Μηχανή για καθημερινό ξύρισμα

Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7513 times
Ηλικία: 52

Έχω ξεκινήσει το ΠΞ εδώ και περίπου 1 μήνα. Ξυρίζομαι κάθε 2-3 ημέρες με μια EJ DE8911BL.
Μου αρέσει πολύ η διαδικασία (και οι μυρωδιές!) και θέλω να μου προτείνετε μια μηχανή κατάλληλη για καθημερινό ξύρισμα. Να σημειώσω ότι δεν αναζητώ το τέλειο ξύρισμα αλλά τη χαρά της αίσθησης του να είμαι φρεσκοξυρισμένος!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Δρ.Τ
Let the music play
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Αυτή που έχεις είναι μια χαρά για καθημερινό ξύρισμα!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
blade2668
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 11 Οκτ 2016, 23:51
7
Τοποθεσία: Γιαννιτσά / Έδεσσα
Has thanked: 6041 times
Been thanked: 1604 times
Ηλικία: 55

H EJ DE89 κάνει τα πιο απαλά ξυρίσματα (άντε μαζί με τη LORD). Απλά "παίξε" λίγο με τις λεπίδες, να δεις τι μπορείς να πάρεις από την κάθε μια.
Κώστας
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Μπορείς να κοιτάξεις και μια ρυθμιζόμενη μηχανή. Εγώ θα πρότεινα την Merkur Progress. Για καθημερινό μπορείς να την χρησιμοποιείς σε χαμηλή ρύθμιση, ενώ για γένια περισσοτέρων ημερών, σε υψηλότερες.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Dr.Takero έγραψε:Έχω ξεκινήσει το ΠΞ εδώ και περίπου 1 μήνα. Ξυρίζομαι κάθε 2-3 ημέρες με μια EJ DE8911BL.
Μου αρέσει πολύ η διαδικασία (και οι μυρωδιές!) και θέλω να μου προτείνετε μια μηχανή κατάλληλη για καθημερινό ξύρισμα. Να σημειώσω ότι δεν αναζητώ το τέλειο ξύρισμα αλλά τη χαρά της αίσθησης του να είμαι φρεσκοξυρισμένος!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Δρ.Τ

Οι πιο πολλοί εδώ αυτό ψάχνουμε (αν ήταν δυνατόν να ξυριζόμαστε δύο φορές τη μέρα!)
Εγώ νομίζω ότι το καλύτερο δυνατόν που σου λύνει πολλά προβλήματα για ό,τι προκύψει είναι μια adjustable-ρυθμιζόμενη ή αυτή που σου πρότεινε ο nomad ή κάποια άλλη πχ futur. Ξυρίζεσαι όπως θες ρυθμίζοντάς την ανάλογα. Μεγάλα μικρά γένια κλπ και "παίζεις" και με διάφορες λεπίδες που υπάρχουν ένα σωρό στη διάθεσή σου...
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1380
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21581 times
Been thanked: 3988 times
Ηλικία: 47

Εγώ ξυρίζομαι καθημερινά και ξεκίνησα με μια EJ DE89. Πολύ καλή μηχανή για καθημερινό ξύρισμα. Εδώ και 5 περίπου μήνες χρησιμοποιώ την Merkur Progress με ρύθμιση στο 3 για ξύρισμα με τη φορά και στο 2 για κόντρα Νομίζω ότι η Progress είναι πολύ ποιο αποτελεσματική. Επειδή όμως το forum είναι γεμάτο διαφθορείς }:D , σκέφτομαι να πάρω προς τα Χριστούγεννα και τη futur :D Δεν ξέρω αν σε μπέρδεψα αλλά για να καταλήξω, πιστεύω ότι μια ρυθμιζόμενη είναι η καλύτερη για όλα τα γούστα.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Εγώ πάλι, ως νέος όπως κι εσύ, θεωρώ ότι δεν χρειάζεται ακόμη να πάρεις καινούρια μηχανή.
Πειραματίσου με λεπίδες, όπως είπε ο blade2668, με σαπούνια, μέχρι να βρεις το βέλτιστο αποτέλεσμα.
Εγώ έχω μία Mühle R89, και εκεί που έλεγα ότι δεν με ξυρίζει όπως θέλω, ήρθε ένας συνδυασμός να την απογειώσει!
Είμαστε νέοι ακόμη στο Π.Ξ και μας πιάνει ενθουσιασμός-καταναλωτισμός.
Φιλικά πάντα.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Για καθημερινό, άκοπο (χωρίς κόπο και χωρίς κοψίματα) και αποτελεσματικό ξύρισμα, δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ψαχτείς για κάτι άλλο, αφού έχεις την Jagger. Αφού, όπως λες, ξυρίζεσαι κάθε 2-3 μέρες υποθέτω ότι δεν έχεις πυκνά γένια, οπότε θεωρητικά δεν θα σου προσφέρει κάτι παραπάνω μια adjustable (γνώμη μου).

Τώρα, αν για το χόμπι θες να δοκιμάσεις κι άλλες μηχανές, οι επιλογές είναι πάμπολλες. Οπότε είναι στο χέρι σου (και στην τσέπη σου) τι θα πάρεις.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Εμένα για καθημερινό μου ταιριάζουν οι open comb της merkur.Αν κανείς δεν έχει γένια-κοτετσόσυρμα, αυτές οι μηχανές είναι πιο ήπιες από τις jagger και εξίσου αποτελεσματικές.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Μείνε στην Jagger σου Δόκτωρ. Είναι ακριβώς αυτό που θέλεις.
Όπως έγραψαν και τα παιδιά, πειραματίσου με ξυραφάκια.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”