Επιλογή πρώτης μηχανής

Άβαταρ μέλους
Gewrgios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2017, 11:16
6
Been thanked: 10 times

Γεια σας! Θα ήθελα τη γνώμη σας για την αγορά της πρώτης μου μηχανής. Έχω σκληρή τρίχα και το δέρμα μου είναι κάπως λιπαρό. Πιστεύω πως μπορώ να διαθέσω μέχρι 50ευρώ για να πάρω μια καλή. Έχετε να μου προτείνεται κάτι?
stellios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 10 Απρ 2017, 12:14
6
Has thanked: 189 times
Been thanked: 142 times

Καλημέρα,
φίλε Γιώργο θα σου πρότεινα να πάρεις για πρώτη σου μηχανή την Parker 24c ή την 26c ,ίδιες είναι με διαφορετική στο χρώμα λαβή.
Είναι φθηνότερη και σε λογικά πλαίσια πιο επιθετική απο την merkur 34c που επίσης αποτελεί άριστη επιλογή.

Σίγουρα θα δεις βελτίωση στη λιπαρότητα, θα λάμψεις με τη χρήση πινέλου κ σαπουνιού, στο λέω γιατί και εγώ έχω λιπαρό δέρμα και αφ'ότου ξεκίνησα το παραδοσιακό ξύρισμα σώθηκα.

Να πάρεις αρκετές μάρκες λεπίδων και στις αρχές κάνε πάντα ξύρισμα με νέο ξυραφάκι, είναι συμβουλή απο τους έμπειρους συνξυριστές του φόρουμ που ακολουθώ και πρέπει και συ να ακολουθήσεις για ευχάριστα ξυρίσματα και επίσης μη ξεχάσεις πως δεν χρειάζεται καθόλου πίεση η μηχανή στο πρόσωπο όπως κάναμε με τις πλαστικές.
Διάβασε όσο μπορείς τα θέματα και τις χρήσιμες πληροφορίες απο τους παλιούς και θα τα πας μια χαρά.
Καλές αγορές να έχεις και καλά ξυρίσματα
Άβαταρ μέλους
Gewrgios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2017, 11:16
6
Been thanked: 10 times

Ευχαριστώ πολύ! Έχω κάνει ήδη μια μικρή έρευνα στο φορουμ και με βοήθησαν αρκετά κάποια θέματα!
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

Οταν ξεκινησα το ΠΞ, ειχα την καλη τυχη να μου προταθει απο φίλο συμφορουμιτη η Muhle R89 Grande.

Μην ασχοληθεις με αλλη μηχανη περα απο αυτη. Ειναι καταπληκτικη στη συμπεριφορά της, θα σε βοηθησει να ξεκινησεις γλυκα το ταξιδι σου στο ΠΞ.

Για κατι πιο φτηνο, παρε την EJ89. Ειναι ουσιαστικα η ιδια μηχανη σε λιγο χαμηλοτερη τιμη.
per ardua ad astra
Άβαταρ μέλους
Gewrgios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2017, 11:16
6
Been thanked: 10 times

Πήρα την 24c που μου προτάθηκε. Θέλει να την συνηθισω ακομα αλλα πολυ καλη!
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ωραία μηχανή αλλά πρόσεχέ τη γιατί κόβει! Αν και mild για open comb, δεδομένου ότι είναι η πρώτη σου μηχανή θέλει να το πας με το μαλακό.
Άβαταρ μέλους
Gewrgios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2017, 11:16
6
Been thanked: 10 times

Με το πολύ μαλακό πάω! 8)
Άβαταρ μέλους
panagiotis72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 17 Δεκ 2016, 10:44
7
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 1309 times
Been thanked: 1801 times
Ηλικία: 51

...2 δικες μου επιλογες :
- closed comb : EJ De86R
- open comb : MERKUR 15c (απο τις πιο καλες κατα την αποψη μου)
..
καλα ξυρισματα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”