Ευρήματα

teofril
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 01:49
7
Has thanked: 24 times
Been thanked: 16 times
Ηλικία: 45

Καλησπέρα, βρηκα στο σπιτι των γονιων μου κατι πραγματακια, θα ειναι τουλάχιστον 50 ετων. Θα μπορουσα να χρησιμοποιησω καποια απο αυτα για να βολευτω μεχρι να καταληξω τι θελω;

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andreas την 10 Σεπ 2016, 01:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Διόρθωση img links...
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26414 times
Been thanked: 25884 times

Με ένα καλό καθάρισμα, φυσικά και θα μπορούσες να την χρησιμοποιήσεις την μηχανή. Και θα είναι ότι πρέπει, φαίνεται η κεφαλή να είναι κάποιο αντίγραφο της tech, οπότε μάλλον θα είναι αρκετά ήπια για ένα καλό ξεκίνημα.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Τα Astor είναι καινούργια γιατί είναι της Bic (και όχι της Βιολέξ ) αλλά αυτά τα rapira δεν τα έχω ξαναδεί ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Κάνε καλό πλύσιμο και απολύμανση σε μηχανή και πινέλο, πάρε μια κρέμα/σαπούνι ξυρίσματος και είσαι έτοιμος! Καλά ξυρίσματα!
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
teofril
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 01:49
7
Has thanked: 24 times
Been thanked: 16 times
Ηλικία: 45

Λοιπον, εκανα ενα πρωτο δοκιμαστικο ξυρισμα με λεπιδα rapira που ηταν ασφραγγιστες. Δεν ειχα χρονο να αγορασω καλουδια κι ετσι χρησιμοποιησα τον σουπερμαρκετιστηκο αφρο μου χωρις after save οπως δηλαδη ξυριζομουν παντα. Οντως εντυπωσιαστηκα απο το εντονο τραγουδι που ακουγα καθως κοβοντουσαν τα γενεια. Ερεθισμο δεν ενιωσα (που να παρω και ολα τα κομφορ δηλαδη...) και το μονο μελανο σημειο ειναι ενα μικρο κοψιμο μεταξυ κατω χειλους και πηγουνιου. Σιγουρα πολυ καλυτερη αισθηση απο τις πλαστικουρες αλλα θα προτιμουσα κατι αρκετα πιο βαρυ με πιο καλο πιασιμο. Επισης επειδη εχω μουσι γυρω απο το στομα μπορουσα να το κατευθυνω πιο καλα για να μη κοψω τριχες που δε θελω. Στα μειον οτι δε χωρουσε ευκολα για να κοψω το επανω μισο μερος του μουστακιου, ειδικα κοντα στη μυτη...
teofril
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 01:49
7
Has thanked: 24 times
Been thanked: 16 times
Ηλικία: 45

Μόλις εμαθα οτι τα rapira εχουν αγοραστει αρχες δεκαετίας `90 απο Ρωσους στη λαϊκή, αρα δεν ειναι τοσο παλαια οσο πιστευα.
Πιθανότατα λοιπον να ειναι απο Ρωσία μερια.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Αυτά τα Ραπίρα είναι τα "Σοβιετικά". Πρό 1991. Μετά άλλαξαν συσκευασία 2-3 φορές ;)
teofril
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 01:49
7
Has thanked: 24 times
Been thanked: 16 times
Ηλικία: 45

Μεσολαβησε ενα 2ο ξυρισμα πριν 5 ημερες με πρασινο σαπουνι και παλι με λεπιδα αστορ. Ομολογω δεν περιμενα οτι δημιουργει τοσο πλουσιο αφρο. Το ξυρισμα οχι κατι ιδιαίτερο παροτι θεωρω οτι εκανα σωστα την προετοιμασια, βιαζομουν βέβαια ειναι η αλήθεια...Αποτελεσμα οχι ιδιαιτερα βαθυ, πολυ βαθυ ηταν ομως το κοψιμο που εκανα μεταξυ χειλιου και πηγουνιου.
Σημερα περασα απο το Γιώργο στον Πειραιά και πηρα κρεμα Proraso τη θαλασι, λεπιδες Astra, Derbi, Personna που προτεινε ο Γιωργος και after shave Floid. Φλελταρισα και μηχανες, επιασα τη Mercur 34 αλλα με κέρδισε πιο πολυ μια αλλη που δε θυμάμαι μαρκα, απο j αρχιζε, επειδη θεωρησα οτι εριχνε πιο πολυ βαρος μπροστα στην κεφαλη, αργοτερα ομως η αγορα μηχανης. Ξυριστηκα μετα το μπανιο με λεπιδα Astra και οντως ειναι αλλη φαση. Τα πηρα με τη φορα, καθετα και κοντρα στη τριχα με πολυ προσοχη. Αν εξαιρέσεις οτι ερεθιστικα, με λιγο αιμα, στο λαιμο απο βλακεια μου που περασα πολλές φορες το ξυραφι απο το ιδιο σημειο, ειναι εντελως αλλη φαση, καθολου ερεθισμος και βαθυ απολαυστικο ξυρισμα. Οι μυρωδιες ειδικα σε πανε αλλου και κρατανε για αρκετη ωρα μετα.
teofril
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 01:49
7
Has thanked: 24 times
Been thanked: 16 times
Ηλικία: 45

Ενας φιλος μου δανεισε μια παλια μηχανη, απο τον παππου του, σαν αυτη που φαινεται αρκετα πιο ποιοτικη απο τη δικη μου.

Θα τη δοκιμασω με πρωτη ευκαιρια και θα γραψω εντυπωσεις.
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6924 times
Been thanked: 5930 times
Ηλικία: 49

Είναι η Gem Junior και είναι φανταστική μηχανή. Single Edge λεπιδες για Gem έχεις;
Δημήτρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”