Ευρήματα

Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4527 times
Ηλικία: 47

Γιαπωνέζικες εννοείς τις feather και πατέντα?
Γιατί δεν βρήκα καθόλου Ιαπωνικές ειδικά για injectror.
Aν θες ρίξε κανένα λινκ με πμ.

Να δούμε και πότε θα αξιωθώ για καφέ...
Πάλι δεν τα κατάφερα.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
teofril
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 01:49
7
Has thanked: 24 times
Been thanked: 16 times
Ηλικία: 45

6 Οκτωβρίου εφτασαν οι 3 λεπιδες απο Θεσσαλονίκη! Χθες 7 Οκτωβρίου εκανα το πρωτο ξυρισμα, φυσικα πρωτα στρομπαριαμα στη παλαμη και στο χαρτονακι που ηταν συσκευασμενη η λεπιδα.Αρκετα βιαστικο ξυρισμα ομολογω...Ενιωσα ποιοτητα στο ξυρισμα ομολογουνενως και οσο και αν βιαζομουν δεν ενιωσα τον παραμικρο ερεθισμο. Ενιωσα το ξυρισμα μονο με το βαρος της μηχανης η οποια μου συνχωρεσε αρκετα λαθη βιασυνης που σε φαλτσετα θα ειχα παρει το μισο προσωπο σε σακουλες...Ενιωσα αυτη τη πολυτελη αισθηση την ωρα που κοβοντουσαν οι τριχες αλλα δεν ηταν φαλτσετα. Οσο και αν την εκτιμησα θεωρω οτι δεν εκανε το ιδιο βαθυ ξυρισμα με τη safety razor menrock. Αναμενω το επομενο ξυρισμα με πιο ηρεμια για να βγαλω πιο σωστα συμπερασματα.

Αγγελε 1000 ευχαριστω για τη χειρονομια!!!
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Να'σαι καλά, Θεόδωρε.

Θα τη βρεις την άκρη με γωνίες κλίσης (όπως στις DE και στις GEM παίζει λιγάκι αυτό το θέμα... και ειδικά το μοντέλο 'G' που πήρα πρόσφατα θέλει σχεδόν παράλληλα τη λεπίδα πάνω στη πέτσα) και ελάχιστη εξτρά πίεση (ίσως).
Προσοχή σε κάτι που διαπίστωσα προσωπικά: σε κοντά γένεια 1-2 ημερών οι DE "κάνουν πιο λεπτομερή δουλειά" και ειδικότερα από το σαγόνι και κάτω και αυτό το νοιώθουμε σαν βαθύ ξύρισμα, ενώ πχ οι GEM αποδίδουν σε μακρύτερα ή σκληρότερα γένεια και τα ισοπεδώνουν με λιγότερα περάσματα / μπαλώματα: είναι το "ριζικό" της δράσης τους που έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα.

Όλα είναι θέμα προπόνησης (και μη ξεχνάς το pre save!) και επίσης δόξα τω YMMV!

Στο στροπάρισμα στην παλάμη δεν χρειάζεται να το παρακάνει κανείς μη τυχόν και βλάψει την ακμή.
Για δες εδω. Και ακόμα πιο παράλληλη την λεπίδα στο χέρι από ότι το κάνει ο τύπος.

Συγχαρητήρια που κουμαντάρισες αυτή την αρχαιολογική μηχανούλα με επιτυχία.
Τότε που βγήκανε αυτούνες , άλλη ήτονε η πέτσα στα μούτρα των αντρώνε και οπωσδήποτε λιγότερη έμφαση δίνανε στο BBS και στα τοιαύτα: να ξούριζε θέλανε.
Αγρότες, ξωμάχοι, οικοδόμοι, οδηγοί, μάστορες, blue collar workers ήτανε πιο πολλοί τότενες
- επιστήμονες, επαγγελματίες, λογιστές, υπάλληλοι γραφείου, white collar workers είναι ο κόσμος (τουλάχιστον εδώ μέσα που συζητάμε αλλά και γενικά στο δυτικό κόσμο) τώρα....
Το GEM σαν σύλληψη και σχεδιασμός, μετράει πάνω από 100 χρόνια νομίζω.







Added in 21 minutes 24 seconds:
natnat έγραψε:Γιαπωνέζικες εννοείς τις feather και πατέντα?
Γιατί δεν βρήκα καθόλου Ιαπωνικές ειδικά για injectror.
Aν θες ρίξε κανένα λινκ με πμ.

Να δούμε και πότε θα αξιωθώ για καφέ...
Πάλι δεν τα κατάφερα.

Εγώ δεν τα κατάφερα την τελευταία στιγμή τούτη τη φορά, Παναγιώτη.

Για Η-απονέζικο Schick Injector (10 τεμ.) για διές αυτού στο λιμάνι...


Ναι τσούζει, αλλά άμα θες για μια στις τόσες έτσι για γούστο... σύμφωνα με τη δική μου αντίληψη, αυτές είναι οι ποιοτικότερες σύγχρονες SI.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4527 times
Ηλικία: 47

Ευχαριστώ. Γιατί ποιες vintage nos είναι φθηνότερες;! Πως δεν τις βρήκα αυτές; Τόσο ψάξιμο έριξα...

Μόνο το περίμενε λόγω αποτυχίας των ταχυδρομείων του ανατολικού ημισφαιρίου με εκνευρίζει.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Όχι φίλε, μην πάρεις vintage NOS, ζητάνε τρελλά λεφτά και δεν ξέρεις τι θα σου έρθει στο ταχυδρομείο όταν θα κωπάσει ο Ματθαίος, ο Κυκλών του Ανατολικού Ημισφαιρίου.

Υπάρχουν[*] , και έχει και ένας στην Αθήνα Ελλάδος (ουχί GA, USA) (που δεν είναι στα κουτιά τους αλλά ποικιλία από μισογεμάτα γεμιστηράκια), αλλά την προέλευση, την κατάσταση τους, που ήταν αποθηκευμένες κτλ ούτε εκείνος την ξέρει καλά καλά, ούτε μπορεί να την εγγυηθεί, ούτε παιρνουν οι πιο πολλοί πίσω επιστροφές.
Don't do it Panayotis!
Πρόκειται για φιδεμπόριο κατά τη γνώμη μου.
Για την μόνη περίπτωση που έβγαλα λεφτά από την τσέπη για NOS blades ήταν για ιταλικές κεφαλές για την Gillette Techmatic του πατέρα μου, αλλά εκείνες ήταν σε σφραγισμένο blister και επίσης η επιλογή αυτή ήταν μονόδρομος: δεν παράγονται πλέον από 25ετίας περίπου σε καμμιά χώρα: η μηχανή κατασκευαζόταν μεταξύ 1966-1976.


Πάλι κατά τη γνώμη μου: αν θελήσεις να διαθέσεις $/€14 ξερωγώ, πάρε μια Η-απονεζιά(=10), ή 2 κινεζές (x7=14) να'ναι φρέσκες, ακονισμένες, σφραγισμένες shoenιες....


[* Λιμανίσα Έρευνα για : vintage schick injector blades ]
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4527 times
Ηλικία: 47

Πέρα απο τα λεφτά, δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω οτιδήποτε ξυριστικό ανοιχτό, εκτός από μηχανή σε καλή κατάσταση, η οποία πάντα φεύγει πάραυτα για την οδοντίατρο μου προς κλιβανισμό. Είμαι υποχόνδριος σε κάποια πράγματα...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Κάτι σύγχρονες που δοκίμασα, Personna νομίζω ήτανε, δεν με άφησαν ικανοποιημένο.

Τώρα χρησιμοποιώ vintage Personna Super Stainless οι οποίες είναι αρκετά καλύτερες. Τις πήρα από ένα ηλικιωμένο μπακάλη που έτυχε να έχει ακόμα στοκ. Όταν τελειώσουν θα κινηθώ προς Κίνα μεριά (ή μήπως Ιαπωνία :) )

Εικόνα

Added in 4 minutes 28 seconds:
Πάντως οι Feather AC κόβονται για να χωράνε σε μηχανές injector.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
teofril
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 01:49
7
Has thanked: 24 times
Been thanked: 16 times
Ηλικία: 45

2ο ξύρισμα σήμερα και τα συμπεράσματα τα ίδια. Όντως (ας μου επιτραπεί ο όρος) πολυτελής αίσθηση και έντονος ήχος. Πολύ άνετο ξύρισμα, ακόμα και στη κόντρα χωρίς να αισθάνομαι κίνδυνο να κοπώ.Ένα μειονέκτημα όμως ότι δε χωράει με τίποτα στο χώρο ακριβώς κάτω από τα ρουθούνια με αποτέλεσμα να διορθώνω με ξυραφάκι συστήματος. Όταν έρθει η ώρα να τοποθετήσω το 2ο ανταλλακτικό μπορεί να είναι καλύτερο το αποτέλεσμα. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να το παράκανα με το στρομπάρισμα (Καμιά 30αριά φορές σύνολο την κάθε κόψη).

Το αποτέλεσμα αρκετά καλό μερικές ώρες (ίιιιισως αγγίζουν τις 20 με 24) βέβαια μπροστά από τη safety razor menrock
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Καλημέρα.
Η μύτη μπορεί άνετα να παραμεριστεί προς τα δεξιά ή αριστερά και ρολάροντας τέρμα το άνω χείλος πρός τα κάτω (γύρω από τα δόντια και μέσα στο στόμα) για να τεντώσει, μπαίνεις προσεκτικά διαγώνια (και προς τα κάτω στην αρχή) προς κάθε κατεύθυνση.
Το διαγώνιο πέρασμα στο μουστάκι είναι ασφαλές με τεντωμένο δέρμα: το κόντρα είναι ρισκαδόρικο έως αιματηρό.

Στροπάρισμα 3 άντε 5 φορές κάθε πλευρά της κόψης: ο τυπάκος στο βίντεο το κάνει 10 και το θεωρώ οριακό αν και κάποιες λεπίδες το σηκώνουν.
Τριάντα να μη το ξανακάνεις (ούτε σε χαρτί: μόνο στο δέρμα ή σε καμμιά μαλακή ζώνη χωρίς σκασίματα/σπασίματα, λεία, μαλακή και τεντωμένη πάνω σε πάγκο και πάντοτε σχεδόν οριζόντια να κινείται η λεπίδα).
Διότι αυτές οι λεπίδες δεν είναι (παρότι inox) από το μέταλλο που είναι πχ μια φαλτσέτα: η ακμή τους είναι οξύτατη αλλά και πολύ ευθραυστη.
teofril
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 01:49
7
Has thanked: 24 times
Been thanked: 16 times
Ηλικία: 45

Καλημέρα,

μεσολάβησε άλλο ένα ξύρισμα και δοκίμασα σήμερα τη 2η λεπίδα (ακολουθώντας πιστά τις συμβουλές του Άγγελου) και όντως θερίζει και μάλιστα με γένια 7-8 ημερών. Εξακολουθεί το ξύρισμα να είναι άνετο αλλά με 2 περάσματα (1 κανονικό και 1 κόντρα) τα σαρώνει όλα σχεδόν... σα σαβέτα. Πραγματικά απορώ γιατί αναλωνόμαστε με ξυραφάκια συστήματος όταν οι ξυριστικές μηχανές ασφαλείας κάνουν γαμάτη δουλειά εδώ και 100+ χρόνια. Το έπαιζα σα παιχνιδάκι στο χέρι μου και ούτε ένας ερεθισμός. Αν δεν ήμουν ερωτευμένος με τα straight και τα safety razors θα γινόταν ο αγαπημένος μου τρόπος ξυρίσματος. Μόνο κάτω από τη μύτη εξακολουθώ να έχω πρόβλημα επειδή ξυρίζω μόνο το επάνω μισό του μουστακιού και αδυνατώ να τοποθετήσω τη μηχανή διαγώνια.Θα αναζητήσω στο παζάρι κάποια τέτοια ή παρόμοια μηχανή και θα την έχω στο ράφι μου για περιπτώσεις που επιθυμώ άνεση στο ξύρισμα χωρίς κόπο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”