Ερωτηματα αρχης

Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Καλώς ήλθες!!

Ναί τα hjm είναι της Muhle
Τα Astra είναι ξυραφάκι "μπαλαντέρ", πάει με όλες τις μηχανές (για τους περισσότερους, σε πολύ λίγους δεν ταιριάζει).
Να προτιμήσεις την Progress, θα έχεις 5 μηχανές (ήπια μέχρι επιθετική) σε μία, αλλά άν δεν βιάζεσαι
περίμενε να δείς και την καινούργια Parker την Variant, λένε ότι είναι όπως η Progress, με λαβή όμως όχι λεία όπως της Progress να γλυστράει, και μεταλικό κουμπί ρυθμίσεων!!!!(Εγώ την έχω ήδη στη Wish List μου :whistle: )
Το δε 10065 αλλά και το 80097 είναι πολύ καλά πινέλα (όλα τα Omega είναι καλά).

Ετοίμασε χώρο και σε άλλα ντουλάπια και συρτάρια :D
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3096
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27819 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

Καλημέρα και καλώς όρισες !
Μετσξύ progress, merkur 34 και EJ89, θα σου πρότεινα την merkur 34.
Την progress δεν την έχω, άρα δεν μπορώ να πω τίποτα γι'αυτήν.
Η merkur 34 είναι στιβαρή μηχανή, μέσου βάρους (78 gr) και μεσαίας επιθετικότητας. Προσωπικά με αυτήν έμαθα.

Οσον αφορά τα ξυραφάκια, μόνος σου θα βρεις την άκρη, δοκιμάζοντας διάφορα. Try and error !
Αυτό που κάνει γιά μένα, μπορεί να μην κάνει γιά σένα και το αντίθετο.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες sotis. Με την αγορά μιας ρυθμιζόμενης μηχανής θα καλύψεις και μελλοντικές ανάγκες που θα προκύψουν από τη βελτίωση της τεχνικής σου. Η απόκτηση εμπειρία θα σε οδηγήσει σε ψηλότερες ρυθμίσεις.

Προσοχή όμως στην αρχή, ξεκίνα με το 1 για 5-10 ξυρίσματα και μετά στο 2 για αλλά 5-10 κοκ μέχρι να βρεις την καλύτερη για σ'ένα ρύθμιση. Μην αλλάξεις συχνά τη ρύθμιση για να μην χάσεις την μπάλα.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
sotis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 12 Ιαν 2017, 21:03
7
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 3 times
Been thanked: 44 times
Ηλικία: 41

Ευχαριστώ πολύ όλους τους φίλους για τις κατατοπιστικότατες απαντήσεις τους.
Σε επόμενη φάση όντως θα περάσω σε πινέλα ασβού για να κατανοήσω τη διαφορά σε σχέση με το χοίρο. Πάντως το omega 10065 μου φάνηκε καλύτερο από το hjm.
Εξεπλάγην με την variant αφού η διαφορά αισθητικά είναι δεδομένη, μιας και όντως αυτό το κίτρινο στο περιστρεφόμενο κουμπί δεν ταίριαζε καθόλου, ίσως την περιμένω τελικά.
Τοις μεν νόμοις, παλαιοίς χρώ, τοις δ' όψοις, προσφάτοις.
Περίανδρος, 668-584 π.Χ.
Τύραννος της Κορίνθου και εκ των 7 σοφών
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλώς όρισες και από μένα,μια ερώτηση,ξυρίζεσαι καθημερινά; και αν όχι,κάθε πόσες μέρες;
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3096
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27819 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

sotis έγραψε:.....
Εξεπλάγην με την variant αφού η διαφορά αισθητικά είναι δεδομένη, μιας και όντως αυτό το κίτρινο στο περιστρεφόμενο κουμπί δεν ταίριαζε καθόλου, ίσως την περιμένω τελικά.
Αξίζει να περιμένεις την variant κατά την γνώμη μου.
Αισθητικά είναι πιό όμορφη από την progress, αλλά και στην πράξη, πολλοί που την έχουν χρησιμοποιήσει, ισχυρίζονται ότι είναι καλλίτερη.
Γιάννης
stergios

Καλως ορισες!
Πολυ καλες απ οσο εχω διαβασει οι μηχανες που προτεινες αλλα δε ρυθμίζονται. Βεβαια η καθε μια εχει το δικο της χαρακτηρα κ τη δικη της αισθηση κτλ. Την πρωτη μου ακομα μηχανη κ μοναδικη προς το παρον, τη progress, τη χρησιμοποιω κ καθοτι ρυθμιζομενη μπορω κ πειραματίζομαι κ ισοσταθμιζω καποιες φορες αλλα πραγματα οπως, παλαιοτητα λεπιδας κ γενικα διαφορετικοτητα λεπιδας, μηκος γενιων, ειδος σαπουνιου-κρεμας που χρησιμοποιω, η αν εχω ερεθισμενο δερμα τη βαζω στο ηπιο κ.α. Οσο αφορα τις λεπιδες ειναι τι κανει σε σενα. Εγω στην αρχη πηρα περ καμια δεκαρια μαρκες κ δοκιμασα. Στην επόμενη αγορα παραγγελνω τα 2 καλυτερα των δοκιμων συν καμια 7-8 καινουριες μαρκες. Κ αν ακολουθησεις καποιους κανονες βασικους οπως σωστη γωνια κ καταλληλη πιεση σε συνδυασμο με καλη σαπουναδα δε κοβεσαι κ θα ξυριστεις καλα. Τις πρωτες 5 φορες δεν κοπηκα καθολου, ξυριστηκα ικανοποιητικα κ παντου σχεδον καλα, σχετικα γρηγορα κ το απολαυσα! Τα επομενα 5 περ πηρε ο κ.... μου αερα και.. τα κανα σκατα απ ολες τις αποψεις. Βιαζομουνα κ αργησα εν τελει, δεν ξυριζομουν καλα..κ οταν ξυριζομουν ειχα ερεθισμους.. Δοκιμαζε αβερτα κ ξεκινα απο χαμηλα θα λεγα.. Τα εργαλεια κανουν το μαστορα κ τα ρασα δεν κανουν τον παπα! :-)
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Νώντας έγραψε:
Ετοίμασε χώρο και σε άλλα ντουλάπια και συρτάρια :D
Η πιο χρήσιμη συμβουλή! :D
Let the music play
Άβαταρ μέλους
sotis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 12 Ιαν 2017, 21:03
7
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 3 times
Been thanked: 44 times
Ηλικία: 41

Λογω εργασιακου καθηκοντος οφειλω να ξυριζομαι αν οχι καθημερινα,εστω μερα παρα μερα.ωστοσο επειδη παρατηρω ερεθισμους στα χαμηλα του λαιμου κωλυσιεργω.με την αγορα και συντηρηση μιας de και με την προσθηκη ενος ορθου balm πιστευω οτι θα το ξεπερασω.καλες οι asl (δωσ μου brut,old,aqua,pino και παρε μου την ψυχη) αλλα και τα balm χρειαζονται εν τελει
Τοις μεν νόμοις, παλαιοίς χρώ, τοις δ' όψοις, προσφάτοις.
Περίανδρος, 668-584 π.Χ.
Τύραννος της Κορίνθου και εκ των 7 σοφών
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Καλώς όρισες! Καλά ξυρίσματα και καλές δημοσιεύσεις!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”