Ευρήματα

Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

teofril έγραψε:Ενας φιλος μου δανεισε μια παλια μηχανη, απο τον παππου του, σαν αυτη που φαινεται αρκετα πιο ποιοτικη απο τη δικη μου.

Θα τη δοκιμασω με πρωτη ευκαιρια και θα γραψω εντυπωσεις.


Όπως λέει ο Δημήτρης είναι μια πολύ ωραία στάνταρ GEM - δεν την έχω δοκιμάσει και δεν την ξέρω, ομολογώ.
Τις GEM (που είναι μεγάλη γκάμα και διασχίζει 10ετίες) τις θεωρώ όχι επιθετικές, αλλά "ριζικές":
Η άκαμπτη αυτή "μονής κόψης" (=Single Edge) λεπίδα που χρησιμοποιούν σαρώνει τα πάντα είτε η μηχανούλα έχει ανοιχτή μπάρα, είτε κλειστή, είτε κλειστή με γρίλλιες για το αφρό - και υπάρχουν αναρίθμητες παραλλαγές - σαρώνει τα πάντα γι΄αυτό το ακόνισμα, η πιστότητα της κόψης, η επίστρωση και οι λοιπές ιδιότητες πρέπει να είναι κατάλληλες και συμβατές με τον τύπο του δέρματός σου (όπως στις DE, αλλά, πιστεύω, ακόμα περισσότερο...) και να νοιώθεις άνεση από την 1η ξυραφιά.
Και φυσικά μόλις στομώσει ή αν δεν έχει περαστεί από φελλό και έχει θέματα ή είναι ανάξια από το εργοστάσιο το νοιώθεις.

Για δες και αυτή την οικονομική πρόταση για λάμες σε dispenser.
teofril
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 01:49
7
Has thanked: 24 times
Been thanked: 16 times
Ηλικία: 45

Ευχαριστω για τη γρηγορη ανταποκριση, δηλαδη για να καταλαβω, αυτη η μηχανη δεν δεχεται ας πουμε τις απλες λαμες κομμενες στη μεση, θελει τις δικες της τις οποιες δεν μπορω να βρω στην Αθηνα;

Αυτο με το φελο ειναι διαδικασια απαραιτητη; Δεν το εχω κανει ποτε στις λαμες μου.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Για το δικό μου πρόσωπο, τη θεωρώ απαραίτητη για τις συγκεκριμένες λεπίδες. Βέβαια, σε όλες τις λεπίδες το κάνω. Δεν το κάνω με φελό, απλά τις στροπάρω στη παλάμη μου με προσοχή, 20 φορές από τη κάθε πλευρά. Έτσι είναι γλυκές από τη πρώτη κατεβασιά.

Δεν έχουν καμία σχέση οι λεπίδες τύπου GEM, με τις DE. Κατ' εμέ, είναι καλύτερες και αυτές και οι λεπίδες τύπου Feather Artist από οποιαδήποτε DE. Ειδικά για συνδυασμό σκληρής τριχας και ευαίσθητης επιδερμίδας.

Αξίζει να τις δοκιμάσεις. Στο συνιστώ ανεπιφύλακτα. Στην Ελλάδα προς στιγμήν μπορείς να τις βρεις μόνο στον Hairmaker. Σου έχει δώσει λινκ ο Δημήτρης (kikos7). Εαν τις δοκιμάσεις και σου αρέσουν, νομίζω οτι η πιο συμφέρουσα αγορά για πολλές λεπίδες, είναι από το Connaught όπως είπε και ο Άγγελος.
Νίκος
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

teofril έγραψε:Ευχαριστω για τη γρηγορη ανταποκριση, δηλαδη για να καταλαβω, αυτη η μηχανη δεν δεχεται ας πουμε τις απλες λαμες κομμενες στη μεση, θελει τις δικες της τις οποιες δεν μπορω να βρω στην Αθηνα;

Αυτο με το φελο ειναι διαδικασια απαραιτητη; Δεν το εχω κανει ποτε στις λαμες μου.

Ο φελλός (ή το στροπάρισμα στην παλάμη) είναι must και ιδιαίτερα για αυτές τις βαρβάτες λεπίδες.
Και εγώ δεν το έκαμνα, αλλά το κάνω χωρίς εξαίρεση ακόμα και για τις λεπίδες Schick...

Το πήρες το razor στα χέρια σου;
Είναι σε κατάσταση χρήσης χωρίς σκουριές, στραβώματα, βλάβες κτλ;
Γράψε μου αν θέλεις τη διεύθυνσή σου σε ένα Προσωπικό Μήνυμα και θα σου στείλω 2-3 από αυτές με το χαρτονάκι σε σπιρτόκουτο για να δοκιμάσεις... μη βάζεις άδικα το χέρι στη τσέπη για κάτι που δεν είναι δικό σου κιόλας.

Εδώ όλοι δοκιμάζουν όλα (ή περίπου...).
Υπάρχει μια πρόσφατη ανερχόμενη τάση προς τις Single Edge (SE) μηχανές στην "παγκόσμια ξυριστική κοινότητα" (ο φίλος Nomad βολεύεται και ήταν χρήτης SE πριν από το trend αυτο, οπωσδήποτε) και θέλεις (έστω από σύμπτωση) να είσαι μέσα αν και νεοφώτιστος.
Μου αρέσει αυτό: αν και ο SEπτέμβριος τελείωσε, σε περιμένει πεδίο δόξης λαμπρό!

:hellas3 :hellas3 :hellas3
teofril
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 01:49
7
Has thanked: 24 times
Been thanked: 16 times
Ηλικία: 45

Ευχαριστω Link. 2, θα σου στειλω τη διευθυνση μου σε πμ αλλα, αν εισαι Αθηνα, ευχαριστως να περασω εγω απο το χωρο σου!

Το razor το πηρα σημερα, φαινεται νορμαλ απο οσο μπορω να καταλαβω...
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

ΟΚ.
1. Πλύνε το εκεί καλά με μια οδοντόβουρτσα, ζεστό νερό και υγρό πιάτων.

[2. Αφού στεγνώσει, αν έχεις κανένα γυαλιστικό μετάλλων (ΟΧΙ BRASSO ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΝΙΚΕΛΩΜΕΝΑ Ή ΓΕΝΙΚΑ ΕΠΙΜΕΤΑΛΛΩΜΕΝΑ!!!) καθάρισε με οδοντόβουρτσα σε καλή κατάσταση, μαλακό βαμβακερό πανί και μπατονέττες αυτιών τα μεταλλικά μέρη 3-4 φορές -όχι παραπάνω: 1 φορά= εφαρμογή+τρίψιμο+στίλβωση- όσο να μη βγάζουν χοντρή μαυρίλα (αν είναι μπρούτζινα πάντα θα αφήνουν κάτι, αλλά ο μπρούτζος έχει μικροβιοκτόνες ιδιότητες γι' αυτό τον επέλεγαν τη μακρυνη εκείνη εποχή - και για το χαμηλό κόστος).]

3. Ξέπλυνε, στέγνωσε και βάπτισέ το ολόκληρο στην φτηνή τη λοσιόν οινοπνέυματος 75 βαθμών και άστο μέσα τουλάχιστον 12 ώρες.

4. Ξαναπλύνετο με υγρό πιάτων να φύγουν τα υπολείμματα των παραπάνω διαδικασιών.

5. Είσαι έτοιμος!
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Για να καταλάβω. Και οι gem αυτές και οι injector είναι Ted Pela...

Οι injector είναι μάπα, ενώ οι gem είναι ok?!
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Γιατί, δεν το έχουμε ξαναδεί αυτό;

Δεν λέμε ότι οι Ted Pella για Schick είναι μάπα λέμε ότι έχουν θέματα σταθερότητας/συνέπειας στην ποιότητα τους, είναι κάποτε τραχιά για κάποιους (και για μένανε) αλλά όταν δουλεύουν,δουλεύουν.
Για μένα μιλώντας, τα Κινέζικα και τα δυσεύρετα (καταργημένα ίσως πλέον) Γιαπωνέζικα Schick είναι προτιμητέα (αλλά στη 2πλή+3πλή τιμή αντίστοιχα, να τα λέμε κι' αυτά...).
Τα άριστα Schick φρονώ ότι είναι κάτι vintage "platinum" από USA, England και Holland που δε θα τα ξαναματαδούμε ποτές, μαθές...

Επίσης από τα Gem προκρίνω τα "blue Pal", άντε βρες τα εκτός ΗΠΑ....

YMMV όπως πάντα Παναγιώτη και πολλά άτομα εδώ στο φόρουμ (και σε ξένα επίσης) είναι πανευτυχείς με το άσπρο γεμιστηράκι Personna/Ted Pella για Schick....

[Όλες αυτές οι σύγχρονες λεπίδες από βιομηχανίες όπως η TP έχουν πάψει να απευθύνονται αποκλειστικά στο wet shaving: τα Gem είναι τα ίδια που μπαίνουν στα μικρά ξυστράκια των τζαμιών και άλλους μικρούς κόφτες κτλ, και τα Schick μπαίνουν σε μικροτόμους και άλλα εργαλεία εργαστηρίου βιολογίας / ιατρικές εφαρμογές κτλ.
Κάποτε αυτά τα εργαλεία τυποποιήθηκαν για να εκμεταλλευόνται τις τότε υπάρχουσες δημοφιλείς λεπίδες ξυρίσματος και τώρα συμβαίνει το αντίστροφο: οι λεπίδες πλέον κατασκευάζονται περισσότερο για αυτές τις "αλλότριες" εφαρμογές.
Επειδής μαζευόμαστε και τα λέμε εδωνάς, μη θαρρείτε ότι είμαστενε δα και πολλοί...]
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις Link.
Έχω εδώ και χρόνια την schick της ομαδικής και αμφιβάλω αν πρέπει να δώσω έστω και 1cent για λεπίδες...
Πόσο μάλλον 3-4-5 ευρώ για την κάθε καλή vintage λεπίδα, στον κάθε απατεωνίσκο.
Πλέον κρατώ μικρό καλάθι για οτιδήποτε και έχω σταματήσει να δοκιμάζω ότι βρω μπροστά μου και μου γυαλίσει.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Παναγιώτη αν θέλεις την άποψή μου πήγαινε στις κινέζικες Shick (περιπου $7-8) είναι η χρυσή τομή .
Αν θέλεις να έχεις 1 γεμιστηράκι μόνο έτσι για το καπου-καπου πήγαινε στις Γιαπωνέζικες (περιπου $12-14 με χωρίς ταχυδρομικά συνήθως).

Οι Personna/Ted Pella δεν είναι απορριπτέες αλλά...

Οι vintage που έχω έτυχε να είναι μαζί με τις αντίστοιχες μηχανές.

Αν τύχει να συναντηθούμε προσεχως σε κάποιο καφέ, θύμισέ μου να σου δώσω δείγματα για να έχεις άποψη.

Χαιρετισμούς.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”