"Λίπανση" μηχανής με κινούμενα μέρη

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Έχω μια μηχανή gillette adjustable την fat boy. Την έχω από τότε που πήρα τα πρώτα χρήματα δικά μου. Την ανέσυρα πριν λίγο καιρό και την χρησιμοποίησα 3-4 φορές. Δουλεύει κυριολεκτικά άψογα. Στα πλαίσια του γενικού σέρβις θα την καθαρίσω απ έξω με καθαριστικά που είδα σε άλλο νήμα να περιγράφονται αλλά παρά το ότι δεν εντοπίζω πρόβλημα θα ήθελα να χρησιμοποιήσω κάποιο λιπαντικό για τα κινούμενα μέρη. Ως γνωστόν στρίβεις δεξια-αριστερά το κάτω μέρος της και ανοίγουν ή κλείνουν ανάλογα τη φορά τα πάνω δύο κομμάτια δίκην παραθύρου που βάζεις μέσα το ξυράφι. Και το κάτω μέρος έχει και πιο πέρα σφίξιμο που είναι για την "ασφάλιση" του ξυραφιού. Επίσης υπάρχει και στο πάνω μέρος του κορμού ακριβώς κάτω από την λεπίδα ένα άλλο δακτυλίδι με τα νούμερα από 1 έως 9 για τη ρύθμιση της κλίσης του ξυραφιού δλδ του βάθους κοπής.
Σε όλα αυτά θα ήθελα μία λίπανση (παρά το ότι όπως είπα και πιο πάνω δουλεύουν άψογα) αλλά πως? Να γεμίσω ένα ποτήρι με λεπτό λάδι λιπαντικό πχ σιλικόνης ή λάδι ραπτομηχανής ή να βάλω αντισκωριακό και να βουτήξω τη μηχανή μέσα για κανα μισάωρο? Για πέστε μου τη γνώμη σας. Ή μήπως κανένα προιόν για τα αλάτια που σίγουρα υπάρχουν έστω λίγα τουλάχιστον εξωτερικά που βλέπω?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Νομίζω ότι το καταλληλότερο είναι το λάδι ραπτομηχανής. ελάχιστες σταγονίτσες στα κινητά μέρη, θα κάνουν άψογα τη δουλεία τους.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Αναφερονται διαφορα εδω
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”