Αγορά νέας μηχανής oc, έχει νόημα?

Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Καλησπέρα,
ναι το ενδεχόμενο της αγοράς της κεφαλής μόνο δεν το είχα σκεφτεί (δεν ήξερα βασικά αν θα ταιριάζει η λαβή). Κεφαλές σκέτες που θα βρω?
Το καλύτερο???
Μάλλον έπεισα τη γυναίκα μου (μετά από μερικά βιντεάκια στον εσύ-σωλήνα) να χρησιμοποιεί και αυτή το ξυράφι ασφαλείας έναντι των πλαστικών. Της έδωσα το δικό μου για δοκιμή. Οπότε γίνεται πιο εύκολος ο δρόμος για αγορά άλλης μιας μηχανής :) !!!
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Βλέπω το έπιασες το νόημα, μπράβο πολύ καλή κίνηση.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
blade2668
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 11 Οκτ 2016, 23:51
7
Τοποθεσία: Γιαννιτσά / Έδεσσα
Has thanked: 6041 times
Been thanked: 1604 times
Ηλικία: 55

Panagiotis_17 έγραψε: Κεφαλές σκέτες που θα βρω?
Έχουν και τα δυο καταστήματα ξυριστικών:

wellshaved.gr

hairmaker.gr
Κώστας
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Ναι το είδα τώρα, απλά στο wellshaved την λέει σκέτο "Κεφαλή ξυρίσματος open comb της Muhle" και μόνο αν την ανοίξεις στην περιγραφή λέει πως είναι η R41 γιαυτό μπερδεύτηκα και νόμισα πως δεν την είχε.
Γιατί όμως στην περιγραφή και τα δύο καταστήματα αναφέρουν "Η γνωστή κεφαλή open comb της R41 πωλείται πλέον και μεμονωμένα. Αν έχετε ήδη μια ξυριστική μηχανή της Muhle ή της Edwin Jagger με closed comb κεφαλή και θέλετε μια ξυριστική μηχανή όχι για καθημερινό ξύρισμα, τότε μπορείτε ν' αγοράσετε μόνο τη κεφαλή."
Ποιός τύπος θεωρείται ως κατάλληλη μηχανή για καθημερινό ξύρισμα?
Άβαταρ μέλους
blade2668
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 11 Οκτ 2016, 23:51
7
Τοποθεσία: Γιαννιτσά / Έδεσσα
Has thanked: 6041 times
Been thanked: 1604 times
Ηλικία: 55

Κατάλληλο είναι το εργαλείο που σε βολεύει για τη δουλειά που θέλεις. Όπως σου είπα πιο πάνω με τις OC κάνω ένα γρήγορο πέρασμα καθημερινά και καθάρισα. Δε μπαίνω σε λογική να κυνηγήσω το τέλειο βαθύ ξύρισμα (BBS). Αυτό, όμως, μάλλον είναι η εξαίρεση.
Κώστας
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28003 times
Been thanked: 29305 times
Ηλικία: 64

Panagiotis_17 έγραψε:...................
Ποιός τύπος θεωρείται ως κατάλληλη μηχανή για καθημερινό ξύρισμα?
Προσωπικά γιά καθημερινό ξύρισμα χρησιμοποιώ closed comb μηχανές. Γιά αυτή την περίπτωση τις έχω μόνο.
Από κει και πέρα αναλαμβάνουν open και slant, δηλαδή αν μείνω 2 μέρες ή και παραπάνω αξύριστος.

Δεν υπάρχει κανόνας σε αυτά τα θέματα. Οπως βολεύει τον καθένα.
Οπως προείπε και ο blade2668, αν δεν ψάχνεις το BBS, η R41, με ένα πέρασμα την κάνει την δουλειά.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Όχι η αλήθεια είναι πως δεν ψάχνω το τέλειο ξύρισμα (και πριν πολύ σπάνια ξυριζόμουν κόντρα και μόνο σε γάμους και τέτοια) δηλαδή όχι πάνω από 2 ~ 3 φορές το χρόνο. Θέλω να έχω καθαρό πρόσωπο (να μην γκρινιάζει και η γυναίκα μου πως την τρυπάνε τα γένια μου) μετά το ξύρισμα. Π.χ. το αποτέλεσμα που έχω τώρα με δύο περάσματα ένα με την φορά και ένα κάθετα, με αφήνει κάτι παραπάνω από ευχαριστημένο. Απλα σκεφτόμουν μήπως όσο κονταίνει η τρίχα (π.χ. όταν είμαι μόνο μια μέρα αξύριστος), χρειάζεται κάποιος άλλος "τύπος" μηχανής που να την χειρίζεται καλύτερα σε αυτές τις συνθήκες χωρίς να επιβαρύνει το πρόσωπό μου.
Με τα παλιά μου ξυραφάκια της Ζιλέτ, δεν μπορούσα να ξυριστώ ανά 3 ημέρες γιατί ο λαιμός μου γινόταν χάλια. Τώρα το κάνω άνετα αυτό.
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Αν δεν εχεις προβλημα ερεθισμων απο τα "περασματα", και εισαι ευχαριστημενος
με την ΕJ δεν νομιζω να χρειαζεσαι OC.
Σε OC αρκετοι πανε λογω ερεθισμων απο τα περασματα των close,
ή συνηθεστερα γιατι ζητανε το "κατι παραπανω".
(Η απλως για την εμπειρια μιας R41 ιδιαιτερα με ενα βαρυ χερουλι :D )
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Panagiotis_17 έγραψε:Η πρόγκρες είναι οριακά αποδεκτή για εμένα με το κίτρινο στέλεχος στο κάτω τμήμα της, η δε φουτουρ δεν μου αρέσει καθόλου αισθητικά...
γι'αυτόν ακριβώς το λόγο βγήκαν οι digress και mergress... ;)
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

Εκτός θέματος, συνειδητά διότι μου έκανε εντύπωση! Σπάνια βρίσκω ανθρώπους που έχουν διαβάσει (ό,τι σώθηκε τέλος πάντων) Δημόκριτο και δεν μπορώ να μην πω εύγε στον donP για την ρήση στην "υπογραφή" του.

Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος. Για τους ανόητους δεν είναι δάσκαλος ο λόγος αλλά η συμφορά.
Δημόκριτος
Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.
Bertrand Russell
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”