Ιαν 2014, 18:10
10
Has thanked: 267 times
Been thanked: 28 times
Ηλικία: 41

Πολύ καλές και φτηνές αρκετά,ήταν οι Gillete Slalom ,με δυό λεπίδες.Φανταστικές.Αυτές έχω για ταξιδίου.
Ανδρέας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”